r PElt TELEGRAAF. „Generaal De Moulin overleden. Kolonel Sternfoort waarnemend gou verneur/' S t e d e I ij k Nieuws. *s morgens van 81/3 tot 9 uur. Een uur schafttijd des 's middags van 121 uur en een half uur schafttempo van 4Va5 uur (*s avonds) dezelfde bepaling is geldig voor nachtarbeid, ook wat de uren betreft. Overwerk. Art. 5. Voor overwerk zal bepaald worden 20 cent per u,ur met inbegrip van de schafttempo'sde schafturen komen ten laste van den arbeider. DesZbndags 100 °/0 verhooging. Distillatie. Art. 6. De werklieden, werkzaam in deze tak van bedrijf, een vast weekloon van f12 per week, 6 dagen van 12 uren. Zij zullen voortaan in plaats van 4 nu 3 ketels bewerken. Mochten door omstandigheden de 4 ketels wol bewerkt worden dan verlangt mon een man meer voor de vuren te onderhonden ook zullen de artikels 2, 3, 4 en 5 geheel op ben van toepassing zijn. Stokers. Art. 7. De stokers zullen slechts 2 ketels te bedienen hebben in plaats var. drie. Voorts wordt bun weekgeld als voren vermeld bepaald op 13 gulden, met recht op de artikels 2, 4, 5 en 6. Aschrijdan. Art. 8. Het loon der aschrijders wordt gebracht op 11 gulden per week, als voren vermeld, met recht op de artikels 2, 4, 5 en 6. Koienrijden. Art. 9. Het loon der kolenrijders wordt gebracht op 12 galden per week, als voren vermeld met recht op de artikels 2, 4, 5 en 6. Vooilieden (oliegebouw). Art. 10. Deze zullen ontvangen 12 gulden per week, met behoud van bun gewone premiestelsel en mat volle recht op art. 1, 2, 4, 5 en 6. Voorheden (clarificatie). Art. 11. Deze zullen ontvangen 12 gulden per week met het volle recht op behoud van ait. 2, 3, 4, 5 en 6. Jongmaatjes. Art. 12. De jongmaatjes van 16 20 jaar zullen een vast weekloon genieten van 68 gulden per week, doch in dezen zin de eerste jaren op de fabriek f6.50, twee j'aar f7 en zoo voor ieder jaar 50 cent verhooging, zoodat zij den leeftijd hebben bereikt van 20 jaar, waarna zij als gewone en bekwame werk lieden moeten aangemerkt wordenvoor over werk zuilen zij ontvangen 12V« cent per uur; des Zondags ook 100 pCt. verhooging. Vrijgezellen of ongehuwden. Art. 13. De be kwamen en volwassen ongehuwde mannen eischen gelijke rechten als de gehuwde mannen, waar door ook hun grief wordt opgelost; zij wenschen geen onderscheid gemaakt te zien tusschen ge huwde en ongehuwde arbeiders. Ait. 14. Afschaffing van iederen vorm van gedwongen winkelnering en volkomen vrijheid tot het indienen van schriftelijke klachten dien aangaande aan de directie. Algemeene bepalingen Wanneer er overge werkt wordt komen de schafttempo's ten laste der werkgevers de schafttijden ten laste der werknemers (arbeiders). Wordt er in de schaft tijden of schafttempo's ook doorgewerkt, dan wordt voor ieder maal de som van 20 cents gevorderd door de arbeiders en 12i/3 cent voor jongmaatjes. De korte bespreking die daarbij is gehou den leidde echter tot niets, de directie ver klaarde dat zij haar nu eenmaal ingenomen standpunt zou handhaven en genoegen moest worden genomen met den door haar overge nomen loonstaat der minderheid en men voor de oplossing van verdere grieven etc. vertrou wen moest stellen in de directeuren. Door het stakingscomité is nog het vol gende schrijven aan de directie tegelijk met den loonstaat overhandigd, waarvan de ver korte inhoud aldus luidt: Dat zrj betwist het recht der minderheid om voor allen een loonstaat vast te stellen. Dat de gestelde voorwaarden volstrekt niet oplossen het vraagpunt Zondagsrust alsmede de willekeurige handelingen en tirannie van den onderdirecteur. Dat het comité gaarne antwoord ontving op de vraag of de grief die de directie der stearine-kaarsenfabriek »Apollo" had tegen den ïN. Nederl. Bootwerkersbond" gold de per sonen of den bond zelf. Dit schrijven was geteekend door de vier leden van het stakerscomité. Bij het stakerscomité bestaat het vermoe den dat de door de minderheid gisternamid dag ingediende loonstaat is afgedwongen door de directie, daar zij de eischen op een oogen- blik schriftelijk wilde weten en deze op kladjes papier met potlood in de fabriek zijn saamgesteld. Daar de directie blijft volharden bij hare weigering om met de bestuurders van den N. N. B. B. te onderhandelen, hebben dezen, in het belang der goede zaak, besloten de verdere ondei handelingen met de directeuren voor te dragen aau een comité uit de sta kende werklieden. Uit het gisteren door ons opgenomen ver slag van het Handelsblad blijkt, dat de di rectie van »Apollo" zichzelf tracht te verhef fen door te wijzen op het afdanken van werk lui aan de Delftsehe oliefabriek »nu het minder goed gaat". Ons is verzekerd, drt sApollo" wel degelijk de werklieden dadelijk wegzendt, indien zij overtollig worden. Dit zij daargelaten op 't oogenbük kunnen wij niet uitmaken wie waarheid spreekt. Maar aan de vergelijking van de directie willen wij ons houden. De verhouding tussqhen arbeid en kapitaal aan »Apollo" kennen we nu uit de gebeurtenissen der laatste dagen die aan de oliefabriek blijkt treffend uit de Fabrieksbode van 4 dezer commentaar is overbodig De aangekondigde algemeene jEers-verga- dering van de oliefabriek te Delft had Dins dagavond plaats, en hetgeen daar verhandeld en besloten werd is van zooveel gewicht, dat het ons wenschelijk voorkomt, daarvan, in afwachting dat de volledige notulen gedrukt en rondgezonden zullen zijn, een kort verslag te geven. De voorzitter opende de vergadering met de mededeeling, dat het de directie nog nim mer zoo moeilijk was gevallen, de Kern bijeen te roepen, als heden, daar het zeer pijnlijke redenen waren, die deze bijeenkomst noodzakelijk maakten. Reeds lang ging het gerucht dat de zaken aan de oliefabriek niet zoo goed meer gingen als vroeger; sedert drie jaren reeds kon geen winstaandeel aaD het personeel worden uitgekeerd, en moesten ook de aandeelhouders zich met een mager dividend tevredenstellen. Doch weinigen wisten dat de toestand inderdaad zeer ernstig was. De directie heeft in de laatste algemeene vergadering van aandeelhouders dien toestand, zijn oorzaken en gevolgen en de vooruitzich ten der onderneming uitvoerig uiteengezet en toegelicht, en spr. meende thans niet beter te kunnen doen dan ook deze vergadering mededeeling van dit verslag te geven. A>.nu ging spr. over tot voorlezing va', dit stuk, waarbij hij verschillende punten nog uitvoerig toelichtte, om ten slotte tot de conclusie te komen dat alleen groote zuinigheid in het beheer, gepaard met inspanning van alle krachten, de mogelijkheid zou openen aan de tegenwoordige omstandigheden het hoofd te bieden. Daarvoor moest dus een beroep ge daan worden, zoowel op de deelhebbers als op het personeel, en het was daarom dat de directie aan deze vergadering de volgende mededeelingen en voorstellen moest doen, die inmiddels gedrukt waren rondgedeeld. (Volgen de voorstellen.) Nadat de voorstellen door den voorzitter waren voorgelezen en uitvoerig toegelicht, waarbjj nog de mededeeling gevoegd werd dat de directie had besloten ook op haar eigen salaris 25 pCt. te korten, wees spr. er nog op dat bij sommigen misschien een on juist begrip bestond omtrent de opvorder- baarheid van pensioengelden bij ontslag. In éen zeer bijzonder geval, waar zulks gelegen heid gaf om met zeer groote zekerheid een bestaansmiddel te scheppen, heeft de directie de beschikking over deze gelden toegestaan, hetgeen mogelijk was omdat deze gelden nog niet bij een maatschappij gestort zijn, doch gedeponeerd blijven totdat omtrent den vorm der pensioenverzekering eene definitieve be slissing zal genomen zijn. Spr. wenscht echter uitdrukkelijk mede te deelen, dat dit geval geheel op zich zelf stond en van een derge lijke uitkeering der pensioengelden voorliet 60ste levensjaar in gewone omstandigheden geen sprake zal zijn. Vervolgens vraagt spr, of iemand naar aan leiding van de gedane mededeelingen en voor stellen het woord verlangt. Een der leden viaagt of de loonsverminde ring niet over drie maanden kan ingaan, daar men er in de gezinnen niet op gerekend heeft. De voorzitter antwoordt hierop, dat spr. gelooft dat het toch wel te voorzien is geweest, doch wijst er op dat de beslissing bij de vergadering is. Als zij niet met de voor stellen der directie medegaat, zal deze er zich bij neerleggen, doch spr. meent dat het be ter zal blijken nu reeds maatregelen te nemen, die misschien kunnen voorkomen dat later nog ingrijpender besluiten zouden genomen moeten worden. De voorzitter van de Kamer van den Arbeid, die vervolgens het woord vroeg, deelde de Ingebrachte bezwaren niet en was \an oor deel, dat na de mededeelingen der directie geen andere weg kan ingeslagen worden dan die zij voorstelt. Spr. meent dat deze voor stellen trouwens zoo in het belang van het personeel zijn als onder de tegenwoordige omstandigheden eenigszins mogelijk is, daar met ieders bijzondere belangen is rekening gehouden. (Applaus.) De voorzitter dankt den spreker voor deze woorden, en verklaart dat het de directie zeer verheugt in deze pijnlijke samenkomst der gelijke woorden van dezen spreker te mogen hooren. Vervolgens worden de voorstellen der direc tie bij geheime stemming met 20 tegen 2 stemmen aangenomen. Nadat de voorzitter aan de Kern den dank der directie voor dit besluit had betuigd, vroeg de-heer Knuttel nog het woord om namens de Kern de directie de danken voor de uit voerige mededeelingen en voor de wjjze, waar op zij de thans aangenomen bepalingen heeft ontworpen en haar het volkomen vertrouwen van het personeel te betuigen. (Applaus.) Met een woord van dank voor het gespro kene en een woord van opwekking voor de toekomst sloot de voorzitter vervolgens de vergadering, die ondanks den aard van het daarin verhandelde, door de wijze waarop zulks geschiedde een machtigen indruk maakte en een schoon getuigenis aflegde van wat bij wederzijdsch ernstig willen en goed vertrou wen kan bereikt worden. Fabrieksbode Hedenmiddag te 2 uur ontstond er brand bij A. Vrijenhoek, vleeschhouwer en spek slager aan den Singel alhier, waardoor de kleederen der vrouw in brand geraakten en ook haar arm gebrand werd. Door de hulp van C. Nobels werd het vuur gebluscht. De jV. 22. Ot. ontving heden van haren cor respondent te Batavia het volgende telegram Eergisteren is een excursie gemaakt naar IV en VI Moekims. Licht gewond zijn de luitenants Hoekstein en Meerburg, en zes minderen." Het JV. v. d. 1). ontving heden van haren correspondent te Batavia het volgende tele gram: »De excursie in de IV en VI Moekims is afgeloopen. Licht gewond werden de le lui tenant-adjudant J. H. Hoekstein en de le luitenant C. G. Meerburg: voorts vijf minde ren, van weike 1 zwaar." Er circuleert onder de meelfabrikanten een adres aan de Koningin-Regentes met verzoek de Nederl. maal-industrie tegen de Fn asche uitvoerpremiën te beschermen. Rotterdam. Gistermorgen 9 uur stoomde de trein met het Chineesche gezantschap het met planten versierde station te Rotterdam binnen. Eerst 7 minuten na het stilstaan van den trein steeg Li-Hung-Chang uit Daarop had de begroeting plaats tusschen het gezantschap en de aanwezige autoriteiten, waaronder B. en W., de garnizoenscomman dant enz. Na een goed half uur rijdens bereikte men de Nieuwehaven, waar de mariniers op Hr. Ms. JDufa het geweer presenteei den, en waar de Maasnymph gereedlag. Bij aankomst aan boord bood eene dame den gezant een bouquet aan, geel met blauw, dat met een vriendelijken handdruk werd aanvaard. De stoomboot voer langs de Oosterkade en de Oude Plantage tot den Oord, waar gezwaaid werd vervolgens door de Koningshaven door het Poortgebouw langs de kolentippen. Aan de Parkkade ging men aan wal, waarna een rijtoer langs den Westersingel, Kruiskade Kruisstraat, Eendrachtsweg naar de Dier gaarde werd ondernomen. Vooral de papegaaien bekoorden den gezant; hem werden twee der mooiste exemplaren aan geboden. Ook de wilde-dierengalerij vermaakte hem bijzonder. In "t hoofdgebouw had de lunch plaats, die de gemeente had aange boden. Te ruim halftwee was de lunch afge loopen, waarna onmiddellijk naar het station ■werd gereden. Na een dankbetuiging aan den burgemeester voor de ontvangst, drukte Li-Hung-Chang de heeren, met wie hij ken nis gemaakt had, de hand, en omstreeks twee uur stoomde de trein naar België. 's-Gravenliage. De ambassadeur van het Chineesche Rijk en zijn gevolg hebben gister ochtend de residentie verlaten om, na een bezoek aan Rotterdam, zijn reis door Europa voort te zetten met eenige dagen verblijf te Brussel en daarna te Parijs. De twee leden van het Militaire Huis van H. M., hem toegevoegd benevens de heeren, uitmakende de commissie van ontvangst, vergezelden den Groot-Kanselier. De ministers van buitenlandsche zaken en van koloniën en de luit.-kolonei Bierman, plaatsel, commandant, wachtten het reisge zelschap in het koninklijk paviljoen van het Hol!, station op en zoodra het hoofd der missie, gekleed in zijn geel zijden buis, binnen getreden was, liet de minister jhr. Roëll hem nogmaals vertolken hoe het Nederiandsche gouvernement met dit bezoek als hernieuwd bewijs van vriendschap tusschen de twee natiën vereerd was. Li-Hung-Chang liet in antwoord hierop door zijn toik uiting geven aan zijne gevoelens van erkentelijkheid over de vriendelijke ontvangst, hem op Nederlandsch grondgebied van de zijde der Vorstinnen, regeering en burgerij te beurt gevallen. Hij kon niet nalaten daarvoor nogmaals zijne meest oprechte tevredenheid te betuigen. Met handdrukken nam hij hierop van de ministers afscheid en, nadat hy in zijn fauteuil aan het venster had plaats genomen, was 'tzijn verlangen nogmaals den minister van buiten!, zaken de hand te drukken, waartoe ZEx. zich in het salonrijtuig begaf, dat tegen 8Vs ure naar Rotterdam wegreed. 's-GItAVElVIIA«E, 9 Juli. Bij het departement van koloniën werd ontvangen het volgende van heden gedagteekende tele gram van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië B U R G E ft L IJ K li STAND, Geboren7 Juli. Hendrika Casparina, J

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3