A0. 1896 Woensdag 10 luns N°. 9062 Tweede Blad. ij f t i g s t e Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Binnenlandsche Berichten. UITGEVE BPKBJLÜ: BOT R: J. ODÉ. JER8TUAAT ÏO. TWEEDE KAiMER DER STATEN-GENERAAL. Kieswet-amendementen. De heeren Pijnappel en De Savornin Lohman hebben voorgesteld de door de regee ring voorgedragen termijnen voor reclame enz. belangrijk te verkorten, en weldien voor reclame te bepalen op 16 dagen van den dag der vaststelling van de kiezerslijst afge rekend, in plaats van op 24 dagen zooals de reg. heeft voorgestelddie voor tervisie- ligging van de kiezerslijst en de reclames op 22 dagen, in plaats van 30; dien voor tegenspraak op 8 dagen (evenals door de reg. voorgesteld)dien voor de beslissing van het gemeentebestuur op 15 dagen, in plaats van 22 dien voor de kennisgeving va i de beslissing op 8 dagen (evenals door de tg. voorgesteld)dien voor beroep op 6 dagen, in plaats van 8dien voor beteekening aan de tegenpartij op 1 dag, in plaats van 3 x 24 urendien vcor memorie van antwoord op 4 dagen, in plaats van 8dien voor de uitspraak van den rechter op 8 dagen (even als door de reg. voorgesteld). Hierbij komt dan nog een termijn voor de mededeelingen der uitspraak van het gemeentebestuur, waar omtrent in het wetsontwerp niets is bepaald en waarvoor in een ander amendement van de voorstellers een tijd van 2 dagen wordt gesteld. Het geheele resultaat van de voorgestelde termijn-inkrimpingen zou wezen dat, terwijl de regeering haren laatsten termijn op 18 Juni stelt, de voorstellers reeds den 27n Mei als laatsten termijn van de uitspraak des rechters verkrijgen. Voorts stellen bovengenoemde heeren nog een art. 38lis voor, strekkende om bij ver- schil van inzicht, tusschen het gemeente bestuur en den burgerlijken rechter omtrent j de vastgestelde lijst, aan de beslissing van laatstgenoemden de voorkeur toe te kennen. Maar dan zal ook diens uitspraak onmiddellijk effect moeten sorteeren, behoudens eene nadere beslissing van den Hoogen Raad. De heer Heldt heeft voorgesteld om de stemming 's morgens te 9 uren aan te vangen en 's avonds te 9 uren te doen eindigen en in verband daarmede om de stembus te doen openen op den dag volgende op dien der stemming, welke opening te 9 uren zou aanvangen en onafgebroken moet worden voortgezet. De Vrijdag j.l. door den heer Kuyper voor gestelde motie luidt als volgt: De Kamer, van oordeel »dat het bepaalde in art. 1, 5, lo. en 2o., tot aanmerkelijke uitbreiding van de reclame procedure bij den burgerlijken rechter zal kunnen leiden en dat het uit dien hoofde te meer gewenscht is, dat de beslissing, bedoeld bij art. 38, kracht van gewijsde kunne ver krijgen, alvorens tot de stemming, die uit art. 32 volgen kan, wordt overgegaan «noodigt den lieer minister van b'.nnen- andsche zaken uit de termijnen, in art. 26 en volgende voorgesteld, in dien geest te willen herzien «schorst, in afwachting hiervan de verdere behandeling van 2 van het wetsontwerp, «en gaat over tot de behandeling van 3." Suiker wet. De minister van financiën heeft een zeer uitvoerige memorie van antwoord ingezonden op het afdeelingsverslag omtrent het wets ontwerp houdende bepalingen omtreDt den accijns op de suiker. De bepalingen met betrekking tot de for maliteiten, die raffmadeurs en fabrikanten onder het voorgedragen stelsel van open premiën zullen hebben te vervullen zijn, naar aanleiding van de opmerkingen in liet verslag, door den minister herzien en hier en daar gewijzigd in voor de belanghebbenden voor- deeligen zin. De minister verdedigt overigens het stelsel van de wet. Ook ten aanzien van de bescher ming der beetwortelsuiker-industrie en de ge leidelijke opheffing daarvan, blijft de minister zijn standpunt handhaven. De feiten hebben niet de noodzakelijkheid bewezen om aan de uitkeering der premie de voorwaarde te verbinden dat de suiker moet verkregen zijn door verwerking van in Nederland geteelde beetwortelsevenmin acht de minister eene bepaling noodig, waar hij uitkeering zou worden uitgesloten wanneer de suikerprijzen boven een in de wet te be palen cijfer stijgen. Wanneer door afschaffing of vermindering der premien in het buitenland de omstandig heden mochten veranderen in dier voege dat de Nederlandsche regeering daarin aanleiding zou vinden om van eene haar toegekende be voegdheid tot vermindering of opheffing van premie gebruik te maken, dan zal die regee ring evengoed eene wetsvoordracht in dien zin kunnen doen. De verschillende denkbeelden om bij de wet aan de landbouwers een billijk aandeel in de premiën te verzekeren, worden door dei. minister nagegaan en, n overeenstemming met vele leden der Kamer, niet aanbevelens waardig geacht. Wat de verlaging van den accijns betreft, een groote verlaging is verre te verkiezen boven kleine opvolgende verla gingen, omdat dan de schatkist eene com pensatie vindt in de toeneming van het ver bruik maar op dit oogenblik acht de minister een zoodanige verlaging zeer onraadzaam, evenzeer als het aanbevolen equivalent in den vorm van verhooging van den accijns op het gedistilleerd. Ook de heffing van een invoerrecht op ge raffineerde suiker wordt door den minister ontraden, De uitkonwten van het ingestelde onder zoek en de cijfers van invoei ing van basterd uit Engeland, die weinig zijn toegenomen, geven geen grond om, overeenkomstig het verlangen van raffmadeurs, den accijns voor buitenlandschen basterd liooger te stellen. Ook het denkbeeld om een differentieele premie voor de raffmadeurs aan te nemen, wordt door den minister bestreden. SCHIEDAM, 9 Juni 1896. i de op den 2n dezer gedane peilingen in den Nieuwen Waterweg, door de beambten van den waterstaat en het loodswezen, is als volgt waargenomenaan den stompen tons- kant 68.0 decimeter 60 meter benoorden de ijn der roode geleidelichten 84.0 decimeter op de lijn der roode geleidelichten 86.0 deci meter; 50 meter bezuiden de lijn der roode geleidelichten 84.0 decimeter; aan den spitsen tonskant 66.0 decimetergrondslag voor getijseinen, bij gewoon laag water, bij dag en nacht, van 8 Juni af, 84.0 decimeter. Als grondslag van de getijseinen zal van S dezer te 6 uur voormiddag af 84 dM bij gewoon laag water worden gerekend, zijnde het minste water in de 110 M breede vaar geul, van 60 M benoorden tot 50 meter bezui den de lichtenlijn. De bevolking der provincie Zuid-Holland bedroeg op 1 Januari 1896 512,731 mannen en 549,097 vrouwen, totaal 1,061,828 perso nen, tegen 502,291 m. en 539,574 vr., totaal '1,041,865 personen, op 1 Jan. 1895. De be volking der provincie is alzoo in den loop van '1895 toegenomen met 10,440 m. en 9523 vr., totaal met 19,963 personen. De bevolking ver meerderde in 1895 door geboorte met 36,742 personen (18,964 m. en 17,778 vr.) en door vestiging in de gemeenten met 68,606 perso nen (34,151 m. en 34,455 vr.); zij vermin derde door sterfte met 19,922 personen (10,205 m. en 9717 vr.) en door vertrek uit de gemeenten met 65,463 personen (32,470 m. en 32,993 vr.). 8 s-Gravenhage had de jaarvergadering plaats van het waarborgfonds der «Nederl, Pensioenverzekering van Werklieden". Door den secretaris, mr. H. Zillesen, werd het jaarverslag over 1895 uitgebracht, waar uit o. a. bleek, dat de jaarlyksche bijdragen dalende waren, deels door sterfte vandona- .eurs, die niet vervangen werden, deels door opzegging van giften, wat zeer te betreuren valt, nu het pensioenfonds zich uitbreidt en lus werkzaamheden en dientengevolge kos ten van administratie vermeerderen. Het aandeelen-kapitaal steeg tot f51,900. De gezamenlijke inschrijvingen van of ten behoeve van het waarborgfonds opdegroot- oeken op 31 December 1895 ingeschreven, bedroegen f21,458.44. liet effectenbezit was toen tot f 13,600 vermeerderd. -.n de plaats van den overleden commissaris an Zuid-Holland, mr. H. N. Mees, wiens belangstelling in en ijver voor de pensioen- vereeniging door den voorzitter met een hartelijk woord van vvaardeering werden her- dach werd met aïgemeene stemmen gekozen de heer Jb. Mees te Rotterdam. Uit het verslag van den directeur van het verzekeringsfonds «het Werkliedenfonds" bleek dat over 1895 gesloten waren 455 polis sen tot f56,885.95 voor uitkeering in eens, en van f 12,263.59 voor jaarlijksehe uitkeering. Omtrent de totstandkoming van de stoom tram Oldenzaal—Denekamp en Oldenzaal— Losser—Gionau wordt thans vernomen dat ei ij de Duitsche regeering geen bezwaar estaat om concessie voor de ontworpen lijn te verleenen. Alleen worden eenige minder bezwarende voorwaarden gesteld, o. a. om trent de richting van de lijn op Duitsch grondgebied. Aan een particulier schrijven uit Transvaal is liet volgende ontleend: «Jaapzegt de Boer, terwijl hij, het ge weer over den schouder, te paard stijgt, tot zijn twaalfjarigen zoon, «Jaap, gij blijft thuis hoor! Zeur nu maar niet; gij naoogt niet mee. Het is een strijd van mannen tegen mannen, waaraan ik hoop deel te nemen, maar kinderen kunnen wij daarbij niet ge bruiken. Dus gij blijft thuis!" De Boer geeft zijn schimmel de sporen en komt te Krugersdorp, waar op den lsten en 2en Januari j.l. die reeks schermutselingen plaats had, die onder den naam van het ge- gevecht bij Krugersdorp een historische be- teekenis heeft gekregen. Op den tweeden dag van die worsteling, bij een gevechtspauze, kijkt onze Boer eens om, en wie ziet hij daar aankomen Jaap Er is geen twijfel aan't is de twaalfjarige Jaap. Hij zit te paard, en komt er aanrijden als een koning. Het paard, waar Jaap op zit, is den Boer onbekend, maar het paard dat er achter aan gebonden is, dat kent de Boer wel, want dat is zijn eigen paard, de oude bles, dien hij thuis had gelaten. aap kimt met een lachend gelaat, maar zijn vader lucht niet. Met gefronste wenkbrauwen vraagt hij: «Hoe durft gij hier te komen «Wel," antwoordt de knaap, «dat zal ik u vertellen. Ik kon het in huis niet uithouden; ik zou er gestikt zijn. Ik ga naar den zolder, waar dat ouwe vuursteengeweer van ons lag. vond het en toen heb ik het geladen. Vervolgens ving ik den ouden bles, en reed weg. Onderweg zag ik een Engelschen soldaat Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door lipt gelieele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. AnvritTEVTirpRusvan 110 gewone regels met inbegrip van eene Coniant4,10. Iedere gewone tegel meer- 0.10. Orii.maai, geplaatst wordt regen twfem.wt, berekend.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 5