Binnenlandsclie Berichten. lp. In de buurt van Buluwayo zijn 50 goed gezinde inboorlingen door de opstandelingen vermoord. De Daily Chronicle verneemt uit Buluwayo van den 26n, dat de strijdmacht van 300 man onder kapitein Nicholson een nederlaag leed in een enge kloof der Mattoppo-heuvels. De opstandelingen gaven een doodend vuur achter onneembare stellingen. De Engel- schen, na een verlies van 5 blanke soldaten en vei scheiden inboorlingen, keerden naar het kamp terug. Generaal Carrington heelt verstel king aangevraagd. Uit Kaapstad wordt van 24 dezer gemeld: De wetgevende vergadering keurde met algemeene stemmen het rapport van de com missie in zake den inval van Jameson goed, zooals dat rapport vermeld is in het Reuter- telegram van den 19den dezer. De commissie uit het Kaapsche parlement tot onderzoek van den toestand der ver dedigingsmiddelen van de kolonie heeft rap port uitgebracht. Zij stelt voor een gemengde commissie te benoemen uit officieren van het Britsche en koloniale leger, en aan deze op te dragen te ontwerpen de organisatie van een strijdmacht van ten minste 2600 goed geoefende manschappen en de beste bewapening dier strijdmacht te overwegen. De kosten mogen niet meer dan 40,000 p. st. per jaar bedragen. Nadat de premier, sir Gordon Sprigg, had gewezen op den onvoldoenden toestand der kustverdediging, werd dit rapport door het Huis aangenomen. SCHIEDAM, 28 Juli 189G. Onze geachte stadgenoot dr. B. de Bruijn zal den ln Augustus den dag gedenken, waarop hij zich voor 12 Jf jaar hier ter stede als geneesheer vestigde. Onderstaande circulaire met loonlijst is vanwege den Brandersbond aan H.H. bran ders gezonden: Aan H.H. Branders te Schiedam. Het Bestuur van den «Brandersbond" al hier, gevolg gevende aan de uitnoodiging tot hem gericht door den R.-k. «Volksbond", «Patrimonium" en het «Alg. Ned. Werk liedenverbond", tot het houden eener be spreking over vaststelling van een minimum loon, beperking van jongensarbeid, het be talen van z.g. persgeld en de Zondagsrust in de branderyen, verklaart, als gevolg dezer conferentie te sympathiseeren met onder staande regeling, noodigt H.H. Branders uit, mede hunne instemming te betuigen en door hunne handteekening deze bepalingen van kracht te verklaren voor hunne branderyen. Schiedam, 25 Juli 1896. Weekloon voor 4 bak met machine, (meesterknechtsloon buiten rekening). Minimum Onderknecht elf gulden. Derde man tien Gsstzifter zes te zamen zeven en twintig gulden. Weekloon voor zes bak met machine, (meesterknechtsloon buiten rekening). Minimum Ondergeschikten veertig gulden, verdeeling overgelaten aan den patroon met aanplakking in de branderij. Weekloon voor acht bak met machine, (opper- en tweede meesterknecht buiten rekening). Minimum Ondergeschikten zeven en veertig gulden, verdeeling overgelaten aan den patroon met aanplakking in de brandery. Jongensarbeid. Als regel wordt aangenomen voortaan geen ongens aan te nemen beneden 17 jaar. Uitbetaling van het loon. Patroons worden uitgenoodigd toe te zien, dat de bepaalde loonen aan de rechthebben den worden uitbetaald. Persgeld. De verschillende besturen spreken de wenschelijkheid uit dat het z.g. persgeld wordt bepaald op een cent per kilo. Zondagsrust. Bevordering der Zondagsrust zooveel moge- Zondagavond werd alhier de aangekondigde vergadering van de afdeeling molenaarsge zellen van den N N. B. B in het gebouw aan de Lange Haven gehouden; Het getal opgekomenen was gering. De lieer, van Rotterdam, deelde omtrent het bezoek, door hem gebracht aan de directie van den stoornkorenmolen «Nederland", mede, dat de directeur, de heer Jansen, hem betreffende het ontslag van den molenbaas Den Uijl, lid van de afd, van den N. N. B. B., heeft verklaard dat hij hem niet heeft ont slagen, maar wel geschorst; dat hij echter wel als straatknecht kon terugkomen, maar niet als molenbaas, waartegen het werkvolk zich zou verzetten. Naar de heer Jansen meende was een weekloon van f9 a f 10 voldoende. Hij zeide de loonsverhooging slechts voor 4 weken te hebben toegestaan, omdat wanneer na dien tijd aan de andere stoommolens het geëischte loon weder wordt verlaagd, hij verplicht zou zijn, het weder op het oude tarief terug te brengen. De Heer was van meening dat de mole naarsknechts over 4 weken weder het oude loon zouden ontvangen en gaf hun daarom den raad zich zooveel mogelijk aaneen te sluiten. Het was hem gebleken dat de mole naarsknechts niet vrij konden handelen zoo had b.v. de heer Emond, boekhouder van den stoornkorenmolen «De Draak" bevolen dat geen der knechts lid mocht zijn van eene afdeeling van den N. N. B. B,, of anders van den molen zouden verwijderd worden. Vervolgens deelde spreker mede, dat op eene dieu morgen te Rotterdam gehouden vergadering eene motie is aangenomen tot afkeuring van verschillende werkgevers te Schiedam. Hij zeide, dat de Schiedamsche werklieden niet bevreesd behoeven te zijn, want 32 bonden hadden zich het lot van den Schiedamschen werkman in het algemeen en der molenaarsknechts in 't bijzonder aange trokken en zouden alle pogingen in 't werk stellen om hunne belangen te behartigen. Ten slotte raadde spreker den aanwezigen de loonsverhooging niet al te veel op te drin gen, ja, indien er directies waren die in plaats van verhooging van loon, vermindering daarvan vvenschten, zulks to,'» te geven, want dan eerst zullen den niet-vereenigden mole naarsknechts de oogen open gaan en u om raad vragen niet alleen, maar ook om hulp. Indien er alsdan eene werkstaking volgt, dan kunnen slechts zij op den geldelijken steun van den N. N. B. B. rekenen, die voor dien Ijjd zich bij u hebben aangesloten. De «R.-k. Volksbond", sPatrimonium" en het «Alg. Ned, Werkliedenverbond" mogen thans toonen wat zij doen kunnen. Gaarne gunt hij hun de eer, als de lotsverbetering van den werkman maar tot stand komt. Het ongeveer 3-jarig dochtertje van J. Kloos, wonende in de St.-Anna-Zusterstraat, dat zich Vrijdag j.l. deerlijk heeft gebrand door in een emmer met kokend water te vallen, is dientengevolge overleden. De groothertogin van Saksen-Weimar wordt morgen voor 14 dagen op Soestdyk ver wacht. 30 Juli komt er prinses Elizabeth van Waldeck voor enkele dagen, terwijl de groothertog van Saksen-Weimar met zyn dochter, de hertogin van Mecklenburg, 3 Augustus daar komt om een paar dagen ten paleize te vertoeven. Bij wetsontwerp is aan de Tweede Kamer voorgesteld het aandeel van Nederlandsch Indiê in de leening van 1883 te bepalen op f44 millioen met inbegrip van f408.000 voor het aandeel van Indië in de kosten der conversie van 1896, die geraamd worden op f 1.012.200. Bij het departement van koloniën is ont vangen het volgende van gisteren gedag- teekende telegram van den gouverneur- generaal van Ned. Indië betreffende de krijgsverrichtingen in Atjeh Eergisteren verkenning in de 26 Moekims. Bevolking 'ustig aan den veldarbeid. Op den terugweg bij Tjot Mantjang door kleine benden beschoten. Gewond acht mili tairen beneden den rang van officier. Bij het gevecht op 20 dezer, waaraan de pretendent-Sultan deelnam, verloor de vijand 21 gesneuvelden en 18 gewonden." De -A7. B. Ct. ontving van haren corres pondent te Batavia het volgende telegram «Drie bataljons zijn naar Tjot Madé ver trokken tot het oprichten eener versterking." Het blad teekent hierby aan Tjot Madé is een kampong van 200 meter in het vierkant, gelegen op 1200 meter ooste lijk van onzen post Lampermai, in bet ooste lijk front der geconcentreerde linie. Naar 's vijands zijde heeft die kampong een uit gestrekt moeras voor zich. Tnsschen haar en Lampermai is het terrein opangekapt of met rijstvelden bedekt, uitgezonderd een strook met gras en boomen begroeid verhoogd ter rein, waarop vroeger de sterke vijandelijke bentings Tjot Poetoe en Tjot Iri lagen. Wel licht moet de nieuwe post verhinderen dat de vijand zich weder op dat verhoogd terrein nestelt en onze op 900 meter daarvan ver wijderde linie bestookt. Tjot Madé zal dan voor het oostelijk deel der linie hetzelfde wezen als Tjot Goee voor het zuidelijk deel, namelijk een vooruitgeschoven post. De geconcentreerde linie moest dienen tot dekking van ICota-Radja en Oleh-leh. De beide genoemde posten dienen tot dekking van de linie. Haar flauw gebogen vorm blijkt te zwak. Door er posten voor te leggen krijgt men een getenaiileerd front, dat sterker is. Denzelfden zaagvorm kan men verkrijgen door een tweede ry van posten achter de geconcentreerde linie te leggen. Op éen punt dwong de vijand ons vroeger daartoe over te gaan. Zyn onneembare benting Kaloet maakte het noodzakelijk een gedeelte van de spoorbaan langs de linie buiten werking te stellen en daar een nieuwe straalbaan aan te leggen. Maar al werd de linie aldus veranderd, dan nog zal het na verloop van tijd noodig blijken daarbuiten weder nieuwe punten te bezetteD, om de naar buiten uit stekende posten tegen aanvallen te dekken, tenzij men er niet tegen opziet nu en dan bij het ontzetten van onze aldus bedreigde en belegerde posten een échec te lyden, als wij voor Kota Toeankoe en Kaloet onder vonden. Het blijft hetzelfde liedje van vroeger. Steeds moet men zwichten voor de noodza kelijkheid om meer terrein te bezetten ten einde het achtergelegeue te beschermen. Het langzaam voortgaan op dien door de noodza kelijkheid aangewezen weg zal waarschijnlijk op den duur meer kosten aan soldaten en geld dan het met éen slag veroveren van de geheele vallei met Pedir eu Gighen in kluis. Dan zou men in eens een postenstelsel kun nen ontwerpen, dat by het langzaam voort gaan na ettelijke kostbare wijzigingen toch zal moeten komen. Luitenant-kolonel C. P. J. van "Vliet, chef van den generalen staf op Atjeh, vertrekt eerstdaags naar Batavia. (Hól.) Blijkens bericht van den consul-generaal' der Nederlanden te Pretoria worden, volgens een besluit van het Hooggerechtshof der Zuid- afrikaansche republiek, voortaan geen vreem delingen als advocaten toegelaten, die niet het bew(js kunnen overleggen dat zij in hun vaderland als zoodanig feitelijk toegelaten z(jn, en is het dus niet voldoende het bloote- bewijs te leveren, dat men in het land van herkomst toegelaten had kunnen worden. Nederlanders, die zich als advocaat in de- Zuidafrikaansche republiek wenschen te vestigen, zullen derhalve eerst bij een Neder landsch rechterlijk college den toelatingseed hebben at te leggen. Voorts zullen de door hen bij de aanvrage om toelating over te leggen stukken behoor lijk moeten zijn gelegaliseerd. Jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck heeft de benoeming tot lid der Eerste Kamer voor Zeeland aangenomen. De Hooge Regeering is van oordeel dat het werk van havenbereiding te Rotterdam is van algemeen nut; de plaats voorhaven- aanleg is met oordeel gekozen, en zij acht ook wegens de bevordering der hygiënische belangen door de ontworpen stadsuitbreiding de toepassing van de onteigeningswet ge rechtvaardigd. Zij heeft daarom een wetsontwerp inge diend tot onteigening van voor die werken noodige terreinen, te zamen tot eene opper vlakte van ongeveer 225 HA. De 19 ingekomen bezwaarschriften zijn minder gericht tegen het algemeen nut van het werk dan wel hiertegen, dat particuliere belangen zullen geschaad worden. In de veilingzaal van het Algemeen Yer- kooplokanl te Rotterdam was Zondag eene protest-meeting belegd door den «Nieuwen Nederlandschen Bootwerkersbond" tegen de handelingen en het optreden van den «R.-k. Volksbond" in het algemeen en de houding van den voorzitter der afdeeling Rotterdam, den heer Van Rijswijk, in het bijzonder. De vergadering was slecht bezocht. De voorzitter J. de Jooge schetste in het kort de houding en het optreden van den R.-k. Volksbond, die vijandig tegen den N. N. B. B. is opgetreden, hetgeen voornamelyk bleek in eene vergadering van molenaars knechts te Schiedam en uit het ageeren te Schiedam, Gouda en Rotterdam. Alsnu verkreeg J. de Bruin het woord. Deze stelde op den voorgrond dat, hoewel men niet gaarne optreedt tegen godsdienst bonden, men hiertoe gedwongen wordt door de beschuldigingen van diefstal enz., die deze bonden bezigen om den N. N, B. B. bij de arbeiders verdacht te maken. Spreker her innerde, dat de R.-k Volksbond is opgericht om te dienen tegen het socialisme en nu in het strijdperk ïs getreden tegen een neutralen vakbond. De R.-k. Volksbond staat geheel onder den invloed van geestelijke adviseurs en is op verschillende plaatsen als vijand van den arbeider opgetreden men derike aan Schiedam, Amsterdam, Boxmeer en Maastricht, De afdeeling Rotterdam van den R.-k. Volks bond ziet in, dat de arbeiders geen vertrou wen in haar stellen, en tracht nu door ver dachtmakingen de bootwerkers tot haar over te halen, daarbij alle oneerlijke middelen ge bruikende. Daar komt by, dat zy een voor zitter heeft, die boekhouder is en op een patroons-standpunt staat, en als zoodanig de belangen van de arbeiders moet verdedigen. De R,-k. Volksbond zegt, dat het bestuur van den N. N. B. B. een schrikbewind op de Maas uitoefent, maar dat is noodig omdat

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2