"Tm nul FIT POLITIE. per telegraafT «Bij de operaties tegen Lamkrah van onze troepen in bet geheel ge sneuveld of aan bekomen wonden overleden twee militairen beneden den rang van officiervermist (ver moedelijk gesneuveld) een fuselier, terwijl 32 militairen beneden den rang van officier zijn gewond.' Post en Telegraphie. O li (1 e r w ij s. Rechtzaken. V i s s c li e r ij. heer Van Boeschoten, za] de zomermaanden aan De Steeg doorbrengen. In het einde der maand Juli e.k. zal het examen worden afgenome» van hen, die voor de betrekking van adspirant-ingenieur voor het stoomwezen in aanmerking wenschen te komen. Er kunnen drie adspirant-inge- nieurs voor het stoomwezen worden benoemd, terwijl aan die betrekking eene jaarwedde verbonden is waarvan het minimum en maxi mum f'1200 en 11600 bedraagt. Zij die aan het examen wenschen deel te nemen, moeten zich daartoe vóór 1 Juli e.k. bij gezegeld adres btj den minister van water staat aanmelden, met opgave van naam en woonplaats en onder overlegging hunner ge boorte-akte. Volgens Vooruit zou bij de spoorwegmaat schappij het voornemen bestaan om eene wij ziging te brengen in de bepalingen voor het gebruik van kilometerboekjes. Tot nu toe konden de hnisgenooten van den houder van een kiiometerboekje daarvan gebruik maken, wanneer de houder de reis mede maak te. In het vervolg zal deze laatste voorwaarde ver vallen. Ook zuilen personen, woonachtig in een en dezelfde inrichting, b.v. het perso neel van een hotel, een magazijn, een wees huis enz,, onderling een gemeenschappelijk boekje mogen bezigen. Zeker zal dit ten gevolge hebben dat er nog veel meer boekjes worden genomen. Thans zijn er al 4D,000 geplaatst, eene waarde ver tegenwoordigende van f 800,000. In een aflevering van »Le Tour du Monde" komt een artikel voor over de voorstelling in den Ballerkuil, tijdens het bezoek der Koninginnen aldaar, waaraan verschillende opmerkingen over Drente, over de bevolking enz. zijn vastgeknoopt, welke wij voor reke ning van den schrijver laten. Zoo vertaalt hij Hunnebedden etymologisch door jdeurs hts", les lits de repos dernier des ancètres. Bij de waardeerende woorden, over de voorstelling geschreven, is een, naar de photografie van de middengroep gemaakte, kleine plaat opgenomen, waarop de personen duidelijk zijn weergegeven. (Ass. Ct.) In de Woensdagnamiddag gehouden ver gadering van het comité van graanhandelaren te Rotterdam, heeft de commissie van voor bereiding eener termijnmarkt, 12 Mei 1.1. benoemd in verband met de eventueele op heffing der termijnmarkt in Berlijn haar mandaat neergelegd, omdat liet gebleken was, dat deze zaak. niet goed van het comité kon uitgaan en beter door eenige afzonderlijke vereenigingen uit den graanhandel ter hand genomen kon worden. Naar wij nader vernemen, heeft zich een dergelijke vereeniging reeds geconstitueerd. (Tel) Het lijk van den 15-jarigen jongeling J. J. v. R., die Zondag op den Bergschen plas verdronk, is Woensdag met een drijfnet op- gevischt. In de tooneelzaal van het sKurhaus" te Scheveningen is dezer dagen voor een aan tal autoriteiten en andere genoodigden eene voorstelling gegeven met den Cinematograaf van de heeren Lumière, uit Lyon, waardoor op een scherm in de donker gemaakte zaal, door de werking der electriciteit. photogra- phische lichtbeelden worden geworpen van onderwerpen uit het dagelijksche leven en de natuur, met de bewegingen van het oogen- blik. Men woont o. a. bijde aankomst van een trein, een pleziertochtje op zee, het ont bijt van een kind, een partij kaartspel, het baden in zee, het uitgaan van een fabriek, het voorbijtrekken van een regiment soldaten, het omhakken en instorten van een muur, eene kibbelarij tusschen twee kinderen, enz. Het electrische licht .werd verkregen uit eenige accumulatoren van het electriciteits- depot der Haagsehe tramweg-maatschappij. Men mag verwachten, dat deze Cinemato graaf gedurende het seizoen aan velen een aangename en leerzame afwisseling zal ver schaffen. Door de anti-revolutionnaire kiesvereeni- ging »Neiierland en Oranje" te Rijsoord is aan den raad der gemeente Ridderkerk een adres toegezonden, waarin zij verzoekt, dat de raad door een wettelijke verordening »de schending van den heiligen dag des lleeren zal stuiten en rustige burgers hun meest begeerde rust niet zal ontrooven." De schen ding van den Zondag bestaat hierin, dat sop verschillende Zondagen de woonplaats van adressanten door vreemdelingen wordt geëx ploiteerd tot het doen houden van optochten met vaandels en van wedrennen te voet of per wiel." Door den burgemeester van Ridderkerk is tegen een G-tal belhamels die Zondag bij Rijsoord eenige wielrijders mishandelden, proces-verbaal opgemaakt. In de afdeeling Schalkwijk der gemeente Haarlemrnetliede en Spaarnwoude is Dinsdag middag, in den tijd van een paar uur, de woning met aangrenzende stallingen van den veehouder en koopman A. Vink geheel afge brand. Uit de woning kon slechts weinig, uit de stallen niets gered worden. Twaalf vette kalveren kwamen in de vlammen om. De brandspuit uit die afdeeling was spoedig aanwezig, doch kon niets behouden. De oorzaak van den brand wordt gezocht bij een schoorsteen. Alles was verzekerd. De brievenbesteller te Amsterdam, verdacht van verduistering van f 700, door hem met post q«i tan ties geïnd, is door de politie ge vonden en in hechtenis genomen. Vijf kinderen van ongeveer 5 tot '12 jaar kwamen met een schuitje uit Landsmeer, om hun familie teOostzaan te bezoeken, 's Avonds, toen zij terugkeerden, konden zij den weg niet meer vinden en moesten den gehee'ien nacht op het water blijven, 's Morgens om ongeveer C uur zijl zij gevonden. ZaanlCt.) Ook te Leeuwarden zullen muntgasmeters worden ingevoerd. In de afgebrande kerk te Asperen heeft men bij bet wegruimen der puinhoopen on der meer rechts van den preekstoel een graf steen gevonden, waarop een bisschop in zijn gewaad geheeld staat, terwijl men uit de letters tot heden alleen kon ontcijferen Jan van Polanen. Dinsdag zijn, in tegenwoordigheid van enkele ingenieurs, op eene der stoomers van de maatschappij «Zeeland" volkomen geslaagde proeven genomen met eene viervoudige stoom fluit, waardoor op zeer verren afstand dui delijk seinen, volgens een vastgeslelden code, werden gegeven, die den juisten koers van het schip aangeven. De uitvinder dezer viervoudige stoomfluit is de lieer D. G. Steenkuijl, fabrikant van pneumatische, electro-pneumatische en ge wone mechanische orgels te Amsterdam. Octrooi in het buitenland is reeds aange vraagd. Onweer. Te Terborg is de bliksem geslagen in de R.-kath. kerk, zonder echter brand te veroor zaken. Alleen is het plafond beschadigd. Onder Drachten sloeg de bliksem in de boerenhuizing van Nijdom, welke afbrandde. Uit De Wilp wordt gemeldTijdens liet onweer Dinsdagavond was de negen-en- twintig-jarige vrouw van den arbeider K. Kies met haar kind van ruim een halfjaar alleen thuis. Toen de slagen haar te fel werden, ging ze naar hare buren, die evenals zij hier in het veld wonen. Pas had zij zich hier neergezet, of de bliksem sloeg door den schoorsteen. Alle huisgenooten bleven onge deerd, maar de jonge vrouw werd doodelijk getroffen, terwijl het kleine kind werd weg geslingerd, maar niet getroflen. Op vele plaatsen is aan de woning iets beschadigd, maar brand ontstond niet. Baarn. De prins van Bentheïm Stein- furt wordt 22 dezer te Soest dijk verwacht en zal gedurende eenige dagen de gast zijn van de Koningin-Regentes. De Koninginnen zullen het ridderhofspel te Utrecht bijwonen. Andere bezoeken aan inrichtingen worden dien dag niet gebracht en er zal geen rijtoer door de stad gemaakt worden, zooals couran ten vermelden. Vergadering van de Kamer van koop handel en fabrieken te Mehlcdam, op Maandag Juni 1896, des avonds ten zeven ure. Afwezig de heeien Maas, Houtman, Van Gent en Piinst De voorzitter, de heer J. J. Cr. Nolet, opent de vergadering, waarop de notulen der vorige worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen zijn de volgende stukken Behalve de gewone weekbladen, verslagen en berichten, het «Verslag over de Ned. Bank over 1895", het »Jaarvei slag van het Bureau voor den Indusliieeien Eigendom",het regle ment en tarief van de Loudon Chamber of arbitration", eene «Catalogue of Telegraph Codes" de jaarverslagen van de Kamers van koophan del en fabrieken te Amersfoort, Vechel, Sneak, OsSteiboot, Oidenzaal. lluogeveeti, Tie!, Middel burg, Dellt. Leiden, Yenle, Arnhem, Fianeker, Goor, Eindhoven, Alkmaar, Hengelo, Tilburg, Schoterland, Nijkerk, liarlingen, Enschede, - over den toestand van handel en nijverheid in die gemeenten welke alle ter lezing zullen rondgaan; van de heeien Van Reede, Buijs', Van den Broek en Koning een altrijzend antwoord op de door deze Kamer aan hen gerichte missives, omtrent de staking hunne stoombootdieiisten op deze gemeente van B. en W. een bericht, dat -zij met be langstelling van de coi respondentie ter zake liebben nota genomen van de diiectie der Ned. Btdl-ïelefoonmaat- schanpij een copy-adres aan Z F.xc. den minister van W., 11. en N. over een vei bindingslijn, aan te leggen tusschen hare beide centrale bureaux te Vlaardingen en te Schiedam, met verzoek dat te willen steunen; van den heer M. van Einden alhier een afschrift-adres met gelijk verzoek, tot het leggen van een telefoongeleiding voor eigen gebruik naar Rotterdam van de Noderlandsche Kimor van koophandel te Londen eene circulaire over de wenschelijkheid van de mlbieiding van het handelsverkeer met China, verzoekende steun dezer Kamer van haar adres, dienaangaande aan Z.Exc. den minister van B. Z. gericht van Z.Exc. den minister van justitie een Algemeen Reglement voor de Kamers v. lv ent., vastgesteld bij kon. besl. van 4 Mei 1890 eene kennisgeving van den heer J. T. Witt- kampf, dat hij, door het metterwoon verlaten dezer gemeente, ontslag neemt als hd dezer Kamer. Wotdt besloten deze kennisgeving met eene dankbetuiging voor de veeljarige diensten door dezen heer aan handel en nijverheid alhier be wezen, zoovvei als hd dezer Kamer als in de functie van commissaris der beurs, te be antwoorden. Do installatie van den heer Witt- kampf toch had plaats op 11 April 1S75. Tot de behandeling det^ overige zaken over gaande, besloot da Kamer het adres van den heer Van Einden te steunen, evenals dat van de Ned.-Bell.-Tel. Maatschappij. Bovendien zal zij bij Z.Exc. aandringen op eene algemeene verlaging der tarieven voor intercommunaal verkeer, zóo, dat een gesprek van 3 «.'tinten over een distantie van minder dan 10 kilometer, hoogstens 2b cent zal behoeven te kosten. "Vervolgens kwam de missive van da Ned. Kamer v. koopb. te Londen aan de orde. Daaromtrent besloot de Kamer dit bij afzonder lijk adres te steunen, en de regeering mede te verzoeken, tot het uitbreiden der handelszaken een beroepsconsul vooral te Shangai te vestigen. Een der leden wijst er op, hoe Duitschland voor de belangen zijner industrie en van zijn handel op China zergt, en verwacht, dat ook onze regeering daarvoor een open oog zal hebben, nu dit onmetelijke land meer en meer voor den Westerschen handel toegankelijk wordt. Bij de rondvraag weid door een der leden opgemerkt, dat het zeer wenschelijk zou zijn, een talefoonverbinding binnen de Beurs disponibel te hebben. Deze aangelegenheid wordt aangehouden. De vergadering weid daarop door den voorzitter gesloten. 's-GKAYENHAGE, 12 Juni. Tweede Kamer. Door den heer Crenier werd euti interpellatie aangekondigd over het gereed komen van de bc'nutsluiswerken te IJmuiden. Bij de voortgezette behandeling derkiv— wet werd aangenomen art. DG onveranderd (verplichting van bestuurders van fabrieken en werkplaatsen aan kiezers in hun dienst 2 uur vrij te geven). De heer Harte heelt zijn amendement tot invoering van den stem plicht ingetrokken, doch het werd oveige nomen door den heer Hahlmann en toen verworpen met 06 tegen 25 stemmen. De lieer Harte verklaarde met zijne vrienden tegen de wet te zullen stemmen. Dij het departement van koloniën werd ont vangen het volgende van lieden gedagte kende telegram van den gouverneur-generaal van Neder]. Indik: Behalve de eerlang in te voeren postzegels van f5, zullen ook die van f0.50 en fl vowtiw» mede in tw»p k!eu®i vvoiden gedrukt. Tot professor in de dogmatische theologie a.in het seminarie te Rijsenbutg is benoemd de heer E. A. van Hinshergh. kap. te Hengelo (O.j. De Haarlemsche rechtbank veroordeelde giste ren den ontslaeen brievengaarder J. Verstrae" n te Alkemade, wegens verduistering van rijksgel- den en vervaKclung van ollicieele stukken tot ben jaar gevangenisstraf. De eisch was twee juar. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend vv, r. den alhier ter mail.t aangevoerd 444 lahi"»u. die f0.75 tot 1.25 per kilo opbrachten. N»>g werden aangevoerd 23 elften, jnijs 10.40 tot 1. Gevonden voorwerpen. a. Aanwezig aan het commissariaat van politieeen bril met huisje, een rolletje patronen, een «IrEnkensbSik, een I<i«- derschoentje, een witte zakdoclt gemeikt S. A. en een koperen broehe. h. Terug te bekomeneen Engelsch boek, bij Tan Rhijn. Piet-ITeinstraat 25. Mijnheer de Redacteur. In uw nummer van gisteen las ik uw hoofd artikel «Bootwerkers en Brandersknechts". Met het begin daarvan, n.l! dat er volstrekt geen verband bestaat tusschen bovengenoemde cate gorieën, ben ik het volkomen eens, evenals do vergadering van brandersknechts, die ik bij woonde. 't Is mij niet recht duidelijk welke waarde u hecht aan het houden van vergaderingen dier bootwetkers zij hielden er nu al twee teneinde te trachten eene afdeeling van bootwerkers zelveti alhier te vestigen, zonder het minste succes en een voor biandeisknechts met hetzelfde gevolg. Dat de afwezigheid van ieder verband joist een bewijs voor diepliggender oorzaken hunner bemoeiingen zou zijn. betwijfel ikmeenden zij werkelijk met hunne vergaderingen alhier iets te bereiken, dan moesten zij mannen als sprekers zenden die geheel voor hunne taak berekend zijndoch in hunne redenoenngen is volstrekt geen logisch verband te bespeuren en vooral

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3