A". 1896. Woensdag 24 Juni. N°. 9072. m Eerste Blad ijftigst© Jaargang. Buitcniaudsciie Berichten, Verschijnt dagelijks, I T G E V E uitgezonderd Dinsdag II: J. ODE. ',f i MWjmwuy Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nominers F It 4 S K IJ K. De Kamer heeft dan toch Zaterdag bij handen opsteken het regeeringsontwerp, om Madagascar tot een Fransche kolonie te maken, aangenomen. Het ging zeer kalm toe; alleen bij het amendement Denêcheau, om dan ook de slavernij af te schaffen, ontstond eenig dispuut, dat zelfs gevaarlijk voor het ministerie had kunnen worden, maar be zworen werd door de verklaring van den minister-president, adat men maatregelen zoude nemen om de onmiddellijke vrijver klaring der slaven in onze nieuwe kolonie te verzekeren1'. Admiraal Besnard heeft gerapporteerd dat •van het Noordeskader van Corunna zoowel van regeering als bevolking een geestdrift volle ontvangst is te beurt gevallen. De onder-staats'secretaiis der" Zuukm'ikdan- sclie republiek, die op het oogenbük te Parijs vertoeft, is door den minister Méline ont vangen, die hem zijn voldoening te kennen «af dat de handels- en vriendschapsbanden -O tusschen Frankrijk en de Transvaal toenamen. DÜITSClItASB. De Rijksdag heeft Zaterdag alle artikelen van het 2e en 3e boek van het Burgerlijk Wetboek bij tweede lezing aangenomen, behalve die rakende het dienstcontract en de geldelijke verantwoordelijkheid van ambte naren, welke zijn aangehouden tot Maandag. Naar verzekerd wordt, hebben de bespre kingen van den rijkskanselier en den staats secretaris Von Marschall met den Chineeschen gezant Li-Hung-Chang gegrond uitzicht ge opend op de verwezelijking van Duitschlands verlangen, om een kolenstation in de Chi- neesche wateren te bezitten. Ook moet het nu vaststaan dal kolonel Liebert naar China gaat om daar, ter zijde gestaan door een aantal andere Duitsche officieren van verschillende wapenen, het Jeger te reorganiseeren. ENGELAND. Er schijnt nu toch kans te zijn dat het ■schoolwet-ontwerp, waaromtrent zelfs in het ministerie verschil van gevoelen heette te bestaan, tot verwezenlijking komt, maar dan zeker niet in zijn oorspronkelijken vorm. Sir 'William Harcourt moet namelijk verklaard hebben, dat hij niet ongeneigd is tot een vergelijk, wanneer de regeering bereid is af te zien van de stichting eener nieuwe auto riteit voor het toezicht op het lager onder wijs, maar daartegenover staat een deel der liberalen, die geen subsidie willen verleenen aan de sectie-scholen, wanneer geen behoor lijk staatstoezicht op dat onderwijs wordt •ngesteld. Het meest waarschijnlijk acht men f 1.85. - 2.50. - O.iO. K I) H E 1 Ih B O T Elf StTBAAT 7©. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip var. eenp Courant1.10. IeJere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. het, dat de regeering op enkele principieele punten zal toegeven en dat sir John Gorst in dat geval ontslag zal nemen als vice- president van den raad van onderwijs. In de gisteren gehouden zitting van het Lagerhuis verzocht de minister Balfour ver daging van de beraadslaging over de onder wijswet, daar het strikt onmogelijk is er mee klaar te komen voor het begin \an de nieuwe zittiog en men nu, dit ontwerp latende rusten, in dit laatste gedeelte van deze zitting de meest dringende zaken zou kunnen afdoen. Hiermee zou men dan nog voortgaan in het begin van de nieuwe zitting en in Januari zou de onderwijswet weder ter tafel worden gebracht, teneinde de beloften te vervullen die gedaan zijn. Balfour's voorstel werd aangenomen. Het Lagerhuis heeft gisteren bij derde lezing het ontwei p waarbij het afmaken van buitenlandsch vee bij aankomst in de havens altoos noodzakelijk wordt verklaard, aange- RUSLAND. De czaar heeft bevolen, dat in Januari 1897 in Siberië moet ingevoerd worden de vrijzinnige rechtspraak, in 1804 op bevel van keizer Alexander II ontworpen. In zijn schrijven aan den minister van justitie waarin dit bevel is vervat merkt de czaar op, dat hij zich persoonlijk heeft overtuigd dat Siberië in de laatste jaren op het gebied van het maatschappelijk leven zulke groote vorde ringen heeft gemaakt, dat de verouderde en onvolkomen rechtspraak niet meer aan de behoefte kan voldoen. De keizer is niet tevreden over den gang van 't ondeizoek naar de oorzaak van het Chodynskqje-ongeluk. Hij wil dat de volle waar heid daarover aan 't licht kome en heeft een ministerraad bevolen, die hij zelf zal presi- deeren. Dit is een zeldzaamheid, sedert 1801 slechts enkele malen, in hoogstgewichtige oogenblikken, voorgekomen. Naar de Times uit Odessa verneemt, gaat de regeering voort met het zenden van troe pen naar Oost-Azië. De werkstaking te Petersburg loopt over 15 a 20 fabrieken, meest weverijen, waar 30,000 mannen en 10,000 vrouwen den arbeid hebben neergelegd. Ook te Moskou hebben 10,000 fabrieksarbeiders gestaakt, terwijl mede te Voronzoff eeaïge fabrieken stilstaan. O O S T E N R IJ K-H O N G A R IJE. Het Hongaarsche Huis van afgevaardigden heeft gisteren het ontwerp op de suikerbe- Iasting aangenomen. De Neue Treie Presse laat zich uitLemberg melden, dat de Russirche regeering strenge maatregelen zal nemen tegen de Polen, daar men ontevreden is over de houding van de Poolsche pers en de geestelijkheid bij gelegen- in de Kamer de 189G 97 ingediend. beid der kroning van den czaar en de reis van den nuntius Agliardi. ITALIË. Koning Humbert heeft generaal Baldissera Let grootkruis der militaire orde van Savoye verleend. Door bemiddeling van een in Abessvnië wonenden Fianschmau is te Turijn een brief bezorgd van een der Italiaansche krijgsge vangenen. Volgens diens opgaven zouden zich in Choa nog 1500 Italiaansche gevangenen bevinden, en wel te Adi Sababa. De reis daarheen duurde twee maanden; tot voedsel kregen de krijgsgevangenen slechts gerooste "f rauwe gerst; zij hadden gebiek aan klee deren. Te Adi Sababa, waar zij door de daar wonende Europeanen goed ontvangen wer den, hoorden de gevangenen dat zij gebruikt zouden worden bij het bouwen van een nieuw kasteel voor Menelik. SI'ANJE. "3.. vt:. fUrtiSciAc- ontwerp-begi ooting voor Teneinde een evenwicht te verkrijgen, zal men verliooging van ont vangsten en besparing van uitgaven nastreven. Een buitengewone begrooting zal door de belasting op alcoholische dianken noodigzijn. De belasting op de octrooien zal worden ge wijzigd. De maatschappij, die den verkoop van tabak heeft gepacht, zal belast worden met de administratie van hetzegel; de over eenkomst met die maatschappij zal worden verlengd. In de begrooting worden de ontvangsten geraamd op 773,7GG,216 en de uitgaven op 757,765,057 pesetas. Zes millioen wordt be stemd voor de ontwikkeling van de land bouwnijverheid. Het privilege der tabak maatschappij wordt vernieuwd voor den tijd van 22 jaar, tegen jaarlijksche betaling van 95 millioende maatschappij zal vooraf GO millioen aan den staat betalen tegenöpCt., aflosbaar in twintig jaar, en sluit een ieening van drie millioen pond met de Bank van Londen, aflosbaar in 20 jaarbovendien zal de belasting verhoogd worden, waarvan de inkomsten, naar men schat, tot twaalf mil lioen pesetas zullen stijgen. Het in de Kamer ingediende wetsvoorstel tegen de anarchisten is nogal afdoende. Alle delicten door springmiddelen gedaan, komen voor een krijgsraad, straffen zijn de dood, gevangenisstraf voor het leven enz. voor opruiende toespraken, bladen of teeke- ningenlevenslange dwangarbeid. Zij die zich bekennen als anarchisten kunnen ver bannen worden, en bij terugkeer, in een verwijderde kolonie geïnterneerd worden. De wet zou aanvankelijk voor 4 jaar geldig zijn. Men beschouwt het conflict tusschen Cam pos en Borrero als geëindigd. De maarschalk „aat den zomer te Santander doorbrengen. De generaal is in vrijheid gesteld op voorwaarde dat hij in een provincie aan de andere zijde van het koninkrijk vei blijf gaat houden, totdat hij als gouvei neur-generaal naar de Philippijnsclie eilanden gaat. Van Cuba komen van Spaansche zijde weer betere berichten: Een der hoofden van de opstandelingen en de adjudant van een ander zouden gedood of gewond zijn. Tusschen 15 \ug. en 15 Sept. zouden weer 50,000 man naar Cuba gaan. T U R K IJ E. Te Konstantinopel en in de provinciën is thans een verordening in werking getreden, waarover het publiek zich zeer ongerust maakt. Er is n.l. bepaald dat bij alle samen scholingen van politieleen aard de politic en de troepen die opgeroepen worden om de menigte uiteen to drijven, gebruik zullen maken van hun vuurwapenen. Feitclijü is biermede de bevolking vogelvrij vei kli.ard, want bij bet heerschende fanatisme tegen het -V o! i a rri rr. e 'hum sd e element zal de ware aanleiding van samenscholingen wel riiet altijd in liet oog worden gehouden. Tot duiver gebruikten de gendarmen en troepen bij het uiteendrijven van een volks menigte stokken of de blanke wapens, maar nu is men met de uitdeeling van scherpe patronen begonnen. De aanleiding tot dezen gevaarlijken maatregel is de vrees die men in Yildiz Kiosk koestert, dat de Armeniërs gemeeue zaak zullen maken met de Jorig- Turken. Op het personeel der marine wordt streng toezicht gehouden, omdat de Joog- Turken daaronder hun meeste aanhangers tellen. Uit Konstantinopel wordt van 19 dozer gemeld Blijkens berichten uit Damaskus is een opstand uitgebroken onder de Druzen. Vier compagnieën zijn vernietigd en een aantal kanonnen buitgemaakt. De opstand schijnt ernstiger dan die van verleden jaar. Men verzekert dat twaalf bataljons te Salonica zullen worden ingescheept met bestemming naar Syrië. Blijkens berichten van Kreta heeft de be volking van dat eiland geweigerd de voor stellen der Porte aan te nemen. De Turksche troepen zijn teruggetrokken op Volonie, ter wijl de christenen zijn opgerukt naar Alikanu. Twee stoombooten zijn uit Atliene naar Kreta vertrokken om de van alles beroofde vrouwen en kinderen aan boord te nemen. De Agenda Stefani verneemt uit Konstan tinopel dat de Oostenrijksche gezant aldaar, baron Calice, stappen doet om het herstel der orde op Kreta te verkrijgen. Hij zou bij de Porte aandringen op het benoemen van een christelijken gouverneur, op naleving van het verdrag van Aleppo en bijeenroeping van den Landdag. Alle gezanten hebben bevel gekregen, Calice's pogingen te ondersteunen.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1