GRIEKENLAND. B iii iien 1 ami seis e Berichten. zijn commando oyer het zesde legerkorps ontslagen. Bij de hoofdkerk van Barcelona zijn twee hommen gevonden. Men heeft ze naar het stedelijk laboratorium gebracht om ze te doen onderzoeken. Zondagavond ontplofte te Barcelona in de straat Nuevos Cambios een bom, op het oogen- blik dat de processie met het wierookvat voorbijtrok. Men meent dat de aanslag ge munt was op generaal Despuyols, die de processie volgde. Er zijn 8 dooden en 32 ge kwetsten. Bij verscheidene personen is huis zoeking gehouden. Ilct schouwspel was ver schrikkelijk stukken van mensclielijke licha men lagen overal verspreid. De meeste slacht- ollers behooren tot de werkmansklasse. In de provincie Barcelona is de staat van beleg afgekondigd. Volgens een te Madrid ontvangen telegram zouden weer twee vrijbuiters-expeditiën op Cuba geland zijn. Door bet invallon van het regenseizoen worden, naar men uit, Havanna meldt, de krijgsverrichtingen op Cuba zeer bemoeilijkt. TURK IJ E. De Times heeft uit Athene bericht ont vangen, dat thaus reeds meer dan 18,000 man Turksche troepen op Kreta aanwezig zijn. De plundering van christendorpeu dooi de Mohammedanen duurt voort. De Russische consul te Kanea meldde naar Athene, dat de Turksche troepen, die geland zijn, met de Mohammedanen te Kanea plannen smeden om de stad te plunderen. Volgens de 'Etoile, Beige zijn de Turken op het oogenblik volkomen meester van het westelijk gedeelte van liet eiland en van de versterkingen aan de baai van Suda. De districten Abakanana en Spliekia daaren tegen zijn geheel in de macht der opstande lingen. Dc Turksche troepen, die te Kanea aan komen, zijn dezelfde die gebruikt zijn tot onderdrukking van den opstand te Zeitoen. In de buurt van Kirsamo hebben de Tur ken verschillende dorpen verbrand. TePole- marcln vermoordden de Turksche soldaten eenige christenen. Te Bengharo hebben onge regelde troepen het rijtuig van den Russi- schen consul, die van Aleppo naar Kanea reed, met steenworpen aangevallen. De stad Herakleon wordt door Muzelmannen uit den omtrek belegerd. De Turksche regeering spreekt, gebruike- lijkerwijze, al deze berichten, alsmede dat aangaande de gevangenneming van een aan tal Armeniërs te Konstantinopet tegen. Volgens een bericht uit Athene is te Buko- lies een ernstig gevecht geleverd door Turken en opstandelingen. De christenen behielden de overhand, en vermeesterden 4 kanonnen en 200 geweren. Aan beide 2ijden werden verscheidene personen gedood. De regeering heeft aan de Kamer een krediet van 20,000 drachmen toegestaan tot ondersteuning der naar Griekenland gevluchte Kretenzen. P E R Z 1 E. De nieuwe shall, Muzafl'er Eddin, hield Zondag ziju intocht binnen Teheran. EGYPTE. In het proces tegen de openbare schuldkas heeft de gemengde rechtbank te Kaïro een vonuis geveld tegen de Egyptische regeering en tegen de 4 commissarissenMeney, Richt- hofen, Morona en Zaluski, De rechtbank ver klaarde dat het voorschot voor de Nijl- expeditie uit de reserve-schuldkas een over treding is van de bestaande decreten en ver oordeelde de regeering om liet gelieele be taalde bedrag te restitueeren met vijf percent rente en in de kosten van het geding. De Egyptische troepen in Soedan marcheer den Donderdag den geheelea nacht en vielen de dervvischen bsj Firkeh in den morgen van Vrijdag 5 dezer aan. De derwischen, die geheel op de vlucht gedreven werden, verloren 1000 man aan dooden, waaronder hun aanvoerder, de emir Hamrnuda. Het verlies der Egyptenaren was 20 man aan dooden en 80 aan gewonden. Honderden derwischen werden krijgsgevangen gemaakt. AMERIKA. De commissie uit den Senaat der Vereenigde Staten, belast met bet onderzoek van liet ont werp betreflende de kunstverdediging, heeft een rapport goedgekeurd, ten betooge dat de toestand van Amerika's weerbaarheid eener groote mogendheden onwaardig is. Er zullen jaren noodig zijn, zeide de voorzitter, om de kusten behoorlijk in staat van tegen weer te brengen. Uit New-York is weder een schip vertrok ken met dynamiet en buskruit aan b >ord, bestemd voor de Cubaansclie opstandelingen. De Three Jfriends, met vrijbuiters, wapenen en munitie aan boord naar Cuba is vertrok ken, heeft bare lading aan de kust van het i eiland ontscheept. 1 A E R I K A. Uit Pretoria wordt van 5 dezer gemeld De Utvoerende Raad heeft na een langdu rige beraadslaging besloten de beslissing over liet ai of niet vrijlaten van de vier gevange nen tot Donderdag uit te stellen. De regeering der Zuidafrikaanselie repu bliek heeft bij eene Eiigelsche firma '10,000 Ilenry-Martini-geweren besteld. Uit Buluwajo wordt van 5 dezer gemeld: Cecil Rhodes heeft in een toost aan het banket, dat hem aangeboden werd, gezegd, dat, naar hij hoopte, de spoorweg uit liet zuiden binnen een jaar Palapye zou hebben bereikt. En verder dat, als hij bij zijn men- i schen in Rhodesia mocht blijven, liet charter van de Britseh-Zuidafrikaansche Maatschappij in de toekomst kon vervallen en liet land zijn eigen bestuur krijgen. Rhodes dreef den spot met het denkbeeld van eene vereeniging^ van Rhodesia met de Z.-A. republiek of inlijving bij de Kaapkolonie. Hij raadde den i Rhodesianen intussehen aan de gedachte van I vrijhandel en een oüïeusief verbond met de Kaapkolonie voor oogen te houden. De Times verneemt uit Buluwavo van den On, dat eene Engelsche legermacht met Maxirn-kanonnen een groote Matabelenkraal binnen enkele mijlen van Buluwavo aanviel en den vijand volkomen op de vlucht joeg, die 150 man verloor; de Engelschen iiadden 3 dooden. SCHIEDAM, 9 Juni 1896. Aan de leden van den gemeenteraad is kennis gegeven, dat behalve de reeds vroeger medegedeelde, o. a. de volgende stukken ten raadhuize ter inzage zijn gelegd, om in de eerstvolgende zitting van den raad, te houden op Dinsdag 10 Juni a.s., te worden behandeld. lo. Voorstel van B. en \V. op het adres van IJ. Gabel om afstand van grond aaa de Warande. 2o. Voorstel van B. en W. tot aankoop van grond aan de Diikje-Meesterstraat, eigen dom van J. Pinster. 3o. Voorstel van B. en Yv. met betrekking tot en in verband met de door regenten van het St.-Jacobs-Gasthuis ingediende suppletoire begrooting dier instelling voor 1896. 4o. Voorstel van B. en W. op het adres van directeuren der stearine-kaarsenfabriek üApollo", houdende bezwaren tegen den aanslag dier naamloos vennootschap in de pk dir. belasting, dienst 4896. Bij de heden alhier gehouden keuring van paarden voor den krijgsdienst werden van de 93 paarden slechts 4 als trekpaarden en 1 als batterijpaard geschikt bevonden. Verbetering. In het ingezonden stuk, voor komende in ons vorig nummer, moet in de 6e alinea gelezen worden: »AIs handelsman zou de heer Van Westendorp bij de behandeling van het tarief op het havengeld het voor stel der 4 raadsleden krachtig hebben ver dedigd in plaats van dit te bestrijden." tigd met het grootkruis van de Orde van Alexander Newsky, terwijl aan den heer baron Taets van Amerongen geschonken werd het grootkruis van de St.-Anna-orde, aan jhr. an Tets het commandeurskruis der Stanis- laus-orde, en aan graaf Dumonceau het rid derkruis van de Sint-Anna-orde. De tegen Zondaga%-ond in het café van Geerards aan het Hoofd alhier aangekondigde vergadering van de »N. N. Bootwerkersbond", voor branderskneclits, ter bespreking van lotsverbetering, was druk bezocht, doch wij bemerkten daar velen die met het branders- bedrijf eigenlijk niets te maken hebben. De woordvoerder, De Heer van Rotterdam de aangekondigde spreker De Jonge was verhinderd ving aan, nadat hij zijn afkeer over het misbruik van sterken drank had tc kennen gegeven, den onhoudbaren toestand der brandersknechts te bespreken en ben mede te deelen dat het doel dezer bijeen komst was een vereeniging van branders knechts te stichten, als afdeeling van den N. Ned. Bootwerkersbond, opdat zij, mocht die tot stand komen, in staat zouden zijn door ge zamenlijk optreden, hun toestand te ver beteren. Een der aanwezigen maakte daarop de opmerking dat reeds de alhier gevestigde afdeelingen van den R.-k. »Volksbond" met ^Patrimonium" en het Werkliedenverbond" deze zaak in overweging hadden genomen, hij kou ook niet begrijpen wat de Rotter- damsche bootwerkers bewoog zich met de branders knechts te gaan bemoeien, daar er geen verband tusschen bootwerkers en bran derskneclits bestaat, en riep ben daarom toe: ^schoenmaker houd je bij je leest". De inleider antwoordde daarop dat hetgeen de genoemde vereenigingen tot heden gedaan hadden weinig beteekende, vooral de R.-k. sVolksbond" met zijn geestelijke adviseurs en v Patrimonium" met zijn godsdienstig ge femel moesten het ontgelden. Al wat predi kant en geestelijke heette, moest zich niet bemoeien met de sociale nooden van den werk man, zij toch trachten den eliendigen toestand te bestendigenhij wilde evenals de vorige spreker ook hen toeroepensschoenmaker houd je bij je leest", de godsdienst heeft niet den slechten toestand van den werkman niets te maken, bet geldt hier de kwestie van de boterham, en a! wat predikant en geestelijke heet, heeft belang bij het kapitaal. Spreker staafde dit door een bezoek te schetsen van geestelijken bij werklieden, waarbij vaak on gepaste aanmerkingen worden gemaakt, welke men bij een bezoek aan de bezittende klasse niet durft uiten. Daarna volgde een minder gunstige beoor deeling van de handelingen van den R.-K. Volksbond en van Patrimonium bij de laatste werkstaking te Rotterdam om ten slotte aan het adres van den heer Th. de Rot, president van de afd. Rotterdam van het Alg. Ned. Werkliedenverbond, eenige verwijten over zijn schrijven in zake de werkstaking en later over zijne handeling bij de candidatuur voor den gemeenteraad van den heer De Klerk, te laten volgen. Na eene opwekking tot toetreding werd gelegenheid aan brandersknechts gegeven cm hier ter stede eene onderafdeeling van de N. N. B. B. te stichten, welke uitnoodiging evenwel niet het gewenschte resultaat had. Door de politie alhier werd hedenmorgen op heeterdaad betrapt zekere J. B., toen hij een brood uit een onbeheerd staanden bak kerswagen nam. De Tweede Kamer zal naar in Den Haag verzekerd wordt den 26c Juni op reces gaan. De keizer van Rusland heeft baron du Tour van Bellinchave, buitengewoon ambassadeur der Koningin bij liet Russische hof, begif- De minister van koloniën maakt bekend dat in den loop van dit jaar slechts 219,000 pikols gouvernoments-koffie aan de markt zullen gebracht worden, zijnde 20,000 pikols minder dan bij de begrooting van Neder], Indië voor 189G. (Stct.) De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 6 Juni bedroeg bij de Nederlandsche Bank 4,382,041.27>/2 en bij de betaalmeesters- l,700,123.43y2 Te zamen. 3,082,164.71 De St.-Ct no. 132 (Sill. no. 89) bevat een konk. besluit van 29 Mei j.i., bepalende de plaatsing in liet Staatsblad van de op 5 Juli 1894 te Lissabon geteekende verklaring met bijlagen A en B en bijbehoorend Protocol, tot vooiioopige regeling van de handelsbetrek kingen tusschen Nederland en Portugal, als mede de tusschen de wederzijdsche regeeringen gewisselde nota's van 9 Februari 1895 "be treffende de samenstelling van arhitrage- commissiën, bij voorkomende geschillen tus schen evengenoemde staten in zake de overeenkomst van 10 Juni 1893 en de verklaring Van 4 Juli daaraanvolgende omtrent de wederzijdsche koloniale betrekkingen in den archipel van Timor en Solor. Bij het departement van koloniën is giste ren van den gouverneur-generaal van Ned. Indië ontvangen liet volgende telegram, be- treüènde de krijgsverrichtingen in Atjeh: »Gisteren trok eene kleine colonne uit Ketapan Doea langs den voet van liet gc- oergte over Lam Asan door de kampongs naar Lam Till, zonder beschoten te worden." De JVIt. Ct. ontving lieden van haren correspondent te Batavia het volgend telegram r »Zes bataljons met drie batterijen doen nu een aanval op Lamkrah". Het N. v. d. D. ontving heden het volgende telegram uit Indië sTwee colonnes rukten heden tegen Lam krah (zuidelijk van de stelling) op. De eene onder luitenant-kolonel J. B. van Ileutsz marcheerde over Ateuh, de tweede onder luitenant-kolonel E. W. Bischofi van Heems- kerclc over Biloel." Een telegram aan de Telegraaf luidt: »Lamkrah genomen; 11 gewond." Naar het Dagblad verneemt, is de gezond heidstoestand van het lid der Tweede Kamer mr, J. P. R. Tak van Poortvliet van dien aard, dat zijn terugkomst uit Baden-Baden nog in den eersten tijd niet kan worden tegemoet gezien, zoodat 't vrij zeker is dat hij de be handeling van het kiesrecht-ontwerp niet meer zal bijwonen, Het voornemen bestaat een commissie van deskundigen te benoemen met het doe! den minister van waterstaat van advies te dienen- in zake de verbouwing van de Gravenzaal, waarin thans het gerechtshof in Den Haag gevestigd is. Zooals men weet heeft de Tweede Kamer bij het begrootir.gsdebat heslist dat deze aangelegenheid niet onder het beheer van het ministerie van binnenlandsche zaken, doch onder dat van waterstaat behoorde ge bracht te worden. (AT. It. Ct.) De sVereeniging van Stoomvaartbelangen" heeft zich met een adres tot den minister van waterstaat, handel en nijverheid gericht, teneinde een betere regeling van den tijd van-

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2