A°. 1896 Zondag 26 en Maandag 27 Juli. N°. 9096 Tweede Blad. F e u i I I e t o n. Jessie's Voogd. n i "V ij f t i g s t aargan g. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. Bnitenlaudsche Berichten. 1 G O U R A Ij T Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nomroers 1.85. - 2.50. - 0.10. B U R B A II «OTKRBTHA AT 70. AnvERTENTiEPRns van 110 gewone regels me inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. ENGELAND. Het Lagerhuis heeft, na vijf dagen beraad- slagens in tweede lezing, de artikelen van de lersche landwet aangenomen. In het Lagerhuis heeft de onder-secretaris van buitenlandsche zaken, Curzon, Donderdag op eene vraag van sir Charles Dilke of het waar is dat Fransche officieren onlangs een bezoek hebben gebracht aan Wadelaï, ge antwoord, dat hem daarvan niets bekend is en dat vermoedelijk Waday zal bedoeld zijn. Voorts deelde hij mede, dat het appèl in zake kapitein Lolhaire bepaald is op 3 Augustus. Het bestuur van den Kongostaat is in deze apellant en de Britsche regeering moet hem dus de volle verantwoordelijkheid laten om te waken dat het onderzoek volledig zij. De Britsche regeering heeft geen recht zich n deze zaak te mengen, aangezien de kwestie betreffende de eigendommen van den Engelsch- man Stokes is aangehouden. Niettemin be houdt zij zich het recht voor, later langs diplomatieken weg .bij den Kongostaat zoo danige stappen te doen als de omstandigheden zullen eischen. Bjj de Donderdag door het speciaal gerechts hof te Londen voortgezette behandeling van het geding tegen dr. Jameson c. s., legden verschillende getuigen verklaringen af over den marsch der expeditie. De postdirecteur te Mafeking deelde mede hoe de telegraaf draden werden» doorgesneden. Daarna ver telde de heer Bouwer, een jonge Transvaler, die [als schrijver werkzaam is in dienst van generaal Joubert, dat hij een brief heeft over gebracht aan Jameson, afkomstig van sir Jacobus de Wet, den Engelschen agent te Pretoria, en het antwoord voor sir Jacobus van Jameson had ontvangen. De hser Rowland, een wielrijder, verklaarde dat hij berichten uit Johannesburg aan Jame son had gebracht, en dat hij Jameson mede deelde, dat 2000 Johannesburgers gereed waren zich bij hem te voegen en dat de aanval der Boeren op Johannesburg ieder oogenblik kon verwacht worden. Hij had er nog bijgevoegd, dat het woord van oom Paul niet vertrouwd werd. Vervolgens werden verklaringen afgelegd betreffende den rit van Elofï naar het kamp van Jameson, het in beslag nemen van ma joor White's despatch-box na het gevecht bij Doornkop, en de verschillende telegrammen die tuschen de leden vau het Reform-comité te Johannesburg en Jameson gewisseld werden. Sir Thomas Saunderson, permanent onder staatssecretaris van buitenlandsche zaken, legde formeele bewijzen ner, dat dr. Jameson geen vergunning had van Hr. Ms. regeering om de expeditie uit te rusten. De heer Fleichat, vroeger hoofd van liet civiel-departement in de Zuidafrikaansche republiek, identifieerde verschillende stukken en brieven. Hij verklaarde, dat Jameson hem n de gevangenis vertelde, dat hij hoopte alle billijke uitgaven voor de expeditie van het Johannesburgsche hervormingscomité te zul len' terugkrijgen. Majoor White had zijn dag boek teruggevraagd, doch dattorney general der Zuidafrikaansche republiek had gewei gerd dit verzoek in te willigen. Het Kretenzer hulpcomité te Londen, onder voorzitterschap van den hertog van Westi un ster, heeft besloten eene commissie naar Kreta te zenden ter uitreiking van onder steuning en voorts eene oproeping te doen aan alle Europeesche en Amerikaansche volkeren tot leniging van den nood op liet eiland. In Daily News wordt het bericht bespro ken, dat de kapitein van een Engelsch schip 100 francs per persoon zou geëischt hebben voor het aan land brengen der passagiers van het Fransche schip General Chansy, hetwelk ten slotte door een Duitsch schip, dat keizer Wilhelm er heen Zond, geholpen werd. Het blad acht dit feit onteerend voor En geland en het dringt aan op een nauwkeurig onderzoek van de zaak, die wel een inter pellatie in het Lagerhuis waard is. En ten slotte wijst het op de scherpe tegenstelling tusschen het gedrag van dien Engelschen kapitein en dat der visschers van Bretagne bij de ramp van de Drummond Oastle. lUlTSCIILAXD. De lleichsanzeiyer bevat een besluit van den minister van oorlog, waarbij aan de onderofficieren en manschappen verboden wordt deel te nemen aan vereenigingen, ver gaderingen, feestelijkheden en geldinzamelin gen waarvoor niet speciaal verlof is verleend, alsmede het openbaren van revolutionnaire of sociaal-democratische gevoelens door uitroe pen of gezangen en het houden en versprei den van revolutionnaire of sociaal-democrati sche geschriften, of het brengen daarvan binnen de kazernes of andere dienstlokalen. Voorts wordt aan alle bij het staande leger dienende personen gelast van de hun ter kennisse komende aanwezigheid van zooda nige geschriften in die lokalen terstond aan gifte te doen. De Hamb. Corresp. bespreekt in een oogen- schijnlijk officieus artikel enkele wenschen der agrariërs. O. a. merkt het blad op, dat liet meest de vervulling nabij is de verlangde algeheele sluiting der grens voor buitenlandsch vee, zoodra er gevaar is voor besmetting. De berichten over anti-Duitsche betoogin gen te Rijssel, tegen de leiders der Duitsche sociaal-democraten gericht, zijn te Berlijn, als een zonderlinge ironie van het noodlot, met een zekere voldoening ontvangen. De Vossische Ztg. zegt er van De niet- socialistische bevolking van Rijssel, van sterke vaderlandlievende gevoelens vervuld, kan niet begrijpen dat er in den Duitschen Rijksdag Duitschers gevonden worden die niet Duitsch- gezind zijn. De National-liberate Corres- pondenz schrijftSinger en Liebknecht heb ben het moeten beleven dat hun haat tegen Duitschland miskend en de nederig afgebedelde gunst der Fransche weiklieden hun geweigerd is geworden. Tevergeefs heeft Liebknecht de geschiedenis van het ontstaan van den Fiansch-Duitschen oorlog venalscht, keizer Wilhelm's nagedachtenis gehoond en Frank- rijk's aanspraken op Elzas-Lotharingen er kend. De Fransche socialisten gelooven niet dat deze Duitschers gevoplens koesteren, die in hun eigen gemoed geen plaats kunnen vinden." Op de werf van de Flensburgsche scheeps- bouwersvereeniging, waar meer den 1500 werklieden aan den arbeid waren, hebben 700 a 800 werklieden gestaakt, toen de directie weigerde, de gevraagde Ioonsverhoo- ging toe te staan. De werkstaking te Reichenbach, die zooals men weet, geëindigd is, viel geheel ten na- deele der arbeiders uit. Geen hunner eischen is ingewilligd en zij zijn onvoorwaardelijk aan het werk gegaan. P R A N K R IJ K. In den tijd, dat de Kamer zitting houdt, doodt men ministeries met een stroom van woorden en amendementen. Is er geen Kamerzitting, dan bereikt men hetzelfde resul taat door.praatjes. Zoo beginnen er nu ge- fl m 18. ïTapperday zal er niet toegelaten worden," xeide Jefferson. «Stellig niet, mijn waarde Sir. Gij zult echter wel doen te dezer zake stellige bevelen te geven." «Dat zal ik doen. Laat dat maar aan mij over. Tapperday zal op Westhampton-Court behandeld worden als een schooier, en dit is hij immers ook, niet waar V' «Natuurlijk. Een verloopen sujet." «Eu wat gaat hij nu beginnen «Misschien gaat bij drinken." «Dat kan wel," zei Simon en streek zich met voldoening over den buik. «En dan 1" «Dan Och heer, wat dan volgt, dat weten wij immers Achter de trahes, of een sprong •in de Theems of een strop hij heeft uit die drie maar te kiezen." «Het einde van zulk soort menschcn. En de pachter? Ge weet, de man, die hier nu al een week rondloopt. Mijn beinol, wa' hebben die kerels toch een taai geduld en vrijen tijd. A propos, hoe zit dat eigenlijk in elkaar «Die zaak is geregeld. Mijn neef, Mr. Riggs, is pachter geworden. Een flinke vent, die Riggs." «Dus dat is geschikt?" «Zoo goed bet kan. Het huurcontract is gere gistreerd en bij het kantongerecht overgelegd omdat de andeie geweigerd bad een nieuw contract aan te gaan." «En is die Riggs werkelijk geschikt?" «Zonder twijfel. Hij heeft al een proefje van tafelooft naar hier gezonden. Gij zult er ook wel van gekregen hebben?" «Misschien, mogelijk wel, mijn beste Finding. Ja, ja, ik geloof wel, dat die Riggs de rechte man op de rechte plaats is." De beide heeren schenen het dus hieromtrent eens, en met bet eerwaardigste, meest welwil lende gezicht trad thans Simon Jefferson, gevolgd door Finding, weer de zaal binnen. Tijdens hun afwezigheid waren nog verschei dene gasten opgekomen, zoodat in de ruime, prachtige zalen nog prachtiger zelfs dan die op Westhampton-Court overal verspreide groepjes stonden te kouten. Een grootere groep omringde eene jongedame, haast met het uiterlijk van een kind, gekleed in lichten rouw, doch overigens onberispelijk toilet. Zij scheen een voor werp van hulde voor allen, -fie haar omringden. Doch die jongedame scheen, trots al die opmerkzaamheid, niet op haar gemak. Droomerig en verstrooid blikte zij om zich heen. Zij, die met hare oogen bad kunnen tooveren, gevoelde zich blijkbaar door geen enkel voorwerp, door geen enkel gezicht aangetrokken. »'tls voor het eerst, dat mijn nicht zich weder in gezelschap vertoont," liet Hugh zich tamelijk luid ontvallen«de heeren en dames zullen het dus natuurlijk vinden, dat zij een weinig afge trokken is. Daar komt mijn vader, Jessie kom, wij willen hem gaan begroeten." En terwijl Jessie zich onverschillig door Hugh het medevoeren, zeide Simon tot zijn zaakwaar nemer:'«Das komen zij al. Nu is het tijd. Gij kent uwen plicht. Gij weet ook, dat wij een zelfde belang bij de zaak hebben." Met vaderlijke welwillendheid en met eene van aandoening trillende stem begon hij«Mijn dierbaar kind 1 Mijn lieve Jessie Toen volgde eene omarming, een kus op liet voorhoofd van het meisje en een blik van stomme bewondering. Natuuilijk verwekte die scène algemeen opzien, en Finding zei zachtjes, maar toch luid genoeg om in hare omgeving verslaan te wo.-den »'i Was een harde slag die haar getroffen het/t, zeker maar geen ongeluk zoo groot of er is een geluk bij» Zij heeft in haar oom een tweeden vader gevonden." Men moest Simon Jefferson prijzen om de wijze, waarop hij zijne gasten had weten te kiezen. Niets verstoorde de harmonie, geen enkele wanklank werd vernomen. Het geheele gezelschap verkeerde in de beste stemming. Al wie misschien

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 5