A0. 1896. Vri dag 17 Juli. N° 9089 m KENNISGEVING. Vijftigste Jaargang. ScMetoefeningen. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: X ODÊ. BüitRAlit BOTKKITKAAT Buit enlandsche Berichten. Binnenlandse he Berichten. KIED1NK COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers ƒ1.85. - 2.50. - 0.10. AnvERTENTiEPRiJSvan 110 gewone regels me inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De burgemeester van Schiedam brengt op verzoek van den heer Commissaris der Koningin in deze provincie ter kennis van belanghebbenden het navolgende bericht aan zeevarenden -Schietoefeningen op de HABSSBI§. 3de District. Volgens mededeeling van den Minister van -Oorlog, do. 9 Juli j.l. zullen op 21 Juli 1896 en zoo noodig op volgende dagen, schietoefe ningen plaats hebben van het foi t op de Harsscns, reede Texel. 3de District. De driehoek, gevormd door het fort op de Jlarssens, en de twee verst verwijderde voor anker liggende zeilvaartnigen met een roode vlag aan -dors mast, welke op ongeveer 9008 M van het fort verwijderd liggen, moet als onveilig worden beschouwd. Deze vaartuigen liggen 7500 M van ■elkander. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal een roode vlag, en een andere gekleurde vlag, aan gevende de richting, waarin gevuurd wordt, van het fort geheschen worden van minstens éen uur vóór den aanvang tot aan het einde der ■oefeningenterwijl een stoomboot de schepen, voor zoover mogelijk, zal waarschuwen en zoo gewenscbt hulp verleenen om buiten den on- veiligen driehoek te komen. Op die dagen zullen groote waarschuwings borden aan den ingang der haven en op het buitentalud der batterij Vischmarkt opgesteld zijn, waarop vermeld staat van waar en in welke richting dien dag gevuurd zal worden, terwijl nabij de batterij Wierhoofd en nabij het Torpedo- ■magazijn borden zullen worden geplaatst, waarop is aangegeven de beieekems der gekleurde vlag gen als volgtrood en witte vlag beteekent KL, zwarte vlag O wit en roode vlag 1., witte vlag W., wit en zwarte vlag N.O., rood en zwarte vlag Z.O., zwart en witte vlag Z.W., zwart en roode vlag N.W. Schiedam, 16 Juli 1896. De burgemeester voornoemd, VERSTEEG. F K i N K K IJ K. De commandant Bourgeois, die deel uit maakt van het militaire huis van president Félix Faure, heeft aan een berichtgever van de Evenement verklaard, dat men op het Elysée niet het minste gewicht hecht aan den aanslag op den president en dat Faure zelf haast niet gemerkt heeft, dat er een aan slag op hem gepleegd werd. De toon van de pers is dan ook vrij luchtig. De Libre Parole b.v. zou het heel jammer vinden als Faure, »een goeie man overigens", vermoord werd want dan zou hy in het Panthéon wor den bijgezet en daarvoor heeft hij niet de juiste afmetingen. De Chineesche kanselier Li-Hung-Chang is Dinsdag door president Faure ontvangen in tegenwoordigheid van den minister-president en de ministers van buitenlanösche zaken, marine, oorlog en koloniën. Li-Hung-Chang zeide dat de betrekkingen tusschen Frankrijk en China hartelijk geworden zijn na de grens regeling in Junan en Kwangsi, en dat de Chineesche regeering erkentelijk is voor Frankrijks tusschenkomst in de kwestie van Liaotong. Calvignac, de bekende socialistische maire van Carmaux, is gisteren in hechtenis geno men wegens beleediging van de regeering. In de stad heerschte hierover eenige op gewondenheid. De werkstakingen te Tourcoing, te Rou- baix en te Rijssel houden nog steeds aan zonder dat de orde ernstig gestoord wordt. B E L 6 1 E. Volgens de Petit Bleu heeft koning Leopold de benoeming van Jan van Rijswijck tot bur gemeester van Antwerpen bekrachtigd. Een dertigtal Engelsche socialisten, die te Antwerpen een werkstaking onder de dok werkers voorbereidden, moeten door de politie uit België verwijderd zijn. De Albertville, de Belgische stoomboot die op weg naar den Kongo is, is de Canarische eilandea gepasseerd. Hierdoor worden dus de berichten omtrent het vergaan van dit schip gelogenstraft. Terwijl de Engelsche Dongola-expeditie voortrukt, en ten oosten van het rijk van den Mahdi, by Soeakim, een sterke Engelsche troepenmacht zich bevindt, trekt ook de Kongostaat troepen bijeen om de derwischen te bestrijden. Dhanis, de bevelhebber der Belgische expeditie, beschikt over 9000 goed gewapende en goed geoefende soldaten, die aan iiet klimaat gewend zijn en de wijze van strijden der Arabieren kennen. Als reserve dient het Kongoleger, dat thans reeds 8500 man sterk is, en de troepen der bevriende sultanaten. De derwischen onder Mahmoed Achmed kunnen daartegenover slechts stellen 6000 man negertroepen en Arabieren, 350 ruiters en 2000 zwaard- en landvechters. ED6E1AJD. De kansen van de Iersche landwet staan thans minder gunstig. Nog maar enkele da gen geleden bedreigde het wetsontwerp geen ernstig gevaar. Maar toen hebben de natio nalisten een reeks amendementen ingediend de vertegenwoordigers der landheeren lieten daarop andere volgen om de eerste ongedaan te makende nationalisten deden er nog wat bij en de landheeren meenden ook voor deze een tegenwicht te moeten geven. En nu is nog Balfour, staatssecretaris van Ierland, ge komen met een twaalftal amendementen. Alle wijzigingsamendementen te zamen be slaan thans niet minder dan 23 bladzijden De amendementen van de regeering hebben aan liet ontwerp het meeste kwaad gedaan. De afgevaardigden Russell, secretaris van den Local Government Board, en sir Thomas Lea, vertegenwoordigers van de pachters van Ulster, hebben tegen deze wijziging gepro testeerd. Zij zien daarin een al te groote be gunstiging van de landheeren ten koste van de pachters en dreigen aan de regeering hun steun te ontnemen. Het door het Hoogerhuis eindelijk bij derde lezing aangenomen voorstel om een weduw naar te vergunnen met de zuster zijner over leden vrouw in het huwelijk te treden, hangt nog steeds aan een zijden draad. Het moet namelijk nog in alle i istantiën door het La gerhuis worden behandeld en de geestelijk heid zal nu trachten het daar zooveel moge lijk tegen te werken, zoodat het zeer de vraag is of er voor de afdoening nog genoeg tijd zal zijn. Het Lagerhuis tocli gaat uiterlijk 12 Augustus uiteen, tot welken datutn reeds elke dag is besproken, en wanneer het voor stel niet voor het eind der zitting is afge daan, moet het in de volgende door beide Huizen opnieuw worden onder handen ge nomen. RUSLAND. De regeering heelt besloten de versterkin gen van de westelijke grenzen des rijks nog aanmerkelijk uit te breiden. De stad Kofno, die reeds opgepropt met soldaten is, zal tot eene vesting van den eersten rang worden gemaakt, terwijl de in Polen liggende troe pen door regimenten uit het oosten zullen versterkt worden. Aan de families van de slachtoffers dei- ramp op het Chodynskoje-veld te Moskou zulien 3,500,000 roebels uitbetaald worden. ITALIË. De Kamers zijn tegen 21 Juli bijeenge roepen. Visconti Venosta heeft het verzoek van den minister-president Di Rudini om de porte feuille van buitenlandsche zaken over te nemen, ingewilligd. Het was hem een bij zonder genoegen, zoo schreef hij, mede te kunnen werken aan de vredelievende staat kunde, zoonis zij door het Drievoudig Ver bond gewaarborgd wordt, nadat hij van 1867 af reeds medegewerkt heeft aan de toenadering van Italië tot Duitschland en Oostenrijk. Uit Massowah wordt aan de Oorriere dilla Sera gemeld, dat in Tigre hongersnood heerscht. Menelik heeft last gegeven het volk van voedsel te voorzien en heeft vrijstelling van belasting verleend. SPANJE. De Kamer nam gisteren met 203 tegen 77 stemmen het adres van antwoord op de troonrede aan. Gedurende de debatten zeide de premier Canovas: De regeering heeft be sloten voor of na de pacificatie van Cuba politieke en economische hervormingen op het eiland in te voeren, om tot meerdere decentralisatie te geraken. Blykens een telegram van Cuba heeft het oorlogsschip Antonio Lopez een bark van de vrijbuiters in den grond geboord. De opva renden werden gevangengenomen. Daaren tegen hebben de opstandelingen bij Matanzas, met behulp van eene eleetrische geleiding, een trein in de lucht laten vliegen. Ver scheiden wagens werden vernield, zes men- schen gedood en achttien gewond. Het officieele blad te Havanna zal heden een besluit bevatten, waarbij bepaald wordt dat van 15 Augustus af geen vreemdeling die zich niet heeft laten inschrijven, zijn voor rechten als vreemdeling zal kunnen doen gelden, indien hy in verband met den op stand in hechtenis wordt genomen. GRIEKENLAND. De regeering laat het gerucht tegenspreken dat zij met Rumenië een verbond zou hebben gesloten tegen de Slavische volkeren van den Balkan. Tevens heeft de koning zijn voor nemen doen tnededeeleu, om in den loop van dezen zomer een bezoek te brengen aan Belgrado. De Times verneemt uit AtheneEen aan zienlek getal Kretenzen heeft zich Zondag nacht naar Kreta ingescheept. Zij hadden 700 geweren en een grooten voorraad patronen bij zich. AFRIKA. De Daily News beweert dat Cecil Rhodes en Beit aan de Chartered Company de som men hebben terugbetaald, voor welke het hervormingscomité te Johannesburg op haar heeft getrokken. Een telegram uit Salisbury, van 11 dezer, meldt dat een patrouille van 70 bereden manschappen met een maximkanon en een draagbare ambulance, uitgetrokken is om de blanken te Abercorn, op 65 mijlen ten noor den van Salisbury gelegen, te ontzetten. De streek is vol hindernissen en men verwacht ernstige botsingen. Er is te Salisbury een optische telegraaf opgelicht, die op een grooten afstand zicht baar is. Een ander telegram spreekt van het ver moorden van 10 blanken, eenige dagen ge leden, in het Hartley-kamp; de opstandelin gen zouden voornemens zijn, den 15n een aanval te doen op Salisbury. CHINA. De Engelsche bladen publiceeren een be richt uit Shanghai, volgens hetwelk de Chi neesche syndicaten tot den aanleg van een centraalspoorweg door China er niet in ge slaagd zijn voldoende kapitaal bijeen te bren gen. Het schijnt echter, dat de Franscheen Russische gezanten aan de regeering voorstel len hebben gedaan. Zij zouden voor rekening van hunne regeeringen gezamenlijk den be doelden spoorweg aanleggen en al het be- noodigde kapitaal leveren. SCHIEDAM, 16 Juli I860. Onze geachte stadgenoot de heer J. Dijk-

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1