Fe k T^T¥¥irmr Letteren, Kunst en Wetenschap. GejneH^ïl Berichte». de bereiking van een door hen gewenseht j doel te mogen bevorderen." Naar aanleiding van het bericht, dat onlangs I drie waggons, waarin buskruit was geladen, via Zutfen zonder begeleide werden vervoerd en dat zeer kort geleden iets dergelijks weder met een anderen waggon was gebeurd, zegt de Z. C. Van bevoegde zijde wordt ons medegedeeld, j dat uit een ernstig onderzoek is gebleken, 1 dat sinds een vervoer verleden jaar, van patronen voor de manoeuvres, waarbij alle voorgeschreven voorzorgsmaatregelen wer den in acht genomen, per spoorweg langs j Zutfen geen vervoer van buskruit beeft plaats gehad. Be buitenplaats ïAVoudenstein" nabij de Oude Plantage te Rotterdam en bet buis, j genaamd sin den Rustwat" aan den Hoogen Zeedijk aldaar, zijn te zamen voor f69,700 verkocht. Kooper is naar men verzekert de gemeente Rotterdam. Eene vrouw, woonachtig aan de Slaakkade te Rotterdam, was Woensdagavond bij hare thuiskomst, na eene korte afwezigheid, niet weinig verrast toen zij al haar huisraad uit hare woning gedragen zag en door een kooper op een wagen geladen. Haar man, met wien zij sedert eenigen tijd in rdet al te heste verstandhouding leefde, had van hare af wezigheid gebruik gemaakt om op deze wijze van zijn vrouw af te komen. Door dijkgraaf en hoogheemraden van Delf land werd gisteren aanbesteed het maken van een steenen glooiing tot afsluiting van het zuidwestelijk eiude van den strandmuur met steenglooiing tegenover de Keizerstraat te Scheveningen. Laagste inschrijver de heer .1. van den Elshout Gz. te Scheveningen, voor f13.850. Woensdag is, volgens Het Fad., een onge luk voorgevallen bij het schijfschieten op de vlakte van Waalsdorp. De sergeant V., van het 6e reg. inf., die dienst deed in den waar nemingspost, werd n.l. door een afstuitenden kogel in de borst getroffen. Hij kon zich nog te voet naar het einde der schietbaan begeven, om te melden dat hij getroffen was, doch ïs onmiddellijk naar het hospitaal vervoerd. Men meldt van den Hoek-van-HoIland aan de W. R. Ct. Door de Zuidhollandsche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen is Dinsdag op het hooge plankier van het Zuiderhoofd van den Nieuwen Waterweg gestationneerd eene platbodem reddingsboot hangende aan davits. Deze zijn zoodanig gesteld, dat de boot zoowel bezuiden als benoorden bet hoofd te water kan gelaten worden om hulp te verleenen aan de bemanning van gestrande schepen op de Maasvlakte en op den lagen dam. Ook is aldaar aanwezig een vuurpijltoestel om verbinding met de schepen te verkrijgen, wanneer de reddingsboot daarin niet kan slagen. Van genoemde maatschappij is thans hier gestationneerd eene stoom-, zeil en platbodem reddingsboot. Gelijk men weet, werd eenige jaren ge leden tt. Leiden in de Pieterskerk een steen aangebr icht, ter huldiging van John Robinson. Thans hebben eenige van diens nakome lingen het voornemen bij een bezoek aan ons land, de voor hen onvergetelijke plek te be zoeken waar John Robinson de man, die het plan vormde tot den trek naar Amerika, het land der vrijheid heeft geleefd en gestorven is. Het plan is bepaald op Zondag 5 Juli. Te Noordwijk is aangespoeld het lijk van den elfjarigen knaap, die verleden Vrijdag te Scheveningen in zee is omgekomen. Het plan, om te Haarlem van den 31en Augustus een algemeenen feestdag te maken, heeft goede kansen van slagen. De feestcommissie bestaat uit niet minder dan 72 ingezetenen. Van de f.nancieele com missie is secretaris mr. C. G. Everwijn Lange; van die voor muziek en zanguitvoeringen de heer J. C. Peereboomvan die voor het houden van optochten, verlichting en versiering de heer A. Koolhovenvan die voor vermakelijkheden en kinderfeesten mr. W. van Hulst en mr. Joh. Spoor. Beschermheer van de commissie is do com missaris der Koningin van Noord-IIolland eere-voorzitter de burgemeester. De gemeenteraad van Haarlem heeft het ontwerp voor den aanleg van eene duinwa terleiding, zooals dat door den heer .1. Schotel, ingenieur te Rotterdam, was opgemaakt, aan genomen. Met de nieuwe stoomtram Beverwijk Haarlem zijn Zondag 2007 personen vervoerd, i De sVereeniging van officieren der schut terij in Nedeiland" hield Woensdagmiddag te Amsterdam hare jaarlijksche algerneene vergadering, onder leiding van den heer J. W. Boellaard, kolonel van het rpgiment schutterij aldaar. Onder de mededeelingen was een voorstel van den correspondent te Rotterdam om locale wedstrijden te houden en den jaarlijkschen schietwedstrijd te vervangen door een bezoek aan een of ander fort, een militaire instelling, enz. Dit voorstel was gedaan om meerdere propaganda onder de officieren der schutterij te maken. Na eenige besprekingen werd be sloten de zaak in handen van het bestuur te geven om naderhand een besluit te nemen. Gisteren had de schietwedstrijd te Laren plaats. Woensdagmiddag had een treurig ongeluk plaats in de 2e Parkstraat te Amstetdam. Een werkman, tl. genaamd, was bezig steenen te sjouwen bij den aanbouw van een huis. Op een der bovenste treden van de ladder gekomen, (met de eene hand de steenen dragende en met de andere zich telkens vastgrijpende) tastte hij mis en viel naar heneden. Ia deerniswaardigen toestand naar het gasthuis gebracht, overleed hij weldra. De man laat een vrouw met 4 jonge kin deren na. Woensdag had aan het station Schermer- hor.n der Noordhollandsche stoomtram een voorval plaats, dat nogal vroolijkheid ver wekte. Een meisje uit Rijp van misschien twintig jaar had een weddenschap aangegaan, dat zij zich als vrachtgoed per tram in een mand naar Sehermerhorn zou laten vervoeren. j>Ze zullen me niets doen!" had ze gezegd en was in de mand gekropen, die natuurlijk in een goederenwagen geplaatst werd. De mand en haar inhoud werd geadresseerd aan een inwoner van Sehermerhorn en be hoorlijk toegedekt. Te Sehermerhorn werd zij gelost en op het perron van het station voorloopig neergezet, ongelukkigerwijze echter in de onmiddellijke nabijheid van de pomp, waaruit de locomotief zoo noodig water ont vangt. Een paar trambearnbten, die iets van het zaakje moeten geweten hebben, schoven de mand nu juist onder de waterpijp der pomp en gingen toen pompen. Toen kon de vermetele reizigster zich niet meer stilhouden onder veel pret der omstanders werd zij uit de mand gehaald, waarna zij half doornat te voet naar Rijp terugkeerde. Doch ze had er vijf rijksdaalders mee verdiend, zeide ze. De correspondent van het LLlld, teNieu- wediep meldt dat nog 40 man van Hr. Ms. Rriso, welke Dinsdag uit Indië aankwam, naar het hospitaal gezonden zijn, dus '140 in het geheel. Ieder die onder officieren en manschappen door zwelling van beenen verschijnselen der beriberi toonde, moest naar het hospitaal. Zou het niet wenschelijk zijn het schip buiten dienst te stellen et: volkomen te ontsmetten Opmerkelijk is dat de Nuol'sehe bark Lady Lawrence Maandag te Queenstown in Ierland aankwam met de gele vlag in top. De kapi tein rapporteert dat zes van de bemanning op reis stierven en zes door ziekte onge schikt zijn voor allen arbeid. Te Groningen doen zich weder twee geval len van bloedvergiftiging aan de handen voor. Het eerste en gevaarlijkste is bij D. S. Mei huizen, wiens toestand zorgwekkend is: het tweede is hij do vrouw van den werk man Schut, die zich aan een vischgvaatje heelt gewond. De handen van heide patiënten zijn geope reerd. Tijdens de jongste zitting van het kanton gerecht te Bergen-op-Zoom zou een mare chaussee den kantonrechter duidelijk maken, hoe men klemmen zet om hazen te vangen. Om te doen uitkomen, dat hij werkelijk deskundige was in dit opzicht, zeide de mare chaussee, dat hij 't goed wist, wanthij was zelf strooper geweest Woensdag had te S wij er, gem. W ijnands- rade (L.), een droevig voorval plaats. Een 12-jarige jongen aldaar geleidde koeien naar de weide. Eensklaps werden de dieren schuw en sloegen op hol. De knaap raakte onder den voet en werd door eene der koeien, die het aan een om zijn lichaam vastgebonden touw vasthield, over een grooten afstand mede- gesleept. Toen do dieren eindelijk tot Staan waren gebracht, was de knaap zoo verminkt, dat hij na eenige minuten den geest gaf. Oversclnc. Hedennacht te hal ft wee brak er een hevige brand uit ten huize van den heer Witstüjn. Door het spoedig en flink op treden der brandweer mocht men er in sla gen de omliggende huizen te behouden, hoe wel het aangetaste perceel voor een groot deel uitbrandde. Utrecht. Terstond nadat de Koninginnen Woensdagmiddag op het tournooiveld geko men waren, ving het ridderhofspel aan. Met belangstelling volgden HII. MM. de schoone groepen welke beurtelings voorbijtrokken de pijpers en tamboers vroolijlc blazende en slaande, de lijfmuziek des konings van Bo- liemen het oude Wilhelmuslied spelende, de ridders en lansknechten in strakke rijen, elke groep scherp afgeteekend, de heerlijk fraaie rustingen, schitterend in de zon en zich parende aan de bonte kleurenpracht der niet geharnasten, totdat op eens, als door een wervelwind uiteengejaagd, de groepen zich verspreidden in alle richtingen, om den deel nemers aan liet kopsteken gelegenheid te geven zich op te stellen. Intusschen had Maximiliaan zich te voet begeven naar zijn loge en overzag van daar het bonte, boeiende tafrecl der ridders, die zich ten spel aangordden, en wier paarden van ongeduld trappelden op liet mollige gras. Hans von Sternberg (M. S. Boon Hartsinck) bleek de overwinnaar te zijn. Daverend toe gejuicht ging hij tot de loges der Koninginnen, die hem, als ieder ander winner in de vol gende spelen, bemoedigend toeknikten. In het volgend nummer, het «Tournooi- vechten", bleven de mantenatores meestel en werd aan de lans van den hertog van Tyrol een lauwerkrans gehecht. Het «Ringsteken bezorgde aan Hans von Fünfkirchen de over winning, terwijl ook in het «Zwaardvechter de zege aan de mantenatoren des aartslier- togs bleef. Het slotnummer zette de kroon op het werk. Deze caroussel-manoeuvre werd zoo fraai gereden, onder leiding van den heer Vonk de Both, en de figuren kwamen zoo goed uit, dat HH. MM. van hare zetels op rezen en meer op den voorgrond staande, de bewegingen volgden. Nu eens reden de 16 deelnemers op elkander toe en hieven de lansen op het laatste oogen- blik, dan weer reden zij om elkander heen. Of gingen twee aan twee in statigen galop, of zwenkten, de buitensten in snelle vaart zich voortreppende, in een rechte lijn om en om ten slotte kwam men in bataille en salueerden 16 lansen de heide Vorstinnen, die blijkbaar dit alles met de grootste be langstelling gadesloegen. Toen kwam de heraut en deed in naam van Synes Heren Konigswege kond dat het feest hiermee was geëindigd en Vonk de Both (Von Eelz) overwinnaar was gebleven. Daarna defileerde men, de winnaar aan het hoofd, nog eenmaal voor de koninklijke ti ibune, om zich vervolgens te verspreiden. Op dat oogenblik trad Maximiliaan uit zijn loge. en het grasveld overschrijdende, ging hij naar HII. MM. Hem omgaf heel de rijke stoet der edelen, tie herauten voorop, de pages ter zijde, de hofhouding volgende zoo als dit te doen gebruikelijk was. De Koninginnen onderhielden zich eerst met den koning van Bohemen, daarna met diens heraut en ook met den leider der uit nemend geslaagde evolution, den heer Voük de Both, Gedurende liet spel hadden de lector, jiir. II. A. van Karnebeek, erule bur gemeester I1H. MM. voortdurend inlichtingen verstrekt. Inmiddels waren de rijtuigen voorgekomen en verlieten de Koninginnen onder luid ge jubel de feestplaats, om geheel onverwachts een tocht door de versierde stad te onder nemen en daarmede honderden te verrassen, die geen van allen er op hadden gerekend de Voistinnen te zien en zich nu niet onbe tuigd lieten om de heide bezoeksters toe te juichen. Omtrent de medailles aan Hollanders toegekend op de Beilijnsche kunsttentoonstelling l« officieel nog niets te melden, want de keizer moet nog zijne sanctie geven aan de bekroningen. Intus schen tneenen wij olficieus te kunnen roededeeien, dat de internationale juiy heeft bekroond roet de groote gouden medailleG. II. Breitner, «Stadsgezicht" roet de kleine gouden medaille mej. Bosch Reitz, beeldhouwwerk den beer Willy Hartens, portret den heer Poggenbeek, landschap; den heer Dake, gravine. De bekro ningen geschiedden door de meerderheid van de internationale jury. Yml.) Voor wie het getal dertien nog wel eens met zekeie bijgeloovige vrees beschouwen zal het eene geruststelling wezen te vernemen, dat do eenige geredde passagier van de Drummond Castle de beide andeien, weet men, waren matrozen juist het hut-nummer 13 had. waar veie passagiers nog ai eens op tegen plegen te hebben. Eenige burgers van Wiesbaden hebben het plan gevormd, liet fiaaie jachtslot Platte te Itoopen als geschenk voor keizer Wilhelm, die zich zoo ingenomen betoonde met het Taunuswald. Het slot, waarin zich o. a. eene prachtige verzameling heitengeweien bevindt, is niet te koop; maar de groothertog van Luxemburg zon liet waarschijnlijk voor het genoemde deel wel willen afstaan. Een man uit Neurenberg, die op een verval len spoorvveg-retourkaai Ije, de waarde va*i 20 pf. (12 cents), den datum had vorvalscht, om het nog te kunnen gebruiken, is deswege ver oordeeld tot een jaar tuchthuisstraf. >s-«KAVE!*HA«E, 26 Juni. De Hooge Raad heeft zich onbevoegd verklaard kennis te nemen van de vordering van de Hollandsche spoorwegmaatschappij tegen den staat betreffende het onderhoud of de verbe tering van den spoorwegdijk Schiedam Maassluis, en besloot dat de zaak bij de rechtbank aangebracht moet worden.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3