A". 1896. N°. 9092 Eerste Blad. Be arMMevepi in SÉiedat Woensdag 22 Juli. ij f t i g s t J aargang. Verschijnt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÊ. Builenl au dsclie Berichten. COURANT. Abonnementsprijs, pep kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. B D B E A V BOIEB 1 T ft A .1 ?0. AnvERTENTiEPRusvan 110 gewone regels nae inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer0.10, Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. II. In ons hoofdartikel van 10 dezer somden wij op, wat voor een grondige verbete ring van de verhouding tusschen arbeid en kapitaal noodig is. Maar tevens gaven wij te kennen, dat de verwezenlijking ons onwaar schijnlijk lijkt, gegeven de industrieelen ge- lyk zij nu eenmaal zijn. Thans willen wij op eenige voor de hand liggende hervormingen wijzen, die niemand meer veeleischend in de ooren klinken, zelfs niet den werkgever, die eenig gewoon menschelijk gevoel bezit en begrijpt, dat niet het maken van winst zijn hoogste doel wezen mag, maar het goed en weldoend gebruiken van de groote macht, die hij door zyn positie oefent over zijn werk nemers. Den werkgever is niet alleen het beheer en de zorg over het kapitaal toever trouwd, maar evenzeer over den arbeid en de menschelijke voort-brengers daarvan. Het be drijf legt niet alleen beslag op de krachten de kennis van den arbeider, maar als onafscheidelijk daaraan verbonden op zijn ziel en op zijn lichaam en oefent daardoor weder zeer grooten invloed op het gezin en de maatschappij, waarvan hij éen der deelen is. A. Er behoort een veel inniger verhouding te zijn tusschen werkgever en -nemer. Zij behooren samen te werken tot éen doel, en hoe zou dit mogelijk zijn zonder elkaar te kennen, eikaars wenschen en bedoelingen en eigenaardigheden Er bestaan tusschen beide partijen zeker tegenstrijdige belangen wordt nu niet naar hooger eenheid gestreefd, hoe dan een vijandelijke verhouding te ontgaan en dus benadeeling van beide partyen? Leerzaam is in dit opzicht sApollo" ge weest. Vóór de staking was het standpunt der directie, dat er geen grieven bestonden, dat alles in de beste orde was. En nog geen week later erkende zij met klinkende daden, dat veel veranderd en verbeterd moest en kon worden. Zy heeft niet gedaan als zoovelen uit koppigheid het eerst ingenomen standpunt handhaven tot schade van werklieden èn aandeelhouders; zy heeft haai- eigenliefde weten te overwinnen; dit strekt haar zeker tot eer. Maar zou zulk een onbekendheid met den feitelyken toestand mogelijk zyn geweest, indien beide partijen inderdaad toe gankelijk voor elkaar waren geweest? Na tuurlijk neen. De directie heeft verklaard, dat ze nstellig genaakbaar" voor de werklui iswij denken er niet aan die verklaring in twijfel te trekken; niemand trouwens zal een oogenblik gedacht hebben aan een stellig verbod ooit eenen directeur te genaken. Maar wie weet hoe moeilijk het den werklui valt, om redenen van tijd en plaats en beschroomd heid, een patroon aan te spreken en hoe dikwijls grieven practisch gesproken slechts door den trechter of in tegenwoordig heid van baas en opzichter tot den patroon kunnen komen, terwijl die grieven dikwijls uit den aard juist baas en opzichter betreffen, die zal een officieele genaakbaarheid slechts een schijntje meer dan schijn noemen. Noodzakelijk is een waarlijk tegemoetkomende houding van den patroon en waar door de talrijkheid van het personeel een regelmatig verkeer met elk lid onmogelijk is, daar moet een vertegenwoordiging zijn, die de belangen en grieven langs regelmatigen weg tot het hoofd kan brengen en ook in andere opzichten gedachtenwisseling, overleg en sa menwerking mogelijk maakt. Een goede verhouding kan op alle andere factoren van den arbeid invloed oefenen. Immers de werkgever, hoe scherp van blik ook en hoe hervormingsgezind, kan niet alle misstanden door eigen aanschouwing ont dekken. B. Goed ingerichte werkplaatsen, behoor lijk verlicht en geventileerd, kunnen billijker wijze worden verlangd, uitzonderingsgevallen daargelaten. De werkman brengt daar zulk een groot deel van zijn leven door, dat ze" belangrijken invloed hebben op zyn physieken toestand. Een goede werkplaats vermeerdert en verbetert liet product en zal vaak een financieel verstandige uitgaaf zjjn. In de inspecteurs van den arbeid heeft men op dit punt deskundige en welwillende raad gevers. C. Een beperkte werktyd met Zondagsrust is van 't allergrootste belang. Hij heeft invloed op de hoeveelheid en hoedanigheid van het product, op den gezondheidstoestand van den arbeider, zijn verhouding in 't gezin en in de maatschappij. De eisch van een achturigen werkdag moge overdreven zyn, hij heeft een diepen grond en een eerbiedwaardigen oor sprong. Wij zouden zeggen, dat 10 uren werkeljjken arbeidstijd met geheele Zondags rust geen overdreven maximum is. Hoever, oneindig ver is onze stad van dien wensche- ljjken toestand verwijderd? Wij weten, dat ook het bedryf zyn eischen heeft, maar evenzeer dat met goeden wil en verstandig overleg het ideaal heel wat ge naderd zou kunnen worden. Men rekent nog veel te veel met den regel van drieëneen mensch doet waarlijk in 16 uren niet dubbel zooveel als in 8 Kortweg schandelijk is het te laten arbeiden 36 uren achtereen, zelfs al wordt dit niet bevolen maar toege staan en al gebeurt het by uitzondering. Maar die niet strikt noodig 14, 16, 18, 24 uren laat arbeiden, susse nu zijn ge weten niet met nog ergerlyker gevallen, »vant ooï zulk een werktijd is reeds onverant woordelijk, omdat hij de krachten uitput en geen gelegenheid laat voor huiselijk verkeer en voor hooger leven. (Slot volgt.) (l Wij raden zeer aan de lezing en overdenking van „Do verkorting van den arbeidsdag" door mr. Den Tex, met talrijke voorbeelden uit de practijk van die niet-cvenredigiftid. ENGELAND. De minister van koophandel, Ritchie, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat hij een ont werp zal indienen tot invoering van het metrieke stelsel. In het Lagerhuis verklaarde de minister van koloniën Chamberlain, gisteren dat de directeuren der Chartered Company aan Cecil Rhodes zijne bevoegdheden hebben ont nomen. Ik geloof niet, zeide de minister, dat, bi den staat van crisis waarin de opstand in Matabelenland nu verkeert, het oogenblik gunstig is om het vraagstuk te overwegen van ie verandering die er zou moeter ge bracht worden in het stelsel van het bestuur der territoriën van de Company. Het proces van Jameson en zijne vijf mede beschuldigden heeft gisteren bij het hoog gerechtshof voor den lord opperrechter van Engeland Russel een aanvang genomen. De advocaat der verdediging sir E. Clarke pleitte de nietigverklaring van de acte van beschul- i ging als zijnde onbepaald en dubbelzinnig. De gerechtszaal was vol. Na de repliek van den advocaat-generaal, de argumenten van Clarke bestrijdende, is de behandeling van Jameson's proces tot heden verdaagd. Uit Londen wordt gemeld Verschillende lezingen doen hier de ronde over den juisten tekst van het rapport, door de commissie van onderzoek uit het Kaapsche parlement uitgebracht over Jameson's inval. Volgens de eene lezing behelst het rapport, dat de Londensche directie van de Chartered Company van den aanslag afwist en door tusschenkomst van haar Kaapsch agentschap geld daarvoor beschikbaar gesteld, maar dat Rhodes naderhand een cheque daarvoor afge geven heeft. De commissie is echter eenstem mig in hare bevinding, dat Rhodes weken lang Jameson's schelmstuk met Beit en Harris heeft voorbereid. Weliswaar liet Rhodes den 29n December aan Jameson seinen, dat hij Jameson's plan van inval afkeurde, maar dit scheen meer op de ontjjdigheid van den lag van inval te slaan dan op het plan zelf. Het telegram van Rhodes werd om voor de ommïssie onbegrijpelijke redenen den 30n December achtergehoudende telegraaf werkte toen nog. De commissie wijst ook op de om standigheid, dat Rhodes den 30n December van Kaapstad wegbleef en zyne medeministers onkundig liet van gebeurtenissen, waarvan h alles afwist. De commissie besluit, dat de rol, die Rhodes gespeeld heeft, onvereenig- baar was met zijn eerste-ministerschap. De commissie betreurt, dat Rhodes niet voor haar verschenen is om inlichtingen te geven. De Times zwijgt over het rapport. DUITSCHLAND. Blijkens mededeeling in de Beichsanze.iger heeft het dienstjaar 1895/96 aan gewone ontvangsten 26,227,487 mark meer opgele verd dan bij de begrooting geraamd was. Van dat t edrag is 1,357,796 mark aange went tot dekking van meerdere uitgaven en zal. krachtens de wet van 16 April j.l., 13 millioen worden aangewend tot delgin van rijksschuld, zoodat nog een saldo van 11,869,691 mark beschikbaar is. ITALIË. Markies Visconti Venosta heeft de porte feuille van buitenlnndsche zaken in liet nieuwe ministerie aanvaard. Waarschijnlijk zal hij heden door den koning, die dan uit Monza terugkeert, beèedigd worden, en nog lieden zou bet ministerie voor de Kamers optreden. Volgens de Matin heeft Visconti Veno»ta de portefeuille van buitenlandsche zaken slechts aangenomen onder uitdrukkelijke voor waarde, dat D Rudini wat meer naar rechts zou sturen en een lid der rechterzijde tot onder-secretaris van staat zou benoemen. Io de eerste vergadering der Kamer zal Di Rudini zijn ministerieel programma voor lezen en daarby vooral den nadruk doen val len op de militaire kwestie en den buiten- landschen toestand. Het taliaanscft 'unesisch handelsverdrag is voor zes maanden verlengd. De Tribuni« ziet daarin eene beleefdheid van Frankrijk oor den lieuwen Italiaanschen minister van uitenlandscbe zaken en maakt zich nu reeds beangst over liens Fransche sympathieën. De heer Villa, voorzitter der Italiaansche Kamer, heeft aan den secretaris der inter parlementaire conferentie, welke te Budapest zal w -den gehouden, zijn adhaesie betuigd en beloofd aan het congres deel te nemer;: SPANJE. De minister van binnenl. zaken, Cos Gayon, heeft verklaard, dat hij het drijven en wer ken der vrijbuiters in Spanje kent en gade slaat. Zoodra de gelegenheid gunstig is, zal de justitie tot vervolging overgaan. De moeders van de naar Cuba vertrekkende Spaansche soldaten hebben bij de regeering protesten ingediend tegen het zenden van ver sterkingen. Men gelooft, dat de viouwen zijn opgestookt door de agenten der Cubaansche opstandelingen. De New- York Herald bevat een telegram van zijn correspondent te Key West, gedag- teekend 18 Juli, meldende, dat aan een Spaan- sche legerafdeeling onder generaal Saurez Inclan den Ion van deze maand by een ver sterkt! stelling van Maceo in de provincie mar del Rio op Cuba een zware nederlaag is toegebracht. De Spanjaarden moeten veer tien officieren hebben verloren en driehonderd doodet en gekwetsten tellen. Het gerucht gaat, dat generaal Inclan gevangengenomen is en in gijzeling wordt gehouden. T R K IJ E. Volgens de officieele opgave der regeering hebben de ongeregeldheden in Armenië het vorige jaar de meeste slachtoffers geëischt in het vilajet Diarbekir. Daar werden gedood 523 Mahomedanen en 254 verwond, terwijl 641 christelijke Armeniërs om het leven kwamen en 379 dunner wonden bekwamen. In het vilajet Bitlis kwamen verleden jaar 152 muzelmannen en 229 christenen m, terwijl gewond werden 180 Mahomedanen en 117 Armeniërs. In het rapport der Europeesche consuls te Kanea wordt van de jongste gebeurtenissen op Kreta het volgende verhaald:

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1