A°. 1896. Donderdag 18 Juni. N°. 9063. ij f t i g s t e Jaargang-. Verschijnt dagelijks, u Igezonderd Dinsdag, UIT GEYEE:X ODÉ. BVBEAO: BOTEUITBAAT ÏO. Ba it enl au dsclic Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal f 1.85. Franco per post, door het geheele Rijk- 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- O.lO. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. ENGELAND. Op de vraag, Maandag door lord Iiipon gedaan in het Britsche Hoogerhuisof de regeering met het oog op het onderzoek dat door de Kaapkolonie beraamd was, nu ook de enquête naar de omstandigheden van Jameson's inval die toch in de troonrede beloofd was zou aanvangen, antwoordde lord Selbourne dat de regeering meende, niet met het onderzoek te kunnen beginnen ter wijl liet Jameson-proces nog hangende was. Eerst na afdoening der rechtzaak zou het onderzoek geopend worden. Kimberley klaagde over de houding der regeering in deze kwestie. Hij had vernomen dat de enquête zou plaats hebben door een parlementaire commissie. Maar tevens hoorde hjj dat de zitting van het parlement verdaagd zou worden omdat vele leden in het Noorden op jacht wilden gaan; daaruit maakte hij dus op dat het onderzoek tot het volgend jaar uitgesteld zou vvor lea. Dr. Jameson nad echter 's lands aanzien veel nadeel berokkend. Het was een groot belang, te weten, in welke mate de Chartered Company verantwoorde lijk is. Salisbury protesteerde tegen Kimberley's uitlatingen ten aanzien van Jameson, die nu voor den rechter staat. Het was, zeide de premier, onbillijk en in strijd met de goede gebruiken dat tegenover beschuldigden werd vooruitgeloopen op het vonnis, en dat gold zelfs van gewone misdadigers. Ook Salisbury verklaarde naar licht in deze zaak te ver- In ngen. Rosebery legde er nadruk op dat de be doeling niet bestaan kan, Jameson voor zijn veroordeeling in een slecht daglicht te plaat sen, maar zoolang de zaak niet geheel onder zocht is, zeide hij, zijn de directeuren der •Chartered Company, het ministerie, en Enge land aan ernstige vermoedens onderworpen, die moeilijk met gegronde redenen weerlegd kunnen worden. Hij had gemeend dat een onschuldige en machtige regeering geen oogenblik zou hebben laten voorbijgaan om zich voor de wereld te rechtvaardigen. Het was te bejammeren dat het onderzoek uit gesteld werd. Daarmede werden de besprekingen over •deze zaak gesloten. De regeering heeft 'aan die der Vereenigde Staten haar voornemen te kennen gegeven om binnenkort een suppletoir blauwboek om trent de Venezuelaansche grenskwestie uit te geven, bevattende stukken uit de Spaansche en Nederlandsche archieven in een voorloopig rapport van den heer Burr, die te 's-Graven- hage de Nederlandsche archieven bestudeert. "Volgens Daily News zal Jameson door een hof gevonnisd worden, bestaande uit 3 rech ters en een speciale jury. Het congres der Britsche Kameis van koop handel heeft eene motie aangenomen ten gunste van het tiendeelig stelsel van maten en gewichten en eene andere ten betooge van liet belang eener doortrekking van het spoorweg net tot het zuidwesten van China, teneinde het Engelsche gebied langs de Mekong voor den handel te openen. De Londensche correspondent van de Man chester Guardian verneemt, dat Groot-Brit- tannië, Duitschland en Italië eene overeen komst hebben gesloten betreffende liet kustgebied van Abessymé. Zoodra de omstan digheden het toelaten, d. w. z. zood.'a de Soedan-expeditie haar doel heeft bereikt, zal Italië zich terugtrekken uit Abessynië en zelfs Massovvah. Een smalle strook, die nu in het bezit van Italië is, zal worden ver deeld tusschen Duitschland en Engeland en door hen worden bezet. Hoever zich deze bezetting zal uitstrekken, weet de correspon dent niet te zeggen, maar hij vermoedt, dat de vurige wensch der Biitsche regeering, dat Xas»ala voor de beschaving behouden zal worden, met deze bezetting wel in eenig verband kan staan. DUITSCHLAND. Keizer Wilhelm heeft aan liet ie Engel sche dragonderregiment een krans gezonden ter herinnering aan den slag bij Waterloo. De krans bestaat uit gouden lauwertakken, en op liet lint staat een gekroonde W met il8 Juni 1S15". De keizer beeft den Chineeschen gezant Li-Hung-Chang, die Zaterdag te Berlijn is aangekomen, met bijzondere plechtigheid ten gehoore ontvangen. Een eskadron garde-ulanen begeleidde de gala-koetsen, waarin de gezant en zijn gevolg naar liet paleis reden. Op het Slotplein was eene eere-koropagnie van de garde-fuseliers opgesteld. Li-Hung-.Chang heeft te Charlottenburg op het graf van keizer Wilhelm! twee kransen neergelegd met het opschrift: »Li-Hung-Chang aan den grooten keizer Wilhelm". De staatssecretaris "Von Marschall bracht Maandagmorgen zelf aan Li het grootkruis der orde van den Booden Adelaar. De Rijksdag behandelde Maandag het krediet voor de beschermingstroepen in de koloniën. Benningsen en graaf Yon Arnim stelden den heer Bebel in gebreke betere bewgzen tegen dr. Peters aan te voeren dan hij vroeger heeft gedaan. Bebel antwoordde dat men goed zou doen het door den rijks kanselier gelaste onderzoek af te wachten, en deed verder opmerken dat bisschop Tucker niet dood is, maar dat men zijne tegenwoordige verblijfplaats niet kent. Graaf Von Arnirn constateerde, dat Bebel ook het Bulletin des Missions, dat den brief van bisschop Tucker moet bevatten, niet heeft overgelegd en laakte Bebels houding als een voorbeeld van het drijven der sociaal-democratische partij. Bebel viel daarop de conservatieve partij heftig aan, .naar graaf Von Arnim wierp hem voor de voeten, dat zijne geheele verontwaardiging Jechts diende om zijn terugtocht te dekken, nu bewezen is dat hij den Rgksdag met het geheele verhaal over bisschop Tucker heeft leetgenomen. Het krediet werd daarna goedgekeurd. Blijkens een particulier bericht, wil liet centrum zijne goedkeuring van het ontwerp burgerlijk wetboek daarvan afhankelijk .naken, dat de Bondsraad toestemt in de opheffing der Jezuietenwet, waai toe de Rijks dag het voiig jaar heeft besloten. Daarom heeft het centrum eene interpellatie in den Rijksdag ingediend, of de Bondsraad nog in deze zitting een besluit zal nemen omtrent oe Jezuietenwet. Het Berï. Tageblatt wijst er op, dat de particularistische beweging in Beieren baar toppunt bereikt heeft sedert de rede van prins Ludwig te Moskou, Bij de sluiting der zitting t> den Beiersehen Landdag hebben geest driftvolle betoogingen plaats gehad, toen de voorzitter, de heer Von Walter, met krach tige stem het Huis Wittelsbach dank bracht voor de krachtige wijze, waarop dit waakt voor het behoud van Beieren's onafhankelijk heid, zooals die door de traktaten is gewaar borgd. Volgens een mededeeling van de Ilamb. Nachr. baart de gezondheid van Bismarck weder bezorgdheid. Bezoekers worden slechts bij uitzondering toegelaten. De 81-jarige staats man schijnt aan verval van krachten te lijden. De prins-regent van Beieren heeft Zaterdag in het park bij liet Starnberger meer, waar de krankzinnige koning Lodewijk tien jaar geleden verdronk, den eersten steen gelegd voor eene gedachteniskerk. F R A N K R IJ K. De dank der regeering voor het telegram van keizer Wilhelm bij het overlijden van Jules Simon en voor 's keizers vertegenwoor diging bij de begrafenis van dien staatsman is aan graaf Munster overgebracht door den chef-adjoint van het protokol. Het Turksch gezantschap te Parijs maakt een telegram bekend, meldende dat de Kreten zische opstandelingen huizen en olijf hoornen van de moslems hebben vernield ^e Doefli en Ania, en met dynamiet een moskee in de lucht hebben laten springen. Een Italiaansche hoofdambtenaar zal dezer dagen te Parijs komen om de onderhande lingen over een handelsverdrag tusschen Frankrijk en Italië te hervatten. De Fransch-Britsche commissie tot rege ling van de grens tusschen Dahomey en Lagos is te Freetow teruggekeerd na alle hangende kwesties te hebben opgelost. B E L G I E. De minister van financiën, De Smet de Naeyer, beeft in de Kamerzitting van gisteren een wetsontwerp ingediend, strekkende tot vooiloopige wijziging van de invoeriechten en de accijnzen op geestiijke dianken, met bet doel de drankzucht tegen te gaan. Voor jenever van 50 graden op fust zal betaald moeten worden 150 frank per hectoliter en voor eiken giaad meer 3 frankvoor likeuren op flesschen 300 frank per hectoliter. Op verzoek van den minister besloot de Kamer liet ontwerp dadelijk in behandeling te nemen. De commissie onderzocht het dadelijk, en de rapporteur |,et mjois De hnkeizij verzette zich daar heftig tegen. Er ontstond een opgewonden woordenwisseling tusschen rechter- en linkerzijde laatste werd herhaaldelijk tot de orde geroepen. Het ontwerp werd aangenomen met de stemmen van de rechter- tegen die van tie linkerzij. DENEMARKEN. De koning gaat een badkuur doen te Wies- baden hij vertrok gisteren naar Lubeck. Do minister van justitie Stellemann is op zijn verzoek van zijn ambt ontheven. Tot zijn opvolger is benoemd bet lid van het Lands- thing Nicola f Rumy, buigemeester van Hjorring in Jutland. OOSTENRIJ K-II O N G A It IJE. Het Oostenrïjksche Huis van afgevaardig den heeft Maandag bet wetsontwerp op de suiketbelasting bij eerste, tweede en derde lezing aangenomen. Zij hield Maandag haar laatste vergadering. De Oostenrijlcsche regeering heeft het hou den van het Duitsche gymnastiekfeest zoo wel als van het Czechische schoolfeest, die Zondag te Teplitz zouden plaats hebben, verboden, uit vrees voor rustverstoringen. ITALIË. De koning en de koningin hebben den Engelschen admiraal Seymour Zaterdag in gehoor ontvangen. Zondag werd ter eere van den Britschen vlootvoogd een feestmaal gege ven in het Quirinaalde Britsche gezant, de minister-president, de ministers van buiten- landsche zaken en oorlog en Seymour's adju dant waren daarbij genoodigd. De koning zal, naar men verneemt, Don derdag een besluit teekenen, waarbij ver klaard wordt dat de oorlogstoestand in Er threa opgeheven wordt. De premier markies Di Rudini moet in een particulier gesprek met eenige Kamer leden gezegd hebben, dat de Fransche re geering verklaard heeft gaarne een modus vivendi in de handelsrelaties tusschen Italië en Frankrjjk te willen zoeken. Uit Londen was aan de Tribuna gemeld dat de Italianen tegen het laatst van Sep tember Kassala ontruimen en aan de En- gelsch-Egyptische troepen overlaten zouden Engeland zou dan de kanonnen eu de ammu nitie die nog te Kassala zijn, tegen nader

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1