l tk Biunenlaiidsehe Berichten. 4878—'85 0 pCt. 1891 23 pCt. 4886 5 1892 20 4887 1893 20 1888 20 1894 43 4889 29 1895 22 4890 24 s 1896 35 tot intrekking van alle in omloop zijnde papieren roebels. Donderdag, den lOOn gedenkdag der ge boorte van keizer Nikolaas I, is bij diens graf in de kathedraal der Peter- en Paulsvesting te Petersburg eene doodenmis gelezen, na afloop waarvan eene te dezer gelegenheid geslagen gouden medaille op het graf werd neergelegd. De czaar (die dus geheel hersteld is) en zijne gemalin, alsmede de keizerin- moeder, de ministers, tal van generaals en andere autoriteiten woonden de plechtigheid hij op het Mariaplein werd eene schitterende parade gehouden over alie garde-regimenten tegenover het standbeeld van keizer Nikolaas. 's Avonds vertrok het keizerlijk paar naar Peterhof. De gouverneur-generaal van Siberië heeft aan de regeering voorgesteld de maatregelen betreffende de staking der verbanning naar Siberië te bespoedigen. De keizerlijke beslis sing in deze wordt weidra tegemoet gezien. ITALIË. De weerstand tegen de legervermindering van den minister Ricotti neemt, ook buiten militaire kringen, aanmerkelijk toe. Men schijnt te vreezen dat een dergelijke maatre gel, onmiddellijk na de jongste nederlagen, geljjk zou staan met een verzwakking van Italië's steliiag als groote mogendheid en Frankrijk zou aanmoedigen zijn overmacht in de Middellandsche zee uit te breiden. Nu vreezen Ricotti en zijne radicale vrienden dat een verdaging van het Parlement tot aan den herfst, de kans van aanneming van zijn ontwerp geheei zou doen verdwijnen, Vandaar zijn aandrang om het onmiddellijk nog in de Kamer te brengen. SPANJE. De Kamer ver. 'ip gisteren, bij de be handeling van het adres van antwoord op de troonrede, het amendement der Carlisten, waarin instemming wordt betuigd met de Fransch-Russische alliantie. Uit Barcelona wordt gemeld dat de politie twee anarchisten in hechtenis heeft genomen, waarvan er een bekend zou hebben, de dader te zijn van den jongsten dynamietaanslag. GRIEKENLAND. Volgens den raad der Grieksche regeering 1 heeft de bevelhebber der opstandelingen op Kreta er in toegestemd, dat de afgevaardig den der in oproer geraakte districten gaan zitting nemen in de nationale vergadering. Dit besluit wordt beschouwd als het teeken I dat de toestand minder gespannen begint te worden. IC B K IJ E. De Times verneemt uit Konstantinopel, dat door den Nederlandschen gezant aan de Porte een nota is aangeboden, waarin de vraag is gesteld welke maatregelen te Yeddah worden genomen om de Europeesche inge zetenen tegen de Bedouinen te beschermen, sedert de Turksche bezetting in oproer is gekomen en heengegaan. De Porte heeft hierop geruststellend geantwoord, dat de Turksche troepen, die oproer maakten en wegliepen, uit de gelederen zullen worden verwijderd en door andere troepen vervangen. De leiders der revolutionnaire beweging op Kreta zijn Zondag bijeengekomen in een dorp in de provincie Apokoronr, tot het kiezen van de nieuwe voorloopige regeering. Er heerschte groote geestdrift. De nieuwge- kozenen legden den eed af, dat zij den strijd niet zullen opgeven, voordat zij geheele autonomie of de vereeniging met Griekenland verkregen hebben. De voorloopige regeering zal aan de mogendheden de besluiten mede- j deelen, welke de revolutionnaire vergadering zal nemen. Om te voorkomen dat de opstandelingen, prat op hun aanvankelijk succes, hunne eischen te hoog zouden stellen, hebben de gezanten aan de consuls last gegeven hen te waarschuwen, dat de eischen welke verder gaan dan de voorwaarden die de Porte heeft aangeboden op aanbeveling der gezanten, niet gesteund zullen worden door de mogendheden. AMERIKA. Het subcomité der democratische conventie te Chicago heeft een groot gedeelte van het partij-program opgesteld. Daarbij wordt gevraagd de onverwijlde invoering der vrije en onbeperkte zilveraan munting op den grondslag van 16 1, zon der de medewerking of toestemming van eenige andere natie af te wachten. Voorts spreekt het zich uit tegen de uit gifte van biljetten door de banken, op grond van de overweging dat alle papieren geld rechtstreeks door de regeering moet worden uitgegeven verlangt het dat geen douane rechten zullen worden geheven, anders dan voor doeleinden in het algemeen belang, en veroordeelt het de bedreigingen met herstel der Mac-Kinley-tariefwet. De paragrafen betreffende de Monroe- leer en Cubaansche kwestie zijn nog niet vastgesteld. AFRIKA. De Volksraad van den Oranje Vrijstaat heeft met 23 tegen 19 stemmen besloten tot overneming der spoorwegen die aan de Kaapkolonie toebehooren, en wei met 1 Januari 1897. Uit Kaapstad wordt gemeld De uit fort Salisbury ontvangen telegram men berichten dat veertig blanken en honderd Zoeloes de Mashona's hebben teruggeworpen bij Briseoes' hoeve. De opstandelingen ver loren daarbij 25 man. Nieuwe moorden wor den gemeld. In sommige gevallen heeft de inlandsche politie met de opstandelingen gemeene zaak gemaakt, na hun aanvoerders gedood te hebben. Marendella is door de op standelingen verbrand. CHINA. Volgeas een Dalziel-bericht uit Shanghai heeft de ontevredenheid in de oostelijke en westelijke provinciën van China weder vijan delijkheden tegen de vreemdelingen veroor zaakt. Een opstand van ernstigen aard, die ket werk schijnt te zijn van een geheime ver eeniging is uitgebroken aan de grenzen der provinciën Kiangsi en Shantung. Een aantal inlandsche christenen zouden in Shantung verloren zijn, waar, naar men zegt, ook eenige Franseiie zendingsposten zijn aangevallen en uitgeplunderd. Ook is een Duitsch katholiek zendeling gedood. In Chengtu, de hoofdstad van Czehuen, rijn biljetten aangeplakt van oproerigen aard. SCHIEDAM, 0 Juli 181)0. Wij schreven gisteren, dat door ïApollo" sedert een vijftiental jaren 20 a 35 is uitgekeerd. De juiste cijfers zijn 5 j> Gisteravond had wederom eene bijeen komst der werklieden van sApolfo" plaats. De Jong gaf zijne teleurstelling te kennen over het gejuich dat is opgegaan bij de kleine winst, welke behaald is, waardoor het behalen van verdere overwinningen bemoeilijkt wordt. Hij spreekt een woord van bemoediging tot de vrouwen, waarop in deze maatschappij zooveel neerkomt, en verheugt zich in de toezegging van flOQ en 100 brood en zonder dat nog gevraagd is. De arbeiders spoort hij krachtig aan tot eendrachtig handelen en aansluiting bij het bestuur, 't Eenige voor deel is f2 loon meer, maar nog geen Zon dagsrust, nog steeds gebrekkig premiestelsel, gedwongen nering enz. Spreker verwijt den niet-stakenden hun verkeerde gedragslijn, daar zij eenerzgds de stakers belemmeren, anderzijds profiteeren van de maatregelen door dezen genomen. De houding der stakers besprekende, betoogt hij dat de puntjes nogal op de i's zijn gezet. Toch behoort men op zijn hoede te zijn tegenover de directeuren, die bij aanvankelijke inwilliging vaak blijken terug te krabbelen, indien zij hun beloften zwart op wit moeten geven, getuige de wei felende houding van den heer Prins. Naar aanleiding van de verklaring van een der werklieden dat zij hetzelfde loon genieten als hier ter stede, wees De Jong de vetwei ders op de groote beteekenis van Zondags rust voor hun gezinnen, die door hun tegen woordigheid en steun vaak opgevroolijkt, ontwikkeld en van den breeden weg der wereldsche verleidingen weerhouden worden, terwijl de leden van 't gezin thans elkander ternauwernood kennen. Den niet-stakenden verwijtende dat zij de loonlijst der directie hebben aanvaard, ver klaart De Jong den strijd te zullen blijven strijden tot het einde. Door een loon van f 7 in de waagschaal te stellen, is reeds een winst van f 104 verkregen, zoodat spreker met moed en vertrouwen de toekomst tegengaat. Vervolgens nam De Heer het woord en daagde de vergadering uit om datgene te weerleggen wat gezegd was door hen, die voor oproerkraaier en socialist is gescholden. De commissarissen toch hebben de directie verweten dat zij en de opzichter I. de schuld dragen van de grieven der arbeiders, welke gegrond zijn, alsmede dat de directie op haar geweten heeft, dat de vrouwen en kinderen der arbeiders jarenlang gebrek hebben ge leden. Krachtig protesteerde hij tegen de klacht der N. Bott, Ct. over de houding van eenige bootwerkers, aantoonende, dat deze geheel op eigen gelegenheid handelden en geen mandaat hadden. Ook protesteerde hij tegen de rechtvaardiging van directeuren in het Handelsblad. Evenals De Jong wekte De Heer ernstig op tot volhouden der staking ondanks het aanbod der directeurenspreker beloofde steun der bootwerkers, maar eischte het ont slag van den beambte der fabriek over wie geklaagd wordt, den opzichter I., als zijnde noodzakelijk in het algemeen belang. Protes- teerend tegen de beschuldiging dat hij leeft ten koste der werkstakers, legde hij f 1 neer voor het fonds der stakenden en verklaarde dat de hongerenden bij hem om brood kon den komen. Nogmaals de tegen hem uilgezondenen uit dagende hem te weerspreken, dringt hij aan op volhouding in den strijd om goed recht. sMeeni niet", zegt hij, »dat ze de fabriek op rolletjes zullen zetten, want indien ze dat doen, gaan wij ze per fiets achterna." De houding der niet-stakenden noemt hij een zedelijken moord, daar deze door de offers der stakers den moed hebben gekregen om hunne grieven te uiten. In aansluiting hieraan herinnerde Van Ger- ven aan de onmogelijkheid om bij de directie recht te bekomen wegens de positie der bazen. De Jong tartte tot ontzenuwing van het hier gesprokenealle grieven zijn onderzocht en gebleken waar te zijn. Ten opzichte van de beschuldigingen door de directie aan 't adres der arbeiders herinnert spreker aan 't bekende: sHet zijn de slechtste vruchten niet, waaraan de wespen knagen". Toen de klagers zich bij de directie vervoegden om hun beklag te doen over de slechte kwali teit van het brood, dat slechts 790 a 825 gram weegt in plaats van een kilo, werd hun geantwoord dat dit zou worden onderzocht en dat voor iedere grief welke bleek waar te zijn, f25 zou worden uitgekeerd. Maar toen men met een tweede klacht aankwam, was de directie niet bereid tot een conferentie Nog deelde De Heer de ontvangst mede van een bijdrage van f50 van een Schie- damsch ingezetene. Nadat vervolgens nog een woord in het midden was gebracht voor iemand die 24 jaar lang op de fabriek gewerkt had en op een valsche beschuldiging ontslag moest nemen, werd de vergadering gesloten. Zooals wij in ons vorig nummer mededeelden, zou de loonlijst der stakers gisteren aan de directeuren der stearine-kaarsenfabriek i>Apollo" worden gezonden, wat toen niet is geschied omdat door de minderheid der werk lieden, die werkzaam zijn gebleven, een loonlijst bij de directie was ingezonden, ge heel buiten medeweten der stakers, waarmede zij zich aanvankelijk solidair hadden verklaard. Vanwege de directie der kaarsenfabriek, welke deze loonlijst spoedig had aangenomen, is daarop onmiddellijk een bekendmaking verschenen, waarbij aan de gehuwde, werk lieden voor de bereiding, wasehkamer, distil latie, koekenkamer, perskamer, koelhuis, classificatie en vuilpers een loonsverhooging van f2 per week en voor de ongehuwden van f 4.50 per week wordt toegezegd, terwijl de werktijd zoowel voor dag- als nachtploeg gelijkelijk op 72 uren per week (van 77) wordt bepaald en de premiën en het loon voor overwerk zullen genoten worden als vanouds. Ook het loon van de aschrijders zal vaa f7 op f9 worden gebracht; de overuren naar evenredigheid. Die Donderdagavond of Vrijdagochtend 7 uur zich niet hebben aangemeld om het werk te hervatten, zullen Deschouwd worden niet meer aan de fabriek te willen werken. Vanwege het stakerscomité is men aldus te werk gegaanvan iedere categorie was een man gekozen, die zou medewerken om de loonlijst en verdere eischen samen te stellen, welke daarna in een huishoudelijke vergadering zou worden vastgesteldaldus is geschied. Alvorens echter die loonlijst aan de directie te zenden, wilde men nog een be spreking houden naar aanleiding van de wijziging in de loonen door de directie gisteren bekendgemaakt. Hedenmorgen had deze bespreking plaats en het gevolg daar van was dat geen genoegen werd genomen met de voorwaarden der directie, omdat niet éen grief wordt uit den weg geruimd en van Zondagsrust volstrekt geen sprake is. Hedenmorgen is door 2 commissieleden onderstaande loonlijst aan de directie over handigd Art. 4. Verhooging van loon voor alle manne lijke personen (arbeiders) der geheele fabriek uitgezonderd de vaste ambachtslieden, dit alles nader te omschrijven en wel als volgt Voor de werklieden der perskamer, bereiding glycerineloods, vuilpers, wasehkamer, koekenka mer enz. een vast weekgeld van f10 per week en die te rekenen op 6 dagen van 12 uren, ieder met inbegrip der zoo hoog noodige schafturen en schafttempo's. Art. 2. Algeheele afschaffing van Zondagsarbeid. De Zondag te rekenen van Zondagmorgen 7 uur tot Maandagmorgen 7 uur; wordt er bij even- tueele gevallen of in tijden van nood wel gewerkt, dan krijgt de arbeider daarvoor een extra ver goeding van 20 cent per uur plus 100% ver booging van het verdiende loon. Premiestelstel. Art. 3. Vasthouden van het premiestelsel, echter in dien verstande dat de premiën over alle categorieën voornoemd zullen bedragen 5 centook die premiën, die wij zouden verdienen tijdens ons overwerk, komen ten goede aan de arbeiders. Daarenboven eenmaal per kwar taal na het opmaken der balans zal door de directie gelegenheid worden gegeven, aan eer.? uit de arbeiders te benoemen commissie, de boeker, na te zien tot bewijs van gelijkluidendheid met de door de arbeiders ontvangen premiën. Schafttijden. Are. 4. Invoering van bepaalde en vastgestelde schafturen en schafttempo's en wel als volgteen half uur (schafttempo) des f I

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2