A0. 1896 Vrijdag 31 Juli. N°. 9099 Feuilleton. Jessie's Voogd. "V ij ftigste Jaargang. 6 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER": r ODÉ. SFKBAIl: BOTESdTKAAT !0. Buitenlaïidsclie Berichten. COURANT Abonnementsprijs, per kwartaalf 1.85. Franco per post, door het geheele Rijk- 2.50. Afzonderlijke uommers- 0.■'O. Aovertentieprijs van 110 gewone regels me inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. ENGELAND. De onder-secretans van buitenlandsche zaken Curzon deelde gisteren in het Lagerhuis mede, dat de Porte op de vertoogen der mogendheden geantwoord heeft dat het groot aantal troepen op Kreta daar de aanwezig heid van een opper-officier van den rang van Abdullah-pacha noodig maakt, maar dat diens benoeming slechts voorloopig is en dat hij bovendien bevel heeft ontvangen in over leg met den civielen gouverneur te handelen «n zich niet met het burgerlijk bestuur te bemoeien. Het Lagerhuis heeft het wetsontwerp, waarbij kolenmijneigenaars gedwongen wor den maatregelen te nemen tot voorkoming van ontploffingen door kolenstof, by derde lezing aangenomen. Het Lagerhuis heeft het ontwerp tot wijzi ging der Iersche landwet bij derde lezing aan genomen. In bet Hoogerhui" heeft lord Braye de regeering gevraagd of de 23e September, wanneer koningin Victoria langer zal gere geerd hebben dan eenig Engelsch vorst, niet tot een algemeene feestdag moest worden gemaakt. Lord Salisbury antwoordde, dat hy voor dat doel den verjaardag der koningin in het volgende jaar geschikter acht. Naar aanleiding van den uitslag van Jameson's proces heeft de advocaat der Chartered Company, Hawksley, aan den advocaat-generaal, sir R. Finlay, geschreven, dat Cecil Rhodes bereid is te Londen te komen om zich ter beschikking van de regeering te stellen, als zijne vervolging gewenscht wordt. Over het algemeen vindt men de straffen, dr. Jameson c.s. opgelegd, niet te zwaar, integendeel had men verwacht dat Jameson meer had gekregen. Toch gelooft men dat geen der veroordeelden zijn stiaf ten volle zal ondergaan, maar verwacht men de tusschen- koinst van president Kruger. Reeds hebben twee parlementsleden dezen per telegraaf verzocht gratie te vragen voor de veroor deelden. Overigens is men benieuwd wat de regeering ten aanzien van Cecil Rhodes be sluiten zal. De meerderheid der bladen keurt de uit spraak van de jury in het proces van Jame son goed en acht de straffen voldoende. Zelfs de Daily Chronicle is van die meening, of schoon het blad erkent dat de gevangenis straf niet genoeg is, als men de gevolgen van hun jammerlijk vergrijp overziet. Maar de hoofdstraf voor Jameson en de zijnen ligt hierin niet, dat zij in een kerker opgesloten zullen worden, maar dat zij volkomen gedis crediteerd zijn en hunne plannen in duigen hebben zien vallen. Het blad roemt voorts de wijze, waarop lord Russell het proces gevoerd heeft, hoogeiijk. De Standardin een hoofdar tikel, is bly, dat de veroordeelden hun rechtop hooger beroep hebben laten vaien, temeer daar hunne verdediging eigenlijk niets om het lyf had. De Times neemt in een hoofd artikel over de zaak met welgevallen kennis van het, trouwens onvermijdelijk, aanbod van Cecil Rhodes, om nu over te komen en terecht te staan, bijaldien de regeering het verlangt. Maar het blad meent, dat Rhodes kwalijk strafbaar kan zijn onder de Foreign Enlistment Act. Verscheiden bladen hopen dat de veroordeelden als geprivilegieerde ge vangenen behandeld zullen wordenenkele verwachten zelfs dat de altijd grootmoedige Kruger de bevoorrechting zou willen bepleiten. De Daily Chronicle heeft Jameson geïn terviewd over zijn strafdeze verklaarde dat hij altyd verwacht had, dat het hof zwaarder zou hebben gestraft. Verscheiden leden van de onafhankelijke arbeidsparty wyzen het pleidooi van Keir Hardie en Tom Mann, om de anarchisten op het internationaal congres van den arbeid toe te laten, als eigenmachtig af. De anar chisten hebben Dinsdagavond eene buitenge wone vergadering gehouden om over den staat van zaken te spreken. Keir Hardie ried den anarchisten aam, toch op het congres te komen, al worden zij buitengesloten. Louise Miehei, Cornelissen en anderen voerden nog het woord, maar geene besluiten werden voorgesteld. F B 1 li K It IJ K. De oud-minister en senator Spuller is Woensdag op het kerkhof Père-Lachaise te Parijs begraven. De slippen van het lijkkleed werden gedragen door den voorzitter van den senaat, Magnin, den vice-vooizitter der Kamer, Poincaré, de ministers Hanotaux en Ramhaud, de senatoren Waldeck-Rousseau, Ranc en Hébrard. Aan het lijk werd militaire oer bewezen. De president der ïepubliek had zich laten vertegenwoordigen. De heeren Hanotaux, Rambaud, Waldeck-Rousseau, Jules Claretie, Magnin en Poincaré spraken aan het graf. Thans beginnen, nu de weigering van sommige kerkelijke vereenigingen om het zoogenaamde "droit d'accroissement" te be talen haar beslag heeft gekregen, de eerste gerechtelijke vorkoopingen van aan haar toe- behoorende goederen. Zoo is Maandag te Le Puy de oogst van het kerkelijke wees huis de la Roche-Arnaud verkocht en te Ceyssac die van de vereeniging van St. Franfois-Régis. De orde wordt niet ver stoord dan door eènige kretenWeg met de vrijmetselaars! leve de katholieke republiek leven de weezen, de broeders! enz. De ver- koopingen brengen echter zeer weinig op soms geen tiende van de waarde van het verkochte. Generaal Dodds is ontslagen als comman dant der troepen in Indo-China. De afgevaardigde Gerville-Réache heeft naar de reden van dit ontslag gevraagd, waarop de minister van marine door IJavas heeft laten weten, dat Dodds teruggeroepen was omdat hij brigade-generaal was, terwijl slechts een divisie-generaal aan liet hoofd van het Indische leger kon staan. Natuurlijk dat de pers niet tevreden is met deze verklaring van den minister. Alge meen zoekt men achter dit ontslag een intrige van deu gouverneur-generaal Rousseau of een van boven komend ostracisme, uit vrees dat de vroegere ovei winnaar van Dahome de rol van Boulanger zou gaan spelen. De burgemeester van Rijssel Deloiy zal ten gevolge van de onlangs daar voorgevallen standjes ontslagen worden. Men verzekert dat Li-Hung-Tchang nog maals een onderhoud met den minister van buitenlandsche zaken zal hebben, waarin hij definitief antwoorden zal op de voorstellen omtrent een handelsovereenkomst. Het bureau van den Parijschen gemeente raad laat half officieel tegenspreken, dat er een tekort in de gemeente-administratie zou zijn. Integendeel moet er een overschot van 48 millioen in de kas zijn. I) 1 T S C II U S D. De North China Daily News maakt het volgende telegram, gedateerd Cliefoo 28 dezer, openbaarDe Duitsche kanonneerboot litis is vergaan tijdens een typnoon op den 23n Juli, tien mijlen ten nooiden van Southeast Promontory. Tien man zijn gered; alle anderen, met inbegrip der officieren, zijn omgekomen. De kanonneerboot litis behoorde tot de 19. Zij keek naar hem ons en zag niet ver van zich Hugh staan praten en schertsen met Mrs. Blowbell. Men had 't zeker over haaren de advocaat redeneerde nog steeds door, al ern stiger en ernstiger. «Hugh!" liep zij. Dadelijk stond hij naast haar en bood haar hulpvaardig den arm. Hij was toch wel galant. ïWij willen aan tafel gaan, Hugh. Het wordt iaat," zeide zij tot hem. iMiss Jessie beveelt, dat men aan tafel zal gaan" hoorde men Finding roepen, als ware hij de ceremoniemeester van het feest, en vier of vijf stemmen herhaalden: «Aan tafel, aan tafel!" Miss Jessie zat aan den disch natuurlijk naast Hugh. Tegenover hen zaten de oom en tante. Toen zij hunne plaatsen innamen, hoorde Jessie Mr. Finding in het voorbijgaan tegen haar oom zeggen: »Zij wil wel, mijn waarde Sir, zij wil wel en gij zult wel niet anders kunnen dan aan de zaak bekendheid te geven." En toen de soep gebruikt was, boog zich de oom tot haar over en vroeg fluisterend»Dus gij wenscht het, Jessie? Nu, dan zal gebeuren wat gij wenscht." Toen tikte hij met zijn mes tegen het glas, nog vóór Jessie een woord gesproken had, en het gepraat en gelach om hem heen verstomde. Het hart van het arme meisje klopte hevig. Zij vreesde, dat men het zou hooren tikken. Oom Simon stond op. Op waardigen, vader lijken, goedhartige», eerbiedigen toon en met welgekozen, indrukwekkende woorden deelde hij dan het aan zijn tafel vereeriigd gezelschap mede, dat zijn nicht Jessie en zijn zoon Hugh verloofd waren. En toen een algemeenleve! een verbazende drukte, een wedstrijd om met het gelukkige paar te klinken. Ook Hugh en Jessie klonken, maar toen zij hem aanzag, vond zij dat hij erg bleek was en zelfs tranen in de oogen had. Hare oogen bleven droog. Eigenlijk bleef zij koel onder het geval, 't Was of het haar niet aanging. Zwijgend, onverschillig zag zij op al die beweging neer. Haar gemoed bleef onaan gedaan bet scheen wel of 't reeds was verstompt. Na afloop van den maaltijd verklaarde zij naar huis te verlangen. Men had toebereidselen gemaakt om haar in de stad te doen overnach ten en haar den volgenden dag naar buis te brengen. Zij begeerde echter terstond naar West- hamptou-Court terug te keeien. Daar er geen trein meer reed, bracht Hugh baar met haar rijtuig naar het slot. Toen zij uitsteeg, drukte hij haar een ijskouden kus op de wang en toen zij op hare kamer was barstte zij in tranen uit. Nu hernam het gemoed zijne rechtennu gevoelde zij zich diep, diep ongelukkignu oeist begon zij in te zien, dat men beslag gelegd had niet enkel op haar vermogen, maar ook op haar persoon. Had men dan het recht zoo geheel over haar te beschikken 7 Was zij dan geheel weerloos 1 Jessie was een groot kind. De verbeelding stoeide nog met het verstand. Voor al wat zij dacht en vermoedde had zij geen voldoenden grond, geen zekerheid, en daaiom ook had zij zoo weinig vertrouwen In eigen meemngen, dat zij zich haast schaamde er voor uit te komen. Daarbij waren hare zenuwen door de jongste schokkende gebeurtenissen zoodanig overspannen, dat zij ook dan nog aan -zich zelve twijfelde, als zij het bij het rechte eind had. Zij had werkelijk, zooals de advocaat gezegd had, een schoor, een steun noodig, en gevoelde dit ook zeer goed. Maar zij had er nog geen kunnen vinden. Ook de goede Tapperday ging aan dergelijk euvel mank, aUeen met dit vei schil, dat hij rond en open voor zijne gevoelens durfde uit-

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1