Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. PER TE L EG BA AF. «Gisteren colonne van Ladoeng in de Kr o eng Raja-baai over gebergte naar Kroeng Kali, waarheen andere colonne van Lamjong. Bentings be oosten Kroeng Kali genomen, ge bergte doorkruist, 's Avonds in de linie terug. Gesneuveld een. gewond zeven militairen beneden den rang van officier." Post en Telegraphïe, Land- en Tuinbouw. Oude r w ij s. Rechtzaken. %verd gesteld het waarschuwen, wanneer een bezette lijn vrijkomt. Dit laatste wordt, volgens den directeur, nergens verplichtend gesteld en zou ook hier niet kunnen geschieden. De telephoon-commissie acht, wat het eerste betreft, het verkies!ijkst en gewraakte bepaling onveranderd te behouden, en ver- eenigt zicii, wat liet tweede punt betreft, met het advies van den directeur. Gisteravond heeft er boven het Beursge bouw te Rotterdam eene bijeenkomst plaats gehad van het bestuur van den «Nieuwen Ned. Bootwerkersbond" en de commissie uit de Kamer van koophandel in zake het op richten van eene Kamer van arbeid. Door de politie is op de Wilhelminakade te Rotterdam aangehouden eene vrouw, die met baar 3-jarig kind de echtelijke woning se Os ontvlucht was, medenemende al het "oorhanden geld, ongeveer f 5D0. Toen haar echtgenoot, die haar nareisde, haar vond en de hulp der politie inriep, was zij reeds in het bezit van een passagebiljet naar Amerika. De algemeene vergadering van den «Alge- meenen Nederlandsehen Vredebond" zal wor den gehouden op Donderdag 2 Juli, dec namiddags ten 2 ure, in het Zuidhollandsch Koffiehuis in Den Haag. O. a. zullen in deze vergadering twee leden van het algemeen bestuur moeten benoemd worden, wegens periodieke aftreding van dr. S. Baart de la Faille en mr. C. Bake, verslag worden uitgebracht van de commissie van praeadvies in zake de in de vorige algemeene vergadering behandelde voorstellen der stu- denten-afdeeling Groningen, en behandeld worden de vroeger vermelde twee voorstellen van de afd. 's-Gravenhagelo. om den Vredebond te doen vertegenwoordigen op het dezen zomer te Buda-Pest te houden vredes congres en 2o. de uitvoerbaarheid te be spreken om naast het jaarboekje een klein periodiek orgaan te doen verschijnen ten be hoeve der v redezaak. Eenige dagen geleden werd door een boot der stoombootmaatschappij «Alkmaar Packet" op de Zaan bij Zaandam een roeiboot over varen met het gevolg, dat de man, die daarin was, verdronk. De directie heeft aan de weduwe f4 's weeks toegezegd tot haar jongste kind, thans 3 jaar, den leeftijd van 23 jaar heeft bereikt. Men schrijft van gisteren uit Nieuwediep aan de JS7. Ji. Ct. Hr. Ms. fregat Van Speijlc, het oorlogs schip waarmede het stoffelijk overschot van prins Frederik van Oranje van Venetië naar ons land zou worden overgebracht, om in den grafkelder te worden bijgezet, is heden te Nieuwediep aangekomen. Gelijk reeds vroeger gemeld werd, brengt dit fregat het monument aan, dat in de Eremietenkerk te Padua de plaats aanwees waar het gebeente van den prins begraven moest liggen, doch waar het tot zoo veler teleurstelling niet gevonden werd. Zoo spoedig mogelijk na aankomst van de Van Spejk begaf ik mij aan boord, om te trachten iets van het monument te zien te krijgen, maar daar was, zooals mij ras bleek, geen denken aan. liet gesteente is n.l. in drie groote, platte, stevig gesjorde kisten verpakt en alzoo geheel aan het oog ont trokken. Het eenige wat men mij in verband met de mislukte Venetiaansche reis kon laten zien en wat de bezichtiging ook wel waard was, was de tot chapelle ardente ingerichte kajuit van den eerste-officier, waarin de lijk kist, had men die gevonden, zou zijn geplaatst. In het midden dezer chapelle is een catafalk opgericht, met zwart laken bekleed en met fluweel en zilveren franje gedrapeerd, en in volmaakte overeenstemming daarmede is de zoldering en zijn de wanden der kapel met zwart, wit en zilver behangen, 't Geheel ziet er keurig uit, recht smaakvol. Jammer dat de moeite en de kosten die er aan zijn be steed, vergeefsch zijn geweest. Het monument is zonder eenig ceremonieel aan boord genomen en zal ook zonder eenige plechtigheid worden gelost om naar Delft te worden vervoerd. Uit de Lutine heeft' men de vorige week opgehaald een goudstukje, een zilveren hor loge en de borstplaat van een marinier, en een groote hoeveelheid kogels. De Spaansche matten kornen nog maar niet Te Workum (Fr.) is bij grondboringen nabij de kaas- en roomboterfabriek nWor kum", van de firma Tjebbe=, gebleken, dat het water op eene diepte van '180 voet sterk gashoudend is. Onder leiding van den heer Lankelma. uit Purmerend, heeft men alle moeilijkheden, welke aan liet exploiteeren van dit gas verbonden zijn, met goed gevolg over wonnen, zoodat de fabriek thans uitmuntend gloeilicht ontvangt uit hare eigene bronnen. Uit Ooststellingwerf schrijft men aan het Il.llad'. Uit het gerechtelijk onderzoek betreffende de zaak van den gedetineerden ontvanger dezer gemeente is gebleken, dat hij niet alleen gelden verduisterd heeft, maar tevens zich heeft schuldig gemaakt aan valschheid in geschriften, vooral op den ontvangslaat van den lioofdelijken omslag. Het onderzoek wordt voortgezet. De veehouder Jan Mulder te Hoornster- zwaag, die door een stier aangevallen en erg verwond werd, is aan de gevolgen overleden. Naar De Maasb. verneemt, zal op de ver gadering van gasfabrikanten, 0 Juli e.k. te Groningen te houden, het voorstel worden behandeld tot het oprichten van een vak school voor gasdireeteuren. Deze school zou te Amsterdam worden opgericht en de leer lingen moeten voorzien zijn van 't diploma eindexamen II. B. school. Het leergeld zou worden bepaald op f 400. Zeer waarschijnlijk zal zegt genoemd blad tegen dit plan veel oppositie worden gevoeul, omdat, zoo de vakschool in stand kwam, alleen theoretisch ontwikkelden zouden vooruitkomen en de meer practischen van de baan zouden raken, bet- een voor de gas-industrie niet aan te bevelen is. Tot nog toe wint de praetijk liet van de theorie bij de gasmannen, te meer daar nog bij de gasfabrieage zich zaken kunnen voor doen, daar de meest ontwikkelde theoreticus geen raad voor weet. Twee jongelingen uit Het Laar, die in de Overijselsche Vecht aan het baden waren, zijn plotseling in een diepen kolk wegge zonken en verdronken. Eerst eenigen tijd later werden hunne lijken opgehaald. Omtrent het ongeluk den kapitein van de schroefstoomboot Zeelandïa te estervoort op zijn reis van Zutfen naar Schiedam over komen, meldt men aan de Tel. uit Zutfen Enkele dagen geleden had de kapitein F. Strang van de stoomboot Zeelandïa het onge luk onder den neervallenden mast der boot te geraken, waardoor hij zoodanig getroffen werd dat hij in het ziekenhuis alhier is overleden. Strang mocht nog kort geleden onder blijken van waardeering en belangstelling zijn 25- jarig feest vieren als kapitein der stoomboot. Er wordt medegedeeld, dat het met het kruitvervoer per spoor soms zeer vreemd toegaat. Nog onlaugs kwam het voor, dat er drie waggons via Zutfen vervoerd werden zonder begeleide en dat bij toeval de belasting- beambten de waggons ontdekten, en maar eenvoudig terugstuurden. Zeer kort geleden moet iets dergelijks met nog een anderen waggon gebeurd zijn. Een elfjarige scholier, die, van een ladder gevallen, op de punten van het ijzeren hek rondom bet kerkhof te Apeldoorn terecht kwam, is tengevolge van de bekomen won den in zijne zijde door bloedvergiftiging overleden. Het plan bestaat tot doortrekking van de stoomtram Den BoschHeusdenWaalwijk- door de Groote Straat, Stationsstraat, de Meerkes en Kaatsheuvel naar Dongen, in aansluiting met de stoomtram DongenOos terhout-—Breda. Te Amby bij Maastricht Heeft een bejaarde vrouw door het vlamvatten barer kleederen zulke hevige brandwonden bekomen, dat zij aan de gevolgen is overleden. Zondag is te Vlissiugen door het woest rijden van een wielrijder in de Wolstraat een 5-jarig knaapje aangereden, tengevolge waar van het op het trottoir terechtkwam en viel en rich ernstig aan het hoofd kwetste. De wielrijder, zoomede een tweede, die hem volgde, vielen beiden en kwamen op bet ventje terecht. Eewusteloos werd liet knaapje opgenomen en naar de ouderlijke woning vervoerd. Hoewel men voor hersenschudding vreesde, was de toestand van het knaapje gisteren iets beter. Tegen de wielrijders is proces-verbaal opgemaakt. In de Gemeentestem vindt men een adver tentie, waarbij ter secretarie van Markelo een ambtenaar gevraagd wordt, «volkomen op de hoogte van de gemeente-administratie", op een jaarwedde van f 150. 's-Gravenhage. De ministers van huiienl. zaken, van justitie en van waterstaat, bone- veus verschillende diplomaten, als o. a. de gezanten van Oostenrijk, België, Rusland, Spanje en Portugal, begaven zich hedenoch tend in gezelschap naar Utrecht ter bijwoning van het Ridderhofspel. De Diiitsctie stoat heeft op de tentoonstelling te Berlijn een schilderij van Jacob Mans aan gekocht, getiteld «Aan het Kanaal". De twee Amerikaansehe uitvinders Edison en Tesla voeren een zeer onverkwikkelijken strijd over het nieuwe gloeilicht, door een trillende naald in een luchtledige ruimte voortgebracht, waarvan zij beiden beweren de uitvinder te zijn. liet volgende internationale congres van heel kundigen zal te Moskou worden gehouden. Daarvoor is nu een Duitsche staatscommissie aangewezen, waarvan prof. Virchow voorzitter is en welke dezer dagen heeft besloten hare taak neder te leggen, tenzij aan Duitsche con gresleden van den Israëlitischen godsdienst, die in zoo grooten getale onder de Duitsche artsen vooi komen, op gelijke wijze als aan de andere leden passen worden verleend om het congres te kunnen bezoeken. Mrs. Palmer de dochter der kindermoorde nares te Reading, vrouw Dyer die terecht stond onder verdenking van medeplichtigheid aan do vele misdaden harer moeder, is door het gerechtshof van Berkshire vrijgesproken. De vrees dat de goedkoope Chineesche werk krachten ook in Europa den loonstandaard zullen komen bederven schijnt zish te zullen verwe zenlijken. Een groot grondbezitter, Munsterberg in Silezië, heeft een aantal Chineesche werklie den laten overkomen om op zijn land te wer ken. Hun loon bedraagt 12 cents per dag be nevens kost, inwoning en voeding enz., waar voor nog geen 50 cents per hoofd en per dag noodig is. 's-CKAVlElSIIACrE, 23 Juni. Bij het departement van koloniën werd ontvangen het volgende van heden gedagteekende tele gram van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië De gelegenheid lot verzending der correspon dentie naar Bergen (Noorwegen) bestaat door middel van hot stoomschip Olaf Kyrrc. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotter dam is bepaald op 25 dezor, dos namiddags ten 5.30 ure. De wijze van vetzenditig behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. In de Yereenigdo Staten van Venezuela, welke zijn toegetteden tot bet verdrag van Weenen van 4 Juii 1S01, beti effende de uitwisseling van pakketten met de post, is thans de dienst der pakkotpost in werking gebtacht. Voorloopig zijn alleen de navolgende kantoren voor den dienst in het internationaal verkeer opengesteld: Caracas, La Guaira. puei to Cabel- lo, Vera de Coro, Maracaibo, Cumana, C-arupa- no en Ciudad Bolivar. Het in Nederland te heffen port bedraagt voor elk pakket tot een maximum van 3 kilogram men f2.f2'/s. Het aantal douaneverklaringen hetwelk elk pakket behoort te vergezellen, bedraagt vier. Het hoofdbestuur der Ilollandsehe Maatschap pij van Landbouw heeft zich tot den gemeen teraad van Den Haag gewend met dringend ver zoek vanwege de gemeente 's-Gravenhage een bijdrage van f 3000 te verleenen, voor -kosten en uitiovingen voor de nationale en internatio nale landbouwtentoonst 'iing, ter viering van het 50-jarig bestaan dei maatschappij in 1897 te houden. Vanwege het besf.'ur der vereeniging, «Het Friesche Rundvee-stamboek'' zullen vier Friesche stamboekstieren worden uitgezonden op de van 4 tot 7 Juli te Reval door do Estbiandsche landbouw maatschappij te houden veetentoon stelling. Deze runderen zijn Maandag 22 dezer, onder behoorlijk geleide per spoor van Leeuwarden naar Antwerpen vervoerd om van daar per stoomschip «de Schelde" naar St.-Petersburg en verder naar Reval te worden overgebracht. De verzending van kersen uit de Neder-Betuwe naar Engeland is zoogoed als geheel gestaakt, wegens den !ag»n prijs, 7 ct. per Vs KG. Op de binner.landsche markten wordt nog 10 A 11 ct. betaald. Ten overstaan der gecommitceerden prof. dr. J. S. Speyer en prof. dr. P. H. Schoute, hoog leeraren te Groningen, en prof. dr. P. J. Blok, hoogleeraar te Leiden, had gisteien en heden het eind-examen aan het gymnasium te Schie dam plaats. Geslaagd zijn de beide leerlingen der zesde klasse, W. de Mooij en W. J. A. Rohianus Jr. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft ont zegd de vordering van een stukadoor, een, schil ders- en giazenmakersfirma, een lood- en zink- verwerker en een smid te Rotterdam tegen de gemeente Rotterdam, tot uitbetaling van het hun toekomende loon wegens verrichte werkzaam heden voor den bouw van een schoof aan do Woliefoppenstraat, daar de aannemer van dien bouw failliet was verklaard.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3