BiimculanrtscHc Berichten. De O. F. Express bevat een hulde aan "W. F. G. Nicolai, den toondichter van het volkslied van den Oranje-Vrijstaat. De woor den van het lied zijn van den heer Hamel berg, thans consul-generaal van den Oranje- Vrijstaat in Nederland. Uit Salisbury in Mashonaland komen nog steeds onrustbarende betichten. De plaats is in staat van verdediging gebracht, daar men een algetneenen opstand verwacht. Daarentegen zijn in den omtrek van Bulu- wajo geen vijanden meer te zien. J A r A N. De regeering heeft een voorstel gedaan tot oprichting eener Aziatische zilver-unie onder hare leiding, met het doel, het zilver- vraagstuk te regelen. SCHIEDAM, 24 Juni 18Ï)C. Wij ontvingen het «Geïllustreerd Hand boek over Zuid-Afrika", door A. Santier Brown, waarin gehandeld wordt over de toe standen op het gebied van landbouw, nijver heid, mijnwezen, arbeid, alsmede over de middelen van verkeer, de politieke indeeling, liet klimaat enz. Het boekje is 78 pag. groot en bevat tevens eene flinke kaart van Zuid- Afrika. De uitgave is van de welbekende Castle Lijn", die het natuurlijk niet aan inlichtingen laat ontbreken, welke aan emigranten van nut kunnen zijn. liet werkje is bij de agenten en ook bij liet hoofdagenlschnp te Vlissingen voor 10.13 verkrijgbaar. Voor degenen, die voornemens zijn zich in Transvaal te vestigen en voor allen die belang stellen in Zuid-Afrika, is het handboek on misbaar. Uit erkentelijkheid voor de vorstelijke gift door 1111. MM. de Koninginnen aan het pen sioenfonds der Kon. Ned. fabriek van J. M. van Kempen Zonen te Voorschoten ge schonken bij gelegenheid van haar zestigjarig bestaan, hebben de werklieden dier fabriek eene keurige afbeelding in zilver van Hare Majesteits pantserdektorenschip Koningin WUhehnina der Nederlanden aan H. M. de Koningin aangeboden, welk huldeblijk wel willend is aanvaard. Een arbeider te Uithuizen (Gr.), wiens vrouw dezer dagen het leven schonk aan drie zonen, die allen in leven zijn, heeft vanwege H. M. de Koningin eene gift van 135 ont vangen. De N. B. Ct. ontving heden van haren correspondent te Batavia het volgende tele gram Het doel van onzen laatsten tocht om den vijand in te sluiten is mislukt. Wij onder vonden weinig tegenstand en hadden éen doode en acht gewonden. Het blad teekent hierbij aan: Met den" in het telegram vermelden laat sten tocht zal we! bedoeld zijn de gisteren vermelde tocht naar Kroeng Kali. Het N, v. d. D. ontving beden uit Batavia het volgende telegram »De troepen tuchtigden in het noordelijk deel der XXVI Moekims de bezittingen van Nja Makara en Tockoe Tjoet Toengkoep. Gesneuveld een soldaat, gewond acht. Generaal Vetter vertrekt morgen naar Batavia." Aan het Handelsblad werd heden uit Ba tavia geseind jDe resident voor de Atjehsche zaken K. F- H, van Langen, die bij bet aftreden van generaal DeykerliofT, tot tijdelijk gou verneur was benoemd, legde dit ambt neder. De gouverneur-generaal beeft de oprichting van twee reserve-bataljons bevolen." Bij het gisteren door de N. R. Ct. uit Batavia ontvangen telegram betreffende Atjeh teekent dat blad aan Voor enkele dagen deelden wij als ons ge voelen mede, dat het oostelijk gedeelte der XXVI Moekims nog door onze colonnes zou worden bezocht. Dat geschiedt nu. Na weder een marsch te hebben doen ondernemen door de kloof van Beradin naar Kroeng Raba op de westkust, rukken nu onze troepen van uit Lamjotig, onze post in het noordoostelijk ge deelte der geconcentreerde linie, over Toeng koep, den vroeger tijdelijk bezetten post, naar Ivroeng Kali, waar wij vroeger een punt be zet hielden, dat in 1893 werd opgeheveu. Een tweede colonne wordt gedebarqueerd op bet noordoostelijk gedeelte van liet strand van Groot-Atjeh, ongeveer ter plaatse waar gene raal Van Swieten indertijd lar.dde en waar generaal Diemont zijne troepen aan wal zette, toen hij de linie van generaal Pel wilde vol tooien. Otn de kampong Lamnga, die voert' eenige dagen door de marine onder vuur genomen werd, is het terrein zeer moerassig en zeer begroeid. Daaruit is Toekoe Nja Makam afkomstig, die het ons op de oost kust zoo lastig maakte en die zich op aam dringen van Toekoe Oernar aan ons onder wierp en zich toen door onze doctoren liet behandelen. Menigmaal ondervonden wij lievig verzet in deze terreinen en ook nu zal het waarschijnlijk niet zonder kleerscheuren af- loopen. Wij moeten erkennen, dat generaal Vetter zich in zake tuchtiging niet tot halve maatregelen bepaalt. Naar de N. B. Ct. verneemt, is de heer L. Udo de Ilaes, thans secretaris van Atjeh, benoemd tot secretaris van Bali en Lombok. JDa nieuwe gouverneur. De generaal-mnjoor J. J. K. de Moulin heeft in ïndïë een zeer belangrijke militaire loopbaan achter zich. Hij genoot zijne opleiding tot officier aan de Kon. Md. Academie, en werd op zijn 20e jaar, den lOn Juli 18U5, benoemd tot 2n luit. der aitillerie bij het leger in Oost-fndi waar hij bij de vesting-artillerie werd ge plaatst. Als le luitenant, tot welken rang hij 24 Oct. tS09 werd bevorderd, was hij langen tijd werkzaam aan de pyroteclinische werk plaats te Soerabaja. Bij zijn benoeming tot kapitein, den JOn Maart J87G, werd hem bet bevel opgedragen van de 24e comp. le^tiiig-artillerie op Atjeh, Hij nam hier aan onderscheidene krijgsverrichtingen deel en vertrok in 1879 wegens ziekte met twee jaar verlof naar Nederland. In Indië teruggekeerd, werd hij geplaatst bij den genenden staf en bij dezen dienst den 'l 9n Oct. 1887 bevorderd tot majoor en 22 Maart 1892 tot luit.-kolonel. In laatstge noemden rang was hij eerst geplaatst aan het hoofdbureau van den generalen staf aan bet dep. van oorlog te Batavia. In dien rang en als chef van den stat heeft hij twee jaar geleden, onder de bevelen van den generaal- majoor J. A. Vetter, deelgenomen aan de krijgsbedrijven op Lombok, en verwierf daar het ridderkruis der Md. Willemsorde 4e klasse, welk eereleeken hem bij kon. besluit van 9 April 1895 no. 32 is toegekend. Te Batavia teruggekeerd en tot kolonel bevorderd, den 2n Sept. 1894, werd hij tevens benoemd tot chef van den generalen staf, welke beteekking Inj bleef bekleeden na zijne benoeming tot geueraal-majoor, den 9n Maart 1895. Vier maanden geleden vertrok hij met den generaal Vetter naar Atjeh, tegelijk met den luit.-kol. der inf. J. B. van Heutsz en den majoor van den generalen staf J-F. Breijer. Generaal De Moulin, thans 51 jaar oud, is een bekwaam opperofficier, die bij het Iudisch leger hooge achting geniet. Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant hebben vernietigd het besluit van den ge meenteraad van 's-IIertogenbosch, waarbij beslist was, dat de schadeloosstelling, die een lid van de Tweede Kamer voor reis- en ver blijfkosten ontvangt, voor het volle bedrag gerekend moet worden tot diens inkomsten te belmoren. Zij vernietigden dat besluit op J grond, dat bedoelde schadeloosstelling slechts inkomen is na aftrek der noodzakelijke reis- en verblijfkosten. IJet comité tot verbetering van den Maat- schappeiijken en den Rechtstoestand dei- vrouw in Nederland" zal aan H. M. de j Koningin-Regentes een adres zenden, waarin s verzocht wordt om het verbod van het onder- j zoek naar het vaderschap uit onze wetgeving te doen verdwijnen. i Als een bijzonderheid wordt ons gemeld, dat op de aanstaande Sumatra-tabnksinschrij- ving voor den eersten keer tabak uit Tainiang aan de markt zal worden gebracht. De tabak is zeer goed beoordeeld. Tamiang is een landschap ten noorden van Deli, waar de Atjehers tot voor twee jaar vrij spel hadden en waarheen aanhoudend troepen moesten gezonden worden om hen te ver- drijven. Na de laatste expeditie besloot de regeering echter door de legering van meer tioepen en den aanleg van wegen het binnen dringen van vijandige benden voortaan to be letten en de resident van Sumatra's Oost kust, de heer Kooreman, spoorde Deiische on dernemers aan, het er met tabak te beproeven. Door de vestiging van een bloeiende landbouw industrie hoopte hij er de inlandsche bevol- j king geheel aan onze zijde te brengen. De thans op Atjeh vertoevende militaire comman dant van Deli, overste Van Heutz, steunde hem daarin naar vermogen. Die pacificatie van Tamiang schijnt voor- loopig gelukt te zïj*d, en het is niet onwaar schijnlijk dat deze vreedzame bestrijding der Atjehers aan de Amsterdamsche tabaksmarkt ten goede zal komen. (llbl.) Sinds den 'in Juni zijn, gelijk men weet, aan de postkantoren spaarbankzegels te ver krijgen ter waarde van een en van vijf cents. Die van éen cent zijn uitsluitend of althans in hoofdzaak voor de leerlingen der scholen voor lager onderwijs. Zij worden op een daar toe ingesteld formulier gehecht tot een be drag van f 1 is bereikt en het formulier tegen een spaarbankboekje met een inleg van f I kan worden ingewisseld. De directeur dei- rijkspostspaarbank heeft aan die formulieren den vorm van een boekje doen geven, zoodat de kinderen, terwijl zij hunne eerste centen sparen, reeds met de gedachte leven, dat zij een spaarbankboekje bezitten. Vroeger werden, gelijk bekend, postzegels van éen en van vijf cents gebezigd. Als overgangsmaatregel is nu bepaald, dat formulieren, die nog geheel met postzegels of ten deele met postzegels en ten deele met spaarbankzegels zijn beplakt, tot 31 Juli a.s. bij de postkantoren als inleg zullen worden aangenomen, en dat na dien termijn tot den 3in October a.s. aan de kantoren, na machtiging, de waarde van de formulie ren met postzegels kan worden teruggegeven, ook al is niet het volle bedrag van éen gulden aan postzegels aanwezig. Door het hoofdbestuur van den Nationalen Zuiderzeebond is aau de burgemeesters toe gezonden eene brochure van zijnentwege uit gegeven, getiteld: «Een kort woord aan het Nederlandsche volk", met verzoek deze na lezing aan een leesgezelschap in hunne ge meente te willen geven. In het vrachtverkeer tusschen de Rtthrha- vens eenerzijds en Nederland en België ander zijds, hebben de vrachtcijfers een ongekend lagen stand bereikt, waarop zij trouwens reeds eenige maanden staan. Voor het koientrans- port naar Rotterdam wordt bij korten laad- en lostijd, bijv. betaald voor schepen of kanen van middelbare grootte 0.75 a 0.85 M. per ton. Neemt men in aanmerking dat daarvan af moeten inlaadgeld en havengeld, vervol gens sleeploon en diverse onkosten, dan blijft een netto vracht van 0.37 a 0.47 M. per ton of 3.70 a 4.70 M. per dubbelen waggon van Ruhrort naar Rotterdam over. Zulk een loon krijgt de schipper, na mis schien reeds wekenlang zonder eenige ver dienste naar een reis te hebben uitgezien, want weinig reizen en lage loonen behooren steeds te zamen. De ijsvrije winter eu de sedert het begin van dit jaar heerschende gunstige waterstand, welke voortdurend de volle be lading der kanen, ook naar den Bovc-nrijn toelaat, zoodat er geen kwestie is van vraag naar particuliere scheepsruimte, voorts de vermindering der kolenverschepingen naar Holland in verband met de politiek van het syndicaat al deze omstandigheden hebben er toe bijgedragen, het den transportonder nemers te doen gelukken de vrachtloonen op dezen erbarmelijke» stand te brengen, waarbij de teugellooze concurrentie der particuliere schippers onderling hun zeer ten stade komt. Schecpv Naar De Maasbode verneemt, worden er onderhandelingen gevoerd tusschen te Rot terdam en te Algiers gevestigde kapitalisten, om een maandelijkschen stoombootdienst tusschen beide havens te openen. De Algier- sche mijneigenaren en kooplieden willen zich daarmede voor het vervoer van koper, ijzer en ertsen onafhankelijk maken van de Engel- sche stoomvaart, die hen thans bedient. Voor het benoodigde kapitaal zou deels ook van Amsterdamsche zijde toezegging zijn gedaan. Te Rotterdam is in druk verschenen het ontwerptarief en voorwaarden voor den ge- meentelijken telephoondienst aldaar. Voor elke aansluiting wordt een entree geheven van f 20. liet abonnement bedraagt voor huisabonnement f GG, en voor zaak abonnement f 90 per jaar. Een extra schel f3, een enkelvoudige stroom wisselaar f3, scha kelbord voor elke daarop aangebrachte aan sluiting f 3. Een tweede toestel in hetzelfde perceel f15, een dito in een ander perceel op hetzelfde terrein f21 en op eeu ander nabijgelgen terrein zonder gebruik van grond- of waterkabels f 30. Omgaande aansluiting, aansluiting op het net van een bijkantoor door tusschenkomst van het hoofdkantoor f 9G, Rechtstreeksche particuliere lijnen zonder ge bruik van grond- of waterkabels f 48. Om liggende particuliere lijnen met gebruik van grond- of waterkabels f 84, alles per jaar. Bij het leggen van een leiding, gedeeltelijk buiten 'de grens der gemeente, moeten f3 aaulegkosten vergoed worden. Voor stedelijke gesprekken in een publieke cel is de prijs 10 cents per 5 minuten. Voor intercommunale en internationale gesprekken wordt het rijkstarief gevolgd zonder verhoo ging. Voor overbrenging van een toestel bij verhuizing is f12 verschuldigd, voor over brenging naar een ander vertrek in hetzelfde perceel f G en voor verplaatsing in hetzelfde vertrek f 3. In art. G van de bepalingen kwam voor, dat de directie zich het recht voorbehoudt om van geabonneerden, die een zoo veel vuldig gebruik van hun toestel maken, dat de bediening der naastliggenden wordt be lemmerd, te vorderen, dat zij zich van een tweede aansluiting voorzien. Hiertegen had de Kamer van koophandel, welke in dezen gehoord is, bezwaar, inzonder heid wegens het willekeurige van zulk een maatregel. Dat gaf den directeur aanleiding om een wijziging er in te brengen, in dien zin, dat in het bedoelde geval de directie zich het recht voorbehoudt om een maximum getal oproepingen te bepalen, dat van een toestel mag uitgaan, en te vorderen, dat degeen, die dat aantal overschrijdt, zich van een tweede aansluiting moet voorzien. Ook wenschte de Kamer, dat verplicht

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2