ruchien te loopen, dat het ministerie Méline niet meer homogeen is. Barthou, de reaction- naire minister van binnenlandrche zaken, zou zich ziek gemeld hebben om spoedig te kunnen aftreden. Dit zou een overwinning zijn van de radicalere elementen, vertegenwoordigd door Darlan en Boucher, die niets van de rechterzijde weten willen en daarom eischen dat Barthou, die tegenover die rechterzijde verplichtingen op zich heeft genomen, zal aftreden. Nog steeds moet er tusschen Parijs en Petersburg onderhandeld worden over een bezoek van den czaar aan Frankrijk. Deze komt natuurlijk liefst niet naar Parys uit vrees van aan al te warme manifestaties te zullen blootstaan. Het plan bestaat nu, dat de czaar van uit Kopenhagen een zeereis zal maken, een Fransche oorlogshaven, b.v. Brest, zal aandoen en daar een samenkomst met den president der republiek hebben De feestelijk heden zouden daar dan een zuiver militair karakter hebben. De senator Eugène Spuller is Donderdag overleden. Hij had een veelbewogen leveos- loop, beginnende als Parijsch advocaat, tijd genoot en vriend van Gambettaen vervolgende als journalist, hoofdredacteur van Gambetta's Jtépnblique Franpaise, Kamerlid, vice-minis ter van buitenlandsche zaken, vice-president der Kamer, lid van den Senaat, minister van onderwas en (1890) minister van buitenland sche zaken. Hij bereikte den leeftijd van 61 jaren. Volgens het Petit Journal is in de Parysche gemeente-administratie 72 millioen verwerkt zonder dat daarvoor een post op de begrooting stond en zonder dat er dus geld voor was. De vorige prefect van de Seine, Poubeile, heeft bijtijds het lijf geborgen hij is thans gezant bij het Vaticaan zoodat zijn op volger De Sèves thans met de handen in het haar zit. Te Rijssel, waar het werkliedencongres vergaderd is, heeft het publiek een vyandige betooging gehouden tegen de Fransche en buitenlandsche socialisten, die zich in optocht van het station naar het gemeentehuis bega ven. Men meende dat de Duitsche socialisten Liebknecht, Fischer en Singer zich in den stoet bevondendezen hadden zich echter Incognito naar de mairie begeven. Hier en daar zyn er klappen gevallen. In de vergadering van het congres heeft Jourde Dondetdagmiddng de buitenlandsche gemachtigden, die op straat een zoo onharte lijke bejegening te verduren hadden, welkom gèheeten. Liebknecht, Fischer en Singer, leden van den Duitschen Rijksdag, waren tegenwoordig. Jourde zeide dat het proletariaat van alle landen vast aaneengesloten is, en dat de re- geerende klassen er niet meer in zullen sla gen, het uit te zuigen. aanleiding had kunnen geven tot misverstand en tegenspraak, als bijvoorbeeld dokter Strehlen, had hij buitengesloten. Men droeg de jonge, rijke erfdochter om zoo te zeggen op de handen, vleide haar, trachtte haar op te vroolijken. Eemge bejaarde, natuurlijk zeer eerwaardige dames hadden onderling afge- spioken, »de zaak op gang te brengen" en namen het stille, onbedreven meisje geheel in beslag. Zij hielden haar voor, dat alles, ook de rouw over een gevoelig verlies, zijn tijd had, dat het leven te kort was om het in droefheid door te brengen en mee zijn tijd beter kon gebruiken, »De jeugd is wel de beste tijd van *t leven," declameerde een der drie matronen. Vooral ais men er zoo uitziet als onze lieve, lieve Jessie," vulde de tweede aan, waarop de derde er stoutweg bijvoegde, dat Mr. Hugh Jefferson in dezen niets meer te wenschen had. En Hugh? Hij boorde bedaard die praatjes aan, stak de handen in de broekzakken of schoof zijn das terecht. Slechts nu en dan, als de loftuitingen, die men aan Jessie verspilde, Aangenomen werd een voorstel tot het vormen van een bond van Fransche gemeen teraadsleden die tot de werkliedenpartij be- hooren. Ook werd een motie aangenomen, dat slechts zij socialisten zijn, wier doel het is om de openbare macht in handen van het proletariaat te brengen, hetwelk dan de heer schappij van het kapitaal zal vernielen, sociaal eigendom in de plaats van kapitalistisch eigendom" zal stellen en de internationale verbroedering der arbeiders op den voorgrond zal plaatsen. Het congres heeft nog besloten dat de vertegenwoordigers op het congres te Londen zouden aandringen op vrijheid van politieke gedragslijn voor de socialisten tegenover de landbouwende bevolking. Tijdens de laatste vergadering van het werkliedencongres in den schouwburg was gisteravond eene groote menigte voor den schouwburgsaaragestroomd. In de koffiehuizen van den omtrek hadden eenige vechtpartijen plaats. Het volk heeft de groepen socialisten die den schouwburg verlieten uitgejouwd en uitgefloten, onder het zingen van de Mar seillaise en het toejuichen van de Fransche driekleur. Volgens de laatste berichten duren de be toogingen en vechtpartijen voort. De tegen standers der socialisten zijn naar de woning van den maire en naar die van twee wet houders getrokken, waar zij de ruiten hebben ingeworpen. Verscheidene personen zijn ge kwetst en velen in hechtenis genomen. B E L G I E. De Jndépendance verneemt van een zijner buitenlandsche correspondenten, dat de regee ring aan de mogendheden heeft doen weten, dat zij een gematigde binnenlandsche politiek zal volgen, dat zij dus een bezadigd gebruik zal maken van haar overgroote meerderheid in de Kamer. ZWEDEN en NOORWEGEN. De Zweedsche begrootiug van 1897 sluit weer met een vermoedelijk batig saldo. De gewone ea buitengewone uitgaven worden geraamd op 109,530,900 kronen, de ont vangsten op 141,731,000 kr., zoodat het saldo is te schatten op 2,200,100 kronen, die vol gens besluit van den Rijksdag zullen besteed worden 1,400,000 kronen voor het verleden jaar gestichte fonds voor invaliditeitsverzeke ring van arbeiders en 800,100 voor het staatsi eservefondsdat thans bedraagt 14,122,907 kr. RUSLAND. Te Nishni Novgorod worden groote toebe reidselen gemaakt voor het bezoek van het Russische keizerlijk paar aan de tentoonstel ling. Uitgebreide maatregelen zjjn genomen voor de handhaving der orde en ter voorko ming van rampen als die te Moskou. Een der wat al te overdre—«n en luidruchtig werden, vloog er een donkc 'olk over zijn gelaat en dacht hij aan zij' -arme Kitty" en aan de zware verantwoor®. jfcheid, die »de wereld" hem oplei. Eenige «ogenblikken later zag men Jessie op den divan zitten in gezelschap van een oudachtig, mager man, en de drie oude dames fluisterden »Wie is dat, die daar naast haar zit?" >Dat is baar zaakwaarnemer, Mr. Finding uit Lincoln's inn." >0 zoo Natuurlijk, er zullen vóór den be- slissenden stap nog zekere zaken geregeld moe ten worden. Dat spreekt vanzelf bij een zoo groot vermogen natuurlijk." En James Finding zei tegen de jongedame, die op de wereld zoo goed thuis was ais ande ren op de maan Mijn waarde Miss, ik spreek tot u als oud vriend van uwe familie, als uw zaakwaarnemer en als een man, die van de wereta en van haar drijven niet weinig ervaring heeft. Het groote vermogen, dat uw veelbeminde vader beeft belangrijkste afdeelingen van de tentoonstelling is die van hulpmiddelen bij het onderwijs. De groote pedagoog Ostrogorski heeft daar n.l. eene reeks van tabellen ingezonden, waaruit blijkt hoe jammerlijk het nog met de volks ontwikkeling in Rusland gesteld isin vele gouvernementen kan slechts 2 der be volking lezen of schrijven, in die van centraal- Rusland slechts 1 Men hoopt dat de bezichtiging dezer tabellen den czaar aan leiding zal geven uitgebreide maatregelen in het belang van het onderwijs te nemen. Wordt die verwachting verwezenlijkt, dan zal deze tentoonstelling meer vruchten dragen dan een harer voorgangers. OOSTENK1J K-H O N G A R IJ E. Als een staaltje van de bemoeiing der over heid in zake de verkiezingen wordt uit Buda- Pest gemeld dat jl. Zondag te Varina, in Opper-Hongarije, eene kiesvergadering der volkspartij zou plaats hebben. Door de sstoel- reebters" werd evenwel op straffe van 100 florijnen boete verboden aan die vergade ring deel te nemen. Da brug over de Waag werd door gendarmes bezet, die niemand lieten passeeren. De vaartuigen in de rivier werden door de overheid in beslag geno men. De stationschef te Zsolna weigerde vier bestelde personenwaggons beschikbaar te stellen, terwijl op de lyn KaschauOderberg geen kaartjes naar Varina werden afgegeven, naar het heette omdat de treinen overvol waren. Toch waren 7000 kiezers te Varina aangekomen, maar toen de vergadering zou aanvangen, verklaarde de sstoelrechter" Rado haar voor ontbonden, op grond dat de spre kers-tribune bouwvallig was. Toch opende graaf Zichy de vergadering, maar de rechter, die voor eigen veiligheid eene afdeeling gen darmes had meegebracht, sommeerde de toe hoorders uiteen te gaan, omdat zij het ver keer belemmerden. Toen aan dat bevel geen gehoor werd gegeven, gelastte hy de gen darmes om te vuren, maar gelukkig wei gerden dezen. Veiligheidshalve sloot graaf Zichy toen de vergadering. Men gelooft dat de leiders der volkspartij zich rechtstreeks bij den keizer zullen beklagen. In eene te Weenen gehouden vergadering van geestelijken der Roomscb-Katholieke, Grieksch-orthodoxe, Gereformeerde en Angli- caansche kerken is, als protest tegen 's pau sen jongste eucycliek Satis Cognitum eene motie aangenomen, waarin de overtuiging wordt uitgesproken dat niet de onderwerping aan den paus, maar het eendrachtig streven naar Evangelische vryheid en broederschap tot de samensmelting van alle christelijke kerken kan leiden. SPANJE. Uit Madrid wordt gemeld dat Canovas zich bereid heeft verklaard tot een schikking met de minderheid der Kamer ten aanzien der nagelaten, kan niet lang onbeheerd blijven. Een krachtige, een mannenhand is noodig om het te besturen. Uw oom en voogd doet in uw belang wat hij kan, maar hij is onmachtig om de zaken zoo te regelen als de eigenaar, uw echtgenoot, dit zou kunnen." aMaar Mr. Finding, ik ben nog in den rouwtijd." «Waarde Miss, er komen omstandigheden in het leven, die ons dwingen niet te zeer naar hetgeen achter, maar naar hetgeen vóór ons ligt te zien. Dat heeft ook uw oom begrepen, toen bij u door eene verloving meer zekerheid en rust wenschte te verschaffen. Zoudt gij denken dat een enkel verstandig tnensch in Londen zich verwonderen zou, wanneer gij aan dien vrensch gehoor gaaft Integendeel, men verwacht niet anders; men zou zich veeleer verwonderen, als het niet gebeurde." »Maar Hugh heeft er nooit met mij over ge sproken, dat hij »En dat komt u vreemd voor, mijn lieve? Hugh is, als alle gevoelige jongelieden, veel te be scheiden om de teedere gevoelens, die hem bc- belastingplannen. Hij vertrouwt dat een ver sterking der troepen op Cuba met 60,006 man voldoende zal blijken en wil afdoende staatkundige hervormingen invoeren zonder het einde van den opstand af te wachten. Een rijke fabrikant te Barcelona is gearres teerd en zal voor den krijgsraad gebracht worden, omdat hij den dag na den anarchis- tischen aanslag een anarchist in zyn hu» verborgen heeft. Ribot zou hiertoe uit vrees zijn overgegaan, zoo men zegt, B L G A R IJ E. Volgens een bericht van de Polit. Oorresp. heeft de commissie ter voorbereiding van een kiesrechthervorming haar rapport opgemaakt. De voornaamste voorstellen der commissie zijnieder stemgerechtigde ontvangt een bewijs voor elke verkiezing, zoodat het on mogelijk is dat een persoon meer dan éen stem uitbrengtde kiesdistricten worden ver deeld in onder-districten, welke niet verder dan 15 kilometer van elkander verwijderd mogen zijnde rechtbanken waken voor de zuiverheid en eerlijkheid der stemming. T E I IJ E. Ofschoon de Porte eerst een afwijzend antwoord gegeven had aan de gezanten, verklaart zy nu dat Abdullah pacha, de opper bevelhebber der troepen op Kreta, vervangen zal worden door een divisie-generaal van denzelfden rang als de vali. Men vreest echter dat het verschijnen van Grieksche benden- in Macedonië als voorwendsel zal gebruikt worden om Abdullah te handhaven. Turken hebben getracht Heraklion binnen te dringen, daar de gouverneur der stad heeft dit belet. Volgens de Asti heeft de czaar door tus- schenkomst van graaf Lobanof zijn levendiger, spijt te kennen gegeven over het gedrag der Turksche troepen op Kreta. De leden van den gemengden raad van het patriarchaat van Armenië zijn Woensdag bij Nazim pacba, minister van politie, ont boden, die hun den inhoud mededeelde van een keizerlijk besluit, waarbij de raad aansprake lijk gesteld werd voor elke oproerige han deling die in het vervolg van den kant der Armeniërs mocht voorkomen. Men houdt het er voor, dat de Porte op deze wijze het patri archaat wil dwingen, de Armeniërs tot kalmte aan te sporen. Het vermoorden van 340 Armeniërs te Wiksar wordt weer officieel tegengesproken. De Turksche bladen bevatten berichten over de overwinningen door de troepen be haald op de Druzen, en over de betuigingen van trouw der Arabische stammen. De tgdin- gen, door het Fransche gezantschap ontvan gen, zegt de 2V«ies-correspondent te Kon- stantinopel, bevestigen deze officieuse rhap- sodieën geenszins. zielen, in woorden te brengen. Indien Hugb Jefferson geen hart bezat en bet hem alleen om uw vermogen te doen was, dan hadde hij zich leeds uitgeput in het doen van liefdes verklaringen; juist nu hij dit niet gedaan heeft, kunt gij u van zijne welmeenendheid en eerlijk heid overtuigd houdon. En dan, mijn kind, ia hij niet als door de natuur aangewezen om ais uw beschermer op te treden? Wanneer uw hart nog niet te zijnen gunste gesproken heeft iets waaraan ik waag te twijfelen, schoon ik het natuurlijk niet weten kan ik twijfel volstrekt niet, dat het dit zal doen. Ook op dit gebied heb ik ervaring. Als verstandig overleg voorop gaat, dan volgt het hart vanzelf." Miss Jessie luisterde geduldig naar deze en nog veel meer bewijsvoeringen, die de zoo welbespraakte rechtsgeleerde tot zijne beschik king bad. Er was niets in haar, dat voor Hugh sprak, maar juist dit pleitte voor hem, want zij had ook niets tegen hem; zij was niet bang voor hem, zoo-ai® voor de andere menschen. Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 6