TFoTtT Letteren. Kunst en Wetenschap. Geinen gil o Berichten. van Atjeh en onderhoorigheden, is opgedra gen zich Zaterdag a.s. in te schepen naar Atjeh." Het bulletin omtrent generaal Bloem luidde gisteren Toestand naar omstandigheden be vredigend. Tot liet afleggen van het notarieele staats examen, hetwelk zal aanvangen den In Juli a.s., hebben zich aangemeld 355 adspiran- ten, aldus verdeeld'149 voor het eerste ge deelte alleen; 40 voor het eerste en tweede «redeelte; 5 voor het eerste, tweede en derde gedeelte alleen42 voor het tweede gedeelte alleeD47 voor het tweede en derde ge deelte; 102 voor het derde gedeelte alleen. Ten vorigen jare hadden 315 adspiranten zich voor dit examen aangegeven. In het Dtr. Dagblad schrijft prof. De Louter, naar aanleiding van liet ontslag van prof. 'Winkler, dat de regeering niet bijdraagt tot de Utrechtsche feestvreugde, waar zij op het oogenblik, waarop de kweekelingen der universiteit zich opmaken haar luisterrijk te huldigen, een harer meest gevierde hoogleer- aren ontslaat, omdat deze geen kans ziet zonder de vereischte hulpmiddelen zijn onder wijs voort te zetten. Een ieder, schrijft hij, die de zaak met belangstelling heeft gadegeslagen en wien de bloei der universiteit diep ter harte gaat, ziet met smart en ergernis een man haar ontvallen, die bestemd scheen een sieraad der hoogeschool te wordeneen sieraad om zijn wetenschappelijke verdiensten, een sie raad ook om zijn karakter, dat getoond heeft geld en aanzien te willen opofferen voor een krachtige overtuiging en een fier besef van eigenwaarde. Zinspelend op een mogelijk beroep naar het buitenland eindigt hijHet is diep te betreuren, dat een regeering, die vreemde lingen lokt en vleit en meermalen boven ver dienstelijke landgenooten voortrok, de voortref felijkste Nederlanders naar het buitenland drijft omdat zij hen niet wet te waardeeren en te behouden door de bezwaren uit den weg te ruimen, die hun werkzaamheid belem meren en hun vleugels verlammen. liet is een feit, dat een donkere schaduw werpt over de luisterrijke feesten, die ons wachten; dat esn krachtig protest verdient van de zijde van allen, die eenig besef hebben van het gewicht der belangen, waarmede hier lichtvaardig wordt gespeeld. De staatsspoor keert een dividend uit van 31 pCt. Nader deelt men aan de N. B. Ct. mede, dat de belastingambtenaren pas na perti nente opvrage der cognossementen uit Rot terdam te weten gekomen zijn, dat de Deelmjh ammunitie, verpakt in kisten, aan booid had. Hoewel na vet zwijging daarvan steeds terstond proces-verbaai wordt opge maakt door den commissaris van politie te Maassluis, is dit thans niet geschied. Geen der opvarenden zegt de bestemming der oorlogslading te kennen. Te Vlaardingen heeft de collecte voor den gewapenden dienst f 117.32 opgebracht. De hoogste prijs der loterij vanwege de harddraverijvereeniging »De Eendracht" te "Vlaardingen, zijnde een paard en tilbury, is ten deel gevallen aan den landbouwer P. Maan Jz. aldaar. Naar de N. B. Ct. verneemt, is de voor- loopige hechtenis van J. F. de Vos, verdacht van den moord op den jongen Hoogsteden, door de rechtbank te Rotterdam verlengd. Zondagochtend 8 uur had op de rivier te Rotterdam een droevig ongeluk plaats. De schipper W. van Dort uit Dordrecht was met zijn met steenen geladen tweemast aakschip Cosmopoliet stroomafwaarts op de rivier aan het laveeren, toen hij ter hoogte ven boei 20, in aanvaring kwam met het stroomop waarts stoomende stoomschip Clau Drummond, komende van Calcutta. Het aakschip begon spoedig te zinken, waarom de schipper, zijne vrouw, twee dochters van 19 en 18 en een zoon van 15 jaar, zich met een kindje van 5 weken, in de roeiboot redden. De schipper, wiens schip en inboedel niet verzekerd zijn, trachtte nog eenig beddegoed te redden en was reeds daar mede in de roeiboot teruggekomen, toen de aak plotseling in de diepte verdween, de roei boot die daaraan met een touw bevestigd was medesleepende. De boot sloeg om en allen vielen in het water. Aan de vrouw van den schipper, die haar jongste kind in de armen hield, ontglipte dit onder water, waardoor het verdronk. De anderen werden allen gered door schipper J. Jiiger, van het petroleum- tankschip Petrolea I, liggende nabij Charlois. Het lijkje van het verdronken kind is nog niet opgevischt. Men meldt ons uit den Haag: Teneinde eene waardige viering van de kroning van II. M. de Koningin in het jaar 1898 in de residentie voor te bereiden, iiad, zooals reeds vroeger is gemeld, de Vereeniging voor Handelsnijverheid en Gemeentebelangen" alhier tal van ingezetenen uit alle standen en kringen der stad uitgenoodigd zich te vereenigen tot eene commissie, die deze zaak ter hand zou nemen. Donderdagavond werd de daartoe belegde bijeenkomst in het ïGebouw voor Kunsten en Wetenschappen" gehouden ouder leiding van het bestuur van Handel en Nijverheid. Uit eenige mededeelingen bleek, dat onge veer 130 stadgenooten waren uitgenoodigd deel uit te maken van de feestcommissie en er naar gestreefd is baar zoodanig saam te stellen, dat zij weergeeft de verschillende elementen die deze stad telt in vereenigingen, vertegenwoordigende en bestuurslichamen, leger, marine, letteren, kunst en wetenschap, handel, industrie, pers, vakcorporatiën enz. Nadat de commissie voor de feestviering te 's-Gravenhage bij gelegenheid van de in huldiging van II. M. de Koningin was gecon stitueerd, gaf het bestuur van »II. en ,N." in overweging om, alvorens de vergadering tot het najaar te doen uiteengaan, inmiddels een uitvoerend comité te benoemen, belast met de verdere uitvveiking en voorbereiding van plannen, behoudens toevoeging later van sub-comité's b.v. voor een huldeblijk der residentie, versiering, volksfeesten enz. Daartoe werd bij acclamatie besloten. Dientengevolge werden gekozentot voor zitter mr. C. J, E. graaf van Rylandt, lid van de Tweede Kamer en van Ged. Staten van Z.-H.tot onder-voorzitters de lih. J. F. W. Conrad, lid der Tweede Kamer voor Den Haag; mr. L. P. M. 11. baron Michieis van "Verduynen, lid van den gemeenteraad, en mr. H. J. A. Muider, voorzitter van »H. N. en Gerneentebel."; tot secretarissen jhr. mr. "W. Th. Gevers Deynoot; mr. II. Zillesen en S. Vas Dias. De eerstvolgende vergadering van de feest commissie, waarin over de aanbieding van het eere-voorzitterschap zal worden beslist, zal in September bijeengeroepen worden. Ter Holl. spoor vertrok gisterochtend uit Den Haag de eerste gezondheids-kolonie, bestaande uit een twintigtal jongens en meisjes, onder geleide naar Ginnekcn. De Holl.-spoorsloomtram Den Hang—Sche- veningen vervoerde Zondag 9GQ0 personen. De feestelijke opening van de tramlijn Haarlem—Beverwijk heeft Zaterdagj.t. plaats gehad. Zondag is de lijn voor het publiek verkeer geopend. De aandeeien der Amst. omnibus-maat schappij zijn na de benoeming van den wet houder mr. Treub tot professor reeds 10 pCt. ter beurze te Amsterdam gerezen. {Tijd.) De manufacturier B. J. L. te Zwoliedeed Zondagavond aangifte bij de politie dat een vroegere 20-jarige dienstbode van hem, thans bij den logementhouder II. dienende, ver scheidene manufacturen bij hem had ont vreemd. Een rechercheur stelde een onderzoek in, waarna G. B. de vlueht namtoen hij haar Zondagavond 9 uur op een kwartier afstands ontdekte en haar wilde aanhouden, sprong zij in de "Willemsvaart, waaruit zij met een dreg werd gered. Nadat zij met veel moeite tet bewustzijn was gebracht, werd zij naar een ziekenhuis vervoerd. Eene massa manu facturen zijn in haar bezit gevonden. Gisteren is zij naar de gevangenis overgebracht. Gistermorgen is uit Scherpenzeel door de rijkspolitie naar Arnhem overgebracht F. R., gesignaleerd in bet laatst verschenen Politie blad, verdacht van schaking van een vijftien jarig meisje. Na opgemaakt proces-verbaal zal hij ter beschikking der justitie worden gesteld. Het is bekend, dat tal van kleedingstoffen vergiftige bestanddeelen bevatten, opgenomen in de verf of apprètuur. Een dame, de we duwe van een bekend Amsterdammer, en moeder van een talrijk gezin, is daarvan het slachtoffer geworden. Bezig zijnde met naai werk, had zij liet ongeluk zich met de naald in den neus te prikken. Het wondje zwol terstond op en hoewel geneeskundige hulp werd gehaald, veroorzaakte het vergiftigde bloed den dood. Door den burgemeester van Edam zijn Zondagavond ongeveer 12 rijks- en gemeente veldwachters naar Yolendam gezonden om de orde te handhaven, daar men Zaterdag de politie bedreigde, naar aanleiding van eene verordening om de herbergen ten 10 ure te sluiten. Tegen het huis van den veldwachter werd met steenen geworpen. Het krachtig optreden heeft goed gewerkt. Een persoon is gearresteerd wegens opruiing en bedreiging. Hij is oen oud bekende der justitie. Overigens is alles goed afgeloopen. Voor de werkstakende glasslijpers te Maas tricht is in de afgeloopen week aan bijdragen ontvangen eene som van f 700 02. Bij de ramp van het stoomschip Drummond Castle is ook verdronken de lieer W. Dert, oud 29 jaar, gedomicilieerd te Vlissingen. 's-Gravenlinge. De komst van den Chi- noeschen gezant Li Hung Chang naar de residentie is vooiloopig bepaald op den 3n Juli a.s. Ilij zal met zijn uitgebreid gevolg zijn intrek nemen in het Mlótel des Indes". De feestverlichting in het IIaag«che Bosch ter gelegenheid van den verjaardag van II. M. de Koningin-Regentes, die dit jaar op Zon dag valt, is bepaald op Maandagavond 3 Augustus. Naar men meldt, wordt, behalve Washing ton, ook München genoemd aN nieuwe stand plaats voor den heer Lorenzelli, thans inter nuntius alhier. De pauselijke gezant is voornemens weldra eenigen tijd in Luxemburg door te brengen. In het heden gehouden Groot Oosten der Nederlandsche Vrijmetselarij is tot lid van het hoofdbestuur in de plaats van wijlen mr. J. P. Vaillant die de betrekking van groot secretaris bekleedde gekozen mr. Taco Henny alhier, wiens functie in het hoofdbe stuur nader zal worden aangewezen. Tal van stadgenooten zijn hedenochtend naar Utrecht vertrokken ter bijwoning van de studentenfeesten, o. a. de minister van koloniën, de burgemeester enz. Morgenochtend zal een 40-tal personen, leden uit de hof- en diplomatieke kringen der residentie zich naar de bisschopsstad be geven teneinde bij het eerste Ridderhofspel tegenwoordig te zijn. Baarn. Gisteravond te ruim 8 uren arriveerde aan het station alhier de prinses van Bentheim Steinlu'-t. Zij werd opgewacht door de Koningin-Regentes, vergezeld van eene hofdame en een kamerheer. De ontmoe ting was zeer hartelijk. Zondag werd te Leiden de 2e competitie-match gehouden op het Leidsche crickeueld tussclien de Leidsche C. C. Ajax en de Schiedamscke C. C. Hermes. De uitslag was dat Ajax won met een innings en 5 punten. In de eerste innings scoorde Ajax 125 p. llermes 37. Toen had Hermes follow on en scoorde 83. De nationale Kampioenschappen van den ïAlgemeenen Nederlandscher: Wiehijdersbond" zullen 5 Juli te Tilburg verreden worden. Het Haagsche baanbestuur heeft in navolging van Frankiijk ook een soort brassardprijs inge steld. Ook hier krijgt de winner 10 gulden per dag en moet eventueele uitdagingen binnen 2 weken aannemen. Voor het eerst zal om dezen prijs gereden worden op 19 Juli a.s. Do Kampioen verwacht, dat niet alleen de bekende Nederlandsche professionals, maar ook veie Duitschers en Belgen hier zullen komen om zich voor dezen prijs te meten, en het blad twijfelt er niet aan of Jaap Eden zal, wanneer hij eens in 't land is, het niet beneden zich achten den houder van den armsjerp den hand schoen toe te werpen. Jaap Eden heeft Zondag te Parijs den brassard tegen Jacquelin verloren. Er werden twee afdeelingen gereden. In beide was Jacquelin eerste, eerst in 3 m. 35'»/-, toen in 3 m. 53=/^. Bij den zeilwedstrijd te Kiel, waaraan 70 jachten deelnamen, heeft de Meteor, het jacht van keizer Wilhelm, de overwinning behaald. Donderdag j.l, is door de universiteit van Cambridge o. a. nog het eere-doctoraat verleend aan den Leidschen orientalist prof. M. J. de Goeje. Pater Fenji, de directeur der sterrewacht te Kalocza in Hongarije, heeft omtrent de beken de lichtverschijnselen van de zon (fakkels, pro- tuberantia, vlekken enz.) een theorie bekendge maakt, geheel afwijkende van die welke aan neemt dat die verschijnselen in het binnenste van dit hemellichaam plaats vinden. De lichten de uitsteeksels houdt hij voor gloeiende massa's waterstof, welke de zon in het uitspansel uit werpt, buiten den eigenlijken zonnedampkring, en die dan weder door de zon worden aange trokken, zoodat zij door wrijving een enorme hitte krijgen en zich als fakkels voordoen. De lijnen in het spectrum worden, volgens Fenji, door deze verklaring volkomen opgehelderd. Wanneer Falb's voorspelling uitkomt, krijgen wij 24 Juni talrijke onweerr de neerslag be reikt plotseling een geheel ongewone hoogte en uitgebreidheid. Grcote stormen zijn waarschijnlijk. Dr. Bertillon is door proeven tot de overtui ging gebracht, dat de kleptomanie genezen kan worden door suggestie. Bertillon moet reeds zoovee! sterk sprekende gevallen op die wijze ge nezen hebben, dat er geen twijfel meer kan be staan aan het doeltreffende der methode die, naar zijn bepaalde meening, tevens geheel zonder ge vaar is. Ook andere ergerlijke of hinder lijke aan- wendels, bijv. het bijten op nagels enz., zouden op diezelfde wijze voorgoed afgeleerd kunnen worden.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3