N°. 9082. Tweede Blad A0. 1896 Woensdag 8 Juli. Vijftigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Binnenlandse he Berichten. UITGEYËÏ ODÉ. SCHIEDAM, 1 Juli I80G. De gewone audiëntie van den minister van financiën en van oorlog zullen Donderdag den 9n dezer niet plaats hebben. De minister van justitie zal in de helft dezer maand eenige weken buitenslands doorbrengen. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist óp 4 Juli bedroeg bij de Nederlandsche Bank f 2,152,917.56 en bij de betaalmeesters- 1,410,020.35V3 Te zamenf 3,562,937.91 Vi Atjch. Uit een op 2 Juli bij liet depart, van ko loniën ontvangen telegram van den gouver neur-generaal blijkt, dat bij de jongste ge vechten zijn: Gesneuveld: de sergeant F. Yerhey, de korporaal W. H, Teurlings en de fuselier H. J. Klaassens; gevaarlijk gewondde fuse lier H. H. K. Boomsema. Li-Hung-Chang. Aan het diner, dat de minister van buiten- landsche zaken Zaterdag te zynen huize ter eere van Li-Hung-Chang gaf en waarbij de genoodigden allen in ambtsgewaad of gala kostuum verschenen, heeft de gastheer een dronk ingesteld op Z. M. den keizer van China en op de betrekkingen van handel en vriend schap, die sedert eeuwen reeds tusschen beide natiën bestaan. De onderkoning heeft in antwoord hierop een heildronk uitgebracht op Hare Majesteiten de Koninginnen en op de welvaart van het land, dat hem thans zoo gastvrij ontvangt. De minister sprak in het Engelsch en namens den gezant antwoordde de eerste secretaris-tolk, Lifongloh. Reeds te 9 uur verliet de hooge gast het diner, daar hij eenigszins vermoeid was. In een vjjftal rijtuigen maakten Li-Hung- Chang en zyn gevolg Zondagmiddag te 's-Hage een rijtoer naar het Huis ten Bosch, welk buitenverblijf bezichtigd werd onder geleide van den intendant der koninklijke paleizen, jhr. Hoeufït van Velzen. Hierna werd de rij toer voortgezet o. a. langs het Huis de Pauw, door Wassenaar. Ten 5 ure keerde het gezel schap in het Hótel des Indes terug. Ten 7 ure Zondagavond had het banket, den Chineeschen staatsman door de regeering aangeboden, in het Kurhaus plaats. Vooraf woonde Li-Hung-Chang in de theaterzaal eene voorstelling van de ciuematograaf bij. De be weegbare lichtbeelden maakten zichtbaar êen verrassenden indruk op den gezant. Hierna reed het gezelschap langs de zeezjjde van het Kurhaus naar den hotel-ingang, waar de schutterij muziek, in de verandah opgesteld, hel gezelschap begroette met een welkomst lied, waarin Chineesche motieven gevlochten waren. De trap, naar het hotel leidende, was overdekt. In de vestibule werd de onderkoning en gevolg ontvangen door de heeren Roëll, minister van buitenlandsche zaken, Groene- veldt, Cremer en Knobel, benevens door de heeren Patijn, Uittenhove, jhr. Huydecoper, Ruysch, commissarissen, en Goldbeek, direc teur-generaal van de maatschappij ïZeebad". De corridor naar de eetzaal prijkte aan weers zijden met een versiering van levend groen. Alvorens aan tafel te gaan werd Li-Hung- Chang in een voorvertrek van de eetzaal afgescheiden door een Chineeschen tempel gevel het guldenboek ter teekeniug aange boden, waarvan een der bladen met het Chineesche wapen en een gezicht op een Chineesche haven was versierd, maar de grootkanselier gaf zijn verlangen te kenuen dit boek naar zijn hotel mede te nemen om daarin een opdracht te plaatsen. Bij het diner zat de vreemde gezant tus schen de ministers van buitenlandsche zaken en van koloniën. In het midden van het open vierkant, waaromheen de tafels gedekt waren, verhief zich een pagode van marsepein, die een paar meter hoog uit een berg van bloe men verrees. Ook de tafel prijkte met een rijkdom van bloemen, gelijk overigens de geheele zaal. Het menu bevatte in Chineesche drukletters een welkomstgroet van de hand van prof. Schlegel. Een afzonderlijk pracht exemplaar op gele znde met gouden rand was voor Li-flung-Chat: bestemd. Na afloop van het diner bracht zijne Excel lentie een kort bezoek in de concertzaal, waar hij in de hofloge plaats nam. Deze en de aangrenzende salons waren bijzonder fraai ingericht met een Chiueesch cachet, terwijl in de zaal, tegenover het tooneel, het Chineesche wapen, waarboven een waaier van pauweveeren, tusschen tropeeën met de wapens van Nederland was aangebracht. By zyn binnentreden speelde Manstiidts kapel hei Wien Neerlandsch Bloed", hetwelk daverende toejuichingen uitlokte. Na eenige nummers te hebben aangehoord, keerde het gezelschap naar de eetzaal terug om naar het vuurwerk te zien. Zeer fraai was o. a. de Chineesche tempel in zyn fan tastische kleurenpracht en het slotstuk een hulde aan den hoogen bezoeker in Chineesche letters: Li-Hung-Chang leve 1000 jaren." Een ontzaglijke menschenmenigte be woog zich den geheelen avond voor het Kur haus, terwijl dit laatste stampvol was. Omtrent Li-Hung-Chang wordt medege deeld, dat hij ondanks zyn 74-jarigen leeftijd, lcrnchtig van lichaam en gestel is, waarvoor zeker wel het meest getuigt het schitterend doorstaan van de vele vermoeienissen ver bonden aan zijn bezoek aan de Europeesche hoven, dat nog tot den herfst zal duren. De schitterende ontvangst, den Chineeschen grootkanselier Li-Hung-Chang te Scheve- ningen bereid, heeft hem tot een dichterlijke ontboezeming verleid in het gulden boek van het Kurhaus. De inhoud daarvan, door prof. Schlegel vertaald, is als volgt »Ik ben Md van de keizerlijke Chineesche academie geweest en groot-secretaris voor meer dan 50 jaren, 't Heeft niet in myn verwachting gelegen dat ik mij zelf zou heb ben bevonden in een paradijs op aarde over de zeeën en de oceanen als dit op Scheveningen is geweest. Ik heb een genoegen gevonden in de muziek en 't is eene groote verrassing voor mij geweest te lezen in het vuurwerk de wenschen voor mijn lang leven die geuit zijn. Dit heb ik in verzen willen brengen." Dan volgt eene verklaring of toelichting waarin Li-Hung-Chang zegt dat er vele letter kundige mannen in Holland zijn, welks ambte naren en de bevolking hem ontvangen hebben in een plaats aan de kust van de Noordzee. In de plaats was een concert en illumim»*:». Zij konden hem geen hooger compliment maken dan te lezen in het vuurwerk de 5 Chineesche letteren die beteekenen de wensch van zijn lang leven en voorspoed en het noemen van zijne waardigheid als de hoogste man onder den keizer. Dit gaf hem het denk beeld om het gedicht hier neer te schrijven. Aan den heer Knobel betuigde Li-Hung- Chang herhaaldelijk zijn tevredenheid over de ontvangst in Nederland. Voor de glnsslypers te Maastricht is bij de heeren Gerritsen c. s. ontvangen (3e lijst): £763.42. De stoomtram der H. IJ. S. M. Den Haag Scheveningen vervoerde Zondag circa 20 dui zend personen. De staatsspoortram naar Scheveningen ver voerde Zondag 14,000 passagiers. De Amerikanen, waaronder nazaten der Pilgrim fathers", hebben Zondag hun voor genomen bezoek aan Leiden volbracht. In de regentenkamer van het Jan Persijn Hof, door regenten daarvoor bereidwillig afgestaan, heb ben zij op die gewijde plek de nagedachtenis van John Robinson godsdienstig geëerd. Dinsdag der vorige week geraakte te Zeg waard een kar, bespannen met een hond, in de vaart laDgs den Schinkelweg. De geleider, een kleine jongen, was er tydig afgesprongen en op draf naar het gehucht Den Hoorn ge- loopen om hulp te roepen, doch door den heer C. Kruik was reeds het ongeluk opge merkt, die zich onmiddellijk derwaarts begaf en gekleed te water ging om den hond'te redden, "Wie schetst echter zyn schrik en verbazing, toen by, om het dier te redden, genoodzaakt was de kar in het water om te keeren,zijn buurmeisje er onder vandaan zag komen, dat juist daar genoemden weg passeerde en door de kar mede in het water was gesleurd. Dank zij nu de tegenwoordig heid van geest van den heer Kruik, gelukte het hem zyn buurmeisje alsmede den hond behouden op het droge te brengen. De luitenant-kolonel A. R. KraijenhofT van de Leur, commandant van het 5de bataljon 4de reg. inf. te Gouda, is met zijn paard gevallen, zoodat hij onder het paard is terecht gekomen. De overste heeft daarbij zijn linker voet zoodanig bezeerd, dat hij zich onder ge neeskundige behandeling heeft moeten stel len en geen dienst kan doen. Te Amstelveen komt het eigenaardig geval voor, dat een hond jonge katten zoogt en zich met moederlijke teederheid over deze ontfermt. Te Uden is Zondag een gehuwde vrouw door de stoomtram Vechel—Os overreden. Doodelyk gewond werd zij naar het gasthuis gebracht. De Zigeunerbende die te Straelen (Lim burg) was gelegerd, werd geduld, omdat de bevalling van een vrouw uit den troep afge wacht moest worden. By den doop van het Zigeunerkind stond tot peet de burgemeester van Straelen, baron Von Geier Schweppen- burg. De Zigeunerbende is Dinsdag in de richting van Wankum verder getrokken. Rotterdam. Morgen-(Woensdag) ochtend bij aankomst alhier zal Li-Hung-Cltang met zijn gevolg ontvangen worden aan het weste lijke gedeelte van het station D. P., onder de zoogenaamde korte kap, waar gewoonlijk de treinen uit's-Gravenhage aankomen. Hier zal eene versiering met groen worden aan gebracht. Terstond na aankomst neemt hij met zijn gevolg plaats in de op het perron aan die zelfde zijde van het station gereed staande rytuigen en vangt de rijtoer door de stad aan. Het station wordt geheel afgezet. De rijtoer gaat van het station D. P. langs Stationsweg, Cooisingel, Schiedamschen sin gel, Witte-de-Withstraat, Eendrachtsweg, Scheepstimmermanslaan, Veerkade, Willems kade, Willemsplein, Leuvehaven Wz., Visch- markt, Noordblaak, Kolkkade, Nieuwehaven, Haringvliet Z.Z., Koningsbrug, Wijnhaven N.Z., Leuvehaven O.Z., Boompjes, Ooster kade naar de aanlegplaats van de stoomboot Maa&nymph I. De aanlegplaats van die boot wordt geheel afgezet. Te ongeveer 10 uren vaart de Maasnymph af, om een tocht over de rivier te maken, waarna men te 11 '/s uur aan de Parkkade (die eveneens afgezet wordt) aankomt en vervolgens n de gereedstaande rytuigen te stappen en een rijtoer te maken door het V fl SGHIEDAMSGHE GOÜRAII. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.R5. - 2.50. - 0.10. BÜREAIl! BOTBRITBAAf 90. Advertentieprijsvan 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. 4

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 5