ren door sommigen wordt het uitstellen van die reis toegeschreven aan de werkstaking te Petersburg. De werkstakers te Petersburg houden zich tot dusver vrij rustig. De eenige schade die nog werd aangericht bepaalt zich tot een i aantal ingedrukte vensterruiten. Bij de Narwa- sche poort had Woensdag een groote samen scholing plaats, welke op bevel der politie door de brandweer op een paar krachtige waterstralen werd onthaald, maar in plaats van uiteen te stuiven, waren de werkstakers met het verfrisschende bad blijkbaar inge nomen en gingen zij lachend uiteen. De ver maning der politie om weer aan het werk te gaan bleef zonder gevolg. De reden der werkstaking is niet, zoozeer de eisch om loonsverhoogi.'ig als wel de weigering der patroons om den werkdag van 14 tot 10 uren in te krimpen. De werkstakers moeten over eene flinke weerstandskas beschikken, welke vermoedelijk door Engelsche werklieden is gevuld. OOSTENRIJ K-U O N G A It IJE. Bij de algemeene beschouwingen over de begrooting van oorlog in de Oostenrijksclie delegatie werd, behalve over de zware mili taire lasten, veel gesproken over soldaten- mishandelingen en het tweegevecht. Demi- nister van oorlog deelde o. a. mede dat een wetsontwerp tot wijziging der militaire recht spraak in bewerking is, maar dat het niet zoo spoedig kan gereed zijn als gewenscht zou wezen. Den tweejarigen diensttijd achtte de minister onmogelijk. De nieuwe Duitsche volkspartij in Oosten rijk heeft een verkiezingsprogram bekendge maakt. De voornaamste punten daarvan zijn: handhaving en bevestiging van het bondge nootschap met üuitschland, goede betrek kingen tusschen beide staten, ondergeschikt heid van alle kwesties aan het nationale beginsel, bescherming van de Duitschers in Oostenrijk, bevrijding van den invloed der Israëlieten, onzijdig onderwijs en vrijheid van spreken. De nieuwe partij omvat de Duitsch- nationale en de christelijk-soeiale airfT- semieten en heeft zich verklaard tegen eene verlenging der overeenkomst met Hongarije op de tegenwoordige grondslagen. Daar de gezondheidstoestand van den aarts hertog-troonopvolger Frans Ferdinand Este het noodig maakt dat hij nog geruimen tijd ontzien wordt, heeft de keizer gelast dat diens jongere broeder Otto voorloopig de taak van wijlen zijn vader, aartshertog Karl Ludwig, zal op zich nemen en hem daarom een dien- overeenkomstigen hofstaat op keizerlijke kosten doen inrichten. I T A L I E. liet koninklijk besluit waarbij de oorlogs toestand in Eiythrea wordt opgeheven, is gisteren verschenen. SPANJE. Naar aanleiding van een artikel in de New- York Herald dat Frankrijk en Rusland aan Spanje het bezit van Cuba en Porto Rico zouden waarborgen, zegt het ministerieel orgaan de ~Epoca dat er van een Spaansch- Fransch-Russisch bondgenootschap niets be kend s, doch naar de levendige belangstelling te oordeelen die Frankrijk en Rusland tegen over Spanje aan den dag leggen, er zeker geen beletselen zouden zijn. zoodanig verbond, wan neer het noodig werd, te sluiten. Ondertusschen wordt te Corunna aan de 4e divisie van het Fransche eskader een geestdriftvolle ontvangst bereid. De Times verneemt uit Havanna, dat van de zijde der regeering beweerd wordt dat hare troepen eene overwinning hebben be haald in de nabij held van Puerto Principe, doch dat de opstandelingen volhouden dat integendeel zij de regeeringstroepen gedwon gen hebben om zich derwaarts terug te trekken. Het heet intusschen, dat de hoofden der Cubanen in het oosten verdeeld zijn sommigen willen namelijk voortgaan met het vernielen der plantages, en anderen willen dit niet. De gele koorts woedt steeds sterker onder de troepen der regeering. De volgende berichten zijn nog door de Times uit Havanna ontvangen, over het ge vecht bij Puerto Principe: Generaal Castellanos had de stad verlaten met 1500 man, om de stellingen van Maximo Gomez te gaan verkennen. Op 20 mijlen van Puerto Principe openden de opstandelingen het vuur uit hinderlagen, en de Spanjaarden trokken terug. De generaal vroeg dadelijk versterkingen aan, en generaal Godoy voegde zich bij hem met 2000 man, waarna de ver- eenigde krijgsmacht den terugtocht naar Puerto Principe aanvaardde. De opstandelin gen volgden de regeeringstroepen op de hielen tot op enkele mijlen van de stad, onophou delijk vurend. Aan de Spaansche zijde wer den volgens de officieeie opgaven 2 officieren en 30 man gedood. De verliezen der opstan delingen moeten onbeteekenend zijn. T U K K IJ E. Volgens berichten van de correspondenten der Daily News en der Times te Athene zul len Engeland, Frankrijk en Rusland in zake Kreta gemeenschappelijk optreden bij de Porte, teneinde haar te nopen liet bestuursreglement te herstellen, dat bij het verdrag van Halepa is vastgesteld. Ongelukkig, zegt de correspondent der Daily News, is het daarvoor te laatde Kretensers zijn daarmede niet meer tevreden en hun autonomie zou reeds het minste zijn dat zij begeeren. GRIEKENLAND. De regeering heeft een gerechtelijke ver volging doen instellen tegen een aantal schrij- ren voor daar, en 3000 ton voor Londen en Antwerpen. Hiermede is een aanvang ge maakt met de mededinging der Japansche stoomboot-reedery vNippon-Yusen-Kaisha" tegen de Europeesche maatschappijen. Be halve de kapitein, een Engelschman, be staat de bemanning alleen uit Japanners. De booten zullen elke maand hier binnen- loopen. ENGELAND. In antwoord aan een deputatie, dia Don derdag bij hem kwam aandringen op het sluiten van een arbitrageverdrag tusschen 'En geland en de Voreenigde Staten, verklaarde lord Salisbury dat de regeering den ernstigen wensch koestert, scheidsrechterlijke uitspra ken de plaats te doen innemen van geweld dadige beslechting der internationale geschil len. De regeering bad de zaak niet uit liet oog verloren, maar de onderhandelingen be hoorden met beleid gevoerd te worden om een goeden uitslag op te leveren, en de pre mier verzekerde, alle reden te hebben om te gelooven dat zij succes zouden hebben. De gansche pers is ontstemd over de mede- deelingen van den minister Balfour in het Lagerhuis dat de regeering voornemens is, wanneer de onderwijswet niet voor 15 Augus tus is aangenomen, de verdere behandeling tot het voorjaar van 1897 te verdagen en geen berfstzitting te houden. Dat de onder wijswet op dien datum zou kunnen afgedaan zijn is ondenkbaaria de eerste dagen is de discussie geen stap gevorderd en de stapel amendementen, van verschillende zijden inge diend, groeit nog steeds aan. De unionistische pers vreest dan ook dat een tusschentijds afbreken der behandeling liet gansche ont werp zal ten val brengen en zelfs de Times verwijt aan de regeering hare groote onhan digheid. De radicale pers is het met dit laatste volkomen eens en geeft reeds haar voornemen j te kennen om tijdens het reces eene bewe ging tegen de onderwijswet op touw te zet ten, die het hervatten der behandeling daar van onmogelijk zal maken. Aan luit. Eloff, den kleinzoon van president Kruger, en zes andere Transvalers, die thans in Londen zijn, werd daar Donderdagavond een feestmaal aangeboden in Frascati. In het geheel zaten 25 personen aan de heer Jack T. Grein presideerde. Er heerschte groote geestdriftgloeiende speeches werden gehou den op president Kruger en de beide Neder- landscbe Koninginnen. Luitenant ElolT hield ook een toost op koningin Victoria. De Engelsche pers was vertegenwoordigd. Eloff gaat de volgende week naar Nederland. RUSLAND. De kroonjuweeien zijn uit Moskou weer naar Petersburg overgebracht. De czaar was voornemens, reeds den 9n of 12n dezer naar de hoofdstad terug te kee- sEn met den eetlust?" vioeg hij verder eene voor een arts zeer gewone vraag, maar die in zijn mond eene beteekenis kreeg, die deed vermoeden dat hij voor deze patient meer belang stelling koesterde dan voor ieder andere. jiAeh God, dokter," antwoordde zij lachend, ïik eet bijna r.iet." jJIaar gij moet eten," riep hij verwijtend. ïGij moet eten, Miss Jefferson. Van niets groeit niets, dat weet gij toch." dMaar als ik nu geen trek heb," wierp zij morrend tegen. sWacht maar, ik zal u wel eetlust geven," hernam dokter Strehlen en scheurde een blad uit zijn receptenboek. Hij schreef er eenige van die wonderlijke hieroglyphen op waarvan de heeren medici gewoon zijn zich te bedienen, alsof zij bevreesd zijn, dat een gewoon mep.sch in de geheimen van hunne wetenschap zou door dringen. Ook terwijl hij schreef lette Jessie niet op haar oom dien zij nog niet eens goeden dag gezegd had. Zij lette slechts op haar geneesheer en keek nieuwsgierig naar de vreemde krabbels, die hij met zijn potlood maakte. Zij keek naar zijne welgevormde hand en hoe vast en zeker zich die over het papier bewoog, waarbij hij zich geen oogenbhk scheen te bezinnen. Dan keek zij hem weer naar de oogen alsof zij daaiin zijne gedachten wilde lezen, misschien ook omdat zij zich gaai ne in dien diepen, rustige» blik spiegelde. Een oogenblik keek hij van het papier op en ontmoetten hunne blikken elkander, een deeltje van een seconde slechts en zonder dat iemand het bemerkte, een bliksemstraal gelijk, die in een onmeetbaar tijddeeltje inslaat. 3>0, oompje!" riep Miss Jessie plotseling en met ongewone levendigheid, ngij zijt er immers ook 1" »Hm," klonk het ernstig, nals gij een oogen blik tijd hebt, dan zou ik u wel even goeden dag willen zeggen en u een en ander ter onder- teekening voorleggen." ïO, gij met uwe vervelende papieren. Kunt gij dat zelf niet beredderen sJessie rJa, dat meen ik. Maar leg den boel daar maar neer; dan kan ik het later wel eens inzien." Het kwam Jefferson voor, dat hij nog nooit zoo onvooikomend, zoo cn bagatelle door zijne nicht behandeld was als dezen dagzij liet hem dan ook dadelijk weder links liggen, toen de arts zijn recept geschreven had en zeide vZiezoo, mejuffrouw, als gij nu zoo goed wilt zijn om de twee uur tien tot twaalf druppels van het vocht, dat ik hier voorgeschreven heb, in te nemen, dan zal het met uwen eetlust wel beter worden." Jessie keerde zich dadelijk tot hem en ant woordde met een glimlach op de lippen jOm uwentwil zal ik de druppels trouw in nemen, dokter." »IIm, hm! Zoo zoo 1" mompelde Simon in zijn baard. aOra mijnentwil, mejuffrouw?" vroeg de arts, eveneens met een voorkomenden glimlach. »Zeg liever, ter wille van uwe maag en uw eigen welzijn." vers van opruiende artikelen over den toestand? op Kreta. EGYPTE. Sir H. H. Kitchener en zijn staf zijn uit Suarda te Firket teruggekeerd. In den slag bij Firket moet ook gesneuveld zijn Karamallah, de voornaamste emir van Equatoria, die in 4884, door kuiperijen tegen Lupton bey, oorzaak was dat Egypte de rijke provincie van den Bar-el-Ghazal verloor. AMERIKA. Uit St. Louis (Minnesota) wordt gemeld: Ilobart, van New-Jersey, is candidaat ge steld voor het vice-presidentschap. De conventie is tot nader verdaagd. De voorstanders van het zilver, die de- republikeinsche conventie verlieten, zijn uit- genoodigd om afgevaardigden te zenden naar de democratische conventie, teneinde met deze partij een bespreking te houden. Uit New-York wordt gemeld Een telegram aan de World uit Caracas meldt dat, volgens bericht van den Vene- zuelaanschen consul te Trinidad, een bloe dige botsing beeft plaats gehad tusschen Vene- zuelanen en Engelschen, (Blijkens een bericht uit Jamaica heeft dit gevecht werkelijk plaats gehad op het betwiste gebied en waren het de Engelsche ambte naren, die daartoe aanleiding gaven.) Volgens een telegram uit San José is in Guatemala een omwenteling uitgebroken. Uit Georgetown wordt gemeld Ziehier de waarheid ten aanzien van het geen onlangs is voorgevallen met een Engelsch ambtenaar en een honderdtal arbeiders aan den weg van Barama naar Cuyuni, aan de Engelsche zijde der Schomburgk-grens. Zij werden door gewapende Venezuelanen gedwon gen, terug te keeren. Volgens een bevel uit Georgetown mochten zij geen tegenstand bieden, maar moesten zij onder protest terugtrekken. De zaak heeft hier volstrekt geen opgewondenheid veroorzaakt. A P R I K A. Reuters bureau te Londen verneemt dat de staatssecretaris der Z.-Afr. republiek aan den gouverneur der Kaapkolonie telegrafisch verzocht heeft onmiddellijk aan Chamberlain door te seinen twee telegrammenin het eerste wordt sterk er op aangedrongen dat tegen Cecil Rhodes, Beit en Harris een vervol ging ingesteld zal wordenin het tweede spoort de staatssecretaris de Engelsche regee ring aan om het geheele bestuur, zoowel bur gerlijk als militair, over de landen der Char tered Company zelf in handen te nementen sterkste betreurt bij de vertraging van het onderzoek naar de medeplichtigheid der Char tered Company aan Jameson's inval. Uit Pretoria wordt gemeld dat de recht bank welke belast was met het instellen van een onderzoek naar het gedrag en de beweerde- »Hebt gij als eens met Jessie een ritje gemaakt?" vroeg Simon aan zijn zoon. »Nsen," was het antwoord. »En waarom dan niet?" Jessie wilde niet. Zij heeft na haars vaders dood nog niet weer op een paard gezeten en wil in het geheel niet meer rijden." Een oogenblik, maar ook slechts een bijna ondenkbaar oogenblik werd het gezicht van Simon aardvaal. Oogenblikkelijk was hij zich weer meester en zeide op vaderlijk bezorgden toon sWat een kinderachtigheid Een wandelritje van een half of heel uur 's morgens in 't park is beter dan duizend druppels, beter dan alle mixturen." »Dat heb ik haar ook gezegd doch als Jessie geen rleizier in rijden heeft, kan ik er niet meer aa.- doen." »Zij moet rijden zeide Simon, luid genoeg om door alle aanwezigen te worden gehoord. Wordt vervolgd,}

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 6