By een poging om een Kretenserzeilboot bij kaap Drepano te kapen, werden tien Turksche soldaten en een onderofficier ge dood. Hunne lijken werden in zee geworpen. Den 14n Juli trokken daarop zes Turksche bataljons de onzijdige strook over, naar verzekerd werd om de lijken te zoeken. Zij rukten echter onmiddellijk de provincie Apo- korona binnen, waar de opstandelingen hunne sterkste stellingen hebben. De Kretensers hadden gehoord van de beweging der Turksche troepen en met 2500 njan een lange heuvelrij bezet, waar zij den vijand afwachtten. Nog denzelfden dag vielen de Turken aanzij werden echter op alle punten teruggedreven met groote verliezen. Den 15n Juli werd, na aankomst van nog vier bataljons, de aanval hervat, doch weder afge slagen. De verliezen der Turken aandooden en gewonden worden op 500 man berekend. Reeds den 16n Juli berichtten de consuls aan hunne regeeringeo, dat maarschalk Abdullah-Pacha zonder voldoenden grond den ■wapenstilstand had geschonden, waarop de bekende vertoogen der gezanten te Konstan- tinopel volgden. Tevens ontvingen de consuls bevel bij de Porte'aah te dringen op staking der vijandelijkheden, de Kretensers aaa te sporen den vrede te bewaren en aan de afge vaardigden den raad te geven met de werk zaamheden in den Landdag voort te gaan. Aan de Vost. Zeitg. wordt gemeld, dat deze raadgevingen een pijnlijken indruk maken op Kreta. Men weet, dat de Kretensers een strikt verdedigende houding aannemen en w jst er op, dat de Landdag niets heeft te doen zoo lang de Porte de te harer kennis gebrachte voorstellen niet heeft goedgekeurd. Te Athene begint men de hoop op een vredelievende oplossing op te geven. Het Agentschap Havas meldt, dat bij Kaly- ves twee duizend opstandelingen zijn slaags geraakt met vijf duizend man Turksche troe pen. De gouverneur-generaal heeft aan de troepen het bevel gegeven om terug te keeren In hun vorige stellingen. De schermutselingen op Kreta hebben op gehouden; de christenen zijn meester van het terrein gebleven. De militaire bevelhebber, Abdullah-Pacha, is ontslagen en zal door een lageren officier vervangen worden. Het schijnt dat het revo- lutionnaire comité thans zijn eischen zal matigen, zoodat men een spoedig einde van den opstand verwachten kan. A M E R I K A. De democraten in den staat New-York hebben het te Chicago vastgesteld program verworpen. De heer Andrew D. White richt een open brief tot de voorstanders van den dubbelen standaard onder de democraten, waarin bij hen aanspoort het vaderland boven de partijtwisten te stellen en te stemmen op Mc Kinley. Hij zegt: »Het programma van Chicago is het begin van een lange lijst van anarchistische leerstellingen. En de can- didaat is ai niet beter. Hij heeft nooit het geringste bewys gegeven ~an staatsmans- beleid of van geschiktheid voor een ambt. Als in de dagen van den opstand moeten de vaderlandslievende mannen zich afscheiden tan het gepeupel." Koningin Victoria van Engeland heeft het ambt vao scheidsrechter in het grensgeschil tusschen Argentinië en Chili aangenomen. AFRIKA. De bijzondere commissie van het wetgevend lichaam der Kaapkolonie, belast met het onderzoek betreffende Jamesons inval, heeft baar rapport ingediend. Zij komt tot de con clusie, dat Rhodes kennis droeg van het transport krijgsvoorraad der de Beers Com pagnie. Verder verklaart zij het volgende: Beit, Rhodes en Harris ondersteunden krachtdadig den beraamden inval. Rhodes had de leiding eener combinatie, waardoor de inval mogelijk werd gemaakt. Er bestaat echter geen enkel bewijs, als zou het de be doeling van Rhodes geweest zijn, dat de strijd macht bij Pitsani Transvaal binnendrong, zonder daartoe eene uitnoodiging te hebben ontvangen. Eer schijnt het plan te zijn ge weest om eene beweging binnen Transvaal zelf te ondersteunen. Het valt niet te betwijfelen, dat de ambte naren der Chartered Company het raadzaam achtten het vooruitrukken te verdagen, en herhaaldelijk aan Jameson den raad gaven, te wachten totdat de toebereidselen voltooid zouden zijn. Rhodes en Harris stelden een telegram op, waarin bevolen werd het voort rukken van Jameson te staken, doch deze depêche werd niet verzonden. De commissie verklaart, dat de Chartered Compagnie alle noodige gelden verschafte met medeweten van het bureau te Londen, en Rhodes die gaven vervolgens dekte met een cbèque. De Timet verneemt uit KaapstadDe procureur-generaal Upington heeft een rap port van eene minderheid uit de parlemen taire commissie van onderzoek naar Jameson's inval ingediend. Dit rapport verklaart dat de commissie geen spoor eener schuldige voor kennis van de Londensche directie der Char tered Company heeft kunnen vinden dat zj op de geleverde bewijsstukken Rhodes niet verantwoordelijk voor den inval kan stellen dat zij Rhodes onwetend heeft bevonden van Jameson's plan en dat hij, teen de inval ge beurde, alles gedaan heeft op hem te stuiten. Een leger van 1600 man, onder bevel van den Engelschen generaal Carrington, is Vrij-, dag ten strijde getrokken tegen de Matabélfen in de Matcppo-heuveis. Cecil Rhodes is waarschijnlijk meegetrokken. Biunenlaiidsclie Berichten. SCHIEDAM, 21 Juli 1800. Te midden der vele werkstakingen en wan verhoudingen tusschen patroon en arbeider, welke in den laatsten tijd als een epidemische ziekte de atmosfeer bezoedelen en onzuiver maken, is 't goed nu en dan te worden ver kwikt en bemoedigd door voorbeelden van goede gezindheid, wederzjdsche waardeering en samenwerking. Tot de meest welsprekende van deze behoort voorzeker de typografen- vereeniging sAdelphismus", een corporatie, die, behalve onderlingen steun in dagen van tegenspoed en smart, steeds de gewenschte verhouding tusschen den patroon en het personeel beoogt en om haar neutraal karak ter aller sympathie heeft. Zaterdagavond j.l. was 't hoogtijd voor ïAdelphismus"; zij vierde n.I. gedachtenis van haar 25-jarig bestaan, welke belangrijke datum in hare geschiedenis op 1 dezer was aangebroken. Dat in de feestvreugde hartelijk en in ruimen kring gedeeld werd, bleek on dubbelzinnig bij 't binnentreden van de groote zaal der Officieren-Vereeniging, waar te mid den van door den bloemist J. H. van Dijk smaakvol opgesteld groen, de leden met hunne - genoodigden zich zeer huiselijk hadden geïn stalleerd, terwijl in 't front der zaal, aan de bestuurstafel, als autoriteiten zich bevonden de burgemeester en de secretaris dezer ge meente benevens de patroons, onder wie het buitengewoon eerelid, de heer H. A. M. Roelants. Toen het orkest de feestviering met zijn opwekkende tonen had ingeleid, nam de j I president, de heer J. J, Soudan, het woord ter verwelkoming van de velen, die zich gedron- gen hadden gevoeld deel te nemen aan dezen hoogtijd. Daar de vereeniging te dezer gele genheid een gedenkboekje heeft uitgegeven, waarin een terugblik over het afgelegd tjjd- vnk, zou spreker niet mondeling herhalen, wat door het geschreven woord zoojuist en blijvend was weergegeven. Alleen wenschte hij nog te constateeren dat ïAdelphismus" dankbaar en met voldoening op het verleden terugblikt en in het gelukkig verleden en blijde heden aanleiding vond om met moed de toekomst tegen te gaan. Te midden zijner groote vreugde betreurde spreker ten zeerste de afwezigheid van den hooggeachten be schermheer, den heer P. J. van Dijk van Mate- nesse, die door een lichte ongesteldheid verhin derd was, doch waardeerde hij daartegenover de aanwezigheid der overige autoriteiten, als mede die der zustervereenigingen »Hoe schoon is het broeders vereenigd te zien" te Rot terdam, sLaurens Janszoon Koster" te Leiden en sOnderlinge Hulp" te Tiel, benevens de bewijzen van sympathie in allerlei vorm van vereenigingen te dezer stede en elders. Als weerklank op 's presidents rede be tuigde de heer H. A. M. Roelants, onder geluk- wensch met dit zilveren feest, sAdelphismus" zijn dank voor de hem bereide verrassende onderscheiding ter gelegenheid van zijn gou den jubilé op 1 Maart j.l., de beste wenschen uitende voor den verderen bloei. Terwijl dronken werden gewijd, bravo's en hoera's werden aangeheven en liederen uit het feestprogramma werden gezongen, had een ongewone manifestatie plaats. Eenige typografen met omhulde banier verschenen in de zaal en namen plaats in het front; het was de baniercommissie met het lang verbeide vaandel, een geschenk van den be schermheer, belangeloos ontworpen door den heer A." W. M. Odé Jz,, te 's-Gravenhage, en vervaardigd in het atelier van den kunstborduurwerker H. Fermin aldaar. In 't kort zette de beer G. W. Snel als voorzitter der commissie, het verloop der besprekingen uiteen, hoe de beschermheer hen met zgn besluit verrast had en hoe verder deze schoone banier was tot stand gekomen. Met den wensch dat »Adelpbis- mus" haar vaan steeds als symbool zou hoog houden en allen zich nog vele jaren daaronder scharen zouden, onthulde hij het kostbaar geschenk voor aller oog, waarop kreten van verrukking en ingenomenheid werden verno men en een hoezeevoor den beschermheer weerklonk. De heer Soudan, zich tot tolk der vergadering stellende, betuigde 2yn dank aan de commissie voor het schitterend succes op hare bemoeiingen en verzocht haar den schenker van deze inderdaad schoone banier naar zjn meening de schoonste van Schie dam den dapk van »Adelphismus" te bren gen. "De leden op 'thart bindend dit vaan del steeds te beschouwen als symbool van verbroedering, eenheid en wilskracht, aan vaardde hij het onder eenleve het vaandel leve de beschermheer! Nog waren de verrassingen niet ten einde en stelde de heer Snel den president een lijst ter hand, bevattende bydragen van eenige ingezetenen ter ondersteuning van het fonds van weduwen of weezeo. Dat ook deze feest gave zeer welkom was, behoeft geen betoog de voorzitter hield zich dan ook in zjne dank betuiging voor meerdere dergelijke Zater dagavonden aanbevolen. Hierna werd het woord gevoerd door den heer H. J. C. Roelants, die mede namens zijn vader en broeder, een sierlijken lauwer krans aanbood met linten in de stedeljjke kleurendoor den burgemeester, die zich ver heugde in den bloei en eensgezindheid der vredelievende, ordelievende, hulp aanbren gende corporatie in de gemeente welke hg vertegenwoordigde; de president van »Hoe schoon enz." bood een zilveren me daille met lint in de Rotterdamsche kleu ren aaa de zilveren zuster, die van Tiel vereerde haar een fraaien lauwerkrans met bloemen, alles vergezeld van de hartelijkste ontboezemingen en beste wenschen. Fanfares weerklonken, bravo's en feestliederen werden aangeheven, er warden oogenbükken door leefd van rein genot en broederzin. Ook aan onderlinge waardeering ontbrak het nietde 4 overgebleven leden-oprichters H. A. Bladergroen, M. van Dgk, M. van Pinxteren en G. W. Snel werden gedecoreerd met de zilveren medaille, onder herinnering aan de onderscheidene verdiensten, terwijl den heer Snel bovendien het insigne werd vereerd van lid van verdienste, waartoe hij in de huishoudelijke vergadering van 1 dezer was geproclameerd. De president zelf, die al deze onderscheidingsteekenen had mogen uit reiken, ontving uit de hand van den secretaris, den heer O. L. Moerman, eveneens een zil veren medaille naar aanleiding van zgn 10- jarig presidium, door hem met zooveel toe- wgding vervuld. Hiermede was het officieele gedeelte afge- loopen en werd vervolgens een feestpro gramma afgewerkt, dat om zijn goede ver deeling en aangenamen inhoud de genoodig den tot in 't vroege morgenuur in prettige en opgewekte stemming bijeenhield. Gisteravond maakte het bestuur van sAdel phismus" met den president van de banier commissie zijne opwachting bij den bescherm heer, teneinde zich van de aangename taak te kwijten om hem den dank der vereeniging te betuigen voor zijn aanzienljk geschenk. Van deze gelegenheid werd tevens gebruik gemaakt om den heer P. J. van Dgk van Matenesse, die in December a.s. zjri 25-jarig 'protectoraat over nAdelphismus" voert, te gelgk met het 25-jarig bestaar. een zilveren .herinneringsmedaille aan te bieden. De be schermheer was door dit bljk van erkentelijk heid ten zeerste verrast en onderhield zich geruimen tijd met de afgevaardigden. Bij gelegenheid van het zilveren feest van de typografen-vereeniging nAdelphismus" is een Gedenkboekje in het licht verschenen, dat zeer zeker den leden der vereeniging een hoogst welkom aandenken zal zgn. Het boekje is opgedragen aan den beschermheer der vereeniging, den heer P. J. van Dgk van Matenesse. Het levert een terugblik op de lotgevallen der vereeniging en bevat een staat, behelzende de mutatiën en de leden, hunne inlagen en genietingen van af 1 Juli 1871 tot 1 Juli 1896, benevens hunne ver houding tot de kas op laatstgenoemden datum, alsook bijdragen in proza en poëzie zoo van leden der vereeniging als van vreemden. Door de smaakvolle uitvoering wordt de waarde van het werkje voor de Iedenzeker nog zeer verhoogd; trouwens geen andere uitvoering was van de firma H. A. M. Roelants te verwachten. De banier van sAdelphismus" is voor het publiek ter bezichtiging gesteld in de vitrine van het magazijn van de Gebr. Beausar, waar zj aller aandacht trekt. Aan de stedeljke gasfabriek alhier is een proef genomen met Zondagsrust, welke slechts in zoover"^ is gelukt, dat de werklieden om de 3 of 4 weken een vrjen Zondag zullen krijgen. Het bestuur van den «Brandersbond" al hier heeft gisteren naar aanleiding van het door de afdeelingen van den R.-k. sVolks bond", van Patrimonium" en van het «Alge meen Nederl. Werkliedenverbond" aan dien bond gericht schrijven in zake den toestand der brandersknechts voornamelijk wat het loon, betreft medegedeeld in ons vorig num mer de besturen van genoemde afdeelin gen uitgenoodigd morgen (Woensdag)avond een bespreking met hen te houden. In de vergadering van stoommolenaars- knechts, die Zondagavond werd gehouden onder leiding van de bootwerkers De Heer en De Bruin, werd op advies van De Heer besloten, - Maandagochtend aan het werk te gaan om de patroons een dag gelegenheid te geven op minnelijke wijze de looneischen in te willigen. Zgn Maandagavond de gevraagde loonen niet toegestaan, dan zal zoo besloot men verder Dinsdag tot algemeene staking worden overgegaan. Ook aan de knechts van de windkoren- molens werd verzocht hunne grieven in te brengen, welke alsdan Dinsdag in behande ling zullen geuomen worden. Wjders verklaarde De Bruin, dat hij den geestelijken adviseur zou uitnoodigen tot een openbaar debat over de houding van den R.-k. Volksbond en die van den N. N. B. B, Ondanks het er met de molenaarsknechts van de stoommolens Zaterdagavond niet zoo heel mooi bjstond en het te vreezen was dat het Maandag op een werkstaking zou uitloopen, is dat gelukkig tot heden niet ge beurd. De directie van dea stoommolen «Nederland", die eerst hardnekkig loonsver- hooging weigerde, heeft toch Zaterdagavond laat nog toegegeven en het loon der straat knechts roet f 1.50 per week verhoogd. Gister avond heeft ook de directie van» De Draak" het loon voor de straatknechts met f 1,50 verhoogd en voor het billen f 4 toegestaan. De molenknechts vragen nu ook verhooging van loon, hunne eischen zijn fl per week meer en een werkdag van 12 uren, bij over werk 20 ets. per uur voor de knechts en 15 ets. voor de jongens, dueh geen langeren werktijd dan van des morgens 5 tot des avonds 9 uur. Deze eischen zouden heden ter ken nis van de directie gebracht worden. De directie van den stoomkorenmolen »De Cycloop" heeft de molenknechts, den stoker en machinist, alsmede de meesterknechts van de straatknechts f 1 verhooging van loon toegekend en de straatknechts 50 cis. Yoor het billen is f4 toegestaan. Dientengevolge is de vergadering van molenaarsknechts gister avond niet doorgegaan. Ook de N. N. B. B. heeft thans evenals de R.-k. Volksbond een afdeeling molenaars knechts. Morgen (Woensdag) zal aan alle branders- knechts vanwege de »N. Nederl. Bootwerkers- bond" eene circulaire gezonden worden. J. G., wonende aan de Hoofdstraat alhier, heeft Zondag, toen de bewoners afwezig .waren, zich met een valschen sleutel toegaDg verschaft tot de woning van zgn neef D, Timmermans, mede aan de Hoofdstraat woon achtig, en zich daar wederrechtelijk toege- eigend eene som gelds ten bedrage van f 3920 in bankpapier en eenige gouden tientjes» Bij Hare Majesteiten te Soestdjk zal, van heden af, de dienst worden waargenomen door ridder Huijssen van Kattendjke, kamer heer ritmeester baron Van Tujll van Seroos- kerken, adjudant, en den ie-luitenant Loudon, ordonnance-officier. Dé gewone audiëntie van den minister van oorlog op Donderdag 23 dezer, zal niet plaats hebben. Het zilveren huweljksfeest van den vorst en de vorstin Von Wied wordt in hunne residentie Neuwied met praal en hartelijk- heidsbetoon gevierd. De inwoners hebben

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2