A". 18S6. Donderdag 2 Juli. N'. 9078. KENNISGEVING. Vij t i g s t e "aargang. Schietoef en mgen. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, IR: J? ODÉ. 'BBOTIUat so. l T G K V E Buit eiii au (lsclie B<i rich Ion. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. B V SA E A V BOT De burgemeester van Schiedam -vestigt op verzoek van den heer Commissaris der Koningin in deze provincie de aandacht van belanghebbenden op het navolgende bericht aan zeevarenden XËIIEKL A X Schietoefeningen te I«I 31 ITDE Bf. .Bioordzce, 3de Uistrlet. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog, dd. 24 Juni j 1. zullen op 7 Julia.s. en zoo noodig op volgende dagen, schietoefeningen gehouden worden van het fort te IJmuiclen. De driehoek, welke als onveilig moet worden aangemerkt, wordt aangegeven door het fort en twee ten anker liggende zeilvaartnigen, een roode vlag aan den mast voerende. De afstand van deze schepen tot het fort bedraagt ongeveer S000 M, terwijl zij ongeveer 6800 M van elkaar verwijderd zijn. Deze driehoek wordt nader bepaald door twee andere ten anker liggende zeilvaartnigen, mede een roode vlag aan den mast voerende, liggende op ongeveer 4500 M van bet fort. Een of twee siooinbouten zullen op de dagen, dat er gevuurd wordt, voor zoover mogelijk, waarschuwen en decgeweascht. hulp verleenen om buiten den onveiligert driehoek te komen. Op de dagen, dat er gevuurd wordt, zal van het fort eene roode vlag waaien van minstens Óen uur vóór den aanvang der schietoefeningen tot aan liet einde daarvan. Schiedam, '1 Juli 1890. Da burgemeester voornoemd, VERSTEEG. ENGELAND. In liet Lagerhuis verklaarde de onder secretaris van oorlog Brodrick gisteren dat de commandant der troepen in Zuid-Afrika nu be.-ehikt over 5230 man van het leger, ongerekend het bataljon dat uit Malta gezon den wordt. De regeeringen van de Kaapkolonie en van Natal hebben hulp aangeboden, maar de plaatselijke overheid heeft voor het oogenblik het aanvaarden van dit aanbod niet aanbevolen. Aan Carrington en den hoogert commissaris is volte vrijheid gegeven wij zijn bereid orn zooveel troepen uit te zenden als zij noodig achten. Het onderzoek naar de handelingen der Chartered Company, zeide Chamberlain, zal zich ook uitstrekken over alle feiten, met den opstand in velband staande. Door het orga- niseeren van geneeskundige hulp, het hou den eener politiemacht, het aanstellen van ambtenaren en commissarissen ter behande ling van de burgerlijke en crimineele zaken, bet aanleggen van wegen, is de algemeene ontwikkeling van liet land bevorderd. Tot aan het uitbreken van den opstand heeft de maatschappij den materieelen toestand der inboorlingen verbeterd. De directeuren der maatschappij hebben mij den 24n dezer medegedeeld dat zij geloofden, het verzoek om ontslag, door Rhodes en Beit ingediend, e moeten aannemen. Ik heb instemming betuigd met deze meening. Wel heb ik een verzoekschrift ontvangen, door omstreeks 700 personen uit Rhodesia geteekend, maar daarin wordt niet juist het verlangen te kennen gegeven, Rhodes op zijn post te handhaven, k begrijp niet volkomen de vraag: welke maatregelen voorgesteld zijn om de Engel- sche kolonisten in Rhodesia gerust te stellen ter zake van het verlies van Rhodes", maar iet ligt niet in mijn bedoeling, bijzondere maatregelen dienaangaande te nemen. Het is niet geheel juist te zeggen dat de kolo nisten Rhodes verloren hebben, want Rhodes ieeft het verlangen te kennen gegeven in het land te bhjven wonen en zich in de toekomst te wijden aan de ontwikkeling van Rhodesia. In Mansion House werd Maandag, onder voorzitterschap vau den lord-mayor van Lon den, een bijeenkomst gehouden om maat regelen te beramen tot het verstrekken van hulp aan het Bechuana-protectornat, waar, naar men verzekert, 95 percent van het vee der inboorlingen door de veepest omgekomen is it de sprekers behoorden de hertog van Westminster, lord Loch en sir G. Baden- Povvell. Chamberlain bad een betuiging van sympathie gezonden en een bijdrage van 20 pond voor het fonds dat men zich voorstelt te vormen. P It U S K M 1». e minister-president Méline zal tegen 15 Juli een wetsontwerp indienen, waarbij uit- voerpremiën voor Fransche suiker worden toegekend de 15 millioen, daaitoe noodig, zullen gevonden worden door de verhoomng O O van iet inkomend recht op suiker. Méline zal aan de Kamer verzoeken, dit wetsontwerp nog voor de vacantie nan te nemen. it Madagascar is Maandag een depêche ontvangen volgens welke generaal Oudry het opstandelingen hoofd Rainibetsimisaraka zou aangetast en met zijn benden een bloedige nederlaag toegebracht hebben de vijand had 600, de Franschen 16 dooden. Volgens de Madagascar, die dit onder alle reserve mede deelt, zouden Hova-miliciens met wapens en uitrusting naar den vijand zijn overgeloopen. Het schijnt er allesbehalve onderworpen uit te zien op Madagascar. Volgens de Figaro bestaat de mogelijkheid, dat, tengevolge van ongunstige toestanden op het eiland Madagascar, de resident-generaal Laroche ontslag zal erlangen. Als zijn opvol ger zou genoemd worden generaal Arcliinard, vroeger gouverneur van Soedan. Het Fransche eskader heeft Zaterdag Ferrol verlaten, met een brief van dankbetuiging voor de genoten ontvangst .nn admiraal Regnault de Prëinesnil aan den maire. De muziek van het genie-regiment te Mont- pellier wordt te Barcelona op allerlei manie ren gevierd. D I 'T S C If L A N D. e Rijksdag behandelde gisteren bij derde i lezing liet ontwerp-burgerlijk wetboek. j de algemeerie beschouwingen legden de verschillende partijen korte verklaringen af J van hunne definitieve houding ten aanzien van het wetboek. De vrijzinnige en de Zuid- dintsche volkspartij en de vrijzinnige vereeni- ging zullen, ondanks het niet verwezenlijken van wat zij hadden gehoopt, voor het wet- I koek stemmen. Ook de rijk-partij en de con- servatieven zullen voorstemmen, ofschoon aatstgenoemden slechts de verantwoordelijk- leid aanvaarden voor de bepalingen, welke zij uitdrukkelijk hebben ondersteund. DeEI- 1 zassers en de antisemieten zullen zich van stemming onthouden, de eerstginoeinden om dat het wetboek geen heilzamen invloed zal oefenen op het Rijkstand, de laatsten om- dat niet voldoende gelet is op de belangen van den middenstand. De sociaal-democraten zullen tegen de wet stemmen, omdat zij voor de werklieden en vrouwen het in wetsbepa lingen belichaamde onrecht is geworden. In den verderen loop van het debat laak ten de nationaal-liberalen en het Centrum de taktiek der antisemieten. De vergadering ging vervolgeus tot de arti kelsgewijs® behandeling over. Prins Ludwig van Beieren is te Berlijn aangekomengisteravond gaf de rijkskanselier een feestmaal te zijner eere. Z D E 1) EN en N O 0 R W E G E N. Het Noorsehe Storthing heeft de begro tingsposten voor den diplomatieken en con- sulairen dienst aangenomen. RUSLAND. Te Petersburg wordt met groote beslist heid verzekerd, dat Rusland van plan is, bin nenkort een aanzienlijke leening in Frankrijk te sluiten. OOSTË N It IJ K-II 0 N G A It IJ E. De nieuwgevormde agrarische partij ia Hongarije heeft een verkiezingsprogram uit gevaardigd, waarin zij verklaart, dat de partij geen bijzonder politiek karakter draagt, doch bij de verkiezing slechts die candidaten zul len steunen, welke inzien dat de voornaamste taak van de regeering is, Hongarije to be vrijden van de lasten die op den landbouw drukken. Zaterdag is de eerste steen gelegd van het eerste der zeven Milennium-gedenkteekenen, welke op historisch bekende plaatsen in Hon- gatije zuilen worden opgericht. Het gedenk- teeken, een monument Arpad, wordt gesticht op de vlakte bij Szegedin, waar Arpad met de leiders van het Ilongaarsche volk den eersten Rijksdag hield en de wetten des lauds grondvestte. De regeering was vertegenwoor- digd bij de plechtigheid door den minister Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantl.to. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. i* 111 .êi.iim «jg<a*iAfa»aBoaiJCi>atfiwa.Teacuisa^)KiwaBMimm van landbouw Durangi, terwijl ook talrijke officieele deputaties aanwezig waren. ITALIË. De begrotingscommissie heeft in de Kamer haar verslag over de begrooting voor het nieuwe financieele jaar ingediend. Deze be- grooting zal sluiten met een tekort van 5,600,000 lire. Een groote teleurstelling voor de Italianen, te meer daar de laatste finan cieele staten het uitzicht geopend hadden op een klein batig slot voor het komende jaar. 1 Da.u de kosten voor den oorlog in Abossynië in de rekening van het ioopende jaar zijn gedekt, en de koloniale en de legerbegrootir;g belangrijk zijn verminderd, zal het tekort wel .samenhangen met een vermindering der staatsinkomsten. liet was intusschen juist de bedoeling van den minister van financiën onnirias geweest, de inkomsten te vermeer- eten, zoodat men zich weder niet een onbe vredigde hoop dient te vergenoegen. Je Frankfurter Zt'j, verneemt uit Rome De onderhandelingen over de bevrijding der Italiaan «die krijgsgevangenen zijn op moei lijkheden gestuit. Menelik van Abessynië moet namelijk 36 millioen lire vragen als losgeld. SPAN J E. De koningin-regentes takende gisteren liet besluit volgens hetwelk de begroeting voor den loopenden dienst van kracht blijft tot het aannemen der nieuwe begrooting dooi de Kamer. I E K IJ E. Uit Athene wordt aan de Times gemeld dat de grootvizier en de minister van buiten- landselie zaken aan de gezanten hebben kennis gegeven dat de Porte zich vereenigt met de vier voornaamste punten van de nota der mogendheden betreffende Kreta. De Landdag van Kreta zou gisteren bijeen komen, maar het is zeer te betwijfelen of, wanneer hij werkelijk vergadert, zijne werk zaamheden in liet belang der bevolking zullen zijn. Ue vertegenwoordigers der wettelijke districten bevinden zich in het gebergte; die der oostelijke, op het oogenblik nog niet in opstand zijnde provinciën hebben, alvorens de reis riuar Kanen te aanvaarden, aan de consuls der mogendheden een schriftelijken waarborg voor hunne veiligheid gevraagd, zoodat hoogstwaarschijnlijk de Mohamme- anen de meerderheid in tie vergadering zullen hebben. En is dat liet geval, dan zal men het misschien nog zien gebeuren dat de vei tegen woordiging van het zoo zwaar ge- jisterde eiland haren dank uitspreekt aan den sultan voor diens wijs en vaderlijk beleid. A Al IS It J K A. Generaal Errazuris is tot president dei- republiek Chili gekozen met 148 stemmen, tegen 134 op zijn tegenstander Reyes.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1