Es ïertttim aan ie „Apllo". A0. 1896 Vrijdag 10 Juli. N°. 9084. Eerste Blad. KENNISGEVING. KENNISGEVING. "Vijftigste T aargan g. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. Biiitenlandsclte Iterichten. comum Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. B1IKÜ A t' BOTKRITIIAAT Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst woidt tegen tweemaal berekend. Snrlchtlngen welke gewaar, schade of hinder kunnen veroorzuken. EN WETHOUDERS VAN Burgemeester -Schiedam, Gelet op art. 8 der wet van den 2den Juni 1875 (Staatsblad no. 95); Geven kennis aan de ingezetenen dat op heden aan D. KRABBENDAM en zijne recht verkrijgenden vergunning verleend is tot .oprichting van een toe jplants van 1 napen, in het pand aan de Westmolenslraat no. 29, kadaster sectieC no. 4070. Schiedam, den 9den Juli 189G. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. Be secretaris, VERNÈDE. 4Eitting der Commissie wan onderzoek voor de Schutterij. Burgemeester en wethouders van Schiedam maken bekend, dat de commissie uit het plaatse lijk bestuur, benoemd ingevolge art. 15 der wet op de schutterijen, haie Imeede gewone jaarhjk- sche zitting zal houden op Maandag 20 Juli a.s„ des namiddags ten G ure. in het gebonw de St.-Joris Doele aan het Doeleplein alhier, tot het onderzoeken van de al of niet gegrond heid der redenen, die tot vrijstelling of uitsluiting van den dienst der schutterij, door de inge schreven en geloot hebbende personen van dit iaar en door de reeds vroeger ingelijfden zijn ingebracht, alsmede tot het onderzoek der nom- merverwisselaars en dat zij, die niet voor de commissie mochten verschijnen, gehouden zullen worden geene rede nen tot vrijstelling te hebben en mitsdien finaal mor den dienst der schutterij worden aangewezen. Schiedam, den 8sten Juli 1896. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. De secretaris VERNÈDE. Schreven wij gisteren een enkel woord van sympathie met de werkstakers en van vertrouwen in de bestuurderen der Apollo- labriek, het komt ons wenschelijk voor, nu eens na te gaan, hoe men moet komen tot een afdoende oplossing. Want zeer velen zul len meenen, dat een eenvoudige verhooging van loon, die men mogelyk acht met het oog op de hooge winstaandeelen der aandeelhou ders, voorgoed een eind aan alle moeilijk heden zal maken. En dat jnist is een grove dwaling. Want die loonsverhooging treedt eerst door en na deze staking in, is dus, hoe billjjk ook, toch afgedwongen. Zoodra nu deze loonskwestie van de baan is, zullen de werk lieden aan de Apollo voor andere grieven komen te staan; en, door de ondervinding geleerd, zullen zij ook aan die grieven door een staking een einde trachten te maken. Dat zal zonder eenigen twijfel gebeuren, omdat de loonskwestie, die nu aan de Apollo boven aan staat en al het andere verdringt, slechts een der vele gebreken en onrechtvaardighe den in de maatschappelijke positie van den werkman raakt; en zoodra dat éene gebrek is verholpen, kunnen de andere zichtbaar worden. Het gevolg van al die stakingen zal wezenhet verloopen der Apollo. En dat kan voorkomen worden, indien er slechts eenig inzicht bij de bestuurderen bestaat in de tegenwoordige ontwikkeling der maat schappelijke verhoudingen. Bestaat dat niet, nu, dan is aan hen de verantwoording voor alle latere botsingen, die den ondergang van hun eigen zaak en van tal van werklieden- families zullen ten gevolge hebben. In vele ondernemingen is een goede regeling onmogelijk in de practijk, omdat zij financieel zwak staan en alleen nog leven door lage loonen en diergelijke. Maar bij de Apollo is een goede regeling wèl mogelijk, omdat de zaken steeds vooruitgaan, wat niet alleen blijkt uit het hooge dividend, maar ook uit de dag-en-naebt-onafgebroken werkzaamheid, noodzakelijk om aan alle bestellingen te kun nen voldoen. Het ligt ook hier weer in de waardeering van den arbeid. Kapitaal zonder arbeid is waardeloos, industrieel even onbestaanbaar als schaduw zonder licht. De meest volledige samenwerking van kapitaal en arbeid is de beste waarborg voor beider gezondheid. Ditgaande van de aldus bepaalde waarde van den arbeid, komt men tot de volgende conclusies lo. de winsten van het kapitaal zijn abso luut afhankelijk van den arbeid, en komen dus voor een deel aan den arbeid toe (zie onder a) 2o. de onmisbaarheid van den arbeid maakt het voor het kapitaal gewenscht en verplicht, de arbeidskracht en de arbeidskwaliteit van den werkman zoo groot en zoo goed mogelijk te maken (zie onder b—gj', 3o. de onmisbaarheid van het kapitaal maakt het voor den werkman gewenscht en verplicht, zooveel mogelijk het voortbestaan en de onaantastbaarheid van dat kapitaal te helpen verzekeren (zie onder A); do. de noodzakelijkheid van harmonie en samenwerking tusschen kapitaal en arbeid maakt het noodzakelijk, dat vertegenwoor digers van beiden de eventueele botsingen en moeilijkheden tusschen die beiden voorkomen of uit den weg ruimen (zie onder f). Toegepast op de practijk geeft dit: a. winstuitdeeling mede aan de werklieden, evengoed als bijv. aan de directeuren der Apollo l. uitbetaling van een loon overeenkomstig de waaide van den arbeid, met een vast aactal werkuren c. vaststelling van een maximum-aantal vaste werkuren in een etmaal en achterelkaar; d. vaststelling van het maximum-aantal ovywerkuren in een week en achter eikaar, met bepaling van het loon per overwerkuur e. Storting voor pensioen, deels door den werkgever, deels door den werknemer, het fonds te beheeren door vertegenwoordigers van beide partijen, het pensioen te berekenen op 75 van liet vaste loon Storting voor een ziekenfonds, deels door den werkgever, deels door den werk nemer, het fonds te beheeren door vei tegen- woordigers van beide partijen, de uitbetaling per week gelijkstellende óf aan liet vaste weekloon óf aan liet pensioen g. storting voor een weduwenfonds, deels door den werkgever, deels door den weik- nemer, het fonds te beheeien als boven, de uitbetaling te regelen naar het aantal niet- wwdiönende kinderen der weduwe., met een maximum gelijk aan 75 °l0 van het vaste loon van den overleden man 2) h. vorming van een industrieel! eservefonds uit de winst, deels door den werkgever, deels door den werknemer, te beheeren als boven, te gebruiken óf voor uitbreiding van zakeu óf voor dekking van eventueele schade, de rente óf voegende bij dit fonds óf percents gewijze verdeelende tusschen de aandeel hebbers; 3) i. instelling van een selieidseommissia, be staande uit vertegenwoordigers deels van het kapitaal deels van den arbeid. Indien deze regeling in werking is, is de maatschappelijke positie van den werkman geheel voldoende en overeenkomstig ,recht en billijkheid ge regeld, voor zoover de verhouding van kapi taal en arbeid daarmee te rnaken heeft. Daar mee is dus ook voor het kapitaal een vrij groote zekerheid geschapen. Dat de Apolïo niet in eens al die regelingen treffen kan, spreekt vanzelf. Maar wel kan dat alles op een programma geplaatst wor den, dat in een bepaalden korten tijd wordt uitgevoerd. En met het allernoodzakelijkste, een looneherziening, kan onmiddellijk begon nen worden. Het overige hangt dan af van den goeden wil der betrokkenen. Of die betrokkenen daartoe zullen overgaan i) dit principe is logischer dan dat van uitbeta len van weekloon door den werkgever voor niet ge- leverden arbeid de indeelingen onder bg tullen dermate de positie van den werkman verbeteren, dat zijn arbeid vanzelf beter zal worden. J) door dit te doen waarborgt men het voortbe staan eener onderneming en stelt men den arbeid in de gelegenheid aandeelhouder te worden, wat ten slotte leiden kan tot de meest logische onderneming coöperatie. Er is nog een groot verschil tusschen men- schelijkheid tegenover den werkman en de erkenning van rechten hem toekomende. En daaiom twijfelen wij, want de verandering is voor van nature conservatieve iudustiieelen te geweldig. En de directeuren der Apollo hangen af van de aandeelhouders, voor wie deze fabriek ongeveer uitsluitend een finan- cieele opeiatie is. Toch leek het ons gewenscht, deze dingen eens ronduit te noemen, uitgaande vau het eenig ware standpunt, viagende slechts naar waarheid en recht, en niet vergetende dat het ook hier de belangen van 2 partijen geldt. Is aschrift. Blijkens liet interview van den correspondent \an het Handelsblad met de directeuien der Apollo geven dezen toe, dat de grieven der stakers gegrond zijn, gelijk ook blijkt uit de toegezegde loonsverhooging. Het is te hopen, dat bovenstaande be schouwingen door de bestuurderen der Apollo worden gedeeld, in het belang èn van de Apollo èn van Schiedam. E HANK R JJ K. De Senaat heeft met 219 tegen 30 stemmen het wetsontwerp op de oprichting van pro vinciale universiteiten aangenomen. De Duitsche gezant heeft van de deelne ming van het Duitsche rijk aan de wereld tentoonstelling van 1900 kennis gegeven. Evenzoo heett Italië dit officieel gedaan. Oos tenrijk deed dit reeds eenigen tijd geleden. De ijzerpletters te Roubaix hebben den arbeid gestaakt. Zij eischen opheffing van liet stukwerk en het premiestelsel, en 50 pCt. loonsverhooging voor elk uur dat zij langer werken dan 40 uren. Te Rijssel is de toestand niet veel verbe terd een honderdtal werklieden zijn echter weer aan den arbeid gegaan, en alles blijft rustig. ZWEDEN en NOORWEGEN. De koning heeft geweigerd liet door het Storthing aangenomen wetsontwerp betref fende het aannemen van een zuiver Noorsche vlag te bekrachtigen. RUSLAND. De regeering onderhandelt op het oogen- blik met een troep Duitsche bankiers, met het huis Mendelssohn aan het hoofd, over de conversie der 5 en 4>/s pCts. spoorweg- obligatiën in een 4 pCt. fonds en over eene nieuwe goudleening van 300 a 500 miilioen roebels, welke moet dienen om de hervorming van het muntstelsel definitief tot stand te brengen, welke met het oog op de kronings feesten tot het najaar is uitgesteld. Op het oogenblik beschikt de Russische staatsbank reeds over een goudvoorraad van 693.7 miilioen roebels, welke bjjna voldoende is

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1