BimienJandsche Berichten. gaan door een militaire kapel, die een treur- marsch speeldede zeven lijkwagens waren bedekt met prachtige kransen de bisschop, de geheele geestelijkheid en al de civiele en militaire autoriteiten volgden den lijkwagen naar liet kerkhof. Het volk was zeer onder den indruk van de droeve plechtigheid eenige vrouwen vielen in zwijm toen de stoet voor bijtrok. Een telegram uit Havanna meldt dat de financieele moeilijkheden nu van dien aard geworden zijn, dat de soldaten in drie maan den geen soldij hebben. Maximo Gomez moet zich in de centrale districten van het eiland bevinden. T B K IJ E. De sultan heeft onlangs een gemachtigde gezonden naar de buiterdandsche revolution- naire Armenische comités, om tot een trans actie te komen. Deze hebban doen antwoorden, dat zij den strijd zouden volhouden, wat de sultan ook beloofde eu de groote mogendheden ook raad den. Uit Sofia wordt gemeld, dat in Macedonië tusschen Prilep en Yitoliaeen revolutionnaire bende is verschenen, die de Turksche Zaptieh's heeft overvallen. Te Usküb is aan de woning van den gouverneur een roode vlag bevestigd met het opschrift«Ons recht of uw leven V* De Parte moet het derde legerkorps in Macedonië hebben versterkt metachtbataljons. Een bende Kurden heeft de werklieden aan den spoorweg van Smyrna naar Kasaba aangevallen en velen gedood. Ook moeten verscheiden buitenlandsehe ingenieurs zijn omgebracht. De berichten uit Klein-Azië over den moord op de arbeiders en de ingenieurs van den spoorweg Smyrna-Kasaba worden bevestigd door de volgende mededeelingen uit Smyrna. Het; geheele aantal slachtoffers bedraagt tweehonderd dooden en vijftig gewonden. De gebouwen van den spoorweg werden in brand gestoken en liet materiaal vernield. De Tuiksche ambtenaren worden openlijk beschuldigd van grove nalatigheid, en in stilte zelfs van medeplichtigheid. Drie consuls zijn naar de streek vertrokken, waar de moord plaats had. Het Atheensche blad Asty verneemt dat de opstandelingen op Kreta de volgende eisciien stellen aanstelling van een gouver neur-generaal die onder toezicht der mogend heden staat, en om de 5 jaar aftreedt economische onafhankelijkheid en het recht om van de douane-opbrengst ten bate van het eiland zelf aan te wenden; hervor ming der politie en oprichting van een mili taire school; vereeniging van het burgerlijk en het militair bestuur onder den gouverneur, die enkel het recht van veto zou hebben over de besluiten van den wetgevenden raad. Een Fransche en een Armenische dame zijn dicht bij de minerale baden van Kouri, Doch deze hei haalde, zich weder tot Bob keeiende «Weês zoo goed, Bob, en gooi dien vent de trap af." De groote, breedgeschoudeide Bob zag Hugh eens aan. Het scheen haast wel of hij xoo goed" wilde zijn om aan Will's verlangen te voldoen, tMr. Tapperday," begon nu Hugh ernstig, maar met trillende lippen, nik gevoel zeer good, dat ik u verantwoording schuldig ben van mijl tegenwoordigheid hier en ik ben bereid u die te geven, als gij zoo goed wilt zijn mij aan te hoeren." „Heb je dat gehoord, Bob?" riep nu Tapper- da v, nog steeds ten hoogste opgewonden, «hij wil ons vertollen wat hij hier bij Kitty te zoeken beeft. Hij wil ons zeggen, dat hij eene onbe schaamdheid, een doldriesten streek begaan heeft Gooi hem maar liever naar beneden, Bob, en denk er om dat het een zoontje is van den braven oom." Nu keerde Hugh zich tot Diyful en sprak; op korten afstand van de Serail-punt en van de zee van Marmora, door Turksche bandieten opgelicht. Deze eischen een losgeld van 25,000 Turksche ponden. AFRIKA. Uit Pretoria wordt van gisteren gemeld Bij besluit van den Uitvoerenden Raad zullen de vier leiders der hervormingspartij in vrijheid gesteld worden tegen betaling van een boete van 25,000 pond sterling ieder; bij niet-betaling zullen zij verbannen worden voor den tijd van vijftien jaar. Naar uit Pretoria aan de Times geseind wordt, beersclit in de regeeringskringen van Transvaal groote ongerustheid over bewegin gen der Engelsche troepen aan de noordelijke grens. Er loopen zelfs geruchten dat een botsing tusschen Boeren en Engelsche troepen heeft plaats gehad. De dienstplichtige Boeren hebben bevel gekregen o»n hunne districten niet te verlaten. De vier leiders van het hervormingscomit hebben, handelende op een raad, dien zg geloofden uit goede bron te komen, de regee- riog 40,000 p. st. voor weldadige doeleinden aangeboden, in ruil voor hun vrijlating. Dit verzoek en de raad daartoe hebben bij de regeering een klein misverstand verwekt. Misschien wordt daardoor do beslissing ver traagd. De onderhandelingen tusschen de Z.-A. republiek en den Oranje-Vrijstaat betreffende de Vrijstaatsche sporen worden i.og voortge zet. De leening, noodig om de bestaande lijrt van de Kaap over te nemen en liet net uit te breiden, zal waarschijnlijk in Nederland en Duitschiand geplaatst worden. CHINA. Woensdag is het keizerlijk besluit versche nen, waarbij in Chin* een algemeene post dienst wordt ingesteld, onder directie van sir Robert Harte. Voorloopig zal die alleen in de voor den Europeesellen handel geopende havens worden ingesteldde postdienst, dooi de mogendheden in die stede» ingesteld, kan blijven bestaan. De algeheele uitvoering van het besluit zal 30 jaren vorderen. TWEEDE KAMER DER STATEN-G ENERAA L. Zitting van 11 Juni. Kiesrecht. lieden kwam aan de orde art. 55 betreffende het uur van aanvang en slui ting der stemming, n.l. van *s morgens 8 tot 's nam. 5 ure. Verschillende amendementen om die tijd stippen te verandeien werden toegelicht, als door de heeren: lo. Bastert en drie medeleden, om van 9-3 ure te stemmen in gemeenten beneden 3000 inwoners. 2o. Heldt, om het algemeen stembureau te houden van 's morgeus 9 tot 's avonds 9 ure, teneinde het allen kiesgerechtigden mo gelijk te maken hun burgerplicht te vervullen, met name de gioote meerderheid van werk lieden, en waardoor kan vervallen de verplieh- «Ik heb het genoegen riiet u te kennen, geëerde heer, maar ik lees op uw gezicht, dat gij rus tiger dan deze man eene verklaring zult willen aanhooien, die ik als man van eer verplicht ben hier te geven." «Spreek, mijnheer Je/ferson, spreek," antwoord de Bob, »maar maak het kort. Wij willen graag alleen zijn." «Zeer goed," viel weder Tapperday in, «wij wenschen u allen kwijt Ie zijn, zoo gauw mogelijk «Mijnheer," zeide Hugh, zijn hoed opnemende, «ik heb uiij verooiloofd Miss Tapperday een be zoek te brengen orn haar te onderrichten, dat ik door den nood gedrongen ben een verkeer af te breken, dat mij tot heden tot een gelukkig man maakte en ook in de toekomst voor mij de hoogste zaligheid beloofde. Ik heb getracht haar duidelijk te maken, dat rnijn plicht als man, die in de wereld eene positie te veroveren heeft, zoowel ais mijn kinderplicht, die van mij eischt mijne bejaarde ouders tot hulp en steun te zijn, mij van haar scheidt." ting van de patroons om hunne werklieden gelegenheid te geven tot stemmen. 3o. Pijnappel, om wanneer de stembus tot 's avonds 9 ure geopend blijft, den aanvang der stemming te bepalen op 's middags '12 are, of anders den tegenwoordige» tijd van 9 tot 5 ure te behouden, ook des winters. 4o. Zijlma, om de stembus van 9 tot 9 ure slechts 8 ure onafgebroken te openen. Bij de verdediging der door hem voorge stelde regeling deelde de minister van bin nen!. zaken mede, dat de onderwerpelijke bepalingen omtrent het kiezen en de stemming uitsluitend toepasselijk zijn voor de verkiezing voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal en er dus vrijheid overblijft om andere wet telijke regelen te stellen voor de provinciale en de gemeenteverkiezingen. Hij betwijfelt of er eene meerderheid ware te vinden voor stemming op den Zondag, waardoor alle moeilijkheden zijn op te heffen, en daarom stelt hij de toepassing van het denkbeeld niet voor. De minister bad het minste bezwaar tegen het hoofdamendement- Pijnappel, om de slembus van 9 tot 5 ure open te stellen, welk voorstel ook het eenige was van de geheele reeks amendementen op de sternuren, dat de comm. van rapp. steunde. Aan het einde der discussie nam de heer Heldt het sub-amendement Pijnappel over (stemming van 12 ure voorna, tot 9 ure 's avonds). Het amendement-Zijlma (acht achtereen volgende uren) werd verworpen mei. 55 tegen 33 stemmen. Het amendement-IIeldt (van 12 tot 9 ure) werd verworpen met 59 tegen 32 stemmen. Het amendement-Pijnappel (9 tot 3 ure) werd verworpen met 52 tegen 37 stemmen. liet amendement-Bastert (93 ure voor gemeenten beneden 3000 inw.) werd ook verworpen, waarna bet regeeringsartikel (8 tot 5 ure) werd aangenomen. De artikelen betreffende de zorg der patroons voor stemgelegenheid hunner werk lieden werden aangehouden. Bij de samenstelling der stembureaux stelde de heer Farncombe Sanders voor om agenten der candiiJateri de stembusopenirig te laten controleeren, zooals in Engeland en België geschiedt. Dit voorstel werd bestreden door den minister en de commissie van rapporteurs, en verdedigd door den heer De Savornin Lohman. Het amendement werd verworpen met 47 tegen 41 stemmen. Bij art. 73 verdedigde de heer De Savornin Lohman zijn amendement, om aan de kiezers boven 45 jaar 2 stemmen te geven, op grond hunnere meerdere levenservaring en als pas sende in het stelsel der wet, zonder dat daardoor liet meervoudig kiesrecht wordt binnengeleid. Het amendement werd bestreden door de meerderheid der commissie van rapporteurs en door den minister namens de regeering, als onnoodig, brekende met de eenheid der burgerschap en wel degelijk het meervoudig kiesrecht invoerende, terwijl het ook eene politieke strekking heeft, daar het een bepaald element zou versterken. Na repliek van den heer De Savornin Lohman is diens amendement verworpen met 57 tegen 30 stemmen. Art. 73 werd aan genomen. De zitting is verdaagd tot morgen 11 uur. SCHIEDAM, 12 Juni 1896. Vergadering van den raad der gemeente «Genoeg, genoeg riep Tapperday, «die praat jes kennen wij. Luister niet meer naar hem, Bob. 't Is een bedorven zoontje. Hij wil zonder werken door de wereld en daarom «Mijnheer," vervolgde Hugh, zich steeds tot Dryful wendende, «gij zult weten, dat men niet altijd vrij is in zijne handelingen en de omstan digheden ons soms dwingen het tegengestelde te doen van hetgeen men gaarne wil." Kitty wilde snikkende iets inhrergon, maar kon niet spreken en daarom ging Hugh voort«Wie eenige menschen- en wereldkennis heeft, zal mij ten goede houden, dat ik Kitty, die ik hoog vereer en werkelijk liefheb, moet verlaten. Het is werkelijk mijne schuld niet," »Mr. Jefferson," sprak nu Bob, «ik wil u ge- looven en houd het er voor, dat deze scheiding voor Kitty een geluk zal zijn. De toekomst zal het ieeren. Ik wil u niet verhelen, dat ik er mij over veiblijd. En ga nu uws weegs, Sir! Adieu 1" Die korte en bondige verklaring liet niet na Schiedam, Dinsdag '16 Juni 1896, des nam. ten 2 ure. Agenda 1. Vaststelling van de notulen der laatst gehouden zitting. 2. Mededeeling der ingekomen stukken. 3. Benoeming van een gemeente-ontvanger. Door burg. en weth. zijn aanbevolen I. W. D. van Damme Jalink, gem.-ontv, ie Doesburg. II. J. C. Kapteijn, gem.-ontv. te Apeldoorn, 4. Bezwaarschrift van H. Gabel tegen zijra aanslag in de pi. directe belast, naar het inkomen, dienst 1895/G. 5. Adres van directeuren der stearine- kaarsenfabriek «Apolio", om tenietdoening van den aanslag dier fabriek in de pl. dir, bel., dienst 1890. G. Bezwaarschrift van J. Penning tegen zijn aanslag in de pl. dir. belasting, dienst '1896. 7. Adressen van J. v. d. Burg Cz., J. Tak, J. M. A. Zoetmulder, L. L. van Emden en J. H. Trouwborst om geheele of gedeeltelijke ontheffing van pl. dir. belasting over 189G. 8. Rekeningen over 1895 van de gasfabriek en de drinkwaterleiding. 9. Vaststelling van het tarief van den ont smettingsoven. '10. Voorstel van burg. en weth, met be trekking tot en in verband met de door regenten van het St.-Jacobs- Gasthuis inge diende suppletoire begrooting dier instelling" voor 1890. 11. Voorstel van burg. en weth. tot aan koop van grond van J. Pinster, gelegen aan de Dirkje-Meestersstraat. 12. Voorstel van burg. en weth. op het verzoek van II, Gabel, om afstand van grond' aan de Warande. 13. Voorstel van burg. en weth. op het adres van de alhier gevestigde afdeelingvan het «Algemeen Nederl. Werkliedenverbond", om maatregelen te nemen tot wering van de alhier bestaande pandjeshuizen enz. 14. Voorstel van burg. en weth. tot vast stelling van de jaarwedde van den plaatsverv, keurmeester van het vleeschen voorstel ter zake van het raadslid, den heer J. H, van Westendorp J.Dz. De Koningin-Regentes geeft in de aan staande week op het lustslot Soestdijk eene1 matinee aan dames en heeren uit de provin cie. Bij gunstig weder zullen zij ontvangen worden in het Park, bij minder gunstig weder in de salons van het paleis. De 2V. li. Ct, ontving lieden van haren cor respondent te Batavia het volgende telegram j »Onze zeemacht schoot Lepong in brand." Volgens De Tijd is de Kamerclub-Borgesius ontbonden wegens meeningverschil over de houding bij de eindstemming der kieswet. De onder-staatssecretaris der Transvaal, de- op de aanwezigen gunstig te werken. Kitty droogde hare tranen en keek Bob vo! vertrouwen aan, en haar broeder riep «Ja, ja, 't is een geluk, meid, ik feliciteer er je mee Hugh maakte eene tamelijk stijve buiging en ging heen. En schoon nu ook bij den avonddisch, die Kitty gereedgemaakt had, Tapperday bij her haling verzekerde dat Hugh er veel te gemak kelijk afgekomen was en Kitty met roodgeweende oogen lang voor zich bleef kijken, langzamer hand keerde de goede stemming toch wel terug. De vreugde van het wederzien na een driejarige scheiding kwam weer boven. Als Bob vei zekerde dat Kitty, toen hij haar de laatste maal gezien had, nog een kleine meid was, kwam deze daar ijverig tegen op en zei dat ze toen in elk geval al eene groote meid mocht lieeten. Eenstemmig ging men echter op het voorstel van Will in om ter viering van dezen dag na den maaltijd nog een flesch ale den nek te breken. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2