N°. 9098. A0. 1896. Donderdag 30 Juli. "Vi ftigst© Jaargang. Verschijnt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag, U I T G E V EE: jT ODÉ. Buiten! an dsclie Iïerichten. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. BVRKill! BOf ERRTBAAT SO, Advertentieprijs van 110 gewone regels me inbegrip van eene Couranty 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. ENGELAND. In het Lagerhuis heeft Chamberlain gis teren medegedeeld: Generaal sir F, Carring- ton rapporteert, dat hij, om den opstand in Rhodesia snel en afdoende te dempen, onge twijfeld gehinderd wordt door gebrek aan troepen, maar, werden hem hulptroepen ge zonden, hij zou ze wegens den last met de transporten niet kunnen voeden. Generaal Goodenough doet het mogelijke, om de levens middelen voor het invallen van het regen seizoen, dat over drie of vier maanden begint, ter plaatse te krijgen. Het zou verkeerd zijn, zeide Chamberlain, den geueraals troepen op te dringen, die zij niet onderhouden kunnen. Maandag is voor het buitengewoon ge rechtshof te Londen de behandeling der zaak- Jameson c. s. voortgezet. Het getuigenverhoor is verleden week afgeloopen. Thans was de verdediging aan het woord. Sir Edward Clarke betoogde, dat er geen expeditie teMafeking was uitgerust. Er was niets anders verricht dan wat noodig was om de politie van Britsch Bechuanaland te doen voegen bij de Chartered ^Company en dat dit geschied was onder goed keuring van de Engelsche regeeiing, terwijl de beklaagden niet vóór 29 December te Mafeking zijn gekomen. Sir Edw. Clarke erkende, dat een krijgsmacht te Pitsani was bijeengebracht, maar het doel er van was voor de veiligheid te zorgen ten dienste der Chartered Company. Hij erkende eveneens dat Jameson begreep dat de hulp dier krijgs macht zou kunnen ingeroepen worden door Johannesburg, maar het lag niet in zijne be doeling een vijandelijke expeditie naar de Transvaal te zenden om de republiek omver te werpen. Hij wilde enkel de Engelsche en Amerikaansche bevolking van Johannesburg beschermen. Clarke wees, tot staving van zyn beweren, op den brief van het hervormings-comité aan Jameson en op de zorg van Jameson, dat de expeditie een vredelievend karakter zou hebben. Hij vroeg de jury wat er wel gebeurd zou zijn, indien na het aftrekken van de politie der boeren een aanval op de stad was .gedaan, terwijl een macht van vijf- of zeshon derd goed gewapende Engelschen binnen be reik was zonder dat door deze hulp werd geboden. Hij haalde verder verschillende stukken aan ten betooge, dat Pitsani nooit deel uitmaakte van de Engelsche bezittingen, en deed ten slotte een beroep op de jury, dat zij wel zou beseffen het gewicht van haar uitspraak. Mr. Lockwood, sprekende voor de overige beklaagden, sloot zich geheel aan b(j het pleidooi van sir Edward Clarke. In zijn repliek zeide de attorney general dat zonder twijfel de Foreign Enlistment Act te Mafeking van kracht was. Met betrekking tot Pitsani achtte h(j het geval moeilijker, maar toch was het duidelijk genoeg, dat Pitsani viel binr.an Hr- Ms. gebied. De amb tenaar van het Openbaar Ministerie verklaarde verder, dat uit Jamesons woorden tot zijn manschappen bleek, dat de expeditie een vijandige onderneming was tegen de Zuid- afrikaansche republiek, en concludeerde, dat alle beklaagden bekend waren met het doel van de expeditie en bij de voorbereidingen behulpzaam waren. De jury heeft al de beklaagden schuldig verklaard. Jameson is tot 15 maanden gevangenisstraf zonder dwangarbeid veroordeeld, Willoughby tot 10, majoor "White tot 7, Coventry, Grey en kolonel White elk tot 5 maanden. Het is thans zeker, dat de minister van koloniën, Chamberlain, geen voorzitter zal zijn van de enquête-commissie naar de positie van de Chartered Company. Hicks-Beach, de kanselier van de schatkist, zal waarschijnlijk voorzitter, en Labouchère zal o. a. lid zijn. Vóór Januari a.s. zal geen getuige gehoord worden. Het internationaal sociaal-democratisch werkliedencongres te Londen stemde gis teren na levendige beraadslagingen over de handhaving van het Züricher besluit, waarbij alle vakvereenigingen en socialistische par tijen en organisatiën, die de noodzakelijkheid van organisatie der arbeiders en parlementaire actie erkennen, en deze alleen, tot de con gressen toegelaten worden. Achttien landen stemden voor, twee (Nederland en Frankrijk) tegen het Zuricfccr besluit. Onder de afge vaardigden, die gisteren spraken, was Domela Nieuwenhuis. DUITSCHLAND. Keizer Wilhelm is Maandagochtend met de Hohengoïïern naar Bergen vertiokken. Vrijdag aanvaardt hij de terugreis. De Hessische Eerste Kamer heeft het ont werp tot overname van den Ludwig-spoor- weg door den staat aangenomen, benevens een voorstel om bij de regeering aan te drin gen op verbetering der positie van de spoor wegbeambten en spoorwegarbeiders en de saldo's van den spoorwegdienst te gebruiken tot vorming van een reservefonds. De algemeene verlegenwoordiger der Duit- sche Cultuur-maatschappij aan de Pagani (Duitsch Oost-Afrika) Friedrich Schroder is, op last van de Duitsche overheid daar aan de kust, onder beschuldiging van zware mis handeling en het dooden van inboorlingen, in hechtenis genomen en geboeid naar de kust overgebracht. Prins Maximiliaan van Saksen, de derde zoon van prins Georg, broeder des konings, is Zondag door bisschop Wahl tot priester gewijd. De paus zond hem zijn zegen. Zondag a.s. draagt de jonge priester in de hofkapel te Dresden zijn eerste mis op. B E L G I E. Het aantal dergenen, die om onwettige redenen van de stembus wegblijven, neemt bij elke verkiezing toe. Bij de provinciale verkiezingen van j.l. Zondag waren dat te Brussel niet minder dan 6000 (van de onge veer 45.000). ie Indépendance wijst er op, dat zooveel kiezers bi; de laatste provinciale verkiezingen te Brussel eenvoudig zijn weggebleven, niet tegenstaande er in België stemplicht is. Het gemeentebestuur van Mecbelen heeft een maximum arbeidsdag en een minimum loon voorgeschreven in de bestekken van de werken voor de gemeente te verrichten. RUSLAND. Het schijnt dat de politie te Warschau opnieuw een revolutionnaire beweging der Polen op het spoor is. Er hebben althans in den laatsten tijd opnieuw arrestaties plaats gehad. Graaf SchuwalofT schijnt van plan, zeer streng tegen die woelingen op te treden. De vrijwillige vloot en de vereeniging voor stoomvaart krijgen, zooals men weet, zeer groote subsidies van de regeering, onder de verplichting om alle schepen als oorlogssche pen in tijd van nood uit te rusten. Thans is er een nieuwe maatregel getroffen, vol gens welken die vereenigingen jaarlijks een zeker getal marine-manschappen in dienst zullen moeten nemen. Hierdoor zou de waarde als oorlogsmarine natuurlijk belangrijk ver hoogd worden. ZWITSERLAND. In dsn nacht van Zondag op Maandag is een bewoner van Zurich bij een twist door Italianen gedood. De Zwitsers achtervolg den de Italianen en deden alle Italiaansche werkplaatsen ontruimen. Bij de vijandige betoogingen, welke daarbij plaats hadden, zijn eenige werkplaatsen geheel vernield. De politie heeft reeds met blank geweer, maar vergeefs, de straten trachten schoon te vegen. Infanterie is toen met de bajonet er op in gegaan. Zes politie-agenten zijn gewond. De Italianen houden zich schuil. Maandagavond heeft de politie meer dan 70 personen in hechtenis genomen. Verschei dene zijn gewond. Een dichte menigte schoolt voor het Italiaansche consulaat samen. Vele Italianen maken zich op om de stad te ver laten. Het Italiaansche gezantschap te Bern is in overleg met de Züricher overheid. Gis teren kwamen vier bataljons in de stad. De Bondsraad heeft zich met de voorvallen te Zürich beziggehouden en de Züricher overheid om telegrafisch verslag gevraagd. Uit Zürich wordt van gisteren gemeld De beweging tegen de Italianen is geëin digd. De Italiaansche consul heeft maatregelen genomen om landgenooten naar Italië terug te zenden en heeft den autoriteiten verzocht, het leven en den eigendom van Italianen te beschermen. ITALIË. De Senaat heeft liet wetsontwerp tot op heffing van het uitvoerrecht op zwavel uit Sicilië opgeheven. In de plaats van De Félice, wiens vei kie zing is vernietigd, werd te Rome tot lid der Kamer gekozen de socialist Zuccari. SI'ANJE. De minister-president Canovas is lastig gevallen en n het openbaar beleedigd door een armoedigen man, die geen werk had en die niet wel bij het hoofd moet zijn. T U R K IJ E. Volgens gerucht zullen de ministers van oorlog en van financiën om redenen van ge zondheid worden vervangen. De Londensche bladen deelen onrustba rend nieuws mee van Kreta zoowel als uit Macedonië. Volgens de correspondent van de Times te Athene zouden er nog aanhou dend benden gewapende Grieken over de Turksche grens gaan, in weerwil van de po gingen van de Grieksolie regeering om het te beletten. Verscheiden officieren van het Grieksche leger, die verdacht worden van medeplichtigheid, zijn in hechtenis genomen. Men vertelt dat de Macedoniërs overal de Grieken als verlossers begroeten en zich bij deze aansluiten. Een taliijke Grieksche bende is geland te Kavala en opgetrokken naar Sereszij licht proclamaties tot de bevolking en roept deze op om de Grieksche broeders, gekomen om hun liet Tuiksehe juk te helpen afschudden en de Bulgaren tegen te werken, te steunen. Een soortgelijke beweging, zegt men, is ophanden in Epirus. Een telegram uit Retymo meldt dat een groot aantal Mohammedaansche inwoners van Kreta, bijgestaan door Turksche soldaten, het militair district Asomati zijn binnengedrongen en daar aan het plunderen zijn gegaan al spoedig stuitten zij op een troep van 1500 christenen, die hen metzwaie verliezen terug wierp. De rustverstoorders zochten daarop eene schuilplaats in het blokhuis van St. Basile, maar werden ook van daar ver dreven. De toestand is ernstig. GRIEKENLAND. De vertegenwoordigers der mogendheden te Atliene hebben met nadruk bij de regeering aangedrongen op maatregelen tot het tegen gaan van het binnenvallen in Macedonië van Grieksche benden. De minister van oorlog heeft de noodige bevelen in dien zin uitge vaardigd. A Jtt E R I K A. Een schrijver in de Parijsche Herald komt op tegen de meening van de voornaamste Amerikaansche bladen, dat de lieer Mc. Kinley tot president zal worden verkozen. Hg analy seert de stemmingen en komt tot de gevolg trekking, dat van 447 stemmen, die worden uitgebracht, de goudcandidaat er zeker kan

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1