A0. 1896. Woensdag 15 Jul IN0. 9087. Eerste Blad. ijftig-ste J aargang. De werkstaking aan Apollo. Buitenlandsche Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: X ODÉ. i H couam. f 1.85. - 2.50. - 0.10. BUKGA.ll! BOTBltlTKAAT ;o. Advertentieprijs van 110 gewone regels me inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rjjlc Afzonderlijke nommers Nadat Vrijdag 1,1. de werkstaking der mannen geëindigd is met een belangi ke 'loonsverhooging, hebben een 160 meisjes den arbeid neergelegd. Men weet, dat aan Apollo ruim 300 ar beidsters zijn. Een 100, de gietslers en plak- sters, werken op stuk, en kunnen een be trekkelijk hoog weekgeld maken de andere hebben vast weekgeld. In ons voorgaand nommer namen wij de loonlyst op, die de staaksters wenschen te zien vastgesteld. De vaste weekloonen, thans f 2 a 13.60 be dragende, willen zij verhoogd zien op f 2.50 h f 4, een verhooging van om en om 20 °/0. De werkdag 12 uren, waarvan 2 uren schaft tijd. Zijn die verlangde loonen voor fabrieks arbeid met al de daaraan verbonden bezwa ren nu op zich zelf overmatig? Niemand die het beweren zal. Zijn ze aanmerkelijk hnoger dan n over eenkomstige betrekkingen, zoodat met grond beweerd kan worden, dat ze toch niet staande te houden zullen zijn Stellig niet. Zyn ze zoo hoog, dat de fabriek niet lan ger een behoorlijk loon aan het kapitaal zal kunnen verschaffen Nog minder. Welnu dan zijn de eischen gematigd en gerechtvaardigd, is de sympathie van het pu bliek gewaarborgd en kan hare inwilliging door de directie worden verwacht, zoo niet dadelijk, dan over korten tijd. Wij hopen en vertrouwen, dat dit geschie den zal ook zonder een langdurige werk staking. Een overwinning, langs vreedzamen •weg behaald door eendracht, volharding en beleid, staat hooger dan een met geweld ver kregen. Een loonsverhooging, toegestaan uit gevoel van rechtvaardigheid en menschelijk- heid is voor den industrieel eervoller dan «ene uit noodzaak verleend. Dat beide partijen dit bedenken mogen en 2ij zullen er wèl 'bij varen. P.S. Men zal onder de binnenlandsche be richten zien, dat de werkstaaksters zich voorloopig aan de voorwaarden der directie hebben onderworpen. .11 lb mrnnHTtiMmn," i f B 1 H K B IJ K, Een man loste heden by de wapenschou wing een revolverschot op Felix Faure, maar de president werd niet getroffen. Nadat de afgevaardigde Pourquéry de Bois- eerin gisteren in de Kamer onder zeer wei nig belangstelling zijn interpellatie over Mada gascar had ontwikkeld en Lebon hem geant woord had, werd te dien aanzien overge gaan tot de eenvoudige orde van den dag. De minister-president Méline las daarna het besluit voor, waarbij de zitting wordt gesloten verklaard, waarna de Kamer is uiteengegaan. Ook de Senaat heeft de oude vier directe belastingen aangenomen, waarna ook de zit ting van dit lichaam gesloten is. De legercommissie heeft, overeenkomstig het voorstel van den minister van oorlog, bepaald, dat er voorts 12 generaals zullen zijn, benevens 100 divisie-generaals en 200 brigad e-gen e raals De regeering is thans hezig fiscale maat regelen te nemen tegen de kloosters, die niet voldaan hebben aan de belasting op de con gregaties. Zoo wordt beslag gelegd op huren en pachten, die door derden aan die kloosters verschuldigd zyn. Te Marseille heeft de prefect een banket verboden, dat onder presidium van den socia- listischen maire dr. Flaissières in de open lucht gehouden zou worden. Hierdoor heerscht aldaar groote opgewondenheid. De oud-minister-president Bourgeois heeft te Liseux een groote redevoering gehouden, waarin hij aandrong op de vereeniging van alle republikeinen (concentration républi- caine), daar anders de rechterzijde der Kamer alle hervormingen tegen kan houden. Is dit bericht juist, dan stempelt het Bour geois, die met zijn laatste kabinet niets van de hooggeroemde concentratie heeft willen weten, vrijwel tot een weerhaan. B E L 6 I E. Het resultaat der herstemmingen voor de Kamerverkiezingen is een volledige nederlaag der anti-clericalen. Te Brussel haalde het zgn. democratische verbond 94,020 stemmen tegen 111,818 stemmen op de clericalen, waaruit volgt dat vele liberalen op de cleri calen gestemd hebben uit vrees voor de socialisten. Ook te Antwerpen hebben de clericalen een beslissende overwinning be haald. Te Mij vel werden drie clericalen en een socialist gekozen, te Philippeville een progressist en een clericaal. De groote meerderheid van de katholieken (in de oude Kamer 104 tegen 28 socialisten en 20 radicalen en liberalen) is dus nog groo- ter geworden en vaster dan ooit zit het mi nisterie-De Smet de Naeyer in het zadel. De katholieke partij telt thans 111 leden, de socialistische 29 en de liberale en radicale te zamen nog slechts 12. Het koninklijk besluit, waarbij de statuten van de maatschappij Brussel zeehaven erkend worden, heeft in de Belgische Staatscourant gestaan. ENGELAND. Het Hoogerhuis heeft, na een debat van drie dagen, het ontwerp tot gedeeltelijke vi stelling van grondbelasting van landerijen, in gebruik bij den landbouw, bij tweede lezing met 153 tegen tegen 32 stemmen aangenomen. De regeering schijnt het er op toe te leggen, de gunstige resultaten der financieele wet van 1894, door den toenmaligen minis ter Harcourt ontworpen, zooveel mogelijk te bederven. Nauwelijks heeft zij door het ge heel in hare macht zijnde Lagerhuis een ontwerp doen aaonemen, waarbij de rijke grondbezitters worden vrijgesteld van de helft der grondbelasting, of zij heeft weer een ander wetsvoorstel ingediend om de eigenaars van groote schilderijen- en andere ver zamelingen te ontheffen van successierecht van zulke voorwerpen, die naar het oor deel der regeering van nationaal, weten schappelijk of historisch belang zijn. Tever geefs werd voorgesteld deze vrijstelling alleen toe te passen op verzamelingen die voor het publiek toegankelijk zijn en werd er op gewezen dat op deze wijze rijke families, zoo als bijv. de Rothschilds, die voor een millioen ponden sterling aan kunstschatten bezitten per geslacht een geschenk zullen ontvangen van 80,000 p. st. terwijl de noodzakelijkste levensbehoeften belast worden de volgzame meerderheid heeft ook dit wetsontwerp onge- wjjzigd goedgekeurd. Er bestaat alle hoop op herstel van Stanley, ofschoon hij nog zeer zwak is. Scott Montagu legde gisteren in het Lager huis een verzoekschrift over, afkomstig van den gezondheidsraad te Buluwajo en waarbij verlangd wordt dat het charter derBritsche Zuid-Afrika maatschappij niet ingetrokken, en aan den bestaanden vorm van het bestuur van het gebied der maatschappij niets ver anderd zal worden. ZWEDEN en NOODWEGEN. De weigering van koning Oscar om het Stortings-besluit betreffende de »reine" Noor- sche vlag goed te keuren, heeft grooten indruk in Noorwegen gemaakt. Men vreest voor eene crisis, voor het geval ook de nieuwe kieswet, die zeker dit jaar door het Storthing zal worden aangenomen, niet door den ko ning bekrachtigd wordt. Het Noorsche Storthing heeft met alge meens stemmen het conversie-ontwerp aan genomen en een buitengewone oorlogsbe- grooting van 3,211,000 kronen goedgekeurd. RUSLAND. De politie heeft in een der voorsteden van St.-Petersburg drie geheime revolution- naire drukkeryen ontdekt. Men brengt deze ontdekking in verband met de laatste werk stakingen. Een honderdtal arrestaties hebben tengevolge van deze ontdekking plaats gehad. O O S T E N R IJ K-ET O N 6 A RIJE. Volgens het Nette, Wiener Tagebl. wordt door de Oostenryksche regeering een wets ontwerp bewerkt tegen de spionnage. Hierbij zullen hooge straffen op het raisdryf worden vastgesteld, welke voor Oostenrijkers nog verscherpt worden. Ook het verzuimen van aangifte zal strafbaar gesteld worden, terwyl van verjaring van schuld geen sprake zal zijn. B U L G A U IJ E. Volgens de Frogresz heeft de regeering een commissie benoemd, die een ontwerp regeling van de grenskwestie met Servië zal maken. Dit ontwerp zal dan aan de gevol machtigden, die namens Bulgarije met Servië onderhandelen zullen over een handelsverdrag, worden medegegeven. T U R K IJ E. Thans zijn 35 van de 43 christelijke leden van den Landdag van Kreta te Kanea aan gekomen. Gisteren zouden zij bijeenkomen, hunne eischen opstellen en bij den gouverneur- generaal indienen. Acht dagen wachten zij op antwoord van de Porte; is dit dan niet inge komen, dan zullen de afgevaardigden Kreta verlaten na een formeel protest aan de con suls gezonden te hebben. De eischen der Kretenzische vergadering zyn vooial de benoeming van een christelijken gouverneur, onder goedkeuring van de be noeming door Griekenland en waarborg van de mogendheden, samenstelling van een natio nale militie, terugtrekking van de geregelde troepen op enkele punten, een goede vertegen woordiging in de openbare ambten, economi sche onafhankelijkheid van Turkye onder betaliig van 10,000 pond jaarlijks, enz. enz. en last not leastwaarborg van de mogend heden, dat deze nieuwe instellingen in het leven worden geroepen. Alle telegrammen uit Kreta, die in de hoofd stad van Kreta aan een strenge censuur onder worpen zijn, worden ook nog eens naar Konstantinopel gestuurd, om daar nog eens door de censuur onder handen genomen te ■worden. Wat er daarna van het oorspronke lijke telegram is overgebleven, zal wel niet veel zijn. De Mohamtnedaansche Kretenzers hebben een schrijven tot de vreemde consuls gericht, volgens hetwelk in 14 dagen door de Chris tenen 12 Mohammedanen in Retymo gedood, 12 moskeeën en 5 dorpen verbrand zyn. De Folit. Corretp. verneemt uit Konstanti nopel, dat volgens officieele opgaven verleden jaar in Armenië bij de onlusten aldaar 10,535 personen gedood en 3671 verwond werden. Onder de dooden bevinden zich volgens deze opgaven 1828 Mohammedanen en onder de verwonden 1433. AMERIKA. Arthur Sewall van den staat Maine is door de democratische conventie te Chicago bij vyfde stemming gekozen tot candidaat voor het vice-presidentschap. De republikeinsche ziiverlui zullen den de- mcKjratischen zilvercandidaat voor het presi dentschap Bryan waarschynlyk niet steunen

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1