Biniienlandsche Berichten. en 17 andere kraals heeft vernield, in weerwil van den tegenstand der opstandelingen, die 45 man verloren. Fort Charter is nu van proviand ruim voorzien en goed verschanst. In den omtrek zijn nog drie blanken vermoord. Uit Buluwajo wordt gemeld Er zijn onrustbarende berichten uit de districten Mangwe en Tati ingekomen. Tal rijke troepen vijanden bewegen zich op den weg naar Tati, 25 Eng. mijl ten Zuidwesten van hier. De opstand schijnt zich naar het zuiden, tusschen Buluwajo en het Bechuana- land-protectoraat, uit te breiden. DeMakalaka's verzamelen zich in grooten getale op de noord westelijke grens van de Tati-concessie. Men vreest dat zich bij de opstandelingen in de Matoppo-heuvelen zullen voegen. AUSTRALIË. In Zuid-Australië is het kiesrecht voor vrouwen ingevoerd, en onlangs zijn de vrouwen voor het eerst aan de stembus verschenen. Met een geringe uitzondering maakten al de 59,066 vrouwelijke kiezers die de kolonie telt, van haar recht gebruik, SCHIEDAM, 15 Juli 1896. Deelden wij in ons nr. van den 5n Juni j.l. mede dat een Amerikaan, met name D. C. Mackenzie aan de Vereeniging van Gisthan- handelaren" een geheim had aangeboden, waardoor in de branderijen meerdere op brengst van uitstekende en duurzame gist zou worden verkregen, thans zy'n wij in staat gesteld het desbetreffend schrijven van den heer D. C. M. en wat daarop betrekking heeft, in zijn geheel mede te deelen; het is van den volgenden inhoud: Rotterdam, 16 Mei 1896. Aan HU. Branders van Schiedam. M. H. Hiermede heb ik de eer U een concept-over eenkomst aan te bieden, waarin ik U voorstel bij algemeene deelname en tegen eene vastge stelde vergoeding, eene methode te leeren ken nen ter bereiding van groote hoeveelheden uit stekende en duurzame giet; eene methode, -waarbij elk nadeel, anders aan zulke booge gist- prodnctie verbonden, geheel vervalt. Ik moet evenwel opmeiken, dat ik mij de Branders van Schiedam had voorgesteld als uit makende ééne groote combinatie, éen aangesloten geheel van gisthandelaren. Had ik geweten, dat ieder brander geheel onafhankelijk zijnen weg volgt, en dat ik mij dus met allen afzonderlijk in contact zou moeten stellen, dan had ik mi; elders geadresseerd. Nu echter enkele voorbe reidende werkzaamheden door de welwillendheid van het Bestuur der Yereeniging van Gisthan delaren zijn geregeld, wensch ik de zaak tot een goed einde te brengen, waarbij ik vertrouw dat de volgende beschouwingen zullen bijdragen. Mijne methode is in de meeste landen door een reeks van opvolgende patenten beschermd, welke patenten dusdanig zijn genomen, dat het stelsel zelf daaruit zeer moeilijk in zijn geheel is op te bouwen. Deze voorzorg was noodzakelijk tegenover de landen, waar geen patent te ver krijgen was, en ook om alle namaak in octroy- eerende landen zoo lastig mogelijk te maken. Mijn plan is dan ook niet om aan iederen fabri kant mijn procédé te verkoopen, maar om in elk land (a! naar de grootte), een of twee fabrikan ten of centrums van fabricatie, zooals Schiedam, het monopolie te verzekeren. Hierdoor za! slechts een klein gedeelte der voor de consumptie be- nondigde gist volgens mijne methode en dus onder gunstige voorwaarden vervaardigd worden. En omdat de prijs der gist zich zal blijven regelen naar de productiekosten van het grootste gedeelte, onder minder gunstige omstandigheden werkende fabrieken, zoo hebben de monopolie houders van mijn systeem zeer groote voordeelen boven de fabrikanten, volgens andere stelsels werkende. Wanneer dus Schiedam mijn stelsel aanneemt, en ik geef in België aan éene fabriek het mono pol' aijner methode, dan staan deze beide zeer krachtig tegenover alle andere concurrentie. Mocht echter Schiedam mijne methode verworpen, en ik verkocht haar aan een der groote fabrieken, elders in ons land gevestigd, dan zal het voor de Schiedamsche gistproducenten zeer moeilijk worden den strijd te blijven voortzetten, daar hun product niet alleen overtroffen zal worden in kwaliteit, maar ook het rendement hunner branderijen ver achter zal blijven. «oor die fabrikanten, welke zulks verlangen, heb ik de kosten van afkoop eener branderij van circa 900 kilo's meel daags gesteld op 130.-— p. st., ter vervanging van de contributie, waarvan in het concept-contract sprake is. Rekent men nu de kosten van installatie op 100 p. st., dan zijn de totale kosten 230 p. st., i 760.Hier staat tegenover eene meerdere opbrengst van 45 kilo gist per dag, uitmakende tegen f0.20 de waarde van f9.of f2700 per jaar. De kosten van afkoop en installatie worden dus reeds het eerste jaar gedekt. Maar er is meer. De dagelijks per branderij geproduceerde 18 of 162 kilo bezitten door hun onovertrefbare kwaliteit de hoogste verkoop waarde aan de Engelsche markt. Wordt er tot heden veel Hollandsche gist gepresenteerd voor 101per mand van 26 kilo, voor mijn gist zal zeer gemakkelijk en vooral in het eerste jaar 18/ betaald worden. Doch ook wanneer men aan neemt dat da prijs per mandje slechts 2/a 3/vooruitgaat of pi. m. 5 ets. per kilo, dan is de meerdere waarde van 162 kilo f8.10 per dag of p! m. f2400 per jaar. Tegenover een opoffering van f2760.staat dus reeds in het eerste jaar een bate van f5100.en wanneer daarbij gerekend wordt het genot om in winter en zomer gist te maken, welke duurzaam is, en de beste soorten evenaart of overtreft, dan vertrouw ik, dat de Schiedam sche gistfabrikanten zullen inzien, dat, hoe groot ook het voordeel voor den uitvinder is, bet voor deel door hen behaald, daar ruimschoots tegen opweegt. Mocht er de voorkeur aan geschonken wor den eene contributie te betalen volgens contract voorwaarden, welnu, deze bedraagt nog geen gulden per dag en zooals boven uitgerekend, staat daar tegenover een voordeel van dageüjfcsT pi. m. f 17. Ook vestig ik bijzonder uwe aandacht op het feit dat geen cent door u gewaagd wordt, alvo rens ik mijne beweringen in een der Schiedam sche branderijen volgens gevoelen van drie Uwer, volkomen bewaarheid heb. Ook dan echter behoeft Gij niet te betalen, wanneer Gij, om welke reden dan ook, Uw pand niet naar mijne methode kunt of wilt inrichten. En mochten er onder U zich bevinden, die een nieuw procédé ter gistbereiding in werking heb ben gesteld of willen stellen, bezwaar om mijn contract te teekenen bestaat er niet, daar zij alleen dan van systeem behoeven te veranderen wanneer zij het mijne werkelijk beter vinden. Ik hoop dat ik er in geslaagd ben duidelijk aan te toonen, wat U gevraagd en wat U aan geboden wordt. Mocht er in deze zaak eensge zindheid onder U bestaan, dan is binnen eenige maanden voor U de proef geleverd. In het tegenovergestelde geval zal ik mij ver plicht zien mijn procédé elders te plaatsen. Ik heb de eer te zijn Met alle hoogachting, D. C. MACKENZIE. Voornaamste punten eener voorgestelde overeenkomst tusschen de fubrikanten van Gist en Moutwijn (Spiritus) te Schie dam en den Heer D. C. Mackenzie. De heer D. C. Mackenzie, die eene verbeterde wijze van werken heeft gevonden voor de fabri cage van Gist en M o u t w ij n, veibindt, zich zijn procédé af te staan en proefondervindelijk aan te toonen aan de branders van Schiedam Rotterdam en Delft, met uitzondering evenwei van de beide groote gistfabrikanten te Delft ge vestigd, onder de volgende voorwaarden 1, Nadat de branders het contract hebben ge- teekend, waarbij zij zich verbinden voor hunne tegenwoordige branderijen, alsook voor die, welke zij nog mochten verkrijgen, om als mannen van eer, alle verplichtingen en voorwaarden van dit contract na te komen en deze niet trachten te ontduiken, zal D. C. Mackenzie op zijn eigen kosten en risico en binnen vier maanden na d° dezer overeen komst, zijn procédé proefondervindelijk aan- toonen in een der Schiedamsche branderijen. 2. Bij de toepassing zijner methode garandeert D. C. M, eene minimum-opbrengst van acht tien percent (18 °/0) gist, welke gist zal zijn van superieure kwaliteit, terwijl dezelfde hoeveelheid moutwijn zal gewonnen worden als tot nu toe het geval was. Moutwijn en spoeling zullen denzelfden smaak en reuk en hetzelfde karakter blijven behouden als van de Weenergist-branderijen, De kosten van arbeidsloon blijven onveranderd. De kosten van installatie zullen voor eene welingerichte Weenergist-branderij, van vier bak, bedragen 80 p. st. tot 100 p. st. 3. D. G. Mackenzie verbindt zich, den branders alle inlichtingen te geven, welke noodzakelijk zijn om zijne methode ten uitvoer te bren gen mochten er, gedurende het eerste jaar na d° dezer overeenkomst, storingen in het bedrijf zich voordoen, dan is hij of zijn ge volmachtigde verplicht op een schrijven van de commissie van arbitrage, hieronder ver meld, naar Schiedam te komen, zonder hier voor eenige vergoeding van reis-, varblijf- of andere kosten te kunnen vorderen. 4. De branders verbinden zich aan D, C. Mac kenzie of gevolmachtigden te betalen eene contributie van 10 cents per 100 kilo meel, verbruikt bij het doorvoeren zijner methode. Deze betaling zal geschieden in maandelijk- sche termijnen, waarvan de eerste termijn vervalt de maand, nadat de nieuwe methode in eene branderij is ingevoerd, en slechts voor zoolang het nieuwe procédé in werking blijft, en dan voor een tijdsverloop van tien volle jaren. De tijd, dat het procédé niet gebruikt wordt, maakt geen deel uit van deze tien jaren. Als vaststaande wordt aangenomen, dat een brander, die éen of meer branderijen in bezit heeft, niet verplicht is, D. C. M.'s procédé in éen of meerdere zijner brande rijen in te voeren en wanneer een brander, om welke reden ook, ophoudt de nieuwe methode in een of meer zijner branderijen te volgen, dan houdt zijne verplichting tot contributie eveneens opslechts wanneer hij •weer opnieuw daarmede begint, dan treedt deze verplichting weer in werking. 5.' Wanneer eene nieuwe wijze van gistfabri- cage wordt uitgevonden, welke in geenen deele kan beschouwd worden als eene een voudige vervolmaking van D. C. M.'s procédé, dan hebben branders het volle recht, die nieuwe wijze van werken in te voeren en zijn zij dan van alle contributie ontslagen. Mocht men echter eene methode vinden, welke slechts eene verbetering is van die van D. C. M,, omdat de hoofdmomenten daarin bewaard blijven, dan blijven alle be palingen van dit contract geldig. 6. Wanneer een brander, tien jaar na d° dit contract, met D. C. M.'s procédé begint, is hij vrij van contributie. Maar wanneer hij binnen deze tien jaar daarmee aanvangt, dan zal hij verplicht zijn deze contributie te betalen gedurende tien voile jaren, in te gaan op den datum, waarop hij D. C. M.'s methode gaat volgen. Het zal den branders geoorloofd zijn, de productie eener branderij, waarvoor zij reeds contributie betalen, te vermeerderen, zonder dat daarom de eindtermijn der oorspron kelijk voor die branderij vastgestelde tien jaren zal verschoven worden. 7. De branders zullen aan D. C. Mackenzie of gevolmachtigden eene maandelijksche opgave verstrekken van het meel in hunne brande rijen verbruikten zullen hem tevens in de gelegenheid stellen deze opgaven te contro leeren en na te gaan of zijne methode ge volgd wordt of niet. 8. Om alle geschillen uit den weg te ruimen, welke mochten ontstaan bij de proefonder vindelijke aantooning, die D. C. M. zich voorstelt te geven, geschillen omtrent onder geschikte zaken, die in strijd blijken te zijn met de gaianties, opgenoemd in No. 2, zal de commissie van arbitrage, waarvan hier onder melding wordt gemaakt, het volie recht hebben, om de afwijking van deze garanties te constateeren en overeenkomstig de waarde dezer afwijking de verschuldigde contributie, vermeld in No. 4, te verminderen. 9. Uit het nSidden der branders zal een commissie van arbitrage benoemd worden van drie per sonen, welke zich ten doel stellen alle kwes ties naar aanleiding van de uitlegging en opvatting van dit contract, ontstaan tusschen de fabrikanten en D. C. Mackenzie, te regelen. Deze commissie wordt door de bran ders gekozen, waarbij zij zooveel stemmen kunnen uitbrengen als het getal branderijen, dat hun toebehoort; hierbij het aantal branderijen gerekend naar art. 3 der Statuten van de Vereeniging van Gisthandelaren, alhier. D. C. M. behoudt zich echter het recht voor, éen of meer der gekozenen als aibiter te weigeren, zonder daarvoor redenen op te geven. Mocht op die wijze bij de benoeming van arbiters niet tot overeenstemming wor den gekomen, dan zal er éen benoemd wor den door de branders, éen door D. C, Mackenzie en éen door den kantonrechter van Schiedam. 10. Hoedanig de samenstelling dezer commissie ook moge wezen, haar uitspraak is bindend voor beide partijen, ti. Zij, die zitting hebben in de commissie vair arbitrage, zullen gezamenlijk eene toelage ontvangen van 3 der geïnde cuntributién, en deze toelage zal ieder kwartaal uitbetaald- wórden. De leden dezer commissie treden jaarlijks af, doch zijn terstond herkiesbaar. Schiedam, 8 Juli 1896. Aan de Vereeniging van Gisthandelaren, alhier. M. H. Ingevolge de opdracht, ons gegeven door Uwe Vereeniging in de vergadering van Mei 1.1., heb ben wij de eer U aangaande het voorstel van den den heer Mackenzie de volgende mededeelinge» te doen. Het voorstel zelf mogen wij in al zijn onder- deelen voldoende toegelicht achten door de cir culaire, welke op 16 Mei 1.1. aan de branders van Schiedam en omstreken werd rondgezonden. Nadat wij het met aandacht gelezen en met den heer Mackenzie breedvoerig geconfereerd hadden, is het ons aanstonds opgevallen, dat zijne wijze van optreden gunstig afsteekt bij die zijner voor gangers, waarvan Schiedam bij vroegere gelegen heden eena niet juist bemoedigende ondervin ding heeft opgedaan. Waren het vroeger meeren- deels grootsprekers, die met fraaie woorden en schoone beloften onze branders het hoofd vol praatten van de voortreffelijkheid hunner uitvin ding, maar ondertusschen èn voor overkomst, èn voor vei blijf en eindelijk voor hunne proef nemingen (die steeds op niets uitliepen) zich terdege vooruit lieten betalen, bij den heer Mac kenzie is van dat alles geen sprake. Hij moge op Amerikaansche wijze zijn plan in elkaar hebben gezet, hij moge, wanneer hij slaagt, eene goede business in Schiedam gedaan hebben, wij kunnen niet ontkennen, dat hij "jn aanbod doet op eene wijze, welke vertrouwen inboezemt en die allen schijn van oplichterij en oneerlijkheid doet verdwijnen. tiet komt ons zelfs voor, dat, wanneer iemand in deze zaak het bind van de rekening moest worden, niet wij dat zouden zijn, maar hijen dit vermoeden rechtvaardigen wij door ons den volgenden gang van zaken voor te stellen 1. De lijst van deelneming zij geteekend door de branders van Schiedam en omstreken, de heer Mackenzie komt over en richt op zijne kosten eene branderij naar zijn systeem in. In dien tusscbentijd heeft zich eene com missie van arbitrage gevormd, bestaande uit drie ^chïedamsche branders, in wier handen de heer M. zich dus feitelijk overlevert. Deze commissie maakt uit of de beloften op papier van den heer M. de proef van de praktijk kunnen doorstaan

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2