Binnenlandse he Berichten. rekenen op 199 en de zilvercandidaat op 196. De ontbrekende 52 behooren aan de staten Indiana (15), Illinois (21) en Iowa (13). Indiana is sterk democratisch en voor de vrije aanmunting van zilver. Illinois stemde voor vier jaar op den candidaat der demo craten en, hoewel de verkiezingen voor het staatsbestuur verleden jaar ten voordeele der republikeinen uitvielen, is de democraat Alt- geld nog altijd gouverneur en controleert hij nog de administratieve machine in den staat. Iowa heeft slechts een republikeinsche meer derheid van 27,000 op 400,000 stemmen. De correspondent concludeert, dat de winnende partij de stemmen van twee van deze drie staten noodig heelt. En als de heer Bryan de stemmen krijgt van Indiana en Iowa, dan worden op hem uitgebracht 224 stemmen, terwijl Mc. Kinley met Illinois maar 223 stemmen op zich kan vereenigen. Men ziet dus, da£ de overwinning aan een zijden draad hangt. De aanwijzing van een derden candidaat door een aantal goud-democraten zou wel Kentucky met 13 stemmen aan den heer Bryan ontnemen, maar tevens Minnesota (9), Wisconsin (12) en de gouddistricten van Michi gan, die tevens in het voordeel van Mc. Kinley zijn gesteld, twijfelachtig maken. De heer Bryan is teruggekomen van zijn voornemen om de populistische candidatuur niet aan te nemen, dan wanneer de heer Sewell wordt candidaat gesteld voor het vice- presidentschap. Zijn vrienden hopen dat Wat son, die door de populistische conventie is verkozen als candidaat voor het vice-presi- dentschap, zich zal terugtrekken ten gunste van Sewell, den democrati«chen candidaat. AFRIKA. Reuter seint uit Buluwajo, dat dagblad correspondenten zich daar beklagen over de autoriteiten, die in hunne telegrammen aller lei bijzonderheden over de gevechten schrap pen dat de Matabelen vol vertrouwen zijn en in het gevecht de blanken uitjouwen en lafaards schelden dat nog onlangs een troep Matabelen een duizend stuks vee over den Tati-weg naar de Matoppo's dreef, vlak in de buurt van Buluwajo, en blijkbaar niet bang, dat zij van daar uit bestookt zouden wordendat vele 1 olonisten plan maken het land te verlaten, o<")dat zij nog geen einde aan den opstand zL'.idat sir F. Carrington te Buluwajo was gekomen om sir R. Martin te raadplegen. {Jit G welo seint Reuter, dat majoor Hurrell, die den 12n met eene colonne de plaats ver liet om zich bij de colonne van Fort Victoria te voegen, bij Beüngwe op den vijand gestuit is. In het scherpe gevecht, dat twee uren duurde, verloren de Engelschen drie dooden. Majoor Hurrell kon zich nochtans met de troepen'uit Foit Victoria vereenigen en ge zamenlijk ging het nu op Ndema's kraal aan. Volgens berichten uit Fort Gibbs werd daar uit de richting van Ndema's kraal hevig schietên gehoord. Volgens de Daily Chronicle heeft de op stand in Matabelenland reeds aan ongeveer 400 Engelschen het leven gekost. Illomehlens, een der groote stamhoofden in Rhodesia, heeft zich aan de Engelschen overgegeven. Uit Kaapstad wordt gemeld dat meetings hebben plaats gehad om te geraken tot een tolverbond voor Zuid-Afrika. Den 3n Septem ber zal eene bijeenkomst tot dat uoei plaats hebben. Natal en de Transvaa. hebben de uitnoodiging daartoe nog niet aangenomen. Te Kaapstad is weer een meeting van 2000 personen gehouden, waarin een votum van sympathie voor Cecil Rhodes werd aangenomen. SCHIEDAM29 Juli 1896. De r; awone audiëntie van den minister van koloniën zal Vrijdag 31 dezer niet plaats hebben. De heer Van Houten, minister van binnen- landsche zaken, zal voor eenigen tijd zijn intrek nernen in het Bad-hotel te Boarn. Een correspondent van de N. B. Ct. heeft de bekende Oostenryksche wapenfabriek te Steijr bezocht en deelt o. a. het volgende mede omtrent de geweren, welke op die fabriek voor ons land vervaardigd worden »Met de Hollandsche geweren, waarmede de deskundigen der fabriek zeer ingenomen zijn, hoopt men met November klaar te komen. Zij worden ijverig ingeschoten en den geheelen dag hoort men den knal tegen de bergen weerkaatsen. ïHet nieuwe Hollandsche geweer van 61/» millimeter is niet een Manlicher-geweer, zoo als we! eens beweerd wordt, maar lijkt meer op het Duitsche Mauser-geweer. Met dit heeft het den grendel gemeen, met het Oostenrijksche daarentegen het inbrengen van de patronen in het magazijn. In Oosten rijk heeft men Gradzug, de rechte grendel sluiting, by het Hollandsche geweer daar entegen, dat veel overeenkomst heeft met het Italiaansche, Duitsche en Rumeensche, geschiedt die sluiting door twee bewegingen, of zooals men in het Duitsch zegt, door Winkelbeweging. »Van de door Nederland bestelde 47,000 ïnfanteriegeweren, benevens eenige duizenden vuurwapens en karabijnen voor de marine, de cavalerie, de marechaussees en de genie, is zoowat de helft afgeleverd, en liet is nu maar te hopen, dat men het in Den Haag en Batavia spoedig eens wordt over het in Indië in te voeren wapen, opdat onze man schappen, die daar zoo veel vechten moeten, toch niet langer van een modern geweer verstoken blijven. Dat men in Steyr op die bestelling rekent, behoef ik wel niet te zeggen. En dat te recht, want de Hollandsche offi cieren, met de overneming der wapens belast, zyn vol lof over de fabriek. Zij vinden dit etablissement grootsch, en het werk, dat er geleverd wordt, prachtig. Trouwens ware het anders, dan zou de fabriek niet bestellingen- uit de heele wereld krijgen." Op 1 Augustus wordt door de staatsspoor wegen ingevoerd een afzonderlijk tarief voor de kiiometerboekjes, bevattende gewijzigde bepalingen omtrent het gebruik der boekjes. Op grond van de nieuwe bepalingen mogen de boekjes worden gebruikt a. Door den als eigenaar op het boekje vermelden persoon. b. Door elk dier leden van het huisgezin, waartoe de eigenaar behoort, die van den eigenaar het recht hebben verkregen zelf standig van het boekje gebruik temaken en die als zoodanig het boekje van hunne handteekening hebben voorzien. c. Door alle andere leden van het huisge zin waartoe de eigenaar behoort, mits te za- men reizende met een der personen bedoeld sub a of b. De nieuwe kilometerboekjes zullen zoo danig worden ingericht, dat de sub a en b bedoelde personen gelegenheid vinden het boekje van hunne handteekening te voorzien, terwijl ook de houders van boekjes in de gelegenheid zullen worden gesteld van de gunstige bepalingen gebruik te maken en hunne boekjes dienovereenkomstig te doen inrichten, mits zij deze gedurende minstens 4 uur aan een der stations deponeeren. Van den goedkoopen trein der H. IJ. S. M. van Rotterdam, Den Haag, Leiden en tus- scheoliggende stations naar Amsterdam werd heden door ongeveer 900 personen gebruik gemaakt. Met den pleiziertrein van de staatsspoor uit Nijmegen, 's-Hertogenbosch en Eindho ven c. a. kwamen hedenochtend 950 perso nen de residentie bezoeken. Door een bewoner van Schiedam is gister avond bij de politie aangifte gedaan, dat hem op den weg naar Rotterdam, vermoedelijk op den Nieuwen Binnenweg, twee bankbil jetten van f 25 zijn ontrold. (N. B. Ct Een lid der sDeutscher Ruderverein" te Rotterdam, de heer W. S., die Zondag in een wherry met dames aan het roeien was, bemerkte tusschen Delftshaven en Schiedam een 13-jarigen knaap, die in zinkenden staat verkeerde. Met de kracht der wanhoop roeide de heer W. S. naar de plek des onheilstot tweemaal kwam de knaap boven water en zonk weg. Op het laatste moment gelukte 'them den drenkeling te grijpen en half buiten kennis naar den Maaskant te sleepen. Heden is van Rotterdam eene gezondheids kolonie naar Oostvoorne vertrokken. Deze kolonie telt 25 kinderen en staat onder 0 eide van den heer en mej. Van den Coevering en zal 3 weken in Oostvoorne vertoeven. Dinsdag 4 Augustus vertrekt eene kolonie, groot 36 kinderen, onder geleide van den heer en mej. J, van Ommen en eenige help sters via Breda naar Ulvenhout. Deze kolonies zijn de laatste die dit jaar door de vereeniging kunnen uitgezonden worden. Bij den gymnastiekonderwyzer Jac. Koop man, Van-Oldenbarneveldstraat no. 57 te Rotterdam, die met zijn gezin uitstedig was, heeft men ingebroken, alles doorzocht en de brandkast geforceerd. Wat er ontvreemd is, kan nog niet worden vastgesteld. De tapper P. G. uit de Zandstraat, die gisternamiddag omstreeks halftwee met zijn vrouw en kind wandelde op de Gedempte Botersloot, werd onverhoeds door een drietal rondslenterende mannen, zonder dat er aan leiding voor was, aangegrepen, over de straat gegooid, geslagen en een breuk getrapt. De vrouw van G., haren man aldus kermende van pyn op straat ziende liggen, ontstak in drift, slo°g naar eene der aldaar staande kraampjes, greep een broodmes af en ging hiermede het drietal te lijf, waarvan zy er een, den metselaar W. V., wonende in de Kalverstraat no. 19, het mes met zulk een kracht in de linkerzijde stak, dat het lemmet boog. De getroffene zakte ineen, hy werd naar het politiebureau in de Lange Torenstraat en vandaar onmiddellijk naar het ziekenhuis vervoerd. De hem toegebrachte verwonding is zeer ernstig G. zelf werd mede naar dat politiebureau en vandaar naar het ziekenhuis getransportee Zijne vrouw werd naar het politiebureau gebracht. De toestand van den verwonden W. V. is heden bevredigend. De vrouw, die hem verwondde, werd na verhoor op vrije voeten gelaten. N.B.Ct De bewoners der Dwarskade, onder Vrij enban, hebben zich tot Gedeputeerde Staten gericht, met verzoek ingelijfd te worden by Nootdorp, en niet, zooals volgens het ontwerp, bij Delft. De hoofdprijs van de Iiaarlemsche paarden- i loterij een landauer met 2 paarden is gevallen op nummer éen. Luitenant Boerma, van Groningen, die by de jongste operaties op Lombok een zware verwonding aan een der beenen bekwam, vertrekt tegen October weer naar Indië. Vooral door massage van dr. Mezger, thans te Domburg, is hij geheel genezen, zoodat hij door de geneeskundige commissie voor alle diensten goedgekeurd kon worden. Te Gendringen verschenen Zaterdag de offi cieren van justitie en rechter-commissaris uit Arnhem, teneinde een nader onderzoek in te stellen omtrent het gebeurde met den in het Armenhuis der Roomsch-Kathoüeke diaconie in zijn bedstede verbrand gevonden ouden man B. E. Er waren toch meer ge ruchten in omloop gekomen, dat hier niet te denken zou zyn aan eigen onvoorzichtig heid, maar aan boos opzet van een paar medeverpleegden, met wie de overledene in onmin leefde. Het lijk, dat reeds begraven was, werd weer opgegraven en door twee doctoren geschouwd. Verder werd een plaats opneming gedaan en werden tal van personen in verhoor genomen. Naar de Arnh. Ct. ver neemt, moet echter het resultaat zyn dat, al is de eigenlijke oorzaak van den brand niet ca te gaan, toch voor de ongunstige ge ruchten tegenover de medeverpleegden geen voldoende gronden aanwezig zyn, zoodat dan ook geen arrestatie heeft plaats gehad. Wij hebben ons de moeite gegeven, zegt de 2V. B. Ct., eens na te gaan hoeveel kiezers te Breda zullen komen, wanneer de nieuwe kieswet in werking treedt, en kwamen tot de conclusie, dat dit getal op 3900 a 3800 moet worden geschat. Daar het getal kiezers thans byna 170O bedraagt, zou te Breda ruim 100 pCt. ver meerdering plaats hebben. Zondagavond is te Meijel de 35-jarige dienstknecht J. F. levensgevaarlijk verwond. Door de marechaussees uit Helden zijn de daders, twee gebroeders J,, aangehouden. Onweer. Aan de reeds vermelde berichten over de ongevallen, die het onweder van Zondag ver oorzaakte, moeten nog de volgende de be langrijkste worden toegevoegd. Te Roodkerk (Fr.) werd de schipper Auke Veenstra, terwijl hij zich op zijn vaartuig be vond, door den bliksem doodelijk getroffen. De ongelukkige laat eene weduwe met twee onverzorgde kinderen achter. Aan den Eldenschen dijk stortten drie arbei derswoningen in. Een kind van 6 jaar is daarby verongelukt. Te Uddel zyn vijf boerenhuizen en'thuis van den veldwachter omgewaaid. Omtrent de ramp die het remontedepot te Milligen trof, wordt nader gemeld Een vreeselyk gekraak joeg alle 50 man in de kazerne uit het bed. De wanden van hef kazernegebouw, onder den druk van den wind bezwijkende, begonnen naar éene zyde over te hellen. Men wist niet wat er gebeurd wasj door de vensters zag men den hemel in vuur, maar overigens werd het uitzicht belet door kalkstof, dat de zaal als met een nevel vulde. Alles drong naar de deur, in doile vrees voor instorting van het gebouw. Met vereende- krachten moesten de mannen de buitendeur openwerpen, die verwrongen was en zich juist aan de windzyde bevond. Buiten gekomen begreep men door het klagend gehinnik der paarden, dat er iets met de stallen gebeurd moest zijn. Men vond vier der stalgebouwen vernield, ingestort, en onder de puinhoopen lagen vyftig paarden tusschen de neergestorte balken vastgeklemd en hinne- kend van pijn en angst. Maar er waren ook drie stalwachts in die gebouwen geweest. Gelukkig hadden deze zich kunnen redden. De woede van het onweer had hun den slaap- U't de oogen gehouden. En op het oogenblik, dat de windhoos de gebouwen aangreep, be-- vonden zïj zich, gelukkig, iu de fourage- kamers, die gespaard bleven. Om zich te bevrijden moesten zij de pannen van het dak slaan en zich tusschen de binten door naar buiten werken. Vier stalgebouwen en drie magazynen en- nog een gebouw, dat tot smederij was inge richt, waren door den wind plat tegen den grond gesmeten en zes hooischelven en vier stroobergen warén vernield; zulk eene ge weldige kracht had de wind omwikkeld, dat later de kap van een der hooibergen op een afstand van 300 meter werd teruggevonden. Het gansche terrein ligt nog bedekt met het hooi en het stroo, dat door den wind, werd opgenomen en verstrooid. In het stikdonker vingen de mannen hunner

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2