en Maandag 22 Juni. IN". 9071 Eerste Blad A0. 1896, Zondag 21 ijftigste Jaargang-. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UIT GE VER: ODÉ. Be kieswet-aanneming. Bi im enlaiidsche B eric kt en. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het gelieele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. «DHKAC: BOTBKRTRAAT 70. AnvEBTENTiErRtJs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De Tweede Kamer der Staten-Generaal Iieeft de kieswet aangenomen met 56 tegen 43 stemmen. Dit bericht zal misschien enkele •wilde partijmannen hebben teleurgesteld of verheugd. Over het algemeen zal men er wel tamelijk onverschillig bij zijn gebleven, hoog stens met een lichte verheugenis over de eindelijk -gekomen oplossing van den kieswet- strijd. En dat is ook vanzelfsprekend. Immers, ■wat men met deze kieswet-aanneming voor eëels bereikt, is ongeveer gelijk nul. Er zul len nu voor Tweede Kamer, Provinciale Staten en Gemeenteraad meer kiezers zij a .dan te voren. Maar verandert daarmee de wijze van regeeren Zijn de uitbreiding en de regeling van dien aard, dat als logisch gevolg «en wijziging in de richting van bestuur op treedt? Ontegenzeggelijk niet. Maar juist daarom zullen de gevolgen dezer kieswet aanneming gelijk nul zijn. W ant het verschil wordt nu slechts dit, dat de regeerende klasse door meer kiezers wordt gedragen dan vroeger. Ket eenige waarachtige voordeel der kies wet-aanneming is, dat nu het ministerie met zijn meerderheid kan gaan openbaren, hoe «er-conservatief het is, hoe weinig het de groote veranderingen in staat en maatschappij weet te begrijpen en de daardoor gekomen behoeften te voelen en te voldoen. En hoe duidelijker en meer zichtbaar dat den volke wordt geopenbaard, hoe beter het is. De kieswelstrijd was een heerlijke mantel om het kale naakte lichaam der regeerende klasse, en een groot goed ding is het dat die mantel nu is afgevallen. Als nu de menschen hun hoofden maar willen opheffen en niet blijven liggen in devote houding met het hoofd naar de aarde gekeerd, dan zullen zij wat moois kunnen zien! Anders kan men trachten, die devotie te storen, en dan zullen ze onwillekeurig, het hoofd opheffende, moe ten zien, en dan Er is veel lachwekkends in dit kieswet- gedoe, en toch ook zeer veel droefs. Of is het niet lachwekkend, te zien hoe oprecht men donquichotteert En toch is die oprecht heid jammerlijk treurig. Want donqui chotterie is het, van boven af te willen gaan veranderen. Wanneer een huis geheel bouw vallig is, tot in zijn fundamenten toe, dan moet men het afbreken en nieuwe funda menten leggen en daarop een nieuw huis bouwen, of men legt elders nieuwe funda menten en zet daarop het nieuwe huis en breekt dan het oude af. Zoo moeten ook de veranderingen in staat en maatschappij, die nu noodig zijn, fundamenteel zijn. En bovendien, zij moeten door de belanghebben den zelf worden bewerkstelligd en noodzakelijk gemaakt. Wil men werkelijk veranderingen, verbeteringen, dan moeten die eerst onder en door de belanghebbenden zelf worden voor bereid, want nu is de kieswet-Van Houten uitbreiding van het aantal kiezers komen brengen als een concessie, en de practische gevolgen moeten achterwege blijven, omdat deze geheele strijd een strijd van politieke partijen was, waaraan de werkelijke ontwik keling van staat en maatschappij part noch deel heeft. Om deze redenen lijkt ons de aanneming der kieswet-Van Houten van slechts zeer on- beteekenend belang. Of een verwerping beter ware geweest, doet nu, na de aanneming, niets meer ter zake. SCHIEDAM, 20 Juni 1800. Tot boekhouder-penningmeester van het Algemeen Handels-entrepot alhier is door de directeuren benoemd de heer K. T. Blomsma, rijksklerk ten kantore der invoerrechten en accijnzen, en zulks ter vervanging van den heer D. Drektraan, aan wien, op zijn verzoek, ontslag is verleend. Sedert 5 Juni zijn alhier 70 gevallen van mazelen aangegeven. Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch Indië, van 19 dezer, wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 263,000 pikols. Den 19den Juni 1896 heeft aan het de partement van buitenlandsche zaken te 's-Graveuhage de uitwisseling plaats gehad der akten van bekrachtiging van de aldaar op 9 November 1895 tusschen Nederland en de Zuidafrikaansche Republiek gesloten overeenkomst tot regeling der uitlevering van misdadigers'tusschen beide landen. Slct De Eerste Kamer der Staten-Generaal zal in de eerste week van Juli vermoedelijk tegen den 7n bijeengeroepen worden. Tot de werkzaamheden van de afdeelingen zal ook behooren het onderzoek van de kieswet, tot welker openbare behandeling echter eerst in September, kort vóór de sluiting van het zit tingsjaar zou worden overgegaan. (N.R.Ct.) Naar het Haagsche Dagblad verneemt, zal het geschenk, dat aan de prinses Von Wied bij gelegenheid van haar zilveren bruiloft zal worden aangeboden, vermoedelijk 1 Juli ter bezichtiging worden gesteld in sPulchri Studio". Het geschenk bestaat uit een album met bijdragen van verschillenden aard, waarvan de losse bladen zullen komen te liggen in een tafel, gemonteerd met zilver, benevens uit een antieke klok op een voetstuk van Delftsch aardewerk. Men meldt ons uit Den Haag Tegen bet uur van de stemming over de kieswet in de Tweede Kamer had zich op straat voor den toegang naar de publieke tribune een lange rij belangstellenden ge vormd; velen konden echter niet toegelaten worden. Zoodra de schel van den voorzitter de her vatting der werkzaamheden aankondigde, waren de tribunes aan weeiszijden der zaal n een oogwenk gevuld; op de gereserveerde plaatsen zag men verscheidene dames, ook in de zijloges, overigens bezet door hooge staats dienaren en diplomaten. Alle ministers wa ren tegenwoordig. Onder diepe stilte las de voorzitter zelf de namen der leden van de presentielijst af. Toen het vijftigste lid zijn vóór had uitgeioepen, ontstond er beweging in de zaalhet lot der kieswet was beslist. Nadat de president den uitslag der stem ming had geproclameerd, snelden de meeste leden naar den minister van binnenl. zaken 1o°, om hem geluk te wenschen met de aan neming van zijn wetsontwerp. Ook met den premier, minister Roëll, en den voorzitter der comm. van rapporteurs, baron Michiels van Verduynen, werden handdrukken gewisseld en te midden van al die beweeglijkheid, nog verhoogd door de afscheidsgroeten die de afgevaardigden na een zesweeksch bijeenzijn wisselden, brachten enkele leden, geheel onverstaanbaar, nog eenige verslagen uit. Die opgewektheid in de vergaderzaal duurde nog voort, lang nadat 's voorzitters hamer gevallen en de vergadering gesloten was. Men schrijft uit Rome aan de Maasbode: Aan den prefect van Padua is een kwitantie overgelegd, gedateerd van 1825 en geteekend door een werkman, die daarbij aan den toen- maligen pastoor der Augustijnerkerk, Don Todesco, kwijting gaf voor de kosten, ver schuldigd wegens het overbrengen van de kist met de overblijfselen van den prins van Oranje naar den kerktuin, in de nabijheid (en wel aan de voorzijde) van het graf van barones Fürkenstein. Zooals men weet, is reeds in dit graf gezocht naar het gebeente van den prins. Onder leiding van den prefect zal men nu bij het graf in liet tuintje gaan graven. Naar wij vernemen, is het bezoek van Li Hoeng Tsjang aan ons land in de eerste week van Juli te verwachten. De Cbineesche staats man is voornemens met de 33 leden van zijn gevolg en een dienstpersoneel van 15 personen een viertal dagen in Den Haag door te bren gen. Een van die dagen zal bij zich naar Soestdijk begeven, teneinde in een plechtige audiëntie door II. M. de Koningin-Regentes te worden ontvangen. De minister van buitenlandsche zaken geeft een groot diner ter eere van Li Hoeng Tsjang en de hooge Cbineesche ambtenaren, die hem vergezellen. De Cbineesche lieeren zullen ook eenige van de voornaamste waterstaatswerken hier te lande bezichtigen. Naar men tevens verneemt, zal de lieer Knobel, minister-resident en consul-generaal van Nederland bij het Hemelsche Rijk, thans met verlof in Deri Haag, liet hoog gezelschap hier te lande rondleiden. (iV. R. Ct.) liet voornemen moet bestaan orn bij reor ganisatie van het korps ambtenaren van 's rijksbelastingen de betrekking van commies verificateur te laten vervallen en vijf rangen te scheppen in de betrekking van verificateur. De Standaard sluit zich aan bij het protest van de lih. Kouveld c. s. tegen het besluit van de firma Regoui, te Maastiicht. Zij is van oordeel, dat de firma het perk ran het zedelijk geoorloofde ten deze overschreed, en gelooft, dat zij wèl zal doen, met hoe eer hoe heter op haar besluit terug te kom-n, Door liet vereenigingsleven onder de werklieden te dwarsboomen, ontneemt men sociaal aan de arbeiders een recht, dat hun bij de Grond wet verzekerd is. Teneinde de reizigers naar Londen in de gelegenheid te stellen, tot Queensborough gebruik te kunnen maken van de rondreis- biljetten, is, krachtens beschikking van den directeur-generaal der maatschappij tot ex ploitatie van staatsspoorwegen, in het Ver- zeiehnisz voor die biljetten opgenomen een nieuwe coupon Vlissingen— Queensborough ad 240 KM voor 16.30 mark le klasse (le- en 2e-kl.-spoorwegen) en 9.80 mark 2e klasse (3e-klasse-spoorwegen). In het krankzinnigengesticht Meerenberg" werd gelijk uit het verslag over 1895 blijkt het hoogste cijfer der verpleegden 1313 reeds op 2 Januari van datjaar bereikt. Toch werden in den loop van het jaar in het geheel verpleegd 1553 patiënten (786 m, en 767 vr.). Van drie kinderen, welke in het gesticht werden geboren, is óen 30 dagen na de ge boorte aan paedatrophie gestorven de beide anderen bleven in leven. Hersteld zijn 30 mannen en 48 vrouwen; verbeterd 9 m. en 5 vr.overleden 85 m. en 42 vr., en niet verbeterd 15 m. en 6 vr. Opgenomen werden 139 m. en 102 vr. Voorts zijn te vermelden 35 onUluchteiin- gen, éene poging tot zelfmoord en 2 schijn bare pogingen tot zelfmoord. Op een getal van 241 verpleegden (139 m. en 102 vr.) bleken 52 m. en 10 vr. misbruik gemaakt te hebben van den sterken drank. Bovendien leerde een nader onderzoek, dat van de 161 patiënten, die geen misbruik van den drank maakten, in 12 gevallen de vader zich aan den drank had overgegeven dat in

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1