Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. 5 gevallen, en wel bij een man en 4 vrouwen, de strijd des levens, in 2 gevallen bovenmatige inspanning van den geest, de oorzaak der krankzinnigheid was. Geregeld werkzaam waren, zoowel binnen- als buitenshuis, 330 mannen en 37 i vrouwen, tijdelijk 130 mannen en '115 vrouwen, terwijl voor allen arbeid .ongeschikt bleken 311 mannen en *102 vrouwen. Het zeer uitgebreid verslag bevat voorts vele belangwekkende mededeelingen omtrent de genezing, de oorzaken en de gevolgen van verpleegd wordende krankzinnigen. De afzondering, doelmatig toepast, blijft steeds een belangrijk middel tot genezing, niet alleen voor verpleegden, wier toestand een afzonderlijke verzorging noodig maakt, maar ook voor lien, die storend voor hunne omgeving zijn. De afzondering is niet een een voudig isoleeren, maar eene verpleging in een afzonderlijke kamer, en stelt dus de hoogste eischen aan den verpleger of de verpleegster. De colleges van dr. J. van Deventer, den dsten geneesheer-directeur, voor de studenten der Amstei damsehe universiteit, werden ge regeld bezocht. Ook over 1895 zal de rekening sluiten met een vermoedelijk batig saldo van f 49,000. De heer Booth-Clibborn heeft Dinsdagavond zijn intrede te Rotterdam gedaan als com mandant van liet Leger des ileils in Neder land. Voor deze gelegenheid werd in het Verkooplokaal een groote openbare meeting gehouden, welke niet buitengewoon druk bezocht was. Er werden een aantal toespraken gehouden, afgewisseld door zang en halleluja's. De rede van den commandant werd door een der officieren vertolkt. Door een Engelsch officier werden een j aantal bijzonderheden uit het leven van den nieuwen commandant medegedeeld. Woensdagnamiddag 6 uur begaf zich een i net gekleed heer met zijn vrouw en kinderen per stoomboot der reederij «do Scbie" van Rotterdam naar Oversrbie, met het doel zich een paar uurtjes te vermaken in deu theetuin sLatul- en Schiezicht" van den heer v. d. Moor. Even buiten de lleulbrug in de Rot- terdamsche Scbie gekomen zijnde, nam mijn heer plaats op liet bovendek, voorbalkon, en t kwam weldra in zoo gevoelige aanraking met den giek van een mast van een zeilend schip, dat hem de tanden door de lippen werden geslagen. Hij werd bloedend verwond en daarbij nog achterover in de Schie geworpen. Wel werd hij spoedig gered, doch met een bebloed gezicht en een nat pak was hij ver plicht met vrouw en kinderen huiswaarts te keeren. (R. NU.) Sinds Zaterdag wordt te Rotterdam een politie-agent vermist. Dien dag is hij'smid- i dags in burgei kleeding naar het Centraal- bureau gegaan om zijn loon te ontvangen, i doch is tot heden niet teruggekeerd. j Door de politie te 's-Uage is aangehouden een huisknecht, die ten nadeele eener dame in de Alexanderstiaat aldaar, bij wie hij in dienst was, een aantal zilveren lepels en vor ken had ontvreemd ter waarde van ruim f 100. i I Woensdag is de sSophia-stichting" te Sche- veningen geopend. Deze week komen een 25-tal kinderen aan, i die op eigeri kosten of op die van anderen verpleegd worden. Aan vele aanvragen kan dusverre niet wor- den voldaan, bij gebrek aan middelen. Behalve de politie-agenten te Scheveningen, zullen ook sommige politiebeambten die te 's-Gravenhage in buitenwijken dienst doen, i met revolvers bewapend worden. De uit reiking van die wapens wordt echter aan de t beslissing der commissarissen overgelaten. Door wijlen mej. de wed. F. de Borst, t geb. Vogel, te Dordrecht, is gelegateerd aan de Ned. herv, diaconie f2000, aan de chr. school voor on- en minvermogenden flOOO, beide te Dordrecht; aan de Utrechtsche Zen- dingsvereeniging f500, en aan de Ned. Zen- dingsvereeniging te Rotterdam 1500, alles vrij van successierechten. Het bestuur van «Patrimonium", afdeeling Amsterdam, heeft op den «Oproep" van het hoofdbestuur van den «Algem. Nederl. Tim- merliedenbond", in zake het houden eener grooto meeting ter verkrijging van staats- pensionneering, geantwoord, dat voor dit doel een staatscommissie is benoemd en aan den arbeid getogendoor manifestatie haar op liaren arbeid vooruit te loopen of eenig advies voor te schrijven, dunkt het bestuur onbeta melijk en ongewenscht; maar ook misken ning van de bereidwilligheid door II. M. de Koningin-Weduwp-Regentes en Harer Maje.s- teits regeering in dezen bewezen. Het Volksdagblad meldt: stiet bestuur der christelijke werkmansvereeoiging «God is ons Recht" te Maastricht, welke vereeni- ging is opgericht met de menschen, die door de geestelijkheid uit «Loon naar Werk" en andere vereenigingen zijn gehaald, heeft ge weigerd als leden nart te nemen 0 glasslijpers, op het oogenblik werkzaam, dus G «onder- kiuipers", en dat niettegenstaande ze door den geestelijken adviseur zelf werden voor gedragen," Te Amsterdam lostte Woensdagavond een timmermansknecht op de vrouw met wie hij samenleefde, twee revolverschoten. De vrouw weid licht gewond naar het gasthuis ge bracht. De man is in hechtenis genomen. Dank zij de tussehenkomst van den burge meester is de werkstaking te Harlingen ge ëindigd. Allen hebben den arbeid hervat, in afwachting van eene nadere regeling met den patroon. Door de groote hitte en dientengevolge het vele drinken werden Dinsdag en Woens dag in Friesland vele maaiers en hooiers, ongesteld. Te Louwerzijl en ook te Nijega kwam een grasmaaier om het leven. In het hooiland wees de thermometer eene temperatuur aan van 98 a 100 gr. Fahrenheit. Den In Juli a.s. zal te Assen op het land goed «Port Natal" een onthoudersdag ge- honden worden door de «Christen Nitionaai Geheel Onthouders" uit de provinciën Gro ningen en Drente. Als sprekeis zullen daarbij optreden de heeren J. T. van Bruggen, van Groningen; ds. Plet, van Ezinge; II. M. A. van der Valk, van Scheveningen; ds. Ger- brandy, van Woudsendds. Balder, van Gro ningen ds. Montijn, van Stads-Musselkanaal; ds. Rooze, van Rotterdam; ds. Slotemaker en de beer Horn, van Groningen; ds. Van Beek, van Stadskanaal, en ds. Van Pete- gem, van Muntendam. Op Zondag 10 Augustus zal vanwege den eentralen raad van den sociaiistenbond in de open lucht te Apeldoorn een nationale mee ting gehouden worden ten gunste van de opheffing van het privaatbezit. Binnenkort zal de geheel gerestaureerde kloostergang te Utrecht, gelegen tusschen het universiteitsgebouw en de Domkerk, weder voor het publiek geopend worden. De beide poortjes aan 't Domplein, die tot de gang toegang verleenen, zijn reeds van 't houten omhulsel ontdaan. De commissaris van politie te Arnhem ver zoekt opsporing, aanhouding en overbrenging van Frans Ridderhof, 22 jaar, opperman, werkzaam te Duisburg, die zich heeft schul dig gemaakt aan schaking van het 15-jarige meisje M. W. te Arnhem. Ingeval het meisje bij hem wordt aangetroffen, wordt verzocht ook haar naar Arnhem te doen overbrengen. De «Oranjebond van Orde" heeft een terrein op den Amersfoortschen Berg gekocht, waar 15 a 20 arbeiderswoningen zullen verryzen. Men schrijft uit Gennep, dat de moord van den schildersknecht heeft plaats gehad in het naburige Üuitsche stadje Goch en niet te Gennep, zooals gemeld is. Op bevel van den rechtercommissaris in strafzaken te Roermond is de postbode J. K., uit Tegelen, aangehouden, als verdacht van verduistering. In Le Sport Dnicersel Illustri vindt men een en ander over de wedrennen te Bussum, op 10 Mei, en over het bloemencorso te Bloe- mendaal, met eenige afbeeldingen er bij, o. a. van «AH right", van «Swifl" te Schiedam, «Utile Dulci" te 's-Eage enz. Onder den naam Josefinium bestaat te Laibach in Oostenrijk een asv), waar oude vrouwelijke dienstboden, die haar beroep niet meer kunnen uitoefenen, liefdevol worden opgenomen en tot haren dood verpleging vinden. Ook worden in dat tehuis jonge, van het platteland komende meisjes tot be kwame dienstboden opgeleid. Huisvrouw Onweer. Dinsdagmiddag sloeg de bliksem in een huis te Haaksbergen, bewoond door den land bouwer Michorius. De schoorsteen viel naar beneden door den zolder in de keuken. De jonge vrouw was daar met een kindje. Schrikkende voor het licht, sprong zij op zij, waardoor moeder en kind het leven er afbrach ten, Geen ruit in 't geheele huis is heel geble ven. Een begin van brand werd door de bewoners spoedig gebluscht. Te Leggelo, gem. Dwingelo, sloeg de blik sem in de woning van de wed. Stolte en zette alles dadelijk in laaie, zoodat de woning met al het vee is verbrand. Een zoon der wed. werd ook getroffen en is in bevvusteloozen toestand uit de brandende woning gehaald. Te Gent (O.-B.) is Donderdag bij het hevig on weder de bliksem geslagen in den korenmolen van H. M. P., zonder brand te veroorzaken. Ook sloeg de bliksem in de hof stede van de wed. J. Milder, in Fheren, welke geheel in asch werd gelegd. De heer G. van den Eisen, rector van het R -IC. gymnasium te Heeswijk, heeft »aan het achtenswaardig bestuur van de Maatschappij van Ned. Letterkunde te Leiden", een open brief ge zonden, waarin hij bedankt voor zijn lidmaat schap, IJtj zegt ter motiveering van zijn heen gaan «Het kan UEd. niet onbekend zijn, dat wei nig katholieken worden toegelaten, ofschoon het niet aan uitmuntende candidaten ontbreekt. Zij werden in voorgaande jaren zoowel door andersgezinden als door geloofsgenooten voor gedragen maar dezen zagen zich telkens teleur gesteld. Zij schijnen thans den moed te hebben opgegeven, want onder de 67 candidaten, die voor dit jaar gepresenteerd worden, kan ik maar éen of twee katholieken vinden. sWat alle rechtschapen leden nog meer moet grieven, is: dat in de laatste jaren mannen zijn toegelaten van de vrouwen meen ik te moe ten zwijgen allerlei geringheden en nietswaar digheden zoo schreef mij een aanzienlijk lid, dat met tot mijn religie behooit ook allerlei beoefenaren van andere vakken, van wie men ver wachten kan, dat zij andere nulliteiten binnen loodsen. Mijns inziens is er geen hoog gevoel van eigenwaarde noodig, om zich te schamen over zulk gezelschap. «Men heeft mij gezegd dat de Maatschappij deze lijdelijke ontaarding wei zal te boven komen. Waariijk zijner pogingen gedaan, deze en andere misstanden te verbeteren, maar, als ik goed ben ingelicht, dan wordt het er op aangelegd, om een derde afdeeling te scheppen en een nieuwen waggon van nietehngen aan te haken. In allen gevalle noch dr. Van Manen, noch welk ander ijverig heelmeester ook, is in staat het gehalte der aanwe/.ige ieden te veranderen. De minsten zijn juist liet meest aan hun zetels gehecht en in plaats van heen te gaan, zijn zij het ijverigst in de weer om hun kameraadjes binnen te halen." In Elsene, voorstad van Brussel, is door het springen van een petroleumlamp een brand ont staan, die oen moeder en haar kind het leveu heeft gekost. De vrouw was naar boven geloopen- om haar twee kinderen te redden, maar de trap stond al in vlam, zaodat ze met brandwonden bedekt en door den rook verstikt ineenzakte. Een van de kinderen, een meisje van vier jaar, was ook gestikt, maar liet andere, een jongen van anderhalf jaar, is met eenige moeite weer bij gebracht. Twee brandweerlui, die de vrouw en kinderen hadden trachtten te redden, verloren het bewustzijn, toen ze van hun gevaarlijken tocht terug waren gekomen, en kwamen eerst een half uur later bij. ilet gevaar van te slapen met een valsch ge bit is opnieuw gebleken uit een ongeval te Brus sel. Daar is een man gestikt door zijn valsch gebit, dat hem gedurende zijn middagslaapje ir. de keel schoot. Men deed in het Sint-Pietcrs- gasthuis groote moeite om hem te redden, maar alle pogingen bleven vruchteloos. Te Parijs zijn er meer dan 150 meloatschen. In het hospitaal St. Louis is een speciale af deeling voor lepra-lijders en een der oppassers heeft zelf de ziekte in een lichten graad. Dr. Hofiopeau, geneesheer aan dat hospitaal, houdt de melaatschheid zooals die thans in Frankrijk bestaat, niet voor zeer besmettelijk. Maar hij wijst er op, dat de ziekte niet vermindert, voor al in de Rhone-delta en het departement der Zee-Alpen. Hij betreurt het, dat de sanitaire wetten in Frankrijk zoo laksch zijn, omdat een groot aantal lepra-lijders vrij rondloopen en des nachts slapen in hoeken van de Halles Centrales of onder bruggen met andere vagebonden van beide seksen. Een rijk distillateur te Edinburg, Usher ge naamd, heeft aangeboden, een stadhuis te la'en bouwen in zijn vaderstad, voor zijn rekening. Het gebouw zou 100,000 pond kosten. Bij het spoorwegongeluk tusschen Chotilew en Terespo! (Russisch Polen) waar een trein met 300 menschen ontspoorde zijn 15 per sonen gedood, 20 gevaarlijk gewond en 120 an deren meer of minder ernstig gekwetst. Het is gebleken, dat de spoorwegdijk beschadigd was door zware regens. Men veroordeelt algemeen de nalatigheid van het spoonvegbestuur. Van 1 Januari tot 1 Mei zijn volgens de ofïï- cieele opgave te Hongkong 657 personen over leden aan de pest. Van 27 Maart tot 1 Mei werden 345 sterfgevallen aangegeven, waar onder eenige bij Europeanen. De ziekte is er nu epidemisch opgetreden. Uit Jokohama (Japan) wordt gemeld dat de vloedgolf, die zich over zeventig mijlen van de noordoostkust uitstrekte, vele steden verwoest heeft. Het aantal verdronkenen wordt op tien duizend geschat. Be schipbreuk ran de Drummond Castle. De enkele bijzonderheden, Woensdag bekend geworden van het vergaan der Drummond Caslle, hebben in Londen een levendige ontsteltenis veroorzaakt. Het bureau van Donald Currie in de City werd Woensdag den geheelen dag bele gerd door lieden die in grooten angst inlichtingen vroegen. Om tien uur 's morgens moest de politie optreden om de passage vrij te houden. Er vielen hartverscheurende tooneelen voor. Geen der tele grammen, in dien loop van den dag ontvangen, kan de droeve overtuiging wegnemen, dat alle opvarenden met het schip gezonken zijn. Men vernam dat de Sybillaeen oorlogsschip, op de plaats des onheils was geweest, en dat gaf eenige hoop. Maar de commandant van den oorlogsbodem, 's middags binnenvallend, rappor teerde geen wrak te hebben gezien nabij Quessant. Met groote voortvarendheid hebben autoriteiten te Brest en het Engelsche consulaat aldaar ge handeld. Het Londensche bureau heeft dadelijk naar Kaapstad geseind om de passagierslijsten. De oorzaak van het ongeval za! wel nimmer bepaald te geven zijn, de drie eenige geredde mannen weten er althans niet veel van. Maar ongetwijfeld is do stoomboot uit haar koers ge raakt, heeft de bevelvoerder de lichten van den vuurtoren niet gezien, en is zij zoo op een der rotsen nabij de kust geloopen, vóór de officieren in staat waren de ramp te voorkomen. De kapitein van de Ilirondelle, die te South ampton is binnengevallenrapporteerde dat

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2