Biiiiienlandsclie Berichten. •werklieden van de gasfabriek in duisternis gehuld gebleven. De stakers houden zich kalm. I K K IJ E. In hare mededeeling aan de mogendheden dat zij de voornaamste haar gestelde eischen in zake Kreta inwilligt, verzoekt de Porte aan de mogendheden wederkeerig dat deze haren invloed zullen aanwenden om de vij andelijkheden te doen ophouden. Naar ver zekerd wordt, zullen de Kretenzers als hoofd voorwaarde voor het nederleggen der wapenen stellen, dat de mogendheden de ten uitvoer legging der door de Porte beloofde hervor mingen zullen waarborgen. Het te Athene verschijnende blad Aeti meldt, dat de revolutionnairo vergadering op Kreta gisteren zou bijeenkomen en zich zal verklaren voor de inlijving van het eiland Griekenland. Tot dat doel zal een voor- loopig bewind worden gevormd, dat terstond een schrijven aan de mogendheden zal rich ten. Op een bijeenkomen van den Landdag van Kreta bestaat volgens genoemd blad geen hoop meer; de naar Griekenland gevluchte afgevaardigden hebben hun ontslag ingediend. Uit Konstnntinopel wordt gemeld dat de nomadische stam der Chekat, in Perzië, de grens is overgetrokken en een inval heeft gedaan in de districten Guevard, Elbah en Mahmoud, alles op zijn weg plunderend en vermoordend. Een groot aantal Armenische opruiers hebben zich bij die nomaden aange sloten en trachten hunne stamgenooten over te halen dat voorbeeld te volgen. In de om streken van Van zijn maatregelen genomen om de orde te handhaven en de propaganda die: Armeniërs tegen te houden. B U L G A E IJ E. Men zegt dat er tusschen Bulgarije, Mon tenegro en Servië een verbond is gesloten. Het moet van strikt verdedigenden aard zijn, en zoodanig dat het het vertrouwen van alle staten verdient. AFRIKA. Een telegram van generaal Goodonough meldt dat fort Charter is ontzet door kapi tein Brabant. Hij had onderweg een schermut seling met den vijand, onder aanvoering van een gewezen soldaat der inlandsche politie; in dat gevecht werden zeven opstandelingen, waaronder rle aapvoerder, gedood. Een groot aantal rebellen hebben voor de nadering der Engelsche troepen de wijk ge nomen naar de Matoppobergen. en da inboor lingen aan de Gvvai-rivier trekken in noord westelijke richting terug. SCHIEDAM, 7 Juli 1806. Aan de leden van den gemeenteraad is kennis gegeven, dat o. a. ten raadbuize ter inzage zijn gelegd, teneinde in de eerstvolgende zitting van den raad, te houden op Dinsdag '44 Juli a.s., 's nam. 2 uur, te worden be handeld do. Het kohier no. 1 der pi. dir. belasting naar het inkomen, dienst 1896/7. 2o. Cntwerp-reglement en voorwaarden voor het gebruik van de gemeentelijke zwem plaats aan het Spuikanaal. 3o. Voorstel van burg. en wetb. tot wijziging: 0. der verordening tot regeling van het gymnasium. 1, van het huishoudelijk reglement voor de openbare middelbare scholen. 4o. Rapport van burg. en weth. op het adres van J. Noordhoek Az. te Vlaardingen, om ondersteuning uit de fondsen van het voormalige oude-mannenhuis. 5o. Adres van den leeraar aan het gymna sium, dr. B. Koster, waarin hij zich voor waardelijk bereid verklaart zijn ontslag aan te vragen uit genoemde betrekking. 6o. Adressen om onderhandsche huur van het aan de gemeente behoorende pand aan het Broersveid. De stukken sub 2—4 zullen den leden tijdig in druk worden bezorgd. De 55e verjaardag van H. K. H. de vorstin Zon Wied, geboren prinses der Nederlanden, werd Zondag alhier op de gebruikelijke wijze herdacht. De aanhouder wint, zoo dachten zeker ook de bestuurders van den N. Nederl. Boot- werkersbond te Rotterdam, want zij lieten zich niet ontmoedigen door het aanvankelijk geringe succes op hunne werkliedenvergade ringen hier ter stede en hielden Zondag en gisteren weder vergaderingen Zondag middag voor de werklieden der stearine- kaarsenfabriek «Apollo", en des avonds voor de losse werklieden, Maandagochtend te 8 uur weder voor dn werklieden van bovengenoemde fabriek toen voor de ploeg die van het nachtwerk kwam wat ten gevolge had dat de arbeid aan die fabriek gisterochtend gedeeltelijk werd gestaakt door een 30-tal werklieden in de perskamer. Door de politie waren reeds vroegtijdig de noodige voorzorgsmaatregelen genomen, opdat zij dieaan het werk wilden blijven daarin niet zouden worden verhinderd. Gistermiddag waren een viertal oude werklieden op hun genomen besluit om te staken teruggekomen en hebben den arbeid weder hervat. De nachtploeg van werklieden aan de pers kamer heeft gisteravond het werk niet hervat. Door twee bestuursleden van den N. N. Bootwerkersbond, De Jong en De Heer, is gisteren getracht met een paar stakende werk lieden de directeuren der kaarsenfabriek te spreken, doch De Jong en De Heer werden niet toegelaten. Aan de werklieden werd naar wij ver nemen gezegd dat zjj bet werk weer konden hervatten, doch dat geen verhooging van loon kan verleend worden. In een gistermiddag gehouden vergadering werd door de werklieden heftig uitgevaren tegen een der opzichters. Op bons van de fabriek kunnen de werklieden kleeren op krediet krijgenvanwege de fabriek worden brood en andere dingen verstrekt aan de werklieden tegen lager prijs dan waarvoor zij in den kleinhandel te verkrijgen zijn. De wijze waarop door den bedoelden op zichter, met de regeling belast, in dezen wordt gehandeld, zijn bejegening der werklieden, de berekening van overgeld enz. werd zoo danig besproken, dat een grondig onderzoek dringend noodig is geworden. Terwijl de werklieden hun grieven voor namelijk richtten tegen den bedoelden op zichter, moest bij De Heer de directie het voornamelijk ontgelden. Tegenover het loon van f 7 per week, waarvan aanstonds f2 af moet voor huishuur, en zieken- en begrafenisfondsen, stelde hij de hooge winstaandeelen der directie en de buitensporige dividenden der aandeelhouders. Hedenmorgen was de toestand nog dezelfde, doch om zeven uur nam hij een keer, door dien een vreemde werkman was aangeno men. Hiertegen werd door de overige werk lieden heftig geprotesteerd en zij dreigden allen het werk te zullen staken als die vreemde niet onmiddellijk werd ontslagen; tengevolge waarvan deze om 8 uur de fabriek weder had verlaten. Om halftien werden weder twee vreemde werklieden toegelaten en dit was voor allen het sein tot staken. De directie wist dit echter te voorkomen door drie werklieden op het kantoor te vragen, teneinde van hen te vernemen wat het algemeen verlangen was. Zoodra de overige werklieden dit bemerkten, volgden allen naar het kantoor. Men kwam evenwel niet tot een resultaat en verliet het kantoor, doch zonder het werkte hervatten. Op de vraag van de directeuren of de werk lieden den arbeid wilden hervatten, kregen zij tea antwoord dat zij vooraf nog een be spreking wilden houden in de fabriek, waarbij de directie kon tegenwoordig zijn, waarvoor toestemming werd verleend. Vervolgens werd op de binnenplaats ver gaderd, maar ook daar was het resultaat het zelfde, zoodat de directie toen voorstelde dat iedere afdeeling hare grieven heden of mor gen schriftelijk bij de directie zou inzenden, die deze alsdan zou onderzoeken en vóór Zaterdag er op zou antwoorden, mits men dan ook dadelijk het werk weder opvatte. Hiermede werd genoegen genomen, waarop alle aanwezigen den arbeid hervatten. Naar wij vernemen, moet het aantal sta kers ongeveer 50 bedragen, voor het meeren- deel werkzaam in de perskamer. De secretaris van het Nationaal Nederl. Arbeidssecretariaat is heden alhier aange komen om den stand van zaken, de werk staking betreffende, op te nemen. Het gala-diner, gisteren door H. M. de Ko ningin-Regentes op het koninklijk paleis te Soestdijk gegeven, telde 34 couverts. Daaraan hebben deelgenomen het buitengewone Chi- sche gezantschap, de heeren Knobel, minis ter-resident te Peking, en Groeneveldt, oud- vice-president van den raad van Indië, de dames du palais, de groot-officieren, benevens de dubbele dienst van Hare Majesteiten, de minister van buitenlandsche zaken en de leden der hofhouding, te Soestdijk verblijvende. De leden van het gezantschap waren te genover Hare Majesteiten gezeten. De muziek van het 5e regiment infanterie uit Amersfoort speelde tijdens het diner. Vóór het diner verleende H. M. aan den gezant en zijn gevolg audiëntie en vooraf ontving de gezant Li-IIung-Chang het groot kruis van den Nederl. Leeuw en de gezanl- schapsraad Litsjingfong het grootkruis der Oranje-Nassau-orde. Lofengluh, eerste gezant schapssecretaris, werd benoemd lot grootoffi- cier en de overige secretarissen werden benoemd tot commandeur, officier en ridder in de Oranje-Nassau-orde. De gala-maaltijd werd gehouden in de witte zaal, die voor deze gelegenheid met groen versierd was. Te 9 uren des avonds vertrokken de gasten. Bij gelegenheid van het bezoek aan het hof te Soestdijk, gistermiddag, werd door het Chineesch gezantschap eena collectie produc ten der nationale kunst en nijverheid van hooge waarde, als geschenk van den keizer aan de Koninginnen ten geschenke aangebo den. De kostbare geschenken bestaan uit: een vaas van oud porselein »sang de boeuf", 500 jaren geleden vervaardigd; een paar groote vazen met koperen binnenwandeneen paar theekopjes van oud wit porselein met ge kleurde figureneen stuk Chineesch satijn met bloemen der vier jaargetijden, van geel groene en lila-kleur; een rol Chineesch satijn, eveneens gebloemd en met goud doorweven, zoomede een viertal bussen thee van de aan- plantingen van Long Taing, licht van kleur en nqualité supérieure". De minister van financiën heeft, naar de N. B. Ct. bericht, op een audiëntie verleend aan ambtenaren der registratie, directe be lastingen, posterijen en telegraphie, medege deeld dat niettegenstaande de vele werk zaamheden op wetgevend gebied aan zijn departement, er toch gelegenheid is gevonden om een verbetering van de borgtocht-regeling ter hand te nemen en een avant-projet is gereed gemaakt. Over dat ontwerp, waarbjj uit den aard der zaak moet worden gelet op zoovele omstandigheden en bezwaren welke zich in de toekomst kunnen voordoen, zijn gevraagd de adviezen van deskundigen. Zoodra j de adviezen zijn ontvangen, kan het ontwerp j worden vastgesteld en een wetsvoorstel worden ingediend, dat, zooals de minister vertrouwt, zal voldoen aan de wenschen der ambtenaren De N. B. Ct. ontving heden van haren correspondent te Batavia het volgende tele gram kSpionnen hebben gerapporteerd dat de bruggen tusschen Kroengraba en Lampisang zijn verwoest, en dat bij Lampisang een ben— ting is opgericht. Oemar wordt dagelijks in het oog gehouden, In de buurt van Kroengraba wordt van daag door Oemar een groote strooptocht ge- j daan. Daarom zijn drie bataljons met generaal De Moulin naar Boekit Seboen vertrokken, De marechaussee heeft in last Oemar te be- letten om zijn_ tocht voort te zetten." In de gemeente Schoterland is door een elders wonend aanzienlijk grondeigenaar, die zijn naam liefst niet vermeld ziet, een tweede stuk heidegrond gelegen te Jubbega aangekocht, om d:trte ontginnen. Dit land j ligt dicht bij België(een deel van Jubbega waar de armoedigste gezinnen wonen en in hutten gehuisvest zijn) er zullen arbeiders woningen op gesticht worden. Deze woningen -uilen betrokken worden door gezinnen uit België, wier hutten dan worden afgebroken, i De algemeene vergadering van den «Nederl, J Boerenbond" werd Zaterdagmiddag te Utrecht i gehouden, De opkomst was talrijk. Onder de- aanwezigen bevonden zich de Kamerleden dr. j Schaepman, mr. Kolkman, Truijen en Yan Basten Batenburg. Jhr. Ridder de van der Schueren opende de vergadering met een rede, waarin hij zijn vreugde uitsprak over de talrijke opkomst en het groot belang van den Bond lot wel stand van den boerenstand en het vaderland uiteenzette. Bij de behandeling van de concept-statuten stelde de heer Louis van Rijckevorsel voor de invoeging: sop Christelijke grondslagen." Hierover ontstond eenig debat. De uitlating van het woord «Christelijk" is geschied om den Bond zoo uitgebreid mogelijk te maken en van protestantsche zijde bezwaar was ge maakt tegen het woord «Christelijk." Ten slotte werd aangenomen een voorstel van den heer Schaepman, waarmede het bestuur zich vereenigde, om te lezen»de Boeren bond, het Christendom als den grondslag der maatschappij erkennend en huldigend." Over de invoering van een paragraaf be treffende bescherming ontstond een langdurig en levendig debat Het slot was, dat niet ge stemd werd over een voorstel van den heer Van der Wijck, om de propaganda van de protectie in het reglement op te nemen en de invoeging niet werd opgenomen. Op voorstel van het bestuur werd de be paling dat men tot een der christelijke belij denissen moet behooren, zoo gewijzigd, dat men om lid te zijn als noodzakelijke grond slagen der maatschappij moet erkennenGod, eigendom en huisgezin. De overige artikelen werden ongewijzigd aangenomen met voorbehoud van herziening na zeker tijdsverloop, gedurende hetwelk de practische werking kan worden gadegeslagen* OverscMe. De heer J. H. A, de Josselin de Jong, burgemeester alhier, is voornemens om tegen 1 November e.k. zijn eervol ont slag aan te vragen als burgemeester dezer gemeente. 's-Gravenhage. Li-Hung-Chang en ge volg zijn gistermiddag te 3 u. 15 min. met een specialen trein van de Hollaadsche spoor naar Soestdijk vertrokken. Li reisde in het particuliere salonrijtuig, door Friedrich Krupp te zijner beschikking gesteld tot Parijs. Met denzelfden extra trein begaven zich naar Soestdijk generaal Verspijck, baron uu Tour

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2