,A°. 18S6. Donderdag 25 Juni. IN0. 9073. BEKENDMAKING. KENNISGEVING. V ijftig-st© Jaargang-. Schietoefeningen. Verschijnt dagelijks, a tgezonderd Dinsdag, IT G E V E R J. O D De burgemeester van Schiedam, B ai l e n L a h (1 s c He De rich te n. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzondei lijke nommers 1.85. - 2.50. 0.10. BOKKADi BOT E SS. A X 'V 70. An verte NTi ep rijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone ïogel meer- 0.10. Dp.iema.al geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. gezien de wet van 30 December 18S7 (staats blad no. 255) betreffende onderstand (onder steuning) aan mindere geemployeerden, vaste werk lieden en bedienden, op daggeld weikzaam bij inrich tingen van 's rijks zeemacht en op 's rijks weikvaar- tuigen, met vallende m de termen van art. 2 der wet van 24 Juni 1854 staatsblad no. 92); Gelet op art. van het Koninklijk besluit van 10 Januari 1888 staatsblad no. 3), houdende bepalingen nopens de betaalbaarstelling der bij eerst genoemde wet toegekende ondersteuningen Maakt bekend dat de attestatien de vita tot ont vangst van bedoelde ondersteuningen, in het begin van ieder kwartaal, op de werkdagen van des voor- middags 10 tot des middags 12 ure, ter secreten ie der gemeente veikiijgbaar zullen zijn. Schiedam, 24 Juni 1896. De burgemeester voornoemd, VERSTEEG. De burgemeester van Schiedam vestigt op verzoek van den heer Commissaris der Koningin in deze provincie de aandacht van belanghebbenden op het navolgende bericht aan zeevarenden NEDEKLAHID. Jüicliietoclcningen nabij DIEltlERnAM. Zuiderzee, 3de lifstrlct. Volgens niededeeling van den minister van oorlog, do. 13 Juni j 1, zullen op 30 Juni en 1 Juli 189C en zoo noodig op de volgende dagen schietoefeningen plaats hebben van eene opstel ling. naast de kustbatterij nabij Diemerdam, Zuideizee, 3de district, naar het punt op onge veer 1300 M. Z. van het fort Pampus". De schietoefeningen zullen plaats hebben tus- schen 10 uur des morgens en 5 uur des namid dags, terwijl op de dagen van de schietoefenin gen roode vlaggen geplaatst zullen worden op het fort «Pampus", op de W-batteiij te Muiden, en op de kustbatterij nabij Diemerdam, De diiehoek, gevormd door de kustbatterij nabij Diemerdam, het fort «Pampus" en het N.-gedeelte van den havendaoi van Muiden, wordt als onvoilig beschouwd. (Zie »Ned. krt." nos. 211b, 212.) S c li i e d a m, 24 Juni 1S90. De burgemeester voornoemd, VERSTEEG. F It A 5 K li IJ K. Men verzekert dat er tusschen prins Victor Bonaparte en Paul de Cassagnac meer ver broedering is gekomen. De comités van het Beroep op het Volk hebben na verscheidene bijeenkomsten besloten eene deputatie naar Brussel te zenden om den prins van bunne getrouwheid te verzekeren en hun vreugde te kennen te geven over zijn bewijzen van sympathie aan De Cassagnac geloond. Men wil de scrutin de liste weer gaau invoeren. Valt namelijk de meerderheid bij de stemming in enkelvoudige districten (scru tin d' arroudissement) niet uit naar den zin der regeering, dan worden de meervoudige districten hersteld (scrutin de liste) en om gekeerd. Naar de Figaro verneemt, heeft thans de regeering het plan een tweeslachtig stelsel in te voeren. Op hot platteland zullen de enkelvoudige districten behouden blijven; in steden met meer dan 100.000 inwoners daarentegen zal de scrutin de liste worden ingevoerd. Deze maatregel wordt voorgesteld juist nu in andere 'inden, zooals in Nederland, het beginsel doorgevoerd wordt, om elk man éen stem te geven en de gvoote kiesdistricten te verdeelen in enkelvoudige districten. De Figaro twijfelt er dan ook aan of ueze wijzi ging, zelfs al wordt zij door de regeering gegrond op haar administratieve enquête, in het parlement veel aanhangers zal vinden. BELGIE. Het parket van Termonde heeft, na een onderzoek van 6 wékeh te Aalst, eene ver volging ingesteld tegen 128 clericalen, naar aanleiding van de "verkicziugsmanoeuvres in der tijd door den abbé Daens in de Kamer aangewezen. Zij belmoren tot zeven verkie- zings-secties van de twaalf, waarin zij liet verkiezingsdistrict verdeeld haddendeze dra gen de curieus Vlaamsche namen De Water ratten, het Sterreken, de Ridders van de Mot, de Vrome Strijders, de Dirckmartens Zonen, de Lustige Geburen en de Iweins Zonen. De zaak zal 29 en 30 Juni en 1 en 2 Juli voorkomen. Overal in Zwitserland, in de waggons, win kels enz. vindt men adressen waar alleen- reizende jonge meisjes zich kunnen airmielden, om niet in handen van met ïtwade bedoe lingen bezielde agenten te vallen. In haast alle landen worden daarin adres sen opgegeven. In België vindt men er slechts twee éen in Brussel en éen in Antwerpen. De In déiiondar.ee vraagt of de minister Van de Peereboom, die zoo waakt voor de zedelijk heid, door het verbieden van den verkoop van hem mishagende boeken en dagbladen aan de stations, niet eens iets doen zou om dezen blijkbaar internationalen maatregel, ook in België uit te breiden. DUITSCULAND. De keizer en de keizerin vertrekken den 29n dezer met het jacht II ohenzollern van Kiel naar Wilhelmshaven om daar het te water laten van liet oorlogsschip, gebouwd ter vervanging van de Freuszen, bij te wonen. Den 1 Juli aanvaardt de keizer zijn jaarlijk- sche reis naar het hooge noordei:, terwijl de keizerin naar Potsdam terugkeert. De keizer iieeft, ter gelegenheid van den 25n gedenkdag van den vrede van Fi ankfort, den Beierschen minister-president vrijheer Von Crailsheim tot ridder in de orde van den Zwarten Adelaar benoemd en den Beier schen gezant bij het Pruisische hof graaf imrchenfeld de orde van den Rooden Adelaar le klasse, den Badenschen gezant dr. Von Jagemann en den plaatsverv. gevolmachtigde der Thüringsuhe staten in den Bondsraad Ir. Von Heerwart de orde van de Ivroon Ie klasse geschonken. De Rijksdag heeft Maandag liet ontwerp tot aanvulling der nijverheidswet bij eind stemming met 163 tegen 57 stemmen aan genomen. 1 E N G E L A N I). Het Hoogeihuis heelt met 142 tegen 113 stemmen bij tweede lezing het wetsvoorstel j aangenomen, waarbij het huwelijk met de I zuster der overleden echtgenoot toegestaan wordt. ItUSLANl). De czaar heeft eene medaille ingesteld ter herinnering aan de kroning te Mos kou. Het recht deze medaille te dragen, ver- j hijgen alle militairen en burgerlijke arnbte- 1 naren, die zich tijdens de feesten te Moskou bevonden, voorts al degenen die als vertegen woordigers de kroning bijwoonden en zij die aan de vooi bereiding hebben meegewerkt. De medaille is geslagen in zilver en zai ge- dragen woiden aan het lichtblauwe lint der I t Andreas-orde. Volgens den correspondent van de Frank furter Zeitung is het onderzoek naar de oor- j zaken v tn de ramp op het Chodynskoje veld, op keizerlijk bevel gestaakt, omdat hoog geplaatste personen medeplichtig zijn. De ramp zal een bezoeking Gods genoemd worden, en daarmee zal alles gezegd zijn. Zelfs in Rusland haast ongeloofelijk. Ofschoon de werkstaking te Petersburg zich uitbreidt, is de orde geen oogenblik verstoord, wel hebben de werkstakers Maandagochtend groote bijeenkomsten gehouden voor verschil lende fabrieken, maar op aanraden van liet hoofd der politie zijn zij kalm uiteengegaan. OOSTENRIJ K-H O N G A II IJ E. In antwoord op een interpellatie in het Hongaarsche Huis van afgevaardigden heeft Banfly verklaard dat de Hongaarsche regee ring en de minister van buitenlandsclie zaken van Oostenrijk-Ilongaiije het volmaakt er over eens zijn dat de status quo in de Balkan- landen moet worden gehandhaafd. SPANJE. Te Madrid loopt het gerucht dat de regee ring nog 100,000 man naar Cuba zal zenden 40,000 man zouden reeds in Augustus of September vertrekken, 40,000 in October, de rest nog voor het einde van het jaar. Er gaan veel geniesoldaten mede. De nieuwe Wester-spoorweg in Zondag ingewijd. Ilij verbindt Andalusië en Asturië over Bijar, Salamanca, Zamora, Lenaventa en Astova. TURK IJ E. De opstand der Druzen in Klein-Azië blijkt het gevolg te zijn van hel verraad der Turk- sclie autoriteiten. Deze hadden de hooiden der Druzen met mooie beloften overgehaald om naar Damascus te komen, waar zij ter stond gevangengenomen en ernstig mishan deld werden. Uit wraak daarover vielen hunne volgelingen, gesteund door de Arabieren en andere Mohammedanen, de Tuiksche troepen nabij Damascus aan en hakten vier com nan- f O nieën in de pan. Het Turksche legerkorps in Syrië, waarvan een gedeelte naar Kreta is gezonden, zal nu met 6 batal jons uit Salonica en 4 uit Smyrna worden aangevuld. Een bericht uit Athene meldt dat de offi cieren van hetFransche ooi logssciiip Neptune, toen zij langs de kaai te Kanea, de hoofdstad van Kreta, wandelden, beleedigd zijn door Turken, die een poging deden hen aan te randen. De Fransche consul heeft krachtige vertoogen gericht tot Abdullah-pacha. Te Kanea werd een paniek veroorzaakt door de ontdekking, dat de huizen dei c.'iriste- nen des nachts met roode kruizen waren gemerkt, men gelooft om ze van andere te kunnen onderkennen bij een algemeenen moord en plundering. De Oostenrijhche con sul heeft bij den wali verzet aangeteekend. Naar hetgeen uit Kanea aan de Times ge meld wordt, zouden 5-a 7009 christenen, die uit de omliggende districten in de bergen van het Spada-schiereiland gevlucht zijn, de vreeselijk«te ellende doorstaan, en aan den hongerdood ten prooi zijn. Te Athene zijn berichten van Kreta ont vangen, welke weer melding maken van gruweldaden, die door Turksche soldaten ge pleegd zouden zijn. Toen de troepen in de provincie Kissamo waren doorgedrongen, raakten zij slaags met de opstandelingen, die drie kanonnen buitmaaktenuit wraak daarover moeten de Tui ken toen alle oudjes, die in de dorpen achtergebleven waren, ver moord hebben. EGYPTE. Een afdeeling Egyptische troepen onder kapitein Mahon heeft Kedden bereikt, een plaats op 70 KM ten zuiden van Suarda ge legen, vlak bi; de stroomversnelling van Kaibar, op drie vierden van den weg van Wady Haifa naar Dongola. AFRIKA. De lieeren E. .1. Loterij man, te Pretoria, en A. Benning, te Kaapstad, hadden gelden beschikbaar gesteld voor liet beste opstel, in de landstaal geschreven, over den inval van dr. Jameson, in verband met de onderstelde samenzwering. De prijsvraag is nu uitge schreven door dr. Mansveit, superintendent van onderwijs. Voor het beste opstel zal 60 p. st. voor een, dat in hoedanigheid daarop volgt, 20 p. st. worden gegeven.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1