Biniienlaiidsche Berichten. Land- en Tuinbouw. O iider w ij s. Armenzorg. JR.eclitz aken. Y i s s c li e r ij. Kerknieuws. Marktberichten. Zeetijdingen, Beursbericht van Amsterdam. e5/s 11'/a AUSTRALIË. Uit Honolulu wordt gemeld dat de senaat en de Kamer der republiek Hawaii eene motie hebben aangenomen ten gunste van de annexatie der Sandwich-eilanden bij deVer- eenigde Staten. tweede kamer der STATEN-GENERAAL, Zitting van 5 Juni. Kieswet. In overeenstemming met den minister werd goedgekeurd een wijziging van den heer Pijnappel, om bevoegdheid te geven voor ieder kiesdistrict, waar een gemeente verdeeld is, tot het opmaken van een afzon derlijke lijst, behalve de gemeentesgewijze lijst. Bij art. 13 (oproeping der kiesgerechtigden bij eenvoudige kennisgeving) stelde de heer Heemskerk voor den inwoners toe te zenden een beschrijvingsbiljet ter invulling, teneinde het hun gemakkelijk te maken en met de vereischten van het kiesrecht bekend te maken, welk biljet dan zou worden terug gehaald. De minister en de commissie van rappor teurs bestreden dit amendement wegens den daaraan verbonden omslag, en eerstgenoemde bovendien omdat de andere dan belasting kiezers slechts eenmaal bij den aanvang de aangifte behoeven te doen. Na uitvoerige discussie werd het amendement verworpen met 64 tegen IS stemmen. Op voorstel van den heer Drucker ver wijderde de Kamer met 55 tegen 28 stem men uit art. '15 den eisch, dat bij de aan gifte moet blijken van betaalde huur. Bij art. 23 nam de minister over het amen dement der commissie van rapporteurs, om van besturen van weldadigheids-instellingen geen gedetailleerde opgave te vergen betrek kelijk den verleenden geneeskundigen onder stand. Door den heer Heldt is een amende ment voorgesteld, dat de burgemeesters ook de loonkiezers aan de werkgevers mededeele, en dezen aanteekenen welke dier personen nog bij hen in dienst zijn. Dit amendement werd voorloopig aangehouden tot de volgende vergadering. Door den heer Hintzen is een amendement voorgesteld, om de verhuurders, de personen en de instellingen, in art. 17 genoemd, te verplichten inlichtingen te geven omtrent de juistheid der gedane opgaven bij de kiesrecht- aanvragen. De heer Bastert stelde voor deze verplich ting te beperken tot de verhuurders. Het subamendement-Bastert werd verwor pen met 60 tegen 21 stemmen. Het amen- demen^Hintzen werd aangenomen met 71 tegen^-ll stemmen. Bfj art. 26 werd door de heeren Kuyper, De Savornin Lobman en Pijnappel uitvoerig opgekomen tegen de regeling der termijnen van berechting der reclames tegen de kiezers lijsten, waardoor de beslissing des kanton rechters eerst kan komen als de periodieke verkiezingen zijn afgeloopen. De minister hield de juistheid der termijnen vol, maar was bereid toe te staan, om den kantonrechter bij provisie over de reclames te laten beslissen. De heer Kuyper kondigde eene motie aan om de wenschelijkheid van vervroeging der termijnen uit te spreken. Dinsdag voortzetting. Kfcswet-amcndenientcn. De heeren Pijttersen en Van Deinse heb ben een nieuw art.536is voorgesteld, luidende jDe burgemeester, degene die hem ver vangt en de ambtenaren, die hem by het ont vangen der opgaven in het opmaken der lijst van candidaten bijstaan, zijn verplicht tot geheimhouding der namen van de personen, die de opgaven hebben onderteekend." De heeren Bastert, De Ram, De Beaufort (Wijk) en Van Basten Batenburg stellen voor art. 55 te lezen als volgt »De stemming in gemeenten boven 3000 inwoners vangt aan des morgens ten acht ure en duurt tot des namiddags ten vijf ure; in gemeenten van 3000 inwoners of minder duurt de stemming van des morgens acht tot des namiddags drie ure." Bij het onderzoek van het wetsontwerp tot wijziging der gemeentewet, hadden zeer vele leden bezwaar tegen de splitsing van gemeen ten in kiesdistricten. Voorts betoogde men dat eene zóo ingrijpende wijziging van de be staande regeling, als voorgesteld wordt, niet gerechtvaardigd kan worden met practische argumenten, gegrond op de techniek van het verkiezingswerk. De regeling der gemeente verkiezingen diende af te hangen van de vraag op welke wijze bet gemeentelijk belang het best behartigd zal worden, en dat dit belang door de voorgenomen splitsing geenszins be hartigd zal worden, meende men dat is aan getoond. Door andere leden werd de voorge stelde splitsing verdedigd. Verscheidene leden opperden bezwaren tegen liet hooien van den gemeenteraad omtrent de verdeeling in distric ten. Verder werd de opmeikirig gemaakt dat niet voorzien wordt in het geval, dat de be volking eener gesplitste gemeente beneden *15,000 zielen daalt. Voorts weiden ver schillende bedenkingen gemaakt tegen den ernst van candidaatstelling in kleine gemeen ten. Bij het afdeelingsonderzoek van liet wets ontwerp tot wijziging der provinciale wet, konden verscheidene leden zich niet ver eenigen met vermeerdering van het aantal Statenleden voor Amsterdam en Rotterdam. Van verschillende zijden werden bezwaren geopperd tegen bepaling van deuzelfden dag voor de periodieke] verkiezingen voor de Tweede Kamer, de Staten en de gemeente raden. Vele leden waren voorts van oordeel, dat liet niet aangaat den gewonen tijd voor de Statenverkiezingen te bepalen op den eersten Dinsdag van Juni, indien de bepaling, dat de zomervergadering der Staten op den eersten Dinsdag van Juli worden geopend, gehand haafd werd. De regeering heeft wetsontwerpen inge diend tot goedkeuring van de uitgifte in erfpacht van terrein, geschikt voor inrich tingen van handel en-nijverheid tusschen den spoorweg van den Hoek van Holland naar Schiedam en het Scheur, aan G. du Rij van Beest Holle en J. G. van Wingerden, aan J. Schippers, aan M. de Niet en aan P. de Niet. De canon is gesteld op f 400 per HA en de huur der erfpacht op 60 jaar, behalve het gedeelte van het aan laatstgenoemde heeren uitgegeven terrein, waarvan de canon tot f 200 per HA is verminderd. Schoolverslag 1893'94. De commissie, belast met het onderzoek van bovengenoemd verslag, heeft daaromtrent rapport uitgebracht. Zij wijst o. a. op het feit, dat het aantal hoofden van lagere scholen met meer dan 40 leerlingen, die zonder bijstand van onder wijzers op 1 Januari 1894 werkzaam waren, wederom is toegenomen, en voorts op het groot aantal leerlingen, vooral in de groote gemeentendie voortdurend op plaatsen wachten. Voorts vestigt de commissie de aandacht op hetgeen de examen-commissie voor het middelbaar onderwijs heeft opgemerkt, dat het getal candidaten voor de akten voortdurend vermindert en dat een betrekkelijk gering aantal slaagt, hetgeen zij toeschrijft aan ge mis aan de noodige gelegenheid tot opleiding. SCHIEDAM, 6 Juni 1890. Dinsdag is te Amsterdam, onder leiding van den president commissaris C. W. graat van Limburg Stirum de vergadering gehou den van afgevaardigden der «Maatschappij van Weldadigheid." Commissarissen werden gemachtigd om door den notaris mr. J. F. Wertheim de akte te doen passeeren, voor eene geldleening bij de Rotter- damsche hypotheekbank groot f40,000 tegen 3pCt. rente, alsmede om gelden der maat schappij van het grootboek der nationale schuld te doen afschrijven. Blijkens het jaarverslag waren de opbrengsten van landbouw en veeteelt bevredigend, doch de financieele resultaten zijn weder ongunstig. De toestand der gebouwen maakte buitengewone onkosten noodzakelijk. De bevolking bestaat uit 1705 zielen. Er zijn 121 vrijboer- en 90 arbeiders-gezinnen en 170 bestedelingen, terwijl 40 jongelingen en jonge- dochters de maatschappij verlieten voor verschil lende betrekkingen in de groote maatschappij. Aan contributiën werd ontvangen f18,502, tegen f15,424 in 1894. Aan giften en legaten werd f 16,153 ontvangen. II. M. de Koningin schonk weder f500. Uit de verslagen van de Gerard Adriaan van Swieten tuin-, bosch- en landbouwscholen blijkt, dat deze druk worden bezocht en goede resul taten opleveren. Terugplaatsen en verwijdering van eenige ge zinnen had wederom plaats van hen, die duidelijk bewezen in de maatschappij niet op hun plaats te zijn. Met eenig voorschot werden ocnige per centen bouwland weder in cultuur gebracht. Het vei slag wordt besloten met een rapport van den directeur, den heer van der Have, over de vraag of het Pruisische stelsel ook op deze Mij. toepasselijk kon zijn, welke vraag ontkennend wordt beantwoord, aangezien de bevolking meer onder curateele zou komen en het toezicht zou vermeerderen. Do voorzitter deelde mede dat het rapport der Heide-Maat-chappij over eventueele ontginning van woeste grond in de kolonie ingekomen was, on gedrukt, met het verslag aan de afdeelingen zal worden toegezonden. Na uitvoeiig debat werd, overeenkomstig het voorstel van den voorzitter besloten, het rapport over het Pruisische stelsel op de volgende ver gadering in behandeling te brengen. Uit de rekening en verantwoording over 1895 bleek, dat het tekort bediaagt (46,450, dat gedekt werd uit de reservekas voor f 31,097 en 15,353 aan giften. De aftredende commissaris mr. \V, II. de Beaufort werd met algemeene stemmen herkozen. In plaats van wijlen den heer jhr. mr. W, H. de Savornin Lobman werd gekozen mr. F. M. J. A. Peekers te Amsterdam, die de benoeming aannam. Yoorts werd besloten om dit jaar aan geen enkele afdeehng de bevoegdheid tegevenomeen nieuw huisgezin naar de maatschappij op te zenden. Ds. Vermeulen (liolsward I bracht de wensche lijkheid ter spiake om in Nederland te hebben eene inrichting voor melanchohsten en monoma- nisten, evenals te Gheei in België. Hij vond Frederiksoord een meest geschikte plaats. De voorzitter verklaarde dat commissarissen dit denkbeeld reeds overwogen hadden en dat zoo- wei deskundigen ais gemachtigden der legeering de stichting te Fredenksoord nog ai omslachtig gevonden hadden. Tocli was iiet, meende hij, goed dat de aandacht van alle belangstellenden nog eens op de zaak werd gevestigd. Te Wamel is de 17-jarige zoon van den bakker v. IJ. bij heb baden verdronken. Te Aalsmeer is Woensdag een begin gemaakt met den pluk der aardbeziën van den konden grond. De eerste rijpe vrucht is dien dag naar Amsterdam verzonden. Do planten, welke dezen winter niets hebben geleden, hebben zich tijdens 't koele voorjaar keaclitig ontwikkeld en de vroege soorten vooral, waaronder de geurige Laxton- noble, hebben rijk gebloeid en beloven een voor deel igen oogst. Aan de rijksuniversiteit te Leiden is het voor bereidend examen godgeleerdheid afgelegd door den heer D. Plooy. Volgens het 130e verslag van het Toevluchts oord voor Weezen te Neerbosch, loopende van 1 Januari tot 31 Maart 1896, bedroegen de ontvangsten aan giften, gedurende dien tijd f 36722.49t/s. Voor druk- en bindwerk werd ont vangen f25109.88 yz. In de vorige maand stond voor de rechtbank te Rotterdam tei echt een vroegere beambte eener groote stoom vaart-maatschappij aldaar, beklaagd van een brief, aan die maatschappij toebehoo- rende, te hebben ontvreemd. De rechtbank sprak bekl. vrij. Als getuige was opgetreden de chef dier maatschappij, en thans is bij den officier van justitie tegen dien chef een aanklacht inge diend, ais zouden de door hem afgelegde ver klaringen in strijd met de waarheid zijn. N.R.Crt Het hof te 's-Hertogenbosch heeft in hooger beroep in hoofdzaak bevestigd het vonnis der arrondissaments-rechtbank te Maastricht, waarbij de liefdezuster E. II. V. aldaar, die uit gebruikte^ afgestempelde postzegels twee postzegels van 2t/3 cent had vervaardigd en gebezigd tot frankeering van twee briefkaarten, tot eene geldboete van f25, subsidiair 2 weken hechtenis werd ver oordeeld. De rechtbank te Assen heeft tot 1 jaar ge vangenisstraf veroordeeld M. H,, uit Brunsting, die zich schuldig heeft gemaakt aan meineed in een strafzaak. Hij had, om den beklaagde te sparen, zichzelf als de dader genoemd. KRALINGSCHE VEER.Gisterochtend wer den alhier ter markt aangevoerd 333 zalmen, die f 0.70 tot 1.15 per kilo opbrachten. Nog werden aangevoerd 43 elften, prijs f0.50 tot 1.25; alsmede 800 finten, prijs 4 tot 12 ct., en 3 steuren, die f18 tot 44 golden. Jïetï.-Herv. Kerk. Beroepen: te Ter Aar ds. J. II. Gunning E.Bz., te Leersum te Breedevoort de heer A. J. Wartena, cand. te Gouda te Gouds waard (Z.-H.) ert te Cillaarshoek de lieer B. J. Bolwerk, cand. te Uuvcht; te [looge-Ziva- lnwe d-c A. M. Bloem, te Dussen; te AKker- woude c. a. ds. G. Th. Smit, te D arle. Aangenomen: naar Hemmen door den beer A. W. Jppius Fockens, cand, te Leiden. (Verbetei ing.) Gereformeerde Kerken. Beroepen: te Amersfoort (kerk B) ds. II. II. Veder, te Rotterdam (ketk B). 8c mien am, 0 Juni. Kogge: per 2100 kilo Dotpat f 123 Ct. Gersl; per 1950 kilo Dorpat f 119 G'vv. Maïs: per 2000 kilo nieuwe Mixed f 80 Ct. Moutwijn Noteering van den Bnuulersbond f 57* der Makelaars - 6'a, per heet. Ct. zonder fust en zonder belasting. Spoeling: f 1.30 per ketel. Het West land, 4 Juni. Op de veilingen van hedenavond werden de volgende prijzen besteed j witte asperges 23 a 36 ct., blauwe 12 a 20 ct. per bos aanvoer onge veer 2600 bos; postelein 70 a 85 ct. per '/2 aardappelen f 0.50 a 0.90 per i/4aardbeien f0.70 a 1.20 per kilo; sla 1 a 2 ct. per krop. Leiden, 5 Juni. De aanvoer en pi ijzen ter veemarkt van heden waren ais volgt: 22 stieren f 61 a 190, 92 vette ossen en koeien f118 a 254. of 50 a 04 c. per kilo, 80 vare dito f87 a 198, 10 graskalveren f20 a 50, *126 vette dito f23 a 65, of f0.50 a 0,05 per kilo, 104 nuchtere dito f 5.50 a 18, 762 vette schapen flö.a 30.of 30 a 35 c. per kilo, 90 weide dito f12.a 25.5894 lammeren f6.a 15.50, 204 magere varkens f 14 a 30, 2S6 biggen f3.50 a 13.veulens!'a paarden fa -15S kalf-en melkkoeien f103 a 251. Amsterdam, 0 Juni. Rogge op levering iets hoogerper October f96, 95; per Maart f99, 98. Antwerpen, 6 Juni. Petroleum hooger; Amerik. per Juni fr. 1 CVi; Juli/Aug. fr. 16t/j laatste 4 maanden fr. 10%; Russische in loco fr. 15i/j. GEFLE, 1 Juni, Aangekomen-, iïaifdan, kapt. 51. Johansen, van Amsterdam om voor Schie dam te laden. ZeilklaarLeon, kapt. A. An dersen, naar Schiedam. GOTHENBURG, 4 Juni. ZeilklaarQuintue, kapt. P. Boetjing, naar Schiedam. 214 pCt Nederland Papier Metalliek Zilver 3 pCt. Portugal Rusland '1884. Buitenl. Spanje Turkije Venezuela. Aand. Cultuur Mij Nederl. Handelmij. Staatsspoor WarschauWeenen. Baltiselie Sporen Atchison le Hyp. 2e Lr. A. Shares Central Chicago Ene Oblig Incomebond Denver Rio Shares Florida Missouri le Hyp Ineomebond v Shares N. V. L. Erie Shares Union Oregon Short. Oblig, Wabash Shares. Canadian Tlieisrloten Oostenr. loten 1860 Madridsche loten N. W.&Pac.IIyp. Pdb. A mer. Nat. Ti ust 0. 5 pCt. Turksche Loten Prolongatie Per Telegr. 5 Juni 91% 85 84% 60% 21% 136% 96 Vs 6 JunL 9!% 81% 25% 41% 137% 77% 77 '/a 15 157,t «7a 137a 7 82% 56 1174 „7% 2ö% 16 7% 2G7s 117% 11778 33 55% 41 27% 3% 387s 55 277s 37s

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 7