BiimeiilaiKlscIie Berichten. Weder zouden in de maand Augustus naar 1 Cuba gaan, 20 stoomers, 35,190 man infan- terie, 4G7 cavaleristen, 1280 man artillerie 1690 genie en verscheidene bataljons vrijwil ligers, in het geheel 40,000 man. Het is zeker dat het zaak is er nu achter 1 elkaar een eind aan te maken, voordat de I Yereenigde Staten er zich al te veel in gaan mengen. T R K IJ E. Een bericht uit Konstantinopel van j.l. j Zaterdag meldt dat de gezanten der zes groote mogendheden opnieuw een nota aan de Porte hebben gericht, waarin zij voor Kreta aandringen op de benoeming van een christen-gouverneur, algemeene amnestie, uitvoering van liet traktaat van Hale pa en bijeenroeping van den Landdag. Zooals men weet, is aan dit laatste verlangen reeds ge- volg gegeven, terwijl een telegram uit Kanea meldt dat Georgi Berowitch, prins van Samos, I tot gouverneur van Kreta benoemd is. Wat de uitvoering van het traktaat van Halepa belieft, moet de Porte verklaard hebben dat j die uitsluitend athangt van de christenen zelf, daar de Porte verlangt dat zij, met het oog op de toegestane amnestie, hunne werk- zaamheden hervatten. De gezanten van Frankrijk en Engeland te Konstantinopel hebben thans eene nota i aan de Porte gezonden, waarin zij verklaren haar aansprakelijk te stellen voor de nieuwe moorden die in Armenië hebben plaats ge had, aangezien de Porte de haar door de ge zanten gegeven wenken ter voorkoming van verdere ongeregeldheden heeft in den wind ge«Iagen. i Ook de heer Gladstone geeft in een schrij ven aan de Daily Chronicle uiting aan zijne verontwaardiging over de gepleegde wreed heden. Uit Konstantinopel wordt gemeld De Porte heeft zich neergelegd bij den raad der mogendheden wat betreft de benoe ming van een christen tot gouverneur van Kreta en het in beginsel ten uitvoer leggen van het verdrag van Halepa. Men gelooft dat de Porte eene onvoorwaardelijke amnes tie zal afkondigen. Abdul pacha zal tot mucliir benoemd wor den en militair bevelhebber en gouverneur van Kreta blijven. Hassan pacha is benoemd j tot muchaver. Deze berichten zijn door de i bevolking gunstig ontvangen, 8 E R V 1 E. Koning Alexander bracht Zondagavond aan het gala-diner een dronk uit op zijn gast vorst Nikolaas van Montenegro. Deze ant woordde met een lange redevoering. Het oude koninkrijk Servië, zeide hij, gaat ten onder tengevolge van tweedracht. Onze plicht is thans, het Servische volk in goede een dracht te besturen. Geheel Servië zal van dien dag af aan met ons zijn. Ons volk streeft enkel naar zijn eigen behoud. Alle natiën die den vooruitgang liefhebben en die hun eenheid hebben erlangd, zijn verplicht, een goed gunstige ontvangst te bereiden aan onze pogingen, die nieuwe kracht hebben geput uit de instemming van onze broederen in 't noorden en uit de vriendschap met onze Bulgaarsche broederen, en andere volkeren waarmee ons banden van godsdienst en bloedverwantschap verbinden. P E R Z 1 E. Het gerucht loopt, dat op den nieuwen shah Mussafer-ed-Din Zaterdag een moordaanslag is gepleegd. De schuldige, die evenals de moordenaar van Nasr-ed-Din tot de sekte der Babis moet behooren, zou dadelijk gearres teerd zijn, terwij! de shah ongedeerd bleef. Op de Perzische ambassade te Beilijn ver klaart men niets te weten van den aanslag en beschouwt men het bericht als ongegrond. AMERIKA. Uit Kanton in Ohio wordt gemeld Mc Kinley heeft aan de commissie die hem kennis had gegeven van ziin benoeming door de conventie van Saint Louis geantwoord dat hij de benoeming aanneemt, onder betui ging dat hij een voorstander is van het stelsel van bescherming en reciprociteit, opdat handel en bedrijf in de Unie herwonnen worden voor haar eigen bevolking, en opdat er voor de wetklieden die nu zonder werk zijn, werk wordt verkregen. Wat liet munt stelsel aangaat verklaarde Mc Kinley dat bet even goed moet zijn als het beste dat ter wereld wordt gevonden. De republikeinsche partij, zeide hij, zou liet nationaal krediet ongerept bewaren. De agitatie voor het zilver en het zelfver trouwen van de zilverpartij in de Vereenigrle Staten nemen toe. Op de democratische conventie van Noord-Karolina stemden slechts 31 voor het goud-, en 907 voor het zilver- progiam. De populisten gaan overal met de ziivermannen mee. Het bimetallistisch pla i van Whitney vindt nergens genade. Volgens bericht uit New-York heeft Whit ney een nieuw program over het muntstelsel opgemaakt, waarin hij erkent dat een schik king met de zilverpartij onmogelijk is, en zijn goudprograin nader omschrijft, Whitney's houding in de muntkwestie wordt algemeen zwak genoemd. Het grensincident in Britsch Guyana is nu volkomen opgehelderd. De Eugelschman Har rison is door een onder-commissaris van het district aan den linkeroever der Cuyuni ge arresteerd, omdat deze meende dat de Engelsch- man met zijn ploeg werklieden de grenslijn van het Britsche gebied had overschreden. Dit was echter met het gevalalleen de bovenloop der Cuyuni is door Engeland en Venezuela voorloopig als de grenslijn aange nomen, maar het lagere gedeelte der rivier, waar Harrison op den linkeroever aan het werk was, loopt door Britsch gebied. De regeering van Venezuela heeft dan ook, zoodra zij het gebeurde vernam, bevel ge geven tot de invrijheidstelling van Harrison, en nu zij aldus de handeling van den onder commissaris dadelijk heeft gedesavoueerd, vertrouwt men dat de zaak geen verdere gevolgen zal hebben. AFRIKA. Het bericht, als zou de regeering der Zuid afrik. republiek te Berlijn eene geldleening van 4 millioen p. st. willen sluiten, is volgens de Nat. Ztg. volkomen uit de lucht gegrepen. De opstand in Matabelenland dreigt tot inter nationale verwikkelingen aanleiding te geven. Zooals men weet, kwam tijdens den inval van dr. Jameson in Transvaal de vraag ter sprake of Portugal aan üuitsche tioepen vergunning zou geven om over zijn gebied in Zuidoost-Afrika naar de Transvaal te trekken en werd dat toen in strijd geacht niet de bepalingen van het volkenrecht. Nu echter moet de Portugeesche regeering aan Engeland vergunning hebben verleend om zoo noodig troepen in de Dela- goa-baai of te Beira, aan de Pungwe-baai te ontschepen en deze over Portugeesch gebied naar Rhodesia te laten trekken niet alleen, maar daarvoor ook alle mogelijke faciliteiten hebben toegezegd, onder verbintenis dergelijke voorrechten aan geen andere mogendheid te zullen toestaan. De Times wrijft zich daarover in de handen en gelooft dat dit onder de Duitsche vrienden der Transvaal zeker verbittering zal wekken. De te Pretoria verschijnende Semaine vreest dat de Transvaal nu van de zijde der Delagoa-baai een inval kan wachten en waar schuwt daarom de regeering der republiek alle toegangswegen naar het Hoogeveld, vooral den ouden weg van Barberton, door forten te verdedigen. De Vossische Zeitg. is evenwel van meening dat, al kan niemand het afkeu ren dat Portugal aan Engeland toestaat troepen over zijn gebied te laten trekken om een opstand te gaan dempen, het toch zeker niet aan eene andere mogendheid zal kunnen weigeren troepen in de Delagoa-baai te ont schepen, wanneer deze aan de Transvaal hulp zou willen verleenen als die bedreigd wordt. Volgens de Times zijn er schikkingen ge troffen om onmiddellijk voort te gaan met den aanleg der derde sectie van den spoorweg van Beira naar Salisbury, zoodat fort Salis bury met de Oostkust verbonden zou worden. De bereden infanterie, die uit de Kaap over Beira naar Mashonaland vertrekt, is Zaterdag scheep gegaan. De onderhandelingen over den vorm, waarin de Kaapkolonie hulp zou kunnen verleenen aan de bedreigde kolonisten in Rhodesia, worden nog voortgezet. Ook uit Natal komen aanbiedingen van bijstand. Uit Buluvvavo wordt gemeld dat de 25,000 patronen, die men geloofde dat in handen der inboorlingen gevallen waren, door de Engel- sche colonne te Mamandella zijn gered. J A P A Ji. Het parlement heeft in zijne laatste zitting 129 van de 139 regeeringsont werpen aan genomen. En deze ontwerpen waren geen kleinigheden. Een daarvan betrof de verdub beling van leger en vloot, een ander de ver hooging der belastingen met 40 percent en een derde de invoering van een nieuw burgerlijk wetboek. De oppositie was in den aanvang even sterk als in Europeesche landen, maar de eerste-minister werd haar baas, door haar leider, graaf Stagaki, te benoemen tot minister van binneolandsche zaken. SCHIEDAM, 30 Juni 18116. De op Zondag j.l. alhier gehouden collecte voor het fonds tot ondersteuning van den gewapenden dienst heeft opgebracht f 183.77. Het vorige jaar was de opbrengst f 189.23'/o. Zondagochtend te 6 uur is, door het vlam vatten vau krullen, brand ontstaan in een steenen loods achter de broodbakkerij van P. A. Tempelaars aan de Oosterstraat alhier, welke echter door de bewoners der bakkerij, geholpen door den stadstimmerman A. Noor- dijk, spoedig met eenige emmers water werd gebluscht. Gistermorgen is D. Rodenburg van Vlaar- dinger-Ambacht, rijdende op den Rotterdam- schen dijk nabij de Hooge Boomen, door bet schrikken van zijn paard, dat dientengevolge op hol sloeg, van den wagen gevallen, waardoor hij aan een arm en been gekneusd werd. Bij zijn broeder, wonende aan den Langen Achterweg alhier, gebracht, werd hij daar door dr, Endtz. behandeld. Gisteravond te 5'/a uur is de 6-jarige Her- manus Hamerslag al spelende in de Buiten haven geraakt. A. Winkelman en A. Post, die het ongeval bemerkten, sprongen gekleed te water en redden het kind, dat geen letsel had bekomen. Gisteravond werd in het café Geerardts aan de Hoofdstraat alhier eene vergadering gehouden vanwege de »Ned. Intern. Sigaren- en Tabaksbewerkersbond", waarin als spreker optrad Eichelsheim van Amsterdam. Deze vergadering, welke naar men zegt hoofdzakelijk was belegd voor de werklieden der stearine-kaarsenfabriek A polio", werd slechts door een 30-tal werklieden bezocht, waaronder echter geen werklieden van de genoemde fabriek werden opgemerkt. De spreker betoogde de voordeelen van ver- eeniging en organisatie in 't bijzonder door aansluiting aan een algemeene vakvereeni- ging die niet als »Patrimonium" of de nR.-k. Volksbond" de arbeiders onderling verdeelt. Krachtig werd door spreker de mee ning bestreden dat een vakvereeniging een sociaal-democratische vereeniging zou moeten zijn, zooals door hen, die de organisatie der arbeiders willen tegenwerken, wordt beweerd. Met een krachtige opwekking tot vereeni ging besloot spreker zijn rede. Debat werd niet gevoerd. Alvorens uiteen te gaan werd het regle ment der algemeene vakvereeniging voorge lezen en voor zooveel noodig toegelicht. Hedennamiddag is brand ontstaan op het dak van de branderij van den beer A. Daal- meijer aan de Willemskade alhier, die even wel spoedig werd gebluscht door het personeel. Vonken uit. een der schoorsteenen, die op het dak is gevallen, hebben den brand veroorzaakt. Het Belgische muziekkorps van het Leger des Heils" zal 15 Juli a.s. Schiedam be zoeken. Bij aankomst zal het zich in optocht, met vlaggen en vaandels, muziekmakende naar het Heilslokaal aldaar begeven. HH. MM. de Koningin en de Koningin- Regentes hebben twee groote zilveren medail les, versierd met haar borstbeelden, beschik baar gesteld voor de Nederlandsclie ten toonstelling van het schoenmakersvak (han denarbeid van Nedei landschen oorsprong), te houden te VGravenhage in het Casino-gebouw van 48 tot 28 Augustus en uitgaande van de 's-Gravenhaagsche Handelsvereeniging. Deze tentoonstelling telt zes rubrieken: Inzending voor patroons, idem voor gezellen, leesten, schoenwerk voor abnormale voeten, geschiedkundige afdeeling, ter opluistering. Daarvoor worden beschikbaar gesteld4 kleine gouden medaille; 2 verguld zilveren medailles; en verder zilveren en bronzen medailles, benevens 4 prijzen a f50 en 4 prijzen a f25. De commissie ondervindt vee! medewer king; onderscheiden aanzienlijke personen hebben ingeteekend voor het waarborgfonds en medailles toegezegd. Voor de inzendingen van patroons en ter opluistering kan plaatsgeld gevraagd worden. Alle andere inzendingen zijn kosteloos. In de jury die uit vier vakmannen en een ge neeskundige zal bestaan, kunnen de inzenders twee vakmannen kiezen. De adjudant-generaal van H.M. de Konin gin, luit.-generaal jhr. Verspeijk en Hr. Ms. hofmaarschalk, baron Clifford, begaven zich gisterochtend naar Hare Majesteiten te Soest- dijk. De minister van buiteniandsche zaken brengt in de St.-Ct. ter kennis van belangheb benden, dat het additioneel recht ad Vï pCt. ad valorem, hetwelk in Rumenië geheven wordt van alle over de havens van den Donau in- of uitgevoerd wordende koopwaren, voortaan ook zal worden geheven van koopwaren in- of uitgevoerd over de zeehavens. Tevens vestigt de minister de aandacht van belanghebbenden op eenige artikelen van het onlangs tot stand gekomen Russisch- Portugeeseh handelsverdrag met de opmer king, dat, krachtens art. 4 van de tusschen Nederland en Portugal bestaande handels overeenkomst waarbij partijen elkander ter zake van den indirecten invoer, den door voer, den uitvoer, den wederuitvoer en de scheepvaart, behandeling op den voet der meest begunstigde vreemde natie hebben toe gezegd deze bepalingen van het Russisch- Portugeesch handelsverdrag ook komen ten gunste van den Nederlandschen handel. De bedoelde artikelen van het Russisch- Portugeesche verdrag zijn opgenomen in de St,-Ct. no. 150. Baron Sirtema van Grovestins, adjudant van H.M. de Koningin, is Zondag met jhr. Van Suchtelen, ordonnans-officier, naar Padua vertrokken, om in ontvangst te nemen het stoffelijk overschot van den prins van Oranje. De genoemde heeren zullen met de kist, die het stoffelijk overschot bevat, per spoor naar Nederland terugkeeren. Aangaande de identiteit bestaat geen twijfel.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2