1 .1 A0. 1896 Woensdag 10 Juni. IM°. 9062. Eerste Blad. S C H ÜTTE R IJ. Kennisgeving. Vijftig ste Jaargang Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UIT GE VÉR J. ODÉ. Bui te nlandsche Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheels Rijk Afzonderlijks noinmers f 1.85. - 2.50. - O.iO. B V H. BAD: BOT55118THAAT JO. Advertentieprijsvan i10 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer- O.iO. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Burgemeester en wethouders van Schiedam brengen ter kennis van de belanghebbenden dat de ALPHABETISCHE NAAMLIJST van de inge schrevonen voor de schuttel ij, te rekenen van 11 dezer, ter inzagezalliggentei secretarie der gemeente dat de LOTING voor de schutterij, tussche n de ingeschrevenen van dit jaar, alsmede de ÏALO- T1NG van do van eldeis ingekomen dienstplichtigen, zal plaats hebben in het gebouw de S Joris Doele, aai het Doelepiein alhier, op Donderdag 25 Junieerst komendedes namiddags ten zes ure; en eindelijk dat bij de loting de gelegenheid zal worden opengesteld, om de redenen van viijstelling op te geven. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den Oden Juin 1896. Burgemeester en wethouders voornoemd VERSTEEG. De secretaris, VERNÈDE. F It A N K B IJ K. In de Kamer heeft Rivet Zaterdag de regeering geinterpelleerd over de toespraak van den bisschop van Angers bij de eerste communie van den hertog van Montpensier; de bisschop had bij die gelegenheid de ver- banningswetten betreurd. Na eene lange be raadslaging, waaraan Méline, Ribot en Cochin deelnamen, werden twee moties ingediend, waarin de geestelijkheid tot eerbied voorde wet werd aangespoord. De eenvoudige orde van den dag, door de regeering aanvaard, werd echter met 306 tegen 152 stemmen aangenomen. De Kamer heeft het ontwerp, strekkende om machtiging te verleenen tot het houden eener loterij, waarvan de opbrengst zou dienen tot restauratie van het beroemde kasteel der pausen te Avignon, met een meerderheid van *14 stemmen verworpen. In de Kamerzitting van gisteren interpel leerde Jaurès de regeering over de jongste prefectorale verplaatsingenlijj verweet het ministerie zich met de reactionnairen te hebben verbonden. De minister Barthou antwoordde dat de staatkunde der regeering beslist republikeinsch is, maar met uitsluiting van de socialisten. Méline, de opmerkingen van Isambert be antwoordend, verklaarde dat de regeering het clericalisme niet verwart met de gods dienstige kwestie. Men verwijt ons, zeide hij, de hulp van de rechterzijdemaar ook de radicalen hebben niet altijd deze hulp ver smaad. Wij weten wel dat ons programma de socialisten mishaagt. Isambert stelde een motie voor, inhoudende dat de Kamer vast besloten is, haar ver trouwen slechts te geven aan een kabinet dat regeert met een republikeinsche meer derheid. Een andere motie, door Sausset voorgesteld, luidde De Kamer, de verklarin gen der regeering goedkeurende, gaat over tot de orde van den dag. Méline aanvaardde deze motie, waarvan de prioriteit werd aan genomen. De motie van Isambert werd nu verworpen met 312 tegen 255 stemmendie van Sausset aangenomen met 318 tegen 238. De bekende staatsman en schrijver Jules Simon is gisteren overleden. Keizer Wilhelm seinde naar aanleiding van het overlijden van Jules Simon aan pre sident Faure: Frankrijk treurt opnieuw bij het lijk van een zijner grootste zonen. Jules Simon is dood. Ik zal altijd onder de bekoring blijven van zijn persoonlijkheid en denken aan de dagen, waarop hij mij zijn kostbaren steun verleende om het lot van den werkman te verbeteren. Ontvang, mijnheer de president, de betuiging van mijn levendige sympathie. Wilhelm I.R." Kei/er Wilhelm gaf ook aan graaf Mun ster telegrafisch last om mevrouw Simon persoonlijk het rouwbeklag van zijn monarch over te brengen. Met zijn edele en vader landslievende rechtschapenheid, zeide de kei zer, had Simon niet geaarzeld, het voorzitter schap te aanvaarden van de Fransehe ge machtigden op het sociale congres te Berlijn, en hij heeft zijn best gedaan om de vrede lievende denkbeelden door te zetten die door het geheele congres gunstig ontvangen werden. Ongelukkigerwijze is de algemeens ontwape ning, die voor beide natiën een weldaad ge weest zou zijn, gedwarsboomd dooreen kinder achtige betooging van de patriottenliga. De keizer zal zich door een bijzonderen gezant bij de begrafenis van Jules Simon doen vertegenwoordigen. Over het oproer op Madagascar verneemt de Temps nog het volgende In het fort Andribade waren 28 vrouwen en kinderen van de Noorsehe missie gebor gen, die zich onder bescherming gesteld had den van drie Fransehe onderofficieren en dertig soldaten. Zevenmaal liepen 1500 Faha- valo's storm op het fortde krachten der belegerden en hun munitie waren geheel uitgeput, toen de resident tot ontzet kwam opdagen met 200 Ilova's en 40 Fransehe soldaten. Het bericht van het vermoorden eener Fransehe expeditie aan den Niger is volgens het ministerie van koloniën waarschijnlijk niet anders dan een opgewarmd verhaal van den moord van Forget. D I S C It I 1 N D. De Rijksdag heeft Zaterdag het beurswet- ontwerp bij derde lezing aangenomen, volgens de redactie, bij de tweede lezing vastgesteld, behoudens enkele onbeduidende veranderin gen. Mede werd aangenomen de resolutie van graaf Kanitz, om met die Staten waar de termijnhandel in graan bestaat, te onder handelen over het verbieden van dezen handel. Ook werd aangenomen een resolutie van graaf Yon Arnim, om ofticieele bureaux van registratie in le stelleD, teneinde de misbrui ken, die bij liet vaststellen der prijzen op de locomarkt zijn ingeslopen, te doen ophouden. Een voorstel van graaf Von Arnim om te bepalen, dat door vreemde rechtbanken ge wezen vonnissen wegens niet-nakoming van termijnzaken, op vreemde markten gesloten, niet in Duitschland kunnen worden ten uit voer gelegd, werd daarentegen verworpen. De Rijksdag heeft gisteren bij tweede lezing bet handelsverdrag met Japan aan genomen. De Pruisische regeering schijnt, in den geest van 's keizers afkeurende woorden over dr. Stocker, krachtig te willen optieden tegen de predikanten, die zich met de staatkunde in laten. De minister van eeredienst heeft ds. Soden gedaagd voor de Synode der Luthersche f '-'>rk wegens eene redevoering, welke lui op het cliristelijk-sociaal congres heef' gehouden. Volgens de Maagdenl. Ztg. woi dt door het Pruisische ministerie een wetsióorstel be werkt. waai bij de Goede Vrijdag als erkend christelijke feestdag wordt aangeduid en de Zondagswet op dien dag volledig van toepas sing wordt verklaard. ENGELAND. In het Lagerhuis verklaarde de minister Chamberlain gisteren dat maatregelen geno men ziju om degroote ellende, in het Bechu- ana-protectoraat veroorzaakt door de veepest, te verzachten. De minister Curzon zeide dat sedert Decem ber reeds verscheidene malen bij de Porte vertoogen zijn ingediend met het oog op den ernstigen stand van zaken op Kreta. De Brit- sche consul op Kreta is dezer dagen gemach tigd om in vereeniging met zijn ambtgenoo- ten onderhandelingen aan te knoopen met de Turksche autoriteiten en de plaatselijke over heden, om uitspattingen te voorkomen, en een vredelievende oplossing in de hand te ■werken. De wali, door de Porte gemachtigd, zal zich met den consul in betrekking stellen. Het Lagerhuis heeft bij tweede lezing de Iersche landwet zonder stemming aangenomen. RUSLAND. Volgens eene thans vanwege de regeering verschenen mededeeling bediaagt het aantal omgekomenen bij de ramp op het Chodynski- veld te Moskou 1360 en dat der gewon den 644. Volgens de Franfcf. Ztg. komen er treurige bijzonderheden aan het licht omtrent de oor zaken, die tot de ramp kunnen geleid hebben. Van de 400,000 geschenken, die voorhanden moesten zijn, zouden erin werkelijkheid maar 150,000 aanwezig zijn geweest. Van de tonnen bier was twee-derde ledig. Het blad meent, dat een ramp den schuldigen welkom was, omdat daardoor de sporen van bedrog en dief stal zonden worden uitgewiseht. Als een bewijs hoezeer de czaar door de ramp geschokt was, wordt medegedeeld dat de czaar, toen hij den avond van dien dag op het bal van den Franschen gezant den hertog van Montebello, verscheen, tot dezen zeide »Ik kom, omdat de politieke vormen dit eischen, maar ik verkeer in den toestand van een tooneelspeler die moet optreden voor het publiek, al bloedt hem ook het harte." Uit Odessa verneemt de Times dat de regeering voortgaat met het inschepen vaneen groote hoeveelheid troepen en oorlogsvoor- raad, alsook tal van ziekenverpleegsters naar Oost-Azië. OOSTENRÏJ K-U O N G A It IJ E. Ter gelegenheid van den verjaardag der kroning richtte de voorzitter der Hongaarsche Kamer van afgevaardigden gisteren tot den monarch een toespraak, waarin hij nadruk legde op de eenheid van den Hongaarschen staat, de grondwettelijke onafhankelijkheid, en de noodzakelijkheid van een krachtig Oostenrijk-Hongarije. In zijn antwoord sprak de keizer over de trouw der Hongaren aan koning en godsdienst; met dankbaarheid gewaagde hij van de staten die Hongarije steunden in zijn worsteling om de onaf hankelijkheid, en voegde er bij dat de Oosten- rijk-Hongaarsche monarchie noodzakelijk is voor Europa. Ten slotte prees hij de eendracht van de beide deelen der monarchie. ITALIË. De regeering is in de Kamer en in den Senaat geïnterpelleerd over de publicatie van de stukken in het groenboek en de verkla ringen daarover door de Engelsche regeering in het Lagerhuis afgelegd. De minister van buitenlandsche zaken zegt, dat buitengewone toestanden en belang rijke beslissingen deze publicatie noodig maakten. Over de houding van den Italiaan- schen gezant te Rome heeft de regeering zich nog niet uitgelaten. De socialistische leider De Felice is opnieuw gekozen tot lid der Kamer van afgevaardigden voor Rome, met 568 stemmen. Zijn tegen stander, prins Odescalcht, kreeg er 512. Volgens een telegram uit Massowah is Vrijdag het proces tegen Baratieri begonnen. De verdediging wierp excepties voor de nietig heid van het geding op, maar deze werden afgewezen. Het gerecht weigerde generaal Baldissera als getuige a décharge te hooren. Baratieri verklaarde zijn gedrag, maar ten gevolge van vermoeidheid werd de zitting tot Zaterdag verdaagd. SPANJE. Bij koninklijk besluit van Zondag 7 Juni is de generaal Borrero, die met maarschalk Martinez Campos had willen duelieeren, uit

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1