Woensdag 24 Juni. N°. 9072. Tweede Blad. A". 1896 V ij ftigste Jaargang. Verschijnt dage! k?t uitgezonderd Dinsdag, Binnenlaiidsclie Berichten. Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. ÜITöËYIii:: J. ODÉ. genii: O MANT Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheelc Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. BVREAC: BCTEBIf SAAI ÏO. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. De Staten zullen in hun zomervergadering, die Dinsdag 7 Juli des voormiddags te 11 uur zal worden geopend, een aantal onderwerpen hebben te behandelen. Behalve de verkiezing van drie leden der Eerste Kamer, de begrootingen en rekening ko men op de agenda voor voorstellen tot nadere regeling der jaarwedde van den brugwachter opzichter aan de brug over de Oude Maas te Barendrechttot aanwijzing van den post voor onvoorziene uitgaven, dienst 1896, tot kwijting van verleende subsidies aan de besturen van den polder Dirksland en van de polders Oud- Melissant en Diederik in de kosten van be grooting van wegentot toekenning van een gratificatie voor eens van f500 aan mej. J. G. Smit, wuduwe J. Roelofswaard, in leven con- eierge-bode ter pi ov. griffie; een schrijven van den min. v. binnenl. zaken, houdende verzoek het oordeel der Staten te mogen vernemen omtrent een wijziging, voor zooveel Zuid-IIol- land betreft, van tabel A bedoeld in de wet houdende verdeeling der provinciën in kies districten een voorstel om aan weduwen en weezen pensioen te verleenen aan de nagelaten betrekkingen van J. de Waerd, kantonnier. Ten behoeve van de te houden nationale tentoonstelling van vee, pluimgedierte en landbouwproducten door de sHollandsche Maatschappij van Landbouw" in 1897 te 's-Gravenhage is door Ged. Staten een sub sidie voorgesteld van f 3000, omdat de be vordering van deze tentoonstelling in het belang is van den landbouw en om tevens een blijk van waardeering te geven voor het streven der maatschappij, die haar 50-jarig bestaan herdenkt. Voorts wordt een voorstel gedaan om een reglement ter bevordering van de veefokkerij in Zuid-Holland vast te stellen, strekkende om jaarlijks keuringen te bepalen van stieren boven lVs jaar en pinkstieren beneden lVs jaar en premiën uit te loven, n.l. jaarlijks 14 ieder van f150 voor stieren boven l'/s jaar en 42 premiën ad f100 voor pinkstieren beneden l'/s jaar, welke premiën door Ged. Staten na advies van de regeeringscommissie voor zooveel mogelijk over de verschillende districten werden verdeeld. De beoordeeling zal geschieden volgens het stelsel der ver- eeniging hetNederlandsch Rundveestamboek. Ook zal behandeld worden een adres der Zaaivereeniging te Oud-Beierland, wijziging verzoekende van art. 9 van het reglement ter bevordering der paardenfokkerij. Door den raad der gem. Delft is een ver zoek gedaan tot nadere vaststelling van het bedrag van de provinciale subsidie voor den verbouw van het gesticht voor krankzinnigen en voor don bouw van het buitengesticht. Daar de kosten van verbouwing van het bin- nengesticht het bedrag der raming van f 100,000 overtreffen, moet, volgens vroeger genomen besluit der Staten, overwogen worden, of er termen zijn om het bedrag van de subsidie voor het binnengesticht te bepalen op f50,000. Met nadruk ontraden Ged. Staten de subsidie, hetzij voor het binnengesticht, heizij voor het buitengesticht, te verhoogen, op grond dat de werkelijke kosten de ramingen hebben overtroffen, daar dit steeds bedenkelijk is, en nog meer in een geval als dit, waar een deel van het werk in eigen beheer werd uit gevoerd en elke voorafgaande beoordeeiing van hetgeen uitgevoerd zou wordeD, ontbrak. Ged. Staten adviseeren dan ook het bedrag van de prov. subsidie voor den verbouw van het buitengesticht vast te stellen op een maximum van f50,000 en verder op het adres afwijzend te beschikken. Een voorstel van Ged. Staten strekt om aan de gemeente Maassluis over de jaren 1897, 1898 en 1899 in de jaarlijksehe kosten van het uitbaggeren der haven aldaar een tegemoetkoming te verleenen van een vierde der kosten, met dien verstande, dat de ge meente zelf ten minste f3000 betaalt. Een andere subsidie voor de gemeente Maassluis is voorgesteld van ten hoogste f 24.000 in de kosten van liet vervangen der houten beschoeiing door een bazaltmuur langs de Govert-van-Wijnkade, de westzijde der haven. Afwijzend stellen Ged. Staten voor te be schikken op een aanvrage, om subsidie voor herstel der gebouwen van de Ned. Israëlie- tische gemeente te Dordrecht, daar sedert 1874 geen subsidiën voor kerkbouw werden verleend. Wel stellen Ged. Staten voor, om aan de gemeente Krimpen a/d Lek, aanvankelijk voor 5 jaren, een subsidie te verleenen van f500 'sjaars ten behoeve van den stoombootdienst tusschen Nieuw-Lekkerland, Krimpen a/d. Lek en Ridderkerk, mits de gemeente zich verbinde dien stoombootdienst gedurende dien tyd in stand te houden. De rekening der enkel provinciale en huis houdelijke inkomsten en uitgaven over 1894 bedraagt: inkomsten f676.346, uitgaven f602.976, zoodat er een voordeelig slot is van f 73.370. De begrooting der kosten van het provin ciaal bestuur van Zuid-Holland voor 1897, voor zooveel het rijksbestuur is, bedraagt f 95,591, tegen f 78.565 toegestaan voor 1896, daar de jaarwedden en presentiegelden van Ged. Staten, den griffier en het personeel der Prov. Griffie zijn uitgetrokken tot de bedragen in 1896 door Prov. Staten voorge dragen en alsnog noodzakelijk geacht. De begrooting der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven van de provincie Zuid-Uoiiand voor 1897 heeft tot eindcijfer f 1.030.283. Daarbij wordt voorge steld te heffen 9 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting dienst 1897 (éen opcent meer dan voor 1896), en 6 opcenten op het personeel (éen opcent meer dan voor 1896), dienst 1897/98, of, indien de nieuwe wet op het personeel met 1 Januari 1897 in werking mocht treden. 6 opcenten over het volle jaar. Op de provinciale begrooting van Zuid- Holland voor 1897 is voor onderhoud van de brug over de Oude Maas te Barendrecht £27.000 geraamd, voor de verbetering van de Gouwe 5 ton, teneinde met de onteigening en de werken in verband daarmede een aan vang te maken. Alle onderwijs-subsidiënzijn tot hetzelfde bedrag voorgedragen als ten vorigen jare, terwijl nieuwe subsidiën zijn voorgesteld voor de gemeente Maassluis ten behoeve der ambachts-teekenschool f100 en voor de gemeente Brielle ten behoeve van 'de instandhouding der teekenschool t350. Ter bestrijding der 5 ton voor de verbete ring van den waterweg tusschen IJsel en Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder wordt een geldleening tot dat bedrag voor gesteld ad 3 pCt. SCHIEDAM, 23 Juni 1886. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag 25 dezer niet plaats hebben. Onder de ingezonden stukken in het N. v. d. D. lazen wij dezer dagen ook liet volgende: Transvaal en wat daar door Neder landers kan gedaan worden. Mijnheer do Redacteur De sympathie, welke uit al uw stukken door straalt, die u voor de Transvaal en zijn presi dent hebt, noopt mij u te verzoeken ook dit epistel te willen plaatsen, daar het in 't belang van Nederlanders, Transvaal en kapitaal is. Transvaal is nog een land in opkomst, Ne derland speelt er op 't oogenblik geen onbelang rijke rol door zijn spoorweg het moet echter steeds meer vooruit ook op ander gebied, daarom wil ik hier eenige zaken aangeven. Het Mijnwezen. De goudmijnen. Zoowel ingenieurs, opzichters, als mijners, de laatste verdienen dr 30 f 360 per maand, zijn bijna allen Engelschen. Er moet in Nederland een mijnbouwschool komen waar ieder het mijnwerk kan leeren de provincie Limburg bezit steenkool, er zijn mijnen, daar is de plaats om een school op te richten de lieden, die er leeren, zullen wel in staat zijn het leergeld terug te betalen. Lucifersfabriek. Daaraan is behoefte; er moet begonnen worden in Transvaal bosscben aan te leggen met de zachte Europeesche houtsoort, die voor de luci- fersfabricatie gebruikt wordt. Brouwerij. Er bestaan eenige brouwerijen die Engclsch bier fabricoerener is behoefte aan een Neder- landsche brouwerij, die tevens Beiorsch en Pil- sener bier fabriceert. Een fabriek ter bereiding van chocolaad en suikerwerk zal zeker goede winsten afwerpen. Een groote hooiverbouwing met hooiperserij. Er zijn veel paarden en muilezels in Johannes burg en elders, die 's winters nooit hooi krijgon. Een visscherij te Delagoabaai zal zeker goede winsten afwerpen. Een oliefabriek te Inhambane zal wel betalen. Een groot hoenderpaik met vetmesterij even eens. Onder dankbetuiging voor de plaatsruimte teeken ik Uw Ed. dw. Dn, I. I. II. K. Neomagus. Rotterdam, 3 Juni. Onlangs bleek bij een officieel onderzoek te Lon den, dat uit f 13.80 aan materiaal genoeg ijs kan gemaakt worden, om voor f80.40 verkocht te worden. Er is op water-ijs een winst van 90 percent, op limonade en room-ijs 83 percent, op gemberbier 96 percent, op taartjes 50 percent, en op een geheele inrichting, waar dergelijke zaken vei kocht worden, 67 percent. De smokkelaars aan de Russischs grens heb ben een vernuftig middel uitgedacht om de douane-beambten om den tuin te leiden. Naar de Königsb. Allg. Ztg. mededeelt, verbergen zij op verschillende plaatsen, waarlangs zij niet gaan kleine hoeveelheden buskruit, waaraan lange lonten zijn gelegd, die op verschillende oogen- blikken worden aangestoken. Hooren de doua niers de ontplollingeu van dit buskruit, dan den ken zij dat er geschoten wordt en snellen naar de plaats. Maar intusscher, trekken de smokke laars elders over de grens, en als de bedrogen bewakers terugkeeien, zijn zij reeds verdwenen. in het tuchthuis van den staat Ohio geven de gevangenen een eigen krant uitde Ohio Penitentiary News. Het blad wordt in het tucht huis geschreven, gedrukt en uitgegeven. De re dacteur is No. 25041. Ofschoon" het geheele personeel van de courant in de gevangenis zit, is de inhoud van het blad toch zeer opgewekt hot biedt den lezer allerlei gevangenis-nieuwtjes aan en bevat o. a. artikels over »beroemde ge vangenen. De Ohio Penitentiary News heeft een oplage van 2500 exemplaren, ln de Vereenigde Staten zijn 30 van zulke door gevangenen geredigeerde en uitgegeven bladen. Natuurlijk behouden de gevangenisbe- sturen zich de censuur voor. gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar New-Yoik (via Rotterdam) bestaat door middel van het stoomschip Obdam. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rot terdam is bepaald op 24 dezer, des voorm. ten 10 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 5