N". 9092. Tweede Blad A0. 1896. Woensdag 22 Juli. "Vijftigste jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, üinnenlandsche Berichten. Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. Rechtzaken. Kerknieuws. UITGEVER: JT ODÉ. BVBBACt BÖïBBtïBAAI 70. iCHIEDUI: COURANT. f 1.85. - 2 50. - 0.10. AnvERTENTiEPRusvan 110 gewone regels me inbegrip van eene Courant1,-10. Iedere gewone regel meer 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk J. Afzonderlijke nommers SCHIEDAM, 21 Juli 1806. De minister van financiën maakt bekendj dat op 18 dezer bij de betaalmeesters in kas •was1,709,233.7 5 en dat op denzelfden dag door de Nederlandsche Bank, ingevolge art. 113** van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van-2,449,102.81V*. De minister van oorlog hoeft den datum 15 Augustus, aanvankelijk vastgesteld voor opkomst onder de wapenen van miliciens verlofgangers, veranderd in 17 Augustus, daar de eerste datum op Zaterdag en boven dien op een Roomseh-katholieken feestdag Maria Hemelvaart valt. Van bevoegde gijde wordt aan het H. v. d. D. uit Den Haag medegedeeld, dat omtrent de kerkelijke aanneming van Koningin YVilhel- mina niets met zekerheid is bepaald. De berichten van het 17. D., dat de plechtigheid in September zal geschieden, zfjo onjuist; en evenmin is bepaald of de Koningin na hare aanneming al dan niet naar Soestdijk zal terugkeeren. Atjeb. Uit achtereenvolgens van den gouverneur- generaal van Nederlandsch Indïë bi het departement van koloniën ontvangen tele- graphische berichten blijkt, dat bij de jongste operatiën in Atjeh zyn gesneuveld de korpo raal L, Krol en de fuselier J. M. Bongers. Lombok. De Indische correspondent van het Alge meen Handelsblad seint onder dagteekening van gisteren Mami Otjitalib en 14 opstandelingen, ver scholen in de missigit van Praja op Lombok, hebben een Europeesch soldaat met speren gedood. Zij sloegen vervolgens op de vlucht onze troepen vuurden op hen zonder resultaat. De majoor der infanterie W. P. Wetselaar blijft te Praja. Men seinde gisteren aan het 2V. v. d. D. uit Batavia, dat de heer Ravenswaay be noemd is tot resident van Soerabaja. De heer J. C. Th. Kroesen, sedert 18 Mei 1888 resident van Soerabaja, is kort geleden tot lid van den raad van Nederlandsch Indië benoemd. Zijn opvolger is naar het schijnt de tegen woordige resident van Madioen, H. W. van Ravenswaaij, sedert 9 Dec. 1895 daar iu functie. Een persoonsverwisseling is echter niet uitgesloten, omdat de vorige resident van Madioen, B. H. H. Ravenswaay heette, en wij geen zekerheid hebben dat deze der. dienst reeds heeft verlaten. Naar de Hervorming verneemt, heeft het hoofdbestuur van den Protestantenbond in zijn laatste vergadering besloten aan de Koningin-Regentes zijne instemming te be tuigen met het adres van het Comité ter verbetering van den maatschappelyken en den rechtstoestand der vrouw in Nederland", inhoudende verzoek om opheffing van het verbod van onderzoek naar het vaderschap. By de op den 14n dezer gedane peilingen in den Nieuwen Waterweg, door de beambten van den waterstaat en het loodswezen, is als volgt waargenomenaan den stompen tons- kant 67,0 decimeter60 meter benoorden de ljjn der roode geleidelichtcn 83.0 decimeter op de lijn der roode geleidelichten 85.0 deci meter 50 meter bezuiden de lijn der roode geleidelichten 83.0 decimeter; aan den spitsen tonskant 53.0 decimeter; grondslag voor getijseinen, bij gewoon laag water, bij dag en nacht, van 8 Juni af, 80.0 decimeter. Als grondslag van de getijseinen is van 15 dezer te 6 uur voormiddag af 83 dM bij gewoon laag water gerekend, zijnde het minste water in de 110 M breede vaar geul, van 60 M benoorden tot 50 meter bezui den de lichtenlijn. Door de politie te Delft is in beslag geno men een valsche gulden met de beeltenis van Koningin Wilhelmina; het jaartal is onleesbaar. De stoomtram der H. IJ. S. M. Den Haag Scheveningen vervoerde Zondag ruim 14,000 personen, en de staatsspoorstoomtram 11,600 reizigers. Door de politie te Dordrecht is in beslag genomen een valsche rijksdaalder, met het borstbeeld van koning Willem Hl en het jaartal 1870. Het stuk is keurig afgewerkt alleen het randschrift is met een scherp voor werp ingekrast. De kleur gelijkt vrijwel op zilver en ook de klank komt dien van echte stukken goed naby het gewicht daarentegen bewijst duidelyk de valschheid: het stuk weegt slechts 17 gram, terwijl de echte 25 gram wegen. Men zij dus op zjjne hoede. (D. Ct.) Aangaande den aanleg van een haven onder Numansdorp, in verband met een tram- aanleg van daar naar Rotterdam en met een verbinding met de eilanden Overflakkee enz., verneemt de N. R. Ct. het volgende Aanvankelijk was het plan de haven in Numansdorp als uitgangspunt te nemen om door middel van een stoomboot verbinding te verkrygen met een stoomtram op Rotterdam en met een stoomtram op bovenvermelde eilanden, waarvoor aan de Rotterdamsche Tramweg-Maatschappij reeds vergunning was verleend. Daartoe zouden aan het einde der haven los- en lading plaatsen gemaakt worden met een hulpspoor aan de westzyde dier haven, die dan in gemeenschap met den aan te leggen tramweg zou worden gebracht. Vele onderhandelingen met de daarbij be trokken ambtsheerlykheid van Cromstrijen leiden tot zooveel moeilijkheden, dat de zaak afsprong. Door de Rotterdamsche Tram- Maatschappy werden dan ook spoedig andere middelen bedacht om haar voornemen te kunnen volbrengen, en thans bestaat het plan even westwaarts van de haven een tweede haven aan te leggen. Deze haven zou door het ryk worden ge maakt, en door vermelde maatschappij worden beheerd en onderhouden; en zyn de inlich tingen uist, dan zou dit plan reeds op de volgende staatsbegrooting voorkomen. Die havenaanleg staat, zooals uit het boven staande blijkt, in onmiddellijk verband met den aanleg van stoomtrammen op de Holland- sche en Zeeuwsche eilanden. Het is dus te verwachten, dat die eilanden aan het spoorwegnet verbonden zullen worden. Te Amsterdam vergaderden Zondag de onderteekenaren van den Oproep aau het Nederl. Volk tot ondersteuning der stakende glasslypers te Maastricht". In de plaats vau den heer Gerritsen, die voor geruimen tijd op reis gaat, werd de inzameling van gelden en de administratie daarover opgedragen aan eene commissie van drie leden, waarvoor benoemd werden de heeren Ch. R. Kouveld, P. Nolting en dr. Ewd. Denekamp, 117 Leidschegracht, welke laatste als penningmeester zal fungeeren en aan wien voortaan de bijdragen te zenden zyn. Aan de commissie werd de vrije hand ge laten, wat de contributie der gelden betreft. De commissie zal trachten zich met het AJgem. Ned. Arbeiders-secretariaat in den A. N. Diamant-bewerkersbond te verstaan omtrent den steun, aan de Maastrichtsche glasslypers te verleenen. Het dorp Volendam wordt weder druk bezocht door schilderessen en schilders, en in het bekende hotel van den heer L. Spaan der zyn Engelschen, Amerikanen, Duitschers enz. Meer en meer wordt het typische dorp aan de Zuiderzee bekend. Als een staaltje van menschelyke dwaas heid vermeldt de Huisvrouw dat eene Engelsche dame, lady Marcus Beresford, niet minder dan 150 katten bezit. Elke kat heeft een naam, en de meesteres weet ze alle nauw keurig van elkaar te onderscheiden. De gelegerheid tot verzending der correspon dentie naar New-Yoik (via Rotterdam) bestaat door middel van het stoomschip Veendam. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaaid op 22 dezer, des voormid- dags ten 9 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar New-York (via Amsterdam) bestaat door middel van het stoomschip Edam. De laatste buslichting aan het postkantoor to Rot terdam is bepaald op 22 dezer, des voormiddsgs ter, 4,25 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Bergen (Noorwegen) bestaat door middel van het stoomschip Olaf Kyrre. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotter dam is bepaald op 23 Juli, des namiddags ten 5.30 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Van 15 tot en met 18 Juli zijn langs het grensstation Rozendaal uitgevoerd naar Belgié ei Frankrijk47 stieren, 23 ossen, 75 koeien, 114 vaarzen, 86 kalveren, 43 schapen en 28 varkens. Teruggezonden van Esschen naar Nederland 5 zieke koeien. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde den Italiaan, die wegens zakkenrollerij werd aanga- houden en tegen wien een gevangenisstraf van drie jaar werd geeischt, tot vier jaar. De rechtbank te Leeuwarden heeft den 81- jarigen kassier Jan Brouwer, van Bolsward, schuldig verklaard aan verduistering en ver oordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf met korting van den tijd der preventieve hechtenis. De rechtbank te Heeren veen heeft S., gewezen ontvanger van Ooststellingwerf, veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf met aftrek van den tijd der preventieve hechtenis. Ne<L-Herr. Kerk. Beroepen; te Wildervank ds. N. L.Pic- cardt, te Scbarmerto Biezelinge ds. K. Loggers, te Velzente Vlachtwedde (toez.) de heer H. Hofstee, te Fmsterwoldte Kampen ds. F. J, Los, te Bruchem en Kerk wijk te Echteld (toez.) ds, D. Cladder, te Schoonrewoerd te Smt-Anneland ds. J. de Visser, te Brakel. Aangenomen: naarHooge-Zwaluwedoor ds. C. Plaatsman, te Doeveren c. a. Bedankt: voor Rhenen door as. J. Gr. Steenbeek, te Weespvoor Hilvarenboek c. a. door ds, A. de Pecker, te Gorinehem voor Hempens en Teerns door ds. M. Hefting, te Siddeburen voor Oudenbosch door ds. W. Voorst, te Kuinre; voor De Lier door ds. H. G. van Endt, te Woerden. Het Rotterdamsche bijblad van Nieuw Zeven bevat het program van de algemeene ver gadering van den Nederlandscben protestanten bond, die te Rotterdam den 27n en 28n Octo ber 's ochtends in Irene gehouden zal worden. Op den eersten dag is er 's avonds feestelijk godsdienstoefening in de Luthersche keik, waar

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 5