zijJÉ SPORTi Letteren, Kunst en Wetenschap, Gemengde Berichten. PEE TELEGRAAF. Land- en Tuinbouw. opening en sluiting van verschillende spoor- Tv bruggen. o. a. die over de Schiedamsche en Delftshavensche Schie te verkrijgen. Op »NederIandsch Mettray" werd Vrijdag de jaarvergadering van hoofdcommissie en commissarissen gehouden. De toestand van onderwijs, opvoeding en stoffelijke zaken bleek eenigszins bevredigend te zijn. Maar het bleek toch ook, dat vermeerdering van contribuanten zeer wenschelijk is. Al de jongelingen, die in het voorjaar de kolonie verlieten, vonden een goede betrek king. Er zijn nu weder eenige plaatsen be schikbaar. Na de vergadering gaven de kweekelingen proeven van hunne bekwaam heid in de muziek, de gymnastiek, het exer- ceeven en het bedienen van de brandspuiten. Zij werden op spelen en versnaperingen ont haald. Zaterdag vertrokken per stoomschip Laivoe uit Rotterdam weder '150 man aanvullings- troepen met 2 officieren en 12 onderofficieren naar Oost-Indië, onder bevel van den van verlof terugkeerenden kapitein der infanterie jhr. J. A. C. von Schmidt auf Altenstadt, en onder medegeleide van den In luit. der inf. J. J. Brutel de la Rivière. Te Harderwijk was hun door liet muziek korps van het koloniaal werfdepot uitgeleide gedaan. Te Rotterdam werden zij ontvangen en uitgeleid door de muziek van het koprs kon, scherpschutters en de kapiteins' van dat korps H. J. J. Bos en G. Lamers. Ook vele andere officieren gaven door hun tegen woordigheid van hunne belangstelling blijk. Met stoombootjes werden zij voorts naai de Laivoe vervoerd. Naar de N. JS. Ct. verneemt, bestaat het plan te Rotterdam een arbeidsraad in het leven te roepen, waarin zitting zullen nemen reeaers, cargadoors, stuwadoors en werklieden (bootwerkers van beroep). Aan dezen arbeids raad zal toegevoegd worden eene commissie van arbiters, en het doel zal zijn bij het ont staan van geschillen in hoogste ressort uit spraak te doen. Door eigen onvoorzichtigheid is Zondag op den Bergschen Plas een 15-jarig jongeling uit een bootje, waarin hij was gaan staan terwijl het voortgeroeid werd, in het water gevallen. Ilij verdween dadelijk in de diepte, om niet meer boven te komen. Tot laat in den avond is men aan het dreggen geweest, doch zonder het lijk te vinden. De oudste ingezetene van Vlaardingen, Krijnije Yerhey, wed. van Th. van den Geer, is in den ouderdom van 97l/s jaar overleden. De stoomtram der H. IJ. S. M. van Den Haag—Scheveningen vervoerde Zondag 9200 personen. Zondag werd op de Schelpkade te 's-Ilage een 7-jarig knaapje overreden door een wiel rijder, die onbesuisd reed. Het kind bleef met een gat in 't hoofd en met een ontwricht armpje liggen, terwijl de wielrijder, zonder er zich om te bekommeren, wegreed. De schipper in Den Haag, die eenige weken geleden in weinige oogenblikken 25 pillen innam, welke hem zonder recept ia een apotheek waren verstrekt, heeft het ziekenhuis verlaten, hoewel niet geheel hersteld. In de Haarlemmermeer is alom gebrek aan drinkwater. Sinds het bestaan dier ge meente heeft men zoo groot gebrek niet ge kend. Wel wordt somwjjlen tegen hoogen prijs water ingevoerd, doch dat voldoet slechts in geringe mate aan de behoefte. Voor velen is het water uit de vaarten de eenige toevlucht, doch dit wordt enkel in hoogen nood gedronken. Intusschen blijft de gezondheidstoestand uitmuntend. Ivrause, de hoofdpersoon in de bekende zaak der valsche bankbiljetten, die in 1894 veroordeeld werd tot 7 jaar gevangenisstraf, is in de cellulaire gevangenis te Amsterdam overleden. Zondag is op de Zaan een droevig onge luk voorgevallen. De stoomboot Alhnaar- Paclcet, varende tusschen Alkmaar en Amster dam, bad het ongeluk tusschen Zaandijk en Wormerveer, een in het vaarwater liggend vissehersschuitje aan te varen, met het nood lottig gevolg, dat het schuitje geheel stuk geslagen werd, nn de zich daarin bevindende G. in het water viel en verdronk. De ongelukkige, een braaf, oppassend man, laat eene weduwe met drie kinderen achter. Te Leeuwarden ligt ter teekening een adres aan de Koningin-Regentes, inhoudende het verzoek, haren persoonlijken invloed bij de Duitsche regeering te willen gebruiken om de Duitsche grenzen voor den invoer van vee uit Nederland in Duitschland open te stellen. In Overijsel is een adres van gelijke strek king reeds van eenige honderden onderteeke- kerüngen voorzien. Zondagavond sloeg de bliksem in 2 boeren plaatsen te Sonnega bij Wolvega, welke ge heel albi andden. De inboedels werden voor een deel gered. Alles was verzekerd. liet huis en de inboedel van een der land bouwers waren niet verzekerd. Te Groningen is een kassiersbediende met een bedrag van f 2700 van zijn patroon ver dwenen. Hij is te Brussel gearresteerd, nog in liet bezit zijnde van f 200, zoodat in 7 dagen f2500 verteerd is. Bij gelegenheid der eerstesteenlegging van het te bouwen perceel te Soest is zoodanig jenever geschonken, dat twee personen slik ten en het bij een derde niet vee! scheelde de beide jongens, circa 22 jaar oud, waren de kostwinners hunner ouders. Deze beide personen zijn, na Woensdag avond te zijn overleden, Donderdagmorgen op een varkenswagen thuis gebracht. Een der feestgenooten had nog gezegd Geef ons liever een broodje met kaas of vleesch voor al die jenever." (Ar. A.) Naar men ons meldt, zijn de daders van de ernstige verwonding van den onbezoldig- den rijksveldwachter te Wijk-bij-Duurstede, op aanwijzing van een stoker van de Ooster stoomtram, onder Doorn gevangengenomen. Omtrent deze zaak meldt men ons nog Bij den slager P. de Bruin werd, door vernieling van een der glasruiten, ingebroken en ontvreemd eene boterhammenworst vau pl.m. vijf kilo. Daar men den avond te voren een landlooper met eene vrouw had opge merkt, langs de slagerij heen en weerloopende, werd het vermoeden op hen gevestigd en werden terstond maatregelen genomen hen op te sporen. De onbezoldigd rijksveldwachter G. Lange- laar, vermoedende dat zij den weg hadden genomen naar Amerongen, ging per tram derwaarts, om van daar langs den Amerong- schen dijk naar Wijk-bij-Duurstede hen tege moet te loopen. Zijn vermoeden is gebleken juist te zijn geweest, doch hij moet helaas vreeselijk met hen zijn slaags geraakt. Lan- gelaar toch werd nabij de hofstede Borre- veld zwaar verwond aan den dijk gevon den en is vanwege den landbouwer E. van Ooijen pet' wagen naar huis vervoerd. Bij onderzoek is gebleken, dat hij niet minder dan acht verwondingen heeft bekomen, waar van een in den rug en een in den buik, die met een knipmes moeten zijn toegebracht. Zijn toestand is ernstig. Dat hij werkelijk met den dief of de dieven is slaags geweest, blijkt uit het feit, dat hij een stuk van de gestolen worst had bemachtigd, wat hij nog bij zich had. (2VT. B. Ct.) Door de aanhouding van den Duitscher en eene vrouw die verdacht worden van den moord op Langelaar te Wijk-bij-Duursteue te hebben begaan, heeft men vermoedelijk tevens de daders in handen gekregen van een onlangs te Utrecht gepleegden diefstal. Toen zij gistermorgen, na daarheen te zijn vervoerd, op liet politie-bureau vertoefden, viel de aandacht van den rechercheur Werk meester op het schoeisel van den man. Bij nader onderzoek bleek dat beide personen schoenen droegen die in den nacht van Woensdag op Donderdag j.l, bij den winkelier D. in de Willemstraat aldaar zijn ontvreemd. Zondagochtend om tien uur is nabij het station Barneveld een machinist-stoker van den tender van een in volle vaart zijnden sneltrein gevallen. Met ernstige wonden aan hoofd en schouders is hij met den volgenden trein naar het ziekenhuis te Amsterdam overgebracht. Men meldt aan de N. It. C't. uit Andel De jaarlijks terugkeerende strooptochten langs de Maasoevers van de befaamde ooie- vaarsdieven hebben weder een aanvang ge- genomen. Gisternacht hebben zij van een der hier nestelende ooievaars de jongen geroofd. Ook in de Hoek&cliewaard hebben de ooic- vaarsdieven in de laatste nachten hun bedrijf weder uitgeoefend. Op verschillende boeren erven zijn de nesten leeg geplunderd, zonder dat men de daders op bet spoor kan komen. 's-Gravenhage. Ter gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest van den vorst en de vorstin Von Wied zullen zij, die vroeger aan de hofhouding van BI. K. H, verbonden waren, en de administrateur der bezittingen van II. K. H. hier te lande, zich te Neuwied be vinden tot bijwoning der viering. Ook van het dienstpersoneel hier ter stede zullen eenigen alsdan aldaar tegenwoordig De minister van oorlog is gisteravond uit het buitenland alhier teruggekeerd en heeft heden het beheer over zijn departement hervat. Bij do Zondag te Schiedam gehouden cricket- match heeft sllerroes" getoond, welk een sterke batting-side ze dit jaar heeft, door respectievelijk in de twee innings 120 voor 7 wickets, en 175 te scoren, waardoor nllermes" nu houder is van liet record der tweede klas. «Rapiditas" scoorde 63 runs, terwijl voor de tweede innings geen tijd meer was, alzoo allermes" de overwinning latende met 57 runs. Bij min. beschikking van 15 Juni a.s. is be noemd tot directeur der koninklijke muziekschool te 's-Gravenhage ror. Henri Viotta, te Amster dam. Ofschoon de ziekte, waaraan Richard IIol lijdende was, is geweken, is in de laatste dagen van de vorige week een toestand van zwakte in getreden, die ongerustheid inboezemde. Gisteren en heden was de toestand intusschen eenigszins verbeterd. Professor Gieseler, te Bonn, daartoe aange zocht door een voornaam huis in zijde teCre- feld, heeft door middel der Röntgenstralen ont dekt, dat vervalschte zijde steeds en onder alle omstandigheden van onvervaischte te onderschei den is. Onvervaischte zijde werpt geen schaduw af. Mevrouw FurladoHeine, de bekende schat rijke weldoenster, heeft te Parijs een ruim en doelmatig ingericht bewaarhuis voor kinderen op haar kosten doen bouwen. Zondag is dit in tegen woordigheid van 400 personen geopend. De mi nister Barthou hield een rodevoering ter eero van de stichtster en oveihandigde haar het or- deteeken van officier van het Legioen van eer. Te Leuven is een sluipmoord gepleegd. De rijke lederfabrikant Lindebrings werd voor de deur van zijn huis aan den Diesteiweg door een man onverhoeds doodgestoken. De moordenaar, die seist vluchtte, maar spoedig werd gevat, is een man van 35 jaren. Yeihaegtn genaamd. Hij pleegde de misdaad nil wraakzucht. Toen hij, eenige weken geleden, uit Amerika terugkeerde, vond hij op de plaats van de hoeve zijner overleden ouders liet linri van Lindebrings staan, die den grond voor lagen prijs had ge kocht en in zijn woede danrovet vatte hij het plan op, die fabrikant ta vennooi den. Spoorvvegreizigers maken zich dikwijls! bij het naderen van het station, waar zij wezen moeten, tot uilstappen gereed en wachten dan staande het stilhouden van den tiein af. Dat dit ge vaarlijk is, bleek onlangs te L»ip/ig. Daar waren ook verscheidene reizigets m een spoorwegcoupé vooruit opgestaan, toen de trein plotseling stil stond, met oen zoo heugen schok, dat allen om vervielen. Een der passagiers brak een been, een ander een arm, een vrouw viel met het hoofd door een glasiuit, en vijf andeie passa giers weiden licht gekwetst. Men maakt thans in Duitschland niewe locomo tieven niet vier cjfinders en wielen met een middellijn van 2 meter, waai mee een snelheid van JOG kilometer per um kan verkregen wen den. Dat is ca. 25 kilometer per uui meer, dan de ïbliksemtrein'1 van Beilijn naar Hamburg, welke den weg van 2^0 kilometer in 3ys uur aflegt. Yoor twee te Bochum veikochte apotheken zij zijn in Duitschland zeldzaam en er is bijzondere vergunning voor uoodig werd 450,000 mark en 420,000 maak betaald. Heden worden te Newgate drie misdadiger:; tegelijk opgehangen. Het zijnMilsom en Eowier, de moordenaars van den ouden Mushvvell Hifi en Ssaman, de moordenaar van een ouden man en eene viouw en die op do vlucht van het dak gevallen is. Vrouw Dyer, ue kindermoordenares, wordt morgen gehangen. Austin Corbin, een beltend Nevvyorksch ban kier en president van de Long Island Railroad, is op noodlottige wijze om liet leven gekomen. De paarden van zijn rijtuig sloegen op bolCor bin en zijn koetsier werden toen met het hoofd tegen een steenen muur geworpen en baden gedood. De Commercial Advertiser zegt, dat zijn dood een ramp is voor New-York. 's-GR:1VEj\ HA GE, 9 Juni. Tweede Kamer. Kieswet, Het amendement-Heldt, om de werkgevers te verplichten opgaaf te doen van loonkiezers bij hen in dienst, werd ver worpen met 71 tegen 5 stemmen. Bij de regeling der termijnen van vaststelling dei- kiezerslijsten, reclamerecht enz. is ingetrok ken de motie-Kuyper en de amendementen- Lohman-Pijnappel, nadat de minister de termijnen gewijzigd had, zoodat de uitspraak door den kantonrechter geschiedt, voor den stemmingsdag. Met 51 tegen 38 stemmen werd beslist dat kiesvereenigingen ais zoo danig geen reclamerecht zullen hebben. Benoemd tot ontvanger der rijksbelastingen te Overschie de heer F. E. Vreede, thans te Yianen. Onder de varkens van J. Kool in de Dorp- str t te Overschie is door don districts-veearts vlekziekte geconstateerd. Twee aangetaste var kens, die gestorven zijn, werden verbrand.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3