A0. 1896. Woensdag 17 Juni. N°. 9067 Tweede Blad Vijftigste Jf aargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Binnenla Is l UITGEVËV JT ODÉ. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door liet gelieele Rijk Afzonderlijke noinmers f 1.85. - 2.50. - 0.10. BUREAU: BOTKBSTBA Af fO. knvERTENTiEPRUS van 110 gewone regels met inbegrip van eene CourantJ 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. HniPMAAi. geplaitst wonlt tegen TWEEMAAL berekend. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Kieswet-amendementen. De regeering heeft een nieuwe nota van wijziging ingezonden. Eenige der wijzigingen strekken om de be voegdheid der kiezers in de zittingen ter opmaking van het resultaat van stemmingen nader te preciseeren. De regeling der termijnen voor de vast stelling van de lijsten van hoogstaangeslagenen is gewijzigd met het oog op het bij de kiezers lijsten aangenomen beginsel, dat de eerste rechterlijken beslissing aan de periodieke verkiezing behoort vooraf te gaan. De overige wijzigingen zijn ten deele het gevolg van de aanneming van hetamendement Farncombe Sanders op art. 28. Ten deele strekken zij tot opheffing van bezwaren, op welke de aandacht gevestigd is. De voornaamste der eerstgenoemde wijzi gingen luiden »Door de in het lokaal aanwezige kiezers kunnen bezwaren worden ingebracht." »Het hoofdstembureau kan, hetzij ambs- halve, hetzij naar aanleiding van een, met opgave van redenen, gedaan verzoek van een of meer kiezers eene nieuwe opening der stembiljetten, zoowel uit alle, als uit een of meer stemdistricten bevelen". Verder wordt voorgesteld aan art. 15G toe te voegen een nieuw lid, luidende als volgt aVoor zoover de bepaling van den tijd voor die verrichtingen aan het openbaar gezag is opgedragen, worden daarvoor geene Zondagen of algemeen erkende christelijke feestdagen aangewezen." De heeren Gerritsen en De Boer hebben eenige amendementen ingediend op art. 160, en een nieuw art. voorgesteld. Volgens hunne toelichting is de strekking dezer amendementen geen andere dan aan de bezwaren tegemoet te komen van hen, die na aanneming van art. 160 het daaropvolgend art. 161 in strijd zouden achten met de grond wet en door verwerping van dit laatste art. het uitzicht op eene zeer matige uitbreiding van het kiesrecht, voor de verkiezing van 1897, zouden verijdelen. Wordt de voorgestelde wijziging van art. 160 aangenomen, dan zal, wegens den aan slag naar een of meer der grondslagen van de vigeerende personeele belasting, geen kies recht worden toegekend en kan dan tegen handhaving van artikel 161 geen bedenking rijzen. Van den anderen kant dient dan echter ook eene bepaling in de plaats te treden, waardoor degenen, die volgens het wetsont werp ambtshalve op de kiezerslijst zouden geplaatst worden, daarop zonder veel omslag kunnen komen. Met de voorgestelde amende menten, meenen de voorstellers, zal dit doel worden bereikt terwijl daaraan bovendien het voordeel is verbonden dat zonder fae- teekenende uitbreiding der administratieve werkzaamheden of verhooging van kosten, aan de personen, die krachtens artikel '1 b de kenteekenen van kiesbevoegdheid bezitten, de aangifte om op de kiezerslijst te komen voor den eersten keer zeer wordt verge makkelijkt. Voor het geval de invoering der nieuwe personeele belasting nog eenige jaren achter wege blijft, kari met de voorgestelde regeling worden volstaan, dewijl het geplaatst blijven op de kiezerlijst, wanneer men er eenmaal op is, by deze wet is geregeld. Met het nieuwe artikel 160bis wordt be oogd liet toezenden aan den burgemeester van eene opgaaf der aanslagen in de directe belastingen, voor het formulier, in artikel 160 genoemd, wordt verzonden. De voorgestelde wijziging van artikel 161 heeft ten doel de tijdelijke uitzonderingsbe paling ook aan do loon- en examen-kiezers ten goede te doen komen. Mond- en klauwzeer. Uit eene door den minister van binnenl. zaken overgelegde nota blijkt, dat sedert 18 December 1893 tot 18 Mei 1896 nog 122 ziektegevallen zijn voorgekomen (te Anrlander- veen, Rietveld, Zwijndrecht, N.-Amstel, Over- schie, Bleskensgraaf, Buren (tweemaal), War mond, Schiedam, Bunschoten, Melissant, Over- schie, HtUegom en Rotterdam) en dat des wege zijn afgemaakt 543 runderen, 12 kal veren, 40 schapen en bokken en 629 var kens, totaal 1224 beesten. In iedere gemeente heeft de maatregel slechts beesten betroffen, die, zoo zij al niet aan denzelfden eigenaar toebehoorden, zich toch op éen stal of hoeve bevonden. De beide gevallen te Buren kwamen, met een tusschenruimte van 15 dagen, bij ver schillende veehouders voor en stondeD, naar 't oordeel van den districls-veearts, met elkander in geenerlei verband. Of het mond- en klauwzeer zonder toepas sing van het stelsel van afmaking meerdere uitbreiding zou gehad hebben dan thans is waargenomen, is bezwaarlijk te zeggen een feit is het, dat de ziekte steeds tot spora dische gevallen beperkt is gebleven en dat het veeartsenij kundig staatstoezicht nimmer eenig verband tusschen de gevallen in de verschillende gemeenten heeft kunnen ont dekken. SCHIEDAM, 16 Juni 1806. Het maand-overziclit van de opbrengst van 's rijks middelen steekt ongunstig af hij zijn voorgangers. De jongst verloopen Mei-inaand n.l. bleef ruim een half millioen ten achteren tegenover dezelfde maand van verleden jaar. De achteruitgang begint al dadelijk bij de directe belastingen (grondbel., personeel, be- drijfs- eu vermogensbelasting) welke allen met een lager cijfer op de lijst voorkomen dan verleden jaar tot een gezamenlijk bedrag van f 273,000. Ook de meeste accijnzen ver- keereri in hetzelfde geval. Voor de suiker bedraagt het nadeelig verschil tegenover Mei 1895 f189,000; voor den wijn f19,000; gedistilleerd f62,000; geslacht f 2000. Alleen het zout en bieren en azijnen waren respec tievelijk f'17,000 en f11,000 hooger. De indirecte belastingen verkeerden in hetzelfde ongunstige geval als de accijnzen. Drie eindig den de maand met een manko, bedragende f 18,000 voor de zegelrechten, f45,000 voor do registratierechten en f 2000 voor de hypotheekrechten. Slechts een in deze rubriek (steeds de wisselvalligste in opbrengst) het recht van successie, overschreed het cijfer van de Mei-maand 1895 met f55,000. De domeinen bleven f 167,000 ten achter. Wat de posterijen vooruit zijn, ging bij de tele grafen weer vei loren, n.l. f 11,000. De staats lotetij die verleden jaar Mei niets gaf, staat nu in de jongst verloopen maand geboekt met f 79,000. De rechten op den invoer gaven weer een avans van f 94,000 evenzoo de loodsgelden van f7000. De totale ontvangst in Mei j.l. bedroeg f9,757,5 47.56Vs tegen f 10,273,305.42Va in Mei des vorigen jaars, terwijl de opbrengst gedurende de eerste vijf maanden dezes jaars bedroeg f 50,149,128.39'/s tegen f 47,060,023.42 Vi in hetzelfde tijdsverloop van '1895. Op 1 Juni j.l. was aan de Nederlandsche .*31m[i. wegens te verstrekken '-oorschotten, in onderpand gegeven een bedrag van f 6,000,000, in schatkistbiljetten, en in omloop een bedrag van f13,000,000 in scliatkistpromessen. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 13 Juni bedroeg bij de Nederlandsche Bank 1,512,883.30'/s en bij de betaalmeesters - 1,688,772.23 Te zamen 3,201,657.53Va De kansen der kieswet. Het Handelsblad berekent als volgt de kansen der kieswet Artikel 1 is aangenomen met 62 tegen 36 stemmen. Onder die meerderheid van 62 stemmen waren 23 van katholieke leden. Van dezen hebben gisteren 21 zich verklaard voor hot door den lieer Harte losgelaten, maar door den heer Bahlmann opgeraapte amendement over den opkomstdwang. De heer Harte heeft bij het intrekken van zijn vooistel de plechtige vei klaring doen hooien, dat hij en zijn medestanders nu tegen de geheele kieswet zulien stemmen. Sluiten zich nu de 36 tegenstemmers van artikel 1 bij de/e 21 katholieke fiondenrs aan, dan valt het ontwerp-Van Houten met 57 tegen ongeveer 40 stemmen. Het lot der kieswet is thans derhalve in han den van de 36 leden, die zich tegen artikel 1 hebben verklaard, althans van een gedeelte dier afgevaaidigden. Slechts een tiental van hen be hoeft ten slotte zich bij de regeling neer te leggen, om de schaal, zij het ook met geringe meerderheid, ten gunste van het ontwerp te doen overslaan. Naar alle waarschijnlijkheid zal dit inderdaad het geval zijn en zal de meerderheid voor het ontwerp vermoedelijk nog grooter zijn dan een paar stemmen. De minderheid bij art. i was uil zeer ver schillende elementen saamgesteld. De grootste helft (19) bestond uit de geavanceeid liberalen, voor wie de uitbreiding niet ver genoeg gaat, en waarbij zich 8 anti revolutionnairen van de fractie- Kuyper en (ie 3 radicale Kamerleden hadden aangesloten, te zamen 30. De overige zes tegen stemmers achtten het kiesrecht, in art. 1 om schreven, te uitgebreid. Tot dut kleine ginepje bobooien 4 conservatief liberalen, 1 kaliiuiiek en 1 anti-revolutionnair; van de meesten hunner is het wel niet te verwachten dat zij vrede hebben met een kieswet, die naar hun inzien veel te ver gaat. Anders zullen hoogstwaarschijnlijk niet wei nigen oordeelen onder liet 30tal, die juist om de tegenovergestelde reden hun stem aan artikel 1 hebben onthouden. Door zich tegen die ge wichtige bepaling van de geheele regeling te verklaren, hebben zij getuigenis afgelegd van hun beginsel. Zij wisten echter tevens, dat zij aldus niet het geheele ontwerp in gevaar brach ten bet was zeker dat de groote meerderheid zich vóór art. 1 zou verklaren. Anders zal het nu bij de eindstemming we zen. Een derde gedeelte der voorstemmers van art. 1 zal afvallig worden, ais zij zich aan het dreigement van den heer Harte houden. Dan beteekent het stegen" der liberale en anti- revolutionnaire linkerzijde den val van het ont werp. Maar hot llbl. meent stellig dat niet allen daaitoe willen meewerken, omdat de kans op totstandkoming van een kieswet naar hun in zicht, zoo bijzonder gering is. Ilun stemmen tegen het ontwerp zoover- volgt het blad kan dus enkel het gevolg hebben, dat niet enkel een zeer uitgebreid kies recht zooals zij 't wenschen, noch thans, noch in de eerste jaren woidt verkregen, maar dat de aanzienlijke uitbreiding, welke nu te verkrijgen is, achterwege blijft. Zulk een possumusof alles öf nietsmoge voor heethoofden, dwepers of politieke specu lanten aantrekkelijkheid hebben, ernstige staats lieden bedenken zich wel tienmaal, alvorens zij hun land aan de gevolgen van dergelijke politiek prijsgeven. De houding, door den heer Schaapman bij dit ontwerp aangenomen, komt ons voor de juiste te zijn. Hij behoortzooals hij in de vergadering van 28 Mei zeideutot de verslagenen van 1894" evenals wij en de linkerzijde der Tweede Kamer. Maar hij acht het plicht, deze regeering de gelegenheid te geven tot een eerlijke proef neming. Tot het mogelijk maken van die proefneming kannen ook de geavanceorden, zonder gemoeds bezwaar, medewerken. In alle geval zal het ont werp hot keizerskorps aanstonds zeer belangrijke uitbreiden en een groot getal weiklieden zal er in worden opgenomen. Men late den tijd beslis sen, of die uitbreiding al dan niet voldoende is om lang ongewijzigd te kunnen blijven. Omtrent het uiteengaan van de club der groep-Borgesius in de Tweede Kamer deelt de Ilaagsche correspondent der JST. dl. Ot. mede: De groep had zich indertijd geconstitueerd op den grondslag eener tweede kiesrecht- uitbreiding naar de beginselen van het ont- werp-Tak, Langzamerhand bleek het nu dat, zonder dat de band feitelijk verbroken werd, de laatst gehouden vergadering was zelfs bijna voltallig gaandeweg de houding van meerdere leden der groep niet geheel in over eenstemming bleef met de grondgedachte, waarmee men bijeen was. In dat feit werd aanleiding gevonden tot de meening, dat de groep als zoodanig niet genoegzame kracht meer kon ontwikkelen voor eene duurzame eenheid van optreden, en dat gaf den doorslag voor een zonder eenigen strijd aangenomen

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 5