De eerste werkstaking in Schiedam. A0. 1896. Donderdag 9 Juli. N° 9083. KENNISGEVING. "Vijftigste Jaargang. Verschijnt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. ij iiche Bericht,en. cidische m\m. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door liet geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.30. - 0.10. BOKEA I): BOTEBITKjt AT {O. AnvERTENTiEPRnsvan 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone ïegel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Burgemeester en wethouders van •Schiedam, Gelet op art. 56 der Verordening op de Brandweer van 18 Juni 1880 (gemeenteblad no. 11 van dat jaar); Brengen bij deze ter kennis, dat hij hun Besluit van 2 Juli j.l. de volgende brand meesters zyn verplaatst: L. Perquin van spuit no. 9 naar spuit no. 3. X. P. van Rijke- vossal on »8z> s 6. J[. C. P. Wendt 9 »s5. J. Fcteris s 9 4. G. J. Vincent 7 s 8. Schiedam, den 8sten Juli 1896. Burgemeester en tcethouders voornoemd, VERSTEEG. Be secretaris, VERNÈDE. Eer dan wij zelf verwachtten, is in de kaarsenfabriek nApollo" een werkstaking uit gebroken. Reeds is van een treffende soli dariteit onder de arbeiders gebleken, even- aeer als van bezadigdheid en van zin voor orde. Nu onze berichten over de arbeidsverhou dingen kloppen met die der JV. Eott. Courant en met hetgeen hier ter stede sedert lang van algemeene bekendheid is, mogen wij, behoudens tegenbewijs, de juistheid er van aannemen. Voor zakelijke tegenspraak staan onze kolommen wagenwijd open, evenzeer als voor zakelijke bevestiging of toelichting. Een GO-tal volwassen mannen, f7 voor 72 uren werk en de helft van den werktijd nachtarbeid 1 Laat het waar zijn, gelijk wij meenen, dat dit bedrag met een premie van ongeveer f 1.35 wordt verhoogd, wat een hatelijke tegenstelling dan nog met dividen den van 20 a 35 zooals nu sedert een vijftiental jaren zijn uitgekeerd en met een potje in den vorm van afschrijving, dat we gerust op 200 van het kapitaal mogen begrootenEn de ergerlijke winkeldwang, waarin het stellig goed bedoelde voorschot stelsel schijnt ontaardAan welke zijde de sympathie van het publiek is, zal wel niet twijfelachtig zijn en bij werkstakingen de ervaring leert het wint in den regel de partij, welke door de billijkheid barer eischen en haar ordelijk gedrag die sympathie ver worven heeft. Maar wij vertrouwen, dat het niet tot een langdurige werkstaking zal komen met hare ellende voor honderden, haar financieele schade voor den handel, haar rente- en kapitaalverlies. Daarvoor springt de billijkheid der eischen te zeer in 'toog. Daarvoor heb ben wij een te goeden dunk van directeuren, commissarissen, aandeelhouders. Zij hebben getoond door het pensionneeren, zij het bij wijze van gunst, van oude werklieden, door het bevorderen van het herhalingsonderwijs voor de werkmeisjes, dat 't lot hunner onder geschikten hun niet onverschillig is. Velen van hen staan by eiken Schiedammer als menschenvrienden bekend. De branders kun nen zich in vele gevallen terecht op hun eigen geringe verdiensten beroepen tegen over overigens billijke eischen van hun arbei ders. »Apollo" kan dit in geenen deele. En ook het verstand mag medesprekeneen goed loon is vaak financieel voordeeliger dan een slecht. Reeds heeft de directie een ernstige over weging der gestelde eischen toegezegd. Wij hopen met grond op een korten eervollen oorlog en een langen voorspnedigen vrede. ENGELAND. In liet Lagerhuis verklaarde gisteren de minister van koloniën, Chamberlain, verno men te hebben dat de directeuren der Char tered Company beraadslagen of liet procu- raiierecht aan Cecil Rhodes ontnomen zal worden hij hoopte binnen eenige dagen de beslissing te vernemen. De onder-secretaris van buitenl. zaken, Curzon, zeide dat tengevolge van de vertoo- gen der mogendheden te Koristanlinopel last gegeven was aan de militaire overheid op Kreta om de krijgsverrichtingen te staken tenzij lot den aanval werd overgegaan. De Brilsclie consul te ivanea heeft gemeld dat het optreden der consuls een zeer goede uit werking heeft. In het Hoogerhuis is gisteren het wets ontwerp waarbij iiet verbod van invoer van levend slachtvee bestendigd wordt, zonder amendement aangenomen. Lord Herschell, ltd van het Hoogerhuis, heeft kennis gegeven dat hij bij de derde lezing der veeziektenwet een amendement zal indienen volgens hetwelk de regeering liet recht zou hebben, na verklaring van een der beide deelen van het parlement dat een kolonie of een vreemd land vrij was van veeziekte, den invoer van vee uit zulk een gebied toe te staan zonder dat het vee in de haven van aankomst geslacht behoefde te worden. Sir William Harcourt heeft een rede ge houden in de liberale meeting te Holloway. Hij zeide o. a. dat de regeeringsmeerderheid reeds begon te wankelen op haar voetstuk dat als de regeering toch moest vallen, dat maar hoe eer hoe beter moest gebeuren, dat het ministerie een ontzettenden slag had ge kregen door het gebeurde met de schoolwet, en ten slotte brandmerkte hij de Agricultural Rating bill als een onomwonden gegeven geschenk uit de openbare kas aan de grond eigenaars. Uit Londen wordt aan de Mag del. Ztg. gemeld, dat zeer waarschijnlijk de commissie van enquête naar de handelingen der Char tered Company bestaan zal uit 9 conserva tieven en G liberalen, onder welke Harcourt, Labouchere en Dilke Chamberlain zou voor zitter zijn. F B A N K E IJ K. In de Kamerzitting van gisteren, bij liet debat over de directe belastingen, verklaarde de minister-president De Méline dat de regee ring den status quo verwierp en geen tegen voorstel kan aanvaarden. De regeering stelt voor, 50 iniliioen minder belasting te heflen, en streeft naar het wegnemen van de groote ongelijkheid tussehen de belasting op ge bouwde en ongebouwde eigendommen, want het streven der socialisten, die het gezond verstand der landbouwers in de war willen brengen, moet tegengegaan worden. De Méline voegde er bij dat de regeering het tegenvoorstel van Doumer verwerpt om dat dit zou leiden tot onteigening van het grondbezit en tot gelijkmaking der vermo gens, terwijl het de meerderheid niet op zich vereenigt. De regeering, verklaarde de pre mier, verzoekt u, haar wetsontwerp aan te nemen indien de Kamer een andere poli tieke gedragslijn aanwijst, zouden wij niet iu staat zijn, haar te volgen. Na een zeer stormachtige Kamerzitting heeft De Méline rondweg de kwestie van ver flouwen gesteldhij verkiaarde met den meesten nadruk dat de regeering het tegen- vooistel van Doumer onaanuemelijk achtte. Het eerste artikel van «lat tegenvoorstel werd nu met 283 tegen 254 stemmen ver- .voi-pen. Op alle banken weid deze uitslag toegejuicht, elke partij schreef zich de over winning toe. De werkstaking in de ijzergieterijen en pletterijen te Rijssel is algemeen geworden. 11 U S L A N D. Uit Petersburg wordt aan de frankfurter Ztg. gemeld dat het Russische eskader binnen kort naar de wateren van Kreta zal stoomen. O O 8 T E N R IJ K-H OKGABU E. De «Deutsche Verein" te Brünn, de grootste liberale vereeniging van Moravië, heeft in stemming betuigd met de besluiten der ge machtigden van de Duitsch-Bohemcrs en verklaard dat zij de vorming van een krach tige, strijdvaardige Duitsche progressistische partij tegemoet ziet. Te Weenen is door 3200 personen een betooging gehouden tegen het besluit van den gemeenteraad, waarbij het subsidie aan de vereeniging voor volksontwikkeling van 3200 tot 500 ff. verminderd woidt.Er waren zeer veel socialisten opgekomen, en er werd ook nog een socialistisch getinte motie aan genomen. Alles liep ordelijk af. ITALIË. De Italiaansche Kamer heeft besloten tot een enquête naar den toestand der staatsspo ren. Er zal nagegaan worden of de dienst plaats heeft volgens het verdrag van 1885, of de salarissen der beambten en de dienstrege ling in overeenstemming zijn met de belan gen van den staat. De commissie van onder zoek zal bestaan uit 6 senatoren, 6 afgevaar digden en 3 leden door de regeering benoemd, en haar rapport binnen 6 maanden uitbrengpn. De Perseveranza weet uit goede bron dat de minister van oorlog Ricotti er op gestaan heeft dat zijn leorganisatieplantien onverwijld door de Kamers zouden behandeld worden, anders zou hij ontslag nemen. De ministerraad heeft nu besloten aan zijn verlangen te voldoen. Graat Wersowitsj, die naar Choa ver- trokkeu was om over de invrijheidstelling der Italiaansche gevangenen te onderhande len, is aan zonnesteek overleden. De warmte moet in geheel Abessymë ondragelijk zijn. Volgens een particulier telegram uit Mas- sowah heeft luitenant Pavone den 27n Mei uit Kassala een verkenningstocht gedaan in Osobri. Aan den linkeroever der Atbarahad een botsing plaats met een troep van '100 derwischenhet gevecht duurde den geiteden dag; aan de zijde der Italianen werd niemand gedood, van de derwischen sneuvelden er twee. SPANJE. Het ministerie heeft zich Maandag bezig- gehouilen met het verzet dat zicfi openbaart tegen de belastingplannen der legeering, vooral tegen de hervorming «ier accijnzen. Men vreest dat deze laatste tot ongeregeld heden aanleiding zal geven. De regeering zal daartegen maatregelen nemen. Vrij ernstige ongeregeldheden hebben plaats gehad te Villalonga, in de provincie Tarragona. Over Madrid komen weder berichten uit Cuba van herbaalde nederlagen door de 8paansche troepen aan de opstandelingen toe gebracht. Koionel Figueira sabelde met 250 ruiters de benden van Castille en Zeytas, 800 man sterk, uit elkander. Kolonel Roger sloeg een bende bij Villeban. Kolonel Bruella sloeg weer een vereeuigde bende. Veel kolonels zijn naar Cuba. A ffl E It 1 K A. De democratische conventie werd gisteren te Chicago te twaalf uur geopend. De zilver- mannen dienden het rapport in van de minder heid van het nationaal comité, waai bij de senator Daniel werd aanbevolen als tijdelijk vooizitter der conventie, in de plaats van senator Hill, door de meerderheid van het comité benoemd. Na verscheidene redevoe ringen voor en tegen weid het rapport der minderheid ten gunste van Daniel met 55G tegen 349 stemmen aangenomen, onder aan- houdernle toejuichingen der zilvennannen. De telegrammen uit Chicago blij ven tegen strijdig luiden. De strijdlustige zilverpartij daar moet voornemens zijn om Michigan voor haar doel te bewerken en te trachten Whit ney en Ilill op haar vijde te krijgen ook zou ze dreigen met een scheuring. Het be richt dat Allgeld met zijn medestanders be sloten heeft om de candidatuur van Bland te steunen, wordt nu weer tegengesproken Bland zou door hen losgelaten zijn. De demo craten van Texas moeten besloten hebben om geen afgevaardigden ter conventie te Chicago te zenden. AFRIKA. Uit Buluwajo wordt gemeld Majoor Plumer had j.l. Zondag een gevecht, dat verscheidene uren duurde, met de Mata belen. De vijand werd met een verlies van honderd man teruggeworpen. Het verlies aan Britsche zijde bedioeg 23 man aan dooden en gewonden. In den Volksraad der Kaapkolonie heeft Rose Innes gevraagd of de regeering in staat was, eenige inlichting te geven over de vlucht van Chs. Leonaid. Sir T. Uppington antwoordde dat de berich ten in de dagbladen nieuw waren, maar over dreven. H'y zou echter een nader onderzoek instellen, daar er gesproken werd van om- kooping der politie. De Times verneemt uit Kaapstad van 0 dezer, dat de commissie uil den Volksraad van den Oranje-Vrijstaat een rapport uitbrachL ten gunste van het overnemen van den spoor weg van de Kaapkolonie voor 2,789,000 p. st., die gedeeltelijk uit de inkomsten zullen ge- t

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1