N°. 9097. A0. 1898. Woensdag 29 Juli. Tweede Blad. Vijftigste J a a r g a n g1- Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: jT ODÉ. BCRKACi B OTBBITBAAT 70. Binnenlandse he Berichten. V i Abonnementsprijs, per kwarto! f i.85. Franco per post, door het gehecle Rijk- 2.50. Afzonderlijke nummers- 0.10. AnVERTENTiEPRiJS: van 1—10 gewone regels nle inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Kranksinnigenwezen. Bij de beantwoording van het afdeelingsver- slag der Tweede Kamer tot nadere wijziging van de wet van 27 April 1884 geeft de regeering te kennen, dat het hier niet geldt cia uitbreiding van staatszorg op het gebied der krankzinnigen verpleging. Het eenige, wat de regeering met haar voorstel beoogt, is het scheppen van de gelegenheid om tot verbetering der verpleging van rijkspatiënten te geraken. Nu de omstandig heden van dien aard zijn geworden, dat het ge sticht te Medemblik niet meer genoegzaam aan da bestemming daaraan, door den wetgever van 1884 gegeven, kan beantwoorden, en uitbreiding ter plaatse te ontraden is, ligt de vestiging van een tweede rijks-inrichting of eigenlijk van eene filiale der rijks-inrichting voor de hand. Natuur lijk zal er, als die filiale zal zijn geopend, aan vankelijke gelegenheid bestaan op ruimere schaal dan steeds noodig is, plaatsen voor behoeftige gemeente-patiënten te bestemmenook dat in- tusschen ware niets anders dan in volkomen overeenstemming met het nu reeds in de wet nedergelegde beginsel. Mocht het aantal rijksgestichten tot één be perkt moeten blijven, dan zou te Medemblik een zoogenaamd asyle-prison zijn te plaatsen. Dit zou echter veel duurder uitkomen. Te Medemblik zai naar de Reg. beoogt, voor f1250 eene be hoorlijke afscheiding kunnen gemaakt worden van de krankzinnige veroordeelden en van andere patiënten, terwijl er na vertimmering van het Groot-Arsenaal te Grave, die niet meer dan f60,000 zal kosten, mogelijkheid zal verkregen worden om zekere categorieën van lijders uit Medemblik te verwijderen. Zoodoende wordt tevens in de rijksinrichting de wetenschappelijke vooruitgang toegepast, welke thans bij hei krank- zinnigenwezen meer en meer is op te merken. Op de eventueel© latere voorstellen betrekkelijk de inrichting eener psychiatrische kliniek van rijkswege wordt door de voorgestelde wetswij ziging volstrekt niet geprejudicieerd. SCHIEDAM, 28 Juli 1896. De minister van financiën maakt bekend, dat op 25 dezer bij de betaalmeesters in kas wasf 1,848,079.04'/» en dat op denzelfden dag door de Nederlandsche Bank, ingevolge art.llïi* van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van- 3,271,317.76'/». Het in werking treden van den militairen pensioenraad is weder verschoven tot het begin vin het volgende jaar. Op de begrootingen der betrokken ministe ries zullen eerst gelden worden aangevraagd voor de betaling der leden en aan te stellen ambtenaren. Op Donderdag 20 Augustus a.s. zal door dijkgraaf en hoogheemraden van Delfland worden aanbesteed bet opruimen der oude sluis en het bouwen van een nieuwe uit- wateringsluis »de Vyf Sluizen", met daarbij behoorende kunst- en grondwerken enz. onder de gemeenten Schiedam en Vlaardinger-Am- bacht. Het bestek met 7 teekeningen is tegen f3.50 te verkrijgen aan de secretarie van Delfland. Aanwijzing op het terrein op Dins dag 11 Augustus, v.m. 10,30 uur. Het verlengen van een bestaanden strek dam en het maken van een havendam, beide in de rivier de Nieuwe Maas, en het uitvoeren van baggerwerken te Vlaardingen, is voor f53000 gegund aan den heer A. Prins te Sliedrecht. In een onbewaakt oogenblik is te Pernis een kind van 16 maanden uit een kinder wagen in een ton met melk gevallen en daarin verdronken. De toegang tot het Scheveningsehe strand en tot de inrichting daarop van het Zeebad Scheveningen heeft een doelmatige verbete ring ondergaan door de vervanging van de bestrating met keien door een met klinkers. Het loopen is thans zeer vergemakkelijkten daarin zal nog beter voorzien worden door vernieuwing van de zich aan den steenen weg r. ^sluitende planken bevloering. Toen de heer H. L. Oort, predikant by de Remonstrantsche gemeente te Utrecht, Vrijdagmiddag, na eenige dagen met zijne familie afwezig te zyn geweest, thuis kwam, verwonderde hij zich zeer, dat hij deur zijner woning niet kon openkrjjgen. Zijn verwon dering steeg ten top, toen hij van zijn buur man vernam, dat er reeds sedert een paar dagen twee heeren ten zynent logeerden en dezen bepaald thuis waren. Daar den heer Oort van deze logé's echter niets bekend was, kreeg men kwaad ver moeden, deed de toegangen tot de woning bezetten en waarschuwde de politie, die wel dra ter plaatse verscheen, en, toen zij geen gehoor kreeg, de straatdeur forceerde. Het bleek nu, dat werkelijk twee als heeren gekleede personen, tijdens de afwezigheid van den heer Oort, bezit van diens woning hadden genomen en daar hadden gedaan geheel alsof zij thuis waren, terwijl zij boven dien met de meest mogelijke zorg de aan wezige kasten hadden geopend en doorzocht. Dat de heeren zich erg op hun gemak ge voelden, kan hieruit blijken, dat zij er slechts met veel moeite toe konden worden gebracht de politie te volgen, blijkbaar wel wetende, dat hun een minder comfortabel kwartier wachtte. Voor zoover reeds is kunnen blijken, zijn de heeren 20 en 23 jaar oud en herkomstig uit Amsterdam, terwijl ook reeds is gebleken dat door hen eenige goederen, den heer Oort toe- behoorende, zijn verkocht geworden. Geluk kig is de zilverkast, die zich in een der benedenkamers bevindt, doordien er een schildersezel met schilderij voorstond, aan hun aandacht ontsnapt, anders zouden zij een goeden slag hebben geslagen en zeker de terugkomst van den heer Oort niet hebben afgewacht. De heer Oort is, naar het U. D. verneemt, tegen inbraak verzekerd bij de verzekeriDg- maatschappy »Mercurius" te Amsterdam. Zondagmorgen en namiddag hebben eenige hevige vechtpartijen plaats gehad op V» uur afstands van Zwolle, en wel in de buurtschap Ittersum (gemeente Zwollerkerspel) tusschen kermisreizigers, die zich daar in hun woon wagen ophielden. Willem Bos, oud 33 jaar, was vechtende met A. ter Linde. Deze laatste sloeg met een stok, terwijl zijn 16-jarige stiefzoon, Johannes Mulderei, W. Bos met een mes in rug en arm stak, waardoor Bos spoedig dood neerviel. De daders werden naar 't politiebureau overgebracht en de vermoorde W. Bos naar het passantenhuis, waar spoedig de substituut officier van justitie met den rechtercommis saris een gerechtelijk onderzoek hield. Een ander kermisreiziger, H. Mennik, die mede door A. ter Linde werd geslagen en verwond, werd naar het ziekenhuis overge bracht. Te Loenhout wilde de zoon van den land bouwer Bergman, tegen het verbod van zijn vader, een nest met jonge ooievaars uithalen. Halverwege op het dak geklommen, gleed hy uit en kwam met het hoofd op de steenen binnenplaats terecht. Met gebroken schedel werd hij opgenomen en een uur later was hy een lyk. Onweer. Het onweder van Zondagavond en meer nog de storm, waarmede het hier en daar vergezeld ging, heeft op tal van plaatsen onge lukken veroorzaakt. Te Arnhem sloegen een heer en diens zesjarig zoontje, die per boot van de Wester- bouwing terugkeerden, door den wind over boord, met het gevolg dat beiden verdronken. Te Driel in de Betuwe woedde de orkaan op eene verschrikkelijke wyze. Verscheidene hui zen, achterhuizen en schuren zijn ingestort dikke boomen door midden gebroken alsof ze afgezaagd waren. De tabak is vernield. De schade, daaraan in twee minuten t'yds aange richt, wordt op ruim f 9Q,000 begroot. Aari de Roomsehe kerk zyn dak en toren beschadigd. Het huis van P. Zeegers is ingestort; een meisje van 13 jaar werd onder 't puin gedood. Verscheidene boomgaarden zijn vernield, kor tom Driel werd door een ware ramp ge troffen. Ook op de Veluwe stormde het hevig. Te Meerveld, in de nabijheid van Apeldoorn, stortten zes boerenwoningen in. Te Milligen stortten op het remontedepot vier stallen in. Vier paarden zijn gedood, zeven zijn er tot nog toe vermist. De paarden, die tusschen de balken beklemd waren ge raakt, zijn er tusschen uitgezaagd moeten worden. Enkele personen, die gelukkig niet ernstig gekwetst werden, zyn door dr. Pot uit Apeldoorn verbonden, terwijl de veearts Schilperoort de gewone paarden verzorgde. De kazerne is mede zeer z.waar beschadigd. De schade wordt op ettelijke duizenden ge raamd. In het tramverkeer, zoowel op Ede als op Arnhem en Rhenen, kwam belangrijke ver traging, ook omdat er hier en daar boomen op den weg vielen. Vooral onder Bennekom was de storm zeer hevig en werden tal van boomen ontworteld en huizen van de daken beroofd en werd in vele tuinen belangrijke schade aangericht. Van een korenmolen aldaar werd een der roeden afgebroken en grooten- deels stuk geslagen. In 't Land van Maas-en-Waal woedde de storm het hevigst te Dreumel, "Wamel en het benedeneinde van Leeuwen. Boomen werden ontworteld of midden doorgebroken, 't fruit heeft veel geleden, daken zyn beschadigd, hooimijten ten onderste boven gekeerd, van het gemaaide koren bleef by na niets aan de hoopen, terwyl van de rijpe tarwe veel ver loren ging. Ook de tabak leed veel van den wind. Te Wamel waaide een reiswagen in de sloot, waardoor eene vrouw gekwetst werd. Te Zwolle werd een groot gedeelte van de stationsoverkapping over net gebouw heen- geslingerd. De zinken platen vielen op een afstand van ruim 100 M neer. Boven de Leek ging het onweder gepaard met hagelslag. De hagelsteenen waren over 't geheel zoo groot als dikke knikkers, enkele zelfs als duiveneieren. De bui, die ruim vyf minuten duurde, heeft veel schade aangericht op het veld en in de moestuinen. Te Heerenveen werd de groote boerenplaats van Jaarsma te Tjerkgaast getroffenzij brandde af. In »'t Laan" by Tilburg sloeg de bliksem in de woning van den landbouwer De B., welke met den inboedel geheel afbrandde. Te Haarlemmermeer bjj Halfweg sloeg het hemelvuur in de schuur van den landbouwer IJzerman, die zonder dat er iets gered kon worden, is afgebrand. 's-Gravenhage. Er werden Zaterdag voor het bezoek van de fancy-fair op Zorg vliet buiten abonnement 943 entrées genomen, terwyl de verkoop-opbrengst dien dag be- GOURANT

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 5