De Dames- en Kindermode. Land- en Tuinbouw. O ii rt e r w ij s. Rechtzaken. V i s s e h e r ij. Kerknieuws. Marktberichten. Te Konstantinopel zijn officieele berichten ontvangen over ongeregeldheden, op 20 dezer te Ordu gepleegd, waarbij 25 Armeniërs gedood zijn. Uit Macedonië wordt gemeld dat de gouver neur van Istib zes aanzienlijke Bülgaarsche ingezetenen in hechtenis heeft genomen, in wier woning brieven gevonden waren die hen ernstig belasten. Drie leden van het revolutionnaire comité van Kreta, die te Athene zijn aangekomen, hebben daar in een onderhoud verklaard dat de bevolking van het eiland de vervulling van hare eischen wildoet de sultan dat niet, dan zal zij den strijd tot het uiterste voortzetten en zal den 30n Juli de wapen stilstand verbroken worden. De verhalen aangaande de jongste onge regeldheden te Kanea blijken geducht over dreven. Volgens geloofwaardige ooggetuigen heeft het geheele geval zich bepaald tot de arrestatie van een Turk uit Bengari, die met een mes in de hand een koffiehuis binnen stormde, hetgeen een paniek ten gevolge had, bjj welke gelegenheid eenige schoten werden gelost en een oude Muzelman, die rustig voor zijne woning zat, doodelijk gewond werd overigens werd niemand gedeerd. Zeven der roovers, die onlangs te Jalova twee Europeesche dames aanvielen en weg voerden, zjjn thans, naar men uit Konstan tinopel bericht, gevat en ter dood gebracht. AFRIKA. Te Buluwajo gelooft men dat generaal Carrington geen tweeden aanval zal doen op de Matoppo-heuvelen, maar er forten omheen zal bouwen. Het gebergte is 70 mijlen lang en gemiddeld 25 mijlen breed. De opstande lingen kunnen dus gemakkelijk ontsnappen als zij willen, maar uit verschillende omstan digheden maakt men op dat zij willen vechten. Practtsche handleiding by het ver vaardigen van hoven- en onder goed voor Dames en Hinderen. Onder Redactie van A LIRA VERHOOP. (Uitgevers: Nijgh &Van Ditmar te Rotterdam.) ISHODD van Ko, 12 (4e jaarg.): Afdeeling Kinder Meeding. 9 Gravures met beschrijving, voorstellende: No. i. Blouse voor meisjes van 1011 jaar. No. 2. Pakje met openvallende blouse voor jongens van 7 jaar. No. 3. Blouse voor meisjes van 68 jaar. No. 4. Costuum met lange pantalon voor jongens van 89 jaar, No. 5. Meisjesjurken voor den leeftijd van 311 jaar. No. 6. Pofbroek met kuitband afgewerkt voor jongens van 7 jaar. No. 7. Blouse voor meisjes van 89 jaar. No. 8. Gelegenheidsjurk voor meisjes van 67 jaar. No. 9. Jurk met crème cachemire gegarneerd voor meisjes van 10tl jaar. Afdeeling Dameskleeding. 1 Gravure met beschrijving, voorstellende 11 dames- en 2 kindercostuumsle Toilet van rose foulard met zwarte moezen. 2e. Corsage van gegau freerd crepon. 3e. Corsage van geplooid mous seline. 4e. Costuum van zilvergrijs alpaca. 5e. Jurk voor meisjes van 56 jaar. 6e. Jurk voor meisjes van 67 jaar. 7e. Toilet van fantasie-taffetas. 8e. Corsage van weerschijn taffetas. 9e. Costuum van groen etamine. 10. Toilet van grasgroene wollen stof. He. Costuum van bengaline. 12e. Japon van zwart satijn. 13e. Costuum van lichtbruin zomerlaken. Modekroniek. Feuilleton. Corresponden tie. Voldane aanvragen. Bericht. Ad verten tién. Knippatronen. Blouse voor meisjes van 1011 jaar. Pakje met openvallende blouse voor jongens van 7 jaar. Blouse voor meisjes van 68 jaar. Costuum met lange pantalon voor jongens van 89 jaar. Blouse voor meisjes van 8—9 jaar. Zomerjurk voor meisjes van 3—4 jaar. Pofbroek met kuitband afgewerkt, voor jongens van 7 jaar. Blouse-jurk voor meisjes van g9 jaar. Jurk met ci énne cachemire gegar neerd voor meisjes van 1011 jaar. Toilet van fantasie-taffetas. Toilet van grasgroene wollen stof. Japon van zwartsatijn. Costuum van lichtbruin zomerlaken. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat, met ingang van 20 dezer, de invoer van varkens in Zwitserland verboden is. Het Zwitsersch ministerie van landbouw is echter bevoegd om, onder zekere voorwaarden (zie de Staatscourant van 24 Juli) den invoer toe te laten. De handel in ll/s-jarige paarden voor het buitenland is in de Betuwe tamelijk levendig. Dezer dagen zijn weder verscheidene exemplaren naar Belgié verzonden prijs f 200 h 230. Te Opheusden heerscht thans onder de varkens eene ziekte, de znetelroos", waaraan reeds ver scheidene dezer dieren zijn gestorven. In Oost-Friesland neemt het mond- en klauw zeer een grootpn omvang aan, In den Kreits Leer en Aurich zijn weder nieuwe gevallen geconstateerd. Op de groote markt te Dinslaken werden 734 runderen in staiien gebracht om daar in quarantaine te blijven. Van het uitbreken der ziekte te Dinslaken werd telegrafisch bericht gezonden naar Weener en Leer, waar 20 waggons vee ter verzending gereedstonden. In zake het voorstel van B. en W. van Am sterdam, om den onderwijzer M. den Hartog te ontslaan, geeft de heer A. C. Wertheim, aldaar in het Aly. Hbl. in overweging om den onder wijzer M. den Hartog tegenover wiens zééne daad van overijling en van miskenning van wezen en vorm den arbeid van een geheel welbesteed leven" kan worden gesteld en over wiens ijver, werkzaamheid en intellectueele gaven maar één roep is niet onherroepelijk te ontslaan, maar tijdelijk te schorsen. vDan is, zegt hij, aan het rechtsgevoel, aan de eischen der schoolwet en aan de reglementaire voorschriften voldaan. Dan wordt de disciplinaire straf niet eene vernedering maar eene leering, en wij behouden Den Hartog met de ervaring van het leed, met de loutering van het berouw en met den prikkel der rehabi litatie door plichtsbesef en zelfbeheersching. De onderwijzer M. den Hartog te Amsterdam, die wegens zijn onbehoorlijk gedrag tegen de schoolhoofden Baert en Van Doorne door B. en W. tot ontslag wordt voorgedragen, heeft aan genoemde schoolhoofden het volgende briefje geschreven nündergeteekende heeft vernomen, dat de hee- ren S. Baert en O. van Doorne volgens een be sliste opdracht van burg. en weth. handelden, toen zij het rangexamen van tweede-onderwijzer afnamen. Inziende, dat hij dus niet van de onderstelling mocht uitgaan, dat zij uit vrije beweging handelden en het dus niet in hun voor nemen is geweest, de derde-onderwijzers in hun eerlijken strijd tegen de rang-examens te dwars- boomen, zoo is hij van oordeel, dat hij niet bet recht had tegen genoemde heeren op te treden als geschied is op Woensdag 8 Juli." (get.) M. den Hartog. Aan Burgemeester en Wethouders van Amster dam is door de Vrije Vrouwenvereeniging, het Nederlandsch Onderwijzersgenootschap, afdeeling Amsterdam I, den Bond van Nederl. onderwijzers, afd. Arasterdam, en de Sociaal-democratische Onderwijzersvereeniging, in een gemeenschappelijk adres bet verzoek gericht om de hoogere burger- schoten met driejarigen cursus zoo mogelijk toe gankelijk te stellen voor meisjes. Waar, zoowei aan de rijks hoogere burger scholen als aan verscheidt e gymnasia en gemeentelijke H. B. scholen, volgens verklaring van vele der directeuren en leeraren, het aanwezig zijn van jongens en meisjes gunstig werkt, ver trouwen adressanten dat in den door hen gewenschten geest zal worden beschikt. De algemeene vergadering der Vereeniging van Leeraren aan Inrichtingen van Middelbaar Onderwijs" wordt dit jaar op 28 en 29Ang. te Amsterdam gehouden. De volgende punten zijn voor de vergadering van 29 Aug. die van 28 Aug. is huishoude lijk op de agenda gebracht 1. Is de uitslag van de toelatings-examens in 1895 tot de Militaire Academie door leerlingen van de H. B. S. afgelegd, werkelijk ongunstig te noemen 1 In te leiden door dr. v. d. Stadt te Arnhem. 2. In hoeverre kan en moet een docent in natuurkunde aan eene H. B. S. met 5j. cursus, met het oog op de voortdurende uitbreiding der leerstof, met de nieuwere zaken rekening houden en andere onderwerpen minder uitvoerig behan delen 7 In te leiden door dr. F. G. Groneman te Groningen. 3. In hoeverre is het mogelijk onze Vereeniging nog beter dan tot dusverre aan haar doel te doen beantwoorden 7 In te leiden door den heer F. Wessehng te Amersfoort. 4. Eenige kennis van de Fransche taai is voor toelating tot de H. B. S. een gebiedende cisch en dient op eene school Yoor Uitgebreid Lager Onderwijs te worden aangebracht. In te leiden door dr. J. Th. Cattie te Arnhem. Dr. M. Greshoff, onderdirecteur-scheikundige van het koloniaal museum te Haarlem, heeft aan het Amsterdamsche gemeentebestuur m ed egedeeld dat hij voor het hem toegedachte buitengewoon hoogleraarschap in de pharmacognesie aan de stedelijke universiteit (vacature-prof. Oudemans) wenscht te bedankon. Een koopman uit Woerden verkeerde in de meening, dat hij erfgenaam was van Neeltje Pater, te Broek in Waterland overleden. Men vertelt, dat Neeltje Pater 'chatrijk was geweest en de Woerdensche koopman meende, dat hij universeel erfgenaam was. Hij sprak dezen en gene over de middeien, die hij moest aanwenden om dat geld te krijgen, maar niemand scheen raad te weten eindelijk stuurde iemand hem naar een kaartlegster te Gouda. Deze wist raad er moest, zeide zij, een advo caat aan het werk gesteld worden, de kaarten hadden het uitgewezen. Maar advocaten gaan niet voor weinig geld aan het werk, er moest eerst f 55 gestort worden eer de advocaat zijn schouder tegen het wiel wilde zetten, dat de boel aan bet draaien zou maken. De sukkel stortte f55. De kaartlegster kwam met allerlei mooie praatjes, brieven, telegrammen enz. aan, en lichtte den man in een paar jaar voor f 600 op. Altijd had zij geld noodig voor den advocaat en vertelde dan, dat de zaak zoo goed ging, als maar kon. De eenvoudige lieden wilden ook eens gaarne den advocaat zien. Eerst zeide de kaartlegster, dat de persoonlijkheid van dien advocaat geheim moest blijven, maar toen haar het vuur wat na aan de schenen werd gelegd, werd den goedgeloovigen zielen door de kaartlegster aangezegd, dat mijnheer nu zou komen, en dat zij maar eens een flinke koffie tafel moesten aanrichten. Er moest een zooge naamd tafeltje-wel-bereid gemaakt, maar geen advocaat kwam. Eindelijk noemde zij een gefin- naarn en ten slotte werden de bedrogenen wan trouwig, zoodat bet rechtzaken werden. De kaartlegster, die gehuwd en tevens moeder is, gaf aan de rechtbank te Rotterdam, waarvoor zij Dinsdag terechtstond, te kennen, dat haar man niet genoeg verdient, dat zij een jaar of zeven het beroep van kaartlegster uitoefent en dat zij nogal beklant was, maar dat de klad in de zaak is gekomen, sedert het bekend was geworden, dat zij de goegemeente had opgelicht. Zij verklaarde, dat zij met den advocaat, die de zaak in orde zou brengen, baar eigen persoon bedoeld had, want zij was haar eigen advocaat. Voor hoeveel geld zij de goedgeloovige zielen had beetgenomen, kon zij niet zeggen, want zij verklaarde nu en dan suf te wezen door het drinken van een borreltje. Tevens werd zij door den president tot de erkentenis gebracht, dat er niets uit de kaarten was af te leiden. De officier van justitie eischte 1 jaar en 6 maanden tegen de beklaagde. De Haagsche rechtbank veroordeelde gisteren tot 9 maanden gevangenisstraf den Leidschen koopman, die op valsche wissels voorschotten kreeg van een kassier te Leiden. KRALINGSCHE VEER, Gisterochtend wer- dca alhier ter markt aangevoerd 290 zalmen, die f0.80 tot 1.30 per V, kilo opbrachten. Nog werden aangevoerd 184 St.-Jacobszalmen. Ned.-HerT. Kerk. Beroepen: te Lunteren ds. J, C. Klomp, te Oud-Beijerlandte Ecbteld ds. J. H. Gunning E.Bz., te Leersumte Neerlang broek (Utrecht) ds. C. J. Leenmans, te Hooge- veen. Bedankt: voor Alfen aan den Rijn (toez.) door ds. C. B. Oorthuys, te Katwijk aan Zee voor Elburg door ds. A. ten Have, te Pols broek voor Workum door ds. N, de Jong, te Engwierum. Op 19 Augustus a.s. zal te Midden-Beemster een provinciaal Noordhollandsch zendingsfeest worden gehouden. Fanfarekorpsen uit Edam en Hoorn zullen het gezang begeleiden en in de pauze uitvoeringen geven. Eraug.-Lutk. Kerk. Bedankt: voor Heugden door ds. T. B. Granpré Molière, te Woerden. Christ.-Geref. Kerk. Beroepen: te Utrecht ds. H. M. van der Vegt, te Heerde. Boontsch'katho] leke Berk. De paters Jezuïeten, die zich na de verdrijving hunner orde uit Frankrijk in 1881, te Gemert (N.-B.) vestigden, alwaar zij het kasteel aan kochten, zijn deze week op een enkele na, naar Frankrijk teruggekeerd. Bij gelegenheid *an het te "s-Gravenhage ge vierde gouden jubelfeest van de Vereeniging van den H. Vincentius van Paulo" in Neder land werd Donderdag in do concertzaal van het Kon. Zoót. Bot. Genootschap een broederlijke feestmaaltijd gehouden, waaraan ongeveer 1000 deelnemers aanzaten. Aan dezen disch heeft de apostolisch inter nuntius bij het Nederlandsche hof, mgr. Loren- zelli, in het Fransch een heildronk gewijd aan onze Koninginnen. Deze heildronk werd door hem ingeleid met de volgende woorden »De stichting van het werk, waarvan gij heden met zooveel luister en opgewektheid het 50-jarig bestaan vierl, kan met recht gezegd worden te zijn geweest da dageraad van de vrijheid, welke de onbekrompen goedheid van het regeerende Huis en de geest van rechtvaardigheid van zijne regeering aan het katholicisme in Nederland wilden verleenen en hebben verleend, »Door deze weldadige vrijheid heeft zich niet alleen het leven van onze godsdienstige, gees telijke en maatschappelijke instellingen op be wonderenswaardige wijze weten te ontwikkelen, maar hebben ook de gevoelens van liefderijke gehechtheid aan het doorluchtige Vorstenhuis in het hart van alle katholieken van het Konink rijk de diepste, meest krachtige en onuitroeibare wortels geschoten. ïDaarom kan men getuigen, met de kracht eener volkomen zekerheid en met het recht van een onbetwistbare waarheid, dat men alle Ne derlandsche katholieken immer rondom den Troon geschaard zal vinden naast de andere getrouwe en brave onderdanen. Geen katholiek, dien naam waardig, zal zich kunnen onttrekken aan de liefde vour en aan de verdediging van de monarchie, wier zaak ten nauwste verknocht is aan de maatschappelijke orde en de burger lijke godsdienstvrijheid en niet minder aan die van de macht, de onafhankelijkheid en het wel zijn van Nederland." Bij de jongste christenvervolgingen in China is o. a. vermoord pater Stenz, een leerling uit het Missiehuis te Sieyl (Limburg). Hij was pas 30 jaar oud en 3 jaar als missionaris werkzaam. Israëlietische Kerk. De heer D. Klein Jr. heeft de benoeming tot rabbijn bij de Portugeescbe Israëlietische ge meente te Paramat ibo aangenomen. Schiedam, 25 Juli. Kogge i per 2100 kilo Dorpat f 123 Ct. Kerst: per 1950 kilo Pernau f119 Ct. BIaïsper 2000 kilo nieuwe Mixed f 90 3/m. Bloutwyn Noteering van den Brandersbond f 5%—i/s, der Makelaars - 6l/j, per heet. Ct. zonder fust en zonder belasting. Spoeling f 1.10 per ketel. Maassluis, 24 Juli. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aan gevoerd 36 stapels kaas, wegende 13182 kilo; prijs 17i/3 a 22 ct. per kilo. Handel zeer vlug. Het Westland, 23 Juli. Op de veilingen van hedenavond werden de volgende prijzen besteedaardappelen voor het buitenland, hoorntjes 73 a 76 ct. per 26 kilo; aanvoer 1200 kin komkommers 3 a 6 ct., meloe nen f 0.30 a 0.70, perziken 4 a 10 ct. per stuk roode bessen f6,55 a 6.90, zwarte f 17.75 e 18.50 per 50 kilo aanvoer 16000 kilo. Leiden, 24 Juli. De aanvoer en prijzen ter veemarkt van heden waren als volgt30 stieren f 60 a 250, 40 vette ossen en koeien f115 a 242, of 50 a 66 c. per kilo, 34 vare dito f85 a 190, 6 graskalveren f20 a 36, 69 vette dito f27 a 72, of f0.55 a 0.70 per kilo, 30 nuchtere dito f 9.a 18, 649 vette schapen f15.a 25.of 30 a 35 c. per kilo, 32 weide dito fll.a 21.334 lammeren f8.a 14.216 magere varkens f 10 a 24, 134 biggen f 2.75 a 9.veulens f a paarden fa 208 kalf-en melkkoeien f100 a 225. Amsterdam, 25 Juli. Rogge öp levering weinig veranderdper October f88, 89; Maart f93, 92, Antwerpen, 25 Juli.1 Petroleum vast; Amerik. per Juli fr. 17; Aug./Sept. fr. 17'4 laatste 4 maanden fr. 17i/2 Russische in loco fr. 16Vi-

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 7