Woensdag 8 Juli. N°. 9082. Eerste Blad A0. 1896. "Vijftigste J" aargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag UITGEVER: J. ODÉ. Buitenlandsche Berichten. President Félix Faure heeft Zaterdag den nuntius mgr. Ferrata met den kardinaals hoed bekleed. Ferrata sprak tot den presi dent der republiek een rede uit waarin hij zeide, dat de hooge bedoelingen en hartelijke wenschen van den paus deze zjjn den gods dienstvrede te stichten door de eenheid, de rechtvaardigheid te bevorderen door den eerbied voor de politieke instellingen van het land, de katholieken bijeen te brengen door den eenigen band van vaderlandsliefde, misverstand uit den weg te ruimen, wrn- irouwen te ontwapenen. In de Kamerzitting van Zaterdag werd de beraadslaging over de belasting-ontwerpen voortgezet. Doumer, minister van financien, heeft Cochery weerlegd en viel vooral het regeeringsontwerp op nogal heftige wijze aan het berust op geen enkel grondbeginsel, is ■een chaos, en niemand kan er een duidelijk beeld van geven, zelfs de rapporteur-generaal niet, die het met een zichtbare berusting verdedigde. De rentebelasting zou ten slotte door den staat betaald worden, bijv. toen hij minister van financiën was, had hij een kleine leening voor Tonkin te plaatsen wij gaven toen 2.50 pCt. Als daar de belasting op de rente bijgekomen was, hadden wij onze aandeelen voor 84 of 83 moeten uit geven in plaats van voor 87 zooals toen. Wanneer er dus een nieuwe leening moet uitgeschreven worden, zal de staat zelf de belasting betalen. Jaurès verdedigde het regeeringsvoorstel, tenminste in eenige gedeelten: men ziet een zwakke ontheffing ten voordeele der land bouwers en een sterke ten voordeele der kapitalistende regeering bereidt door haar ontwerp den socialen strijd voor, waaraan wij .zullen deelnemen. Wat de rentebelasting aangaat, hierdoor neemt de regeering de overleveringen der groote revolutie weder op wij willen den boer den eerbied voor het kapitaal ontnemen. (Evenals hij Doumer toejuichingen der linkerzijde). Uwe redevoering te Soissons, mijnheer Méline, noodzaakt u in boeren-demagogie te gaan doen. 6 j hebt de grieven die u van de werklieden-democratie verwijderen, verer gerd om tegen de werklieden in de steden te strjden, waart gij genoodzaakt de boeren- jaloezie op te wekken. Bravo uit de lin kerzijde.) De minister Méline protesteerde. De heer Raiberti stelde een motie voor: De Kamer, overwegende dat het regeerïngs- -voorstel, zonder den kleinen boerenstand te ontlasten, de kleine besparingen betreft, en kleine conveisies belemmert, zendt het ont werp aan een commissie terug. De heer Méline verwierp deze motie, wier aanneming hij als een votum van wantrouwen zou beechouwen. De Kamer besloot Maandag 6 dezer het wetsvoorstel-Coehery artikelsgewijze in be handeling te nemen. De algemeene indruk is, dat het ministerie zal moeten besluiten het voorstelCochery in te trekken, evenals het ministerie Bour geois het plan-Doumer liet vallen. Al de strijd zal neerkomen op het aannemen vac een motie van vertrouwen in het Kabinet, en van een votum, dat het geheel van het voor stel—Cochery aanneemt, doch de rente belasting er aan ontneemt, die in overeen stemming met de regeering door een kleine verhooging van de woningbelasticg zal ver vangen worden. Zondag hebben de verkiezingen ter her nieuwing van de helft der Kamer van volks vertegenwoordigers plaats gehad. De tot dusver bekende cijfers van de verkiezingen te Brussel laten voorzien dat er een her stemming zal moeten plaats hebben tusschen de radicalen, verbonden met de socialisten, en de achttien aftredende katholieke afge vaardigden. Ziehier bij benadering een overzicht van den uitslag van de verkiezingen Te Namen zijn de aftredende radicalen en socialist herkozen, te Dinant de twee aftre dende clericalen, met 3000 stemmen meer dan de verbonden liberalen en socialisten te Philippeville moet herstemming zijn tus schen twee katholieken aan den eenen, en een liberaal en een socialist aan den anderen kant. Te Marche is de minister van buitenlandsche zaken met een grooter meerderheid dan vroeger herkozente Bastogne en Neufcha- teau zijn de katholieken herkozen te Aarlen is de aftredende liberaal vervangen door den katholiek graaf Limburgte "Virion is de aftredende radicaal Lorand herkozen. Te Nijvel komen katholieken en socialisten in herstemming; er moesten drie liberalen en een katholiek worden vervangen. De vermoedelijke uitslag der verkiezingen te Antwerpen isvoor de katholieken 56,886 stemmen, voor de liberalen 42,302, voor de socialisten 9284, voor de christen-democraten 5824. Dit maakt een herstemming nood zakelijk tusschen katholieken en liberalen. In de stad bekwamen de liberalen een meerder heid van 4343 stemmen, tegen een van 3890 stemmen in 1894. De burgemeester bekwam persoonlijk in de stad een meerderheid van 51000 stemmen, tegen 4035 in stemmen in 1894. De katholieken, die in 189 i een ge tal van 61,142 stemmen behaalden in het district, zijn dus ruim 4000 stemmen achter uitgegaan, in plaats van 2000 stemmen er te winnen, zooals zij luide verkondigd hadden. Hun lijst bekomt ruim 9000 stem men minder dan de drie lijsten der oppositie. B I T S C II I A S D. et schijnt nu toch waar te zijn dat ook de Pruisische minister van financien dr. Van Miquel ontslag had gevraagd, maar dat hij die aanvrage op verzoek des keizers heeft teruggenomen. De Toss. Zeitg. maakt uit de rede van keizer "Wilhelm bij gelegenheid van het te water laten van de Kaiser Eriedrich IIIop, dat de regeering voornemens is eeue nieuwe divisie, bestaande uit vier pantserschepen le klasse, van dezelfde type te vormen. De 2l7ordd. Allg. Zeitg. spreekt ten stelligste het bericht tegen dat de rijkskanselier met zijne dochter naar Parijs gaatprins Hohen- lohe gaat zijne vacantia in Stiermarken door brengen. ENGELAND. In het Lagerhuis verzocht Hamilton giste ren een resolutie te nemen, waarbij ten aste van Indiè worden gebracht de gewone kosten van de Indische troepen die naar Suakim zijn gezonden. John Morley bestreed die resolutie en diende een amendement in waarin het ongepast genoemd woidt, eenige kosten hoegenaamd ten laste van Indié te brengen. Het Lagerhuis heeft het amendement van Motley met 275 tegen 190 stemmen ver worpen, en de door Hamilton voorgestelde resolutie aangenomen met 252 tegen 106 stemmen. Van regeeringswege wordt meegedeeld dat sir Hercules Robinson benoemd is tot lid van het Hoogerhuis. De aartsbisschop van York heeft geant woord op de pauselijke encycliekhjj ver klaart dat Rome's eischen in strijd zijn met de Heilige Schrift en dat de Anglikaansche kerk ze in geen geval zou kunnen aanvaarden. De toestand van Stanley is weer eenigs- zins verergerd. Koningin Victoria heeft in lichtingen gevraagd daarop is geantwoord dat er volstrekt geen onmiddellijk gevaar bestaat. RUSLAND. De keizer en de keizerin zijn Zaterdagoch tend te St.-Petersbnrg aangekomen. Door de volksmenigte n.et geestdrift toegejuicht, be gaven ze zich naar de Kazansche kathedraal en vervolgens naar de Peter-en-Paulsvesting, waar ze aan 'tgraf van Alexander III baden. Daarop vertrokken ze naar Tsarskoje Seló, voor eenige dagen. Dan gaan ze naar Peterhof. Er is niets bijzonders voorgevallen. Em bericht uit O lem am de Daily Nam spreekt van een ernstige jodenvervolging te Mizabisch in het Russische gouvernement Kiew. Een joodseh koffiehuishouder had een officier beleedigd, die zich wreekte door een I afdeehng van 100 soldaten in het stadje te zenden met de opdracht de Isiaelieten te tuchtigen. De stad was na de plundering niet meer te herkennen. Een groot aantal woningen, zoowel van christenen als van Israëlieten, waien geplunderd en beschadigd, de straten gevuld met vernielde meubelen en huisraad. Verschillende personen zouden gedood en ge wond zijn, terwijl ook een aantal vrouwen en meisjes waren mishandeld. Een ondeizoek werd door de militaire autoriteiten ingesteld en de daders werden gevankelijk naar Kiew gebracht. ITALIË. Aan het slot der Kamerzitting van Zaterdag heeft de minister-presiaent Di Rudini op de vraag van den heer Imbriani geantwoord, dat de officieuse "iota over den Driebond door hemzelf geschreven was, omdat hem ge bleken was, dat aan zijn antwoord aan den heer Fortis een beteekenis gegeven was, die geen van beiden, noch iemand in de Kamer daaraan gehecht hadden. Was dat niet zoo geweest, dan had de Kamer zeker niet voor de buitenlandsche politiek van de regeering ge stemd, zooals zij gedaan heeft (algemeene bijval), In de Senaatszitting van gisteren logen- stiafte de hertog van Sermoneta dat er een hoog personage naar Frankrijk zou zijn ge zonden, om commercieele onderhandelingen aan te krioopen. De begrooting van buiten landsche zaken wordt daarop goedgekeurd. SPANJE. In de Kamer betreurde Silvela, conserva tief, in een antwoord op de troonrede, het dat de regeering niets gedaan heeft om Spanje uit de soort isolement tegenover Europa te doen treden, op een oogenbhk waarop het belangrijk grondbezit in de golt van Mexico heeft te verdedigen. Over het zenden van versterkingen naar Cuba heeft hjj niets dan lof, behalve over de laksheid der op het eiland gevolgde staatkunde. In den Senaat is het antwoord op de troon rede met 116 tegen 56 stemmen aangenomen. De generaals Saleda en Paudo verdedigden hunne houding op Cubade laatste ver klaarde, dat de houding der Vereenigde Staten, zelfs vóór den Cubaanschen opstand, weinig eerlijk was. De rust in Alicante is hersteld; de ge- vangengenomenen zijn losgelaten en de cava- lerieversterkingen afgelost. PORTUGAL. Zaterdagavond is een deel der stad Lissa bon tengevolge van de werkstaking der muni Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. B K' K f1. A U BH T E R ft T K A TP ffO. AnvERTENTiEPRUsvan 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. D KIEM AAI. geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F B U S B IJ I. BELGIE.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1