Gemengde Berichten. men trachten moet de voordeelen te behou- deD, die bij de 'werkstaking behaald zijn. Om de jonge krachtige beweging, die te Schiedam In opkomst is, te onderdrukken, worden nu aldaar de bitterste verwijten tegen den N. N. B. B. gericht in vergaderingen, waar men niet toegelaten en niet in de gelegenheid gesteld wordt zich te verdedigen. Opmerkelijk is het, dat waar de Volks bond optreedt, zooals te Schiedam, er nog andere werkliedenbonden zijn die hem de hand reiken. Patrimonium en de afd. van den Ned. werkliedenbond hebben zich nu met den R. K. Volksbond vereenigd om den toe stand der brandersknechts te verbeteren. Te Rotterdam durft de R. K. Volksbond bewe ren, dat de bootwerkerswerkslaking door zijn toedoen tot een goed einde is gekomenhet tegendeel is waar: hg heelt alles gedaan om die staking te doen mislukken. De Bruin maakt er den voorzitter van de Rott. afd. van dien R. K, Volksbond een verwgt van dat hij nog altijd het contract van de graan- dragers- en ophoudersvereeniging in handen houdt, hoewel zgn bond geen onderafdeeling van deze categorie van werklieden heeft. Hij noemt dit een willekeurige daad. Wat zou er worden van onze belangen, vraagt spreker, als iedere godsdienst een eigen vakvereeni- ging ging oprichten De vroegere godsdienst twisten zouden terugkeeren ten koste van de arbeiders en hun groot belangeen mensch- waardig bestaan. Hij maant ten slotte de werklieden aan, goed toe te zien dat deze volksbond hunne belangen niet bestrijdt, en protesteert tegen de leugen en laster, door dezen bond ver spreid. Het bestuurslid N. de Heer, nu aan het woord komende, is niet zooals de vorige spreker tegen de godsdienstige bonden gekant, maar wel tegen hun handelingen en optre den. Wy kunnen (zegt spreker) de machines niet tegenhouden, maar de geestelijken kun nen niet tegenhouden dat ons verstand zich ontwikkelt en wij vooruit' willen. Zij zeggen dat wjj te Schiedam werkstakingen uitlokken, doch dit is een pertinente leugen. Doch als bootwerkers van Rotterdam zijn wij er trotsch op, hier en overal den stoot te geven tot verbetering van den toestand der werklieden en de besturen van bonden uit hun niets doen op te wekken. De arbeiders vragen niets anders dan loon naar werk, en de boot werkers hebben gemeend eene neutrale vak- vereeniging te moeten oprichten, waarin alle godsdienstbelangen zijn buitengesloten. Thans heeft de heer Van Rijswijk het te Schiedam reeds zoover gebracht, dat de patroons der stoommolens aldaar hebben gezegd tot hun werkvolk, dat zij ontslagen werden als zij tot den N. N. B. B. overgaan. De voorzitter, J: de Jonge, zeide nog dat de staking der kaarsenmakers te Schiedam door het werkvolk zelf is geproclameerd tegen den raad van den N. N. B. B.dat het bestuur van den N. N. B. B. zich in het geheel niet met de staking der gieters heeft bemoeid zoo ook niet met de staking der glasblazers, houtbewerkers, molenaars en brandersknechts. Alle stakingen gingen buiten den bond om. De N. N. B. B. heeft getracht stakingen tegen te houden, heeft aangeraden eerst een loonlijst op te maken en met de patroons te spreken en het een vóór het andere te laten gaan. Dat wij, zegt De Jonge, werkstakingen provoceeren, is een pertinente groote leugen, door den R.-k. Volksbond op sluwe wijze ge bezigd in besloten vergaderingen, waar wjj niet geduld worden en waar men ons voor socialisten ea ongeloovigen uitmaakt, omdat wij denkende arbeiders zijn. Met arbeiders, die voor hun recht opkomen, willen zij niet ver gaderen. Het is des voorzitters meening, dat van alle Nederlandsche arbeiders een protest moet uitgaan tegen de verdachtmakingen van den R.-k. Volksbond. Van de gelegenheid tot debat wordt ge bruik gemaakt door W. P. G. Helsdingen, niet zoozeer om tegen het gesprokene op te komen, als wel om er iets aan toe te voe gen. Hij betoogt aan de hand der geschiede nis, dat het optreden van den R.-k. Volks bond tegen den N. N. B. B. zijn hoofdoorzaak vindt in de R.-k. kerk als organisatie, wier doel het is te blijven heerschen, zij het in den tegenwoordigen tijd ook in compagnie schap met vorsten en het kapitaal. De encycliek van Leo XIII noemt hij een parade paard. De R.-k. kerk ziet dat de arbeiders beweging in hare opkomst is en een invloed zal gaan oefenen, welke dien der R.-k. kerk naar de kroon steektdaarom staat nu de R.-k Volksbond niet alleen vyandig tegen over de socialisten, maar ook tegenover den N. N. B. B. Het is sprekers overtuiging, dat de paus van Rome medewerkt om een bom vrije casemat voor liet kapitaal te maken, en niet aan het belang van de werklieden. Spreker hoopt, dat de aanvallen, waaraan de N. N. B. B. blootstaat, het bestuur zal doen begrijpen dat het een machtigen vijand heeft, dien het meer zal ontmoeten. De bootwerkers moeten eensgezind rondom hun bestuur blijven en zich tegenover de verdedigers van den achteruitgang in het gelid scharen. Aan het einde der vergadering werd by acclamatie de volgende motie vastgesteld »De vergadering, gehouden op Zondag 26 Juli in de veilingzaal van het Algemeen Verkooplokaal, gehoord hebbende de leugens en verdachtmakingen gepleegd tegenover den N. N. B. B. en verschillende andere neutrale vakbonden door den R. K. Volksbond, spreekt haar verachting uit over zulk een optreden en keurt af de manier van optreden van den R. K. Volksbond, die leiden moet tot eene noodlottige verdeeldheid onder de arbeiders. Spreekt de hoop uit dat ook de katholieke arbeiders zich zullen gaan onttrekken aan de leiding, inzonderheid van den voorzitter der afd. Rotterdam van dien Bond, die tot hun eigen nadeel als arbeiders moet leiden." Een der aanwezigen stelt voor deze motie te laten drukken en onder de arbeiders te Schiedam, Gouda en Rotterdam te doen ver spreiden. (V. ZZ. Ot.) Men schrijft aan het TJtrechtsch Dagllai uit Rotterdam Uit onze werkmans-wereld valt weder het een en ander mede te deelen, dat niet zonder belang is. Het blijkt meer en meer, dat de Nieuwe Nederlandsche Bootwerkersbond er naar streeft, eene macht te worden, die zich ver buiten den kring der Rotterdamsche boot werkers uitstrekt. Reeds is gemeld, dat alle werklieden, die met handel en scheepvaart in betrekking staan, in de organisatie worden opgenomen. Dat men eok verbinding zoekt met werklieden buiten Rotterdam, is gebleken uit het gebeurde te Schiedam en uit de in menging van de werkstaking onder de sjou wers te Zaandam. Door de bestuurders van den bond is ook te Antwerpen eene vereen i- ging van bootwerkers tot stand gebracht, wier organisatie op geljjke leest geschoeid is als die van den bond te Rotterdam. Dit bewijst reeds, dat er naar eene inter nationale organisatie gestreefd wordt. Dat het bestuur van den bond betrekkingen onder houdt met de Engelsche leiders, Man en Wilson, is zeker. Deze beiden waren ook behulpzaam bij het tot stand brengen van den Bootwerkersbond te Antwerpen. De door Wilson alhier opgerichte vereeniging van zeevarenden (matrozen en stokers) is thans eene afdeeling van den Bootwerkersbond ge worden. In verband met dit alles verdient de aan dacht eene mededeeling van De Bruin, een der bestuurders van dien bond, in eene dezer dagen alhier gehouden vergadering. Volgens die mededeeling namelijk, wordt er te Londen eene werkstaking op reusachtige schaal voor bereid, waarbij alle werklieden in geheel Groot-Britannië, die by den handel en de scheepvaart hun bestaan vinden, betrokken zouden zijn. Het is vrij duidelijk, dat de Engelsche leiders verbindingen hebben gezocht hier te lande en in België, om verzekerd te zijn, dat de stakende werklieden in Engeland niet vervangen zullen worden door werklieden van hier en uit België." De protest-meeting, die Zondag vanwege den »Nieuwen Nederlandschen Bootwerkers bond te Gouda zou belegd worden om te protesteeren tegen de houding van den »R.-k. Volksbond", is tot later uitgesteld, omdat men geen geschikt vergaderlokaal kon verkrijgen. Bij het concours van harmonie en fafare- gezelschappen, Zondag te Abbenbroek gehou den, werd door de harmonie-kapel van de Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft een gouden, een verguld zilveren en een zilveren medaille behaald. Te Amsterdam zal op Zondag 2 Augustus in ïd'Geelvinck", Singel 530, een vergadering worden gehouden tot bespreking en vast stelling der regeling en uitvoering eener nationale meeting, in zake de pensionneering van werklieden door den staat. Namens 14 vakbonden en vereenigingen worden alle hoofdbesturen en besturen van vak- en algemeene arbeidersorganisaties uit- genoodigd deze vergadering bij te wonen. Te Leeuwarden is men voornemens op Koninginnedag de kinderen op alle scholen en de verpleegden in de gestichten van lief dadigheid te onthalen, en voorts verschillende volksfeesten met een avondfeest tot besluit te geven. 's-Gravenhage. De minister van buiten- landsche zaken zal heden zijn reis naar Zwit serland aanvaarden. De Amerikaansche taalprofessor dr. Burr, in het voorjaar daartoe alhier aangekomen, is nog altijd op het rijksarchief werkzaam met onderzoekingen ter voorlichting in het AmerikaanSch-Engelsche grensgeschil over Venezuela en wordt thans bijgestaan door dr. De Haan, een Nederlander, in Amerika ge vestigd. De opnieuw samengestelde legatie van Venezuela bij het Nederlandsche hof heeft zich tot dusver nog niet beziggehouden met de raadpleging van in het archief be rustende stukken te dezer zake. Oud-Beierland. Het derde jaarfeest, dat de zangersbond ïEendracht maakt macht" op Donderdag 6 Augustus a.s. in deze ge meente zal vieren, belooft belangrijk te zijn. Zoo'n bondsnummer door 440 sopranen, 290 alten, 280 tenoren en 370 bassen gezongen, is iets zeer byzonders. De bond ontwikkelt dit jaar dan ook een groote kracht en heeft zich verzekerd van de medewerking van het muziekkorps var het regiment vesting-artille rie te Gorinchem, welk korps zeer gunstig bekendstaat. Tot zelfs uit Noord-Brabant (Tilburg, 's-Grevelduin-Capelle, Besoijen enz.) komen zangers en zangeressen om tot het welslagen van het feest mede te werken. Een veertigtal stoombooten van grooter of kleiner afmeting zal de leden der zangver- eenigingen en hunne genoodigden overbren gen. Het voornemen bestaat dat deze 40 booten om acht uur 's morgens gelijktijdig van Dordrecht afvaren om achter elkander naar Oud-Beierland te stoomen. Het gezicht op de aankomst van die vloot, met de stoombooten vstn de Mij. »Oude Maas", komende van de zjjde van Rotterdam, Schie dam, Vlaardingen en Spijkenisse en uit het Spui, alle stoomschepen beladen met passa giers en aan alle zijden bevlagd, zou alleen de reis naar Oud-Beierland waard zyn- Dan volgt de optocht naar het feestterrein, voorafgegaan door de muziek. Men is druk bezig om dit terrein in orde te brengen. De leden der zang vereeniging Polyhymnia" alhier hebben zich belast met de versiering er van en zijn vlytig bezig met de voorbe reidende werkzaamheden. Zaandam. Zondag had alhier een open bare vergadering plaats in het café »de Hoop", uitgeschreven door do houtwerkersvereeni- ging afd. van den Nieuwen NederI, Boot werkersbond. Als spreker trad op de heer E. Ph. van den Wetering, bestuurslid van den bootwerkers bond te Rotterdam. Spreker begon met zijn dank te betuigen voor de groote opkomst. In deze belangstelling zag hij het verblijdend verschijnsel, dat het vereenigiags- leven onder de Zaandamsche werklieden begint te ontwaken. Verder wees hij op het nut en de noodzakelijkheid om zich krachtig en eensgezind te organiseereu uit die kleine werkstaking, welke oninngs plaats gehad heeft, zeide spr., is toch iets goeds geboren. Werkstaking moet echter niet het middel zyn om alleen daardoor te trachten zijn toestand verbeterd te krijgen, werkstaking is dan alleen te rechtvaardigen, wanneer eerst alle andere middelen vergeefs zijn aan gewend om de bestaande grieven opgeruimd te krijgen. Wanneer de werklieden zich goed en krachtdadig vereenigen, dan zal het in de toekomst blijken, dat de werkstaking een overbodig artikel is geworden om zijn ver langens, wanneer dezelve de grenzen der billijkheid en rechtvaardigheid niet over schrijden, ingewilligd zien. Komt kalm en bezadigd voor uw rechten op, ging spr. voort, in het belang van u zeiven en in dat van uw gezin, toont u flinke, kranige mannen, bewandelt den vredelieven der! weg om uw doel te bereiken, dan kan niemand, die rechtvaardig is, u verdenken van revolutionnaire beginselen, noch u uitma ken voor oproerkraaiers. Werkt eendrachtig in uw vereeniging met geduld, ijver en vol harding, dan zal het beoogde doel wel door de houtwerkers in het belang van hen zeiven en het weizyn van hun gezin en tot bevorde ring van bet algemeen belang in Zaandam bereikt worden. Vele personen lieten zich als lid der ver eeniging inschrijven, waarna de vergadering kalm uiteenging. Te Belfast is gisteren te middernacht brand uitgebroken in de werkplaats der scheepsbouw meesters Harland Wolff, welke zich, ondanks de ijverige pogingen der brandweer, uitbreidde tot de werf der bouwmeesters Workman, Glaike Co. Het vuur woedde den ganschen nacht voort. De schade wordt op een kwart miilioen pond sterling begroot. Enkele in aanbouw zijnde sche pen zijn vernield. Vierduizend arbeiders zijn zonder werk. Op den ondergrondschen electrischen spoor weg te Buda-Pest is een waggon, waarin zes pas sagiers en 'twee beambten waren, in brand ge raakt, terwijl men in volle vaart was. Er was niets aan te doen, dan de vaart te versnellen en te trachten nog tijdig het station te bereiken. Dat gelukte ook, maar de twee beambtan be kwamen hevige brandwonden. De passagiers kwamen er met den doorgestanen angst en schrik af. De Berlijnscbe Morgenblatter maken melding van een gruwelijken moord in het gouvernement Witebsk. Te Stonika zouden twee rijke joodsche families (negen personen) door boeren vermoord zijn. De huizen werden geplunderd en in brand gestoken. Tengevolge van een bevigen storm is het stadje Morrison, in Colorado, Zaterdag over stroomd, waardoor een groot aantal inwoners ts omgekomen. Reeds zijn 21 lijken gevonden. De practische toepassing der electriciteit heeft zich in Japan verrassend snel uitgebreid. Sinds

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3