No. 20432 landauer, bespannen met 2 paarden 9601 victoria, bespannen met 1 paard 49617 oliewagen, bespannen met 1 paard; 43565 dogcart, bespannen met 4 paard 45709 boerenwagen, bespannen met 4 paard 452 lichtbruine witvoet ruin 8793 donkerbruine merrie 17820 4429 bruine ruin (witvoet); 21464 bruine ruin 3590 zwartbruine ruin 11673 lichtbruine witvoet ruin; 8057 vosruin 3704 zwartbruine ruin; 48426 vosmerrie 48877 donkerbruine merrie; 48286 zwartbruine ruin 40308 donkerbruine ruin; 40049 ijzer-schiminehnerrie 22823 bruine merrie 2948 zwarte witvoet-ruin; 21548 donkerbruine merrie 86 zwarte ruin 44518 merrie 17539 zwart-bonte merrie; 2973 bruine merrie met witte achter voeten 8736 zwarte merrie; 9297 6046 bruine hit-merrie met witte ach tervoeten. SPORT. Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. Post en Telegraphie, Land- en Tuinbouw. Onderwys. het gemeente-ziekenhuis opgenomen, waar hg reeds is overleden. Dinsdag werd te Katwijk bij een eenig zins onstuimige zee een nieuwe reddingboot be proefd, in tegenwoordigheid van den com mandant van Hr. Ms. zeilschoener Zeehond, die den proeftocht meemaakte. De boot beantwoordde niet ten volle aan de verwachting, doch door een kleine verbetering hoopt men haar volkomen zeewaardig te maken. De hoofdprijzen van de Dinsdag gehouden Haarlemsche paardenloterij zijn gevallen op 2> 21 2> 5 2) H 3) Abusief werd in ons vorig nummer vermeld dat deze prijs was gevallen op nummer éen. Den ln September zal te Amsterdam een rijwiel-pakkettendienst in werking treden. Aan het hoofd der onderneming wordt ge plaatst de heer De Leur, thans directeur der transportmaatschappij Holland". Er worden 60 posten in de stad opgericht met bussen voor de pakketten, welke zestien malen per dag gelicht zullen worden. Tweehonderd wiel rijders worden in dienst genomen, en de nieuwe maatschappij zal trachten met het rijk een overeenkomst aan te gaan voor het bezorgen der postpakketten. Onder grooten toeloop van menschen zijn Dinsdag te Amsterdam door 6 agenten naar het bureau gebracht een jonge man en een 15-jarige meid, beiden wonende Lindengracht aldaar. Deze laatste, de vriendin van den man, had diens vrouw mishandeld, waarop het publiek als rechter optrad en haar met steenen wierp. Te Emmer Compascuum staat sinds een goede week een lap van ettelijke hectaren veen in brand en bedreigt de te velde staande, nu reeds droge turf. Niettegenstaande er al het mogelijke wordt gedaan om het vuur te beteugelen, woekeit het, aangewakkerd door een scherpe droogte, zoowel boven als onder den grond voort en zjjn er in gaten en spleten reeds diepten van een meter ingebrand. De aard van het veen aldaar maakt het blus- schingswerk zoogoed als ondoenlijk. Tusschen Zuidlaren en Assen is Dinsdag avond van de locomotief van trein no. 466, van Groningen, de band van een der wielen gesprongen, waardoor tevens de stoompijp werd afgeslagen. Na een oponthoud van 31/* uur kon, met een inmiddels aangekomen locomotief uit Groningen, de reis, hoewel langzaam, worden voortgezet naar Assen, alwaar de defecte machine werd verwjjderd. Alle treinen, in beide richtingen, hebben door dit ongeval vertraging ondervonden en vele reizigers misten aansluiting op andere Ijjnen. Yoor eeoigen tijd werd nabij Utrecht in het Houderingsche Bosch het lijk gevonden van een onbekend manspersoon, hetwelk reeds in vergevorderden staat van ontbinding verkeerde en sporen droeg van geweld; al thans aan handen en armen waren kogel- wonden te bespeuren. Dit lijk is thans door de familie herkend als van zekeren B., koopman te Utrecht. De zaak is in handen van de justitie gesteld, om te onderzoeken in hoever hier van mis daad of zelfmoord sprake kan zijn. Te Nijmegen is zekere J. J. Hofmaan, van beroep venter, in een twist door zekeren B T. met een mes belangrijk gewond. De toestand van den verwonde, die naar het ziekenhuis is vervoerd, is ernstig. De dader, die werd aangehouden, moest ook naar het ziekenhui worden overgebracht, wijl hij bij den twist een been had gebroken en andere kwetsuren had bekomen. Omtrent de onweersbui van Zondagavond, schrjjft een ooggetuige ons uit Driel (bij Oosterbeek) Zondagavond bracht eene onweersbui te Driel bij Arnhem binnen eenige oogenblikken eene buitengewone verwoesting aan. De bui werd door een sterken wind voortbewogen en ras sloeg de storm tot een orkaan over. Boomen van buitengewone zwaarte en dikte werden in een oogenblik ontworteld of als stroohalmen doorgebroken. Enkele zware stukken hout werden vier a zes meter weggeslingerd. Hoe wel de werking van den wind haast overal merkbaar was, viel het vooral in het oog, dat er, als het ware, drie banen naast elkander liepen. In dezen weg werd zoogoed als alles verwoest. Door eenige boomgaarden werden drie of vier rijen boomen omgeworpen en de gebouwen, die zich in dezen weg bevonden, zwaar geteisterd. Een woonhuis werd ge heel in elkander gedrukt en een vijftien jarig meisje onder de steenen verpletterd. Een schuur werd letterlijk gelijk aan den grond gemaakt. Drie andere gebouwen wer den geheel uit elkander gerukt. Een ontzet- tenden aanblik leveren de overblijfselen dezer gebouwen op en de afgebroken tronken ge tuigen van de ontzettende kracht van den wind. (D. Ct.) Gisternamïddag 5 uur derailleerde aan het station 's-Hertogenbosch weder een machine, waardoor de lijn versperd werd en de trein aanmerkelijke vertraging ondervond. Dit is reeds de 3de maal sinds de opening van het nieuwe station. Dinsdagochtend liep te Breda een 6-jarig knaapje tusschen de rails van de stoomtram op den Tramsingel te spelen. Toen de tram aankwam, greep de jongen naar de locomotief, viel, en had het ongeluk dat hem beide bee- nen werden overreden, die verbrijzeld werden. Naar het gasthuis vervoerd, is de knaap kort daarna overleden. Daar in de gevangenissen te Maastricht, Roermond, Den Bosch, Breda en Goes geen enkele plaats meer leeg is, moeten, volgens de Qraafschapper, verscheidene vonnissen der rechtbanken onuitgesproken blijven. Te Maastricht zal ter gelegenheid van den verjaardag der Koningin-Regentes eeu groot bloemenfeest op het sportterrein worden ge houden, bestaande in lo. Bloemencorso voor kinderen met sportwagens, bokkenwagens enz.2o. Ringrijden voor gentlemenrijders te paard; 3o. Bloemencorso voor wiel rijders; 4o. Ghymhandrace voor wielrij ders en 5o. Bloemencorso voor equipages. 's Avonds is er groot concert in het stede lijk park. Baarn. De Koninginnen brachten Dins dagmiddag een bezoek aan het buitengoed sSandenburg". HH. MM. reden daartoe met twee hofrijtuigen langs een omweg door ver schillende gemeenten naar Doorn, terwijl de terugreis weder door andere gemeenten plaats had. Jhr. Van Lynden van Sandenburg, de eigenaar van het buitengoed, reed HH. MM. tegemoet, en deed ook later weder uitgeleide. Daar de doorkomst van de Koninginnen in verschillende gemeenten was bekend gewor den, werden HH. MM. overal met geestdrift door de bevolking ontvangen, terwijl de driekleur zich langs den geheelen weg liet zien. Schoon weder begunstigde den rijtoer. H. K. H. de groothertogin van Saksen- Weimar, geboren prinses Sophia der Neder landen, is gisteren op het paleis te Soestdijk aangekomen, om gedurende eenige dagen de gast te zqn van HH. MM. de Koninginnen. Deventer. Het bestuur van den Neder- landschen Vrouwenbond alhier heeft bekend gemaakt dat met 1 Augustus hier een Tehuis voor Vrouwen zal worden geopend. De a.s. Zaterdag te Baarn in de Heemstra- laan te houden harddraverij zal tusschen 3 en 4 uur door H. M. de Koningin worden bezocht. De prijs, dien H. M. beschikbaar stelt, zal door haar persoonlijk aan den winner worden over handigd. i Aan het op 7, 8 en 9 Augustus te Nijmegen in de sociëteit «De Veieeniging" te houden buitengewoon Zangersfeest zal ook worden deel genomen door «Schiedams Mannenkoor Orpheus". Bij Castel is de sneltrein, die des avonds om 40 uur 40 minuten uit Frankfort vertrekt, ont spoord. De locomotief en een goederenwagen vielen om en werden vernield. De machinist bleef op de plaats dood, terwijl de hoofdconduc teur zware inwendige kneuzingen bekwam, waaraan hij nog denzelfden nacht overleed. De steker is eveneens zwaar gekwetst en in het ziekenhuis te Wiesbaden opgenomen. Geen der passagiers is gewond. Een geweldige storm met zware regens heeft in de Amerikaansche stad Pitsburg gewoed. Zeventig personen zijn gedood en 36 gewond. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Ned. Oost-Indië (behalve Atjeh en Padang) bestaat door middel van het stoomschip Smeroc, De laatste buslichting aan het postkan toor te Rotterdam is bepaald op 1 Augustus, des voormiddags ten 8.30 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeid te worden. Het telephoontarief tusschen Nederland en België wnrdt aanzienlijk verminderd, gedeeltelijk zelfs 50 pCt. De handel in de 2 -jarige ossen op de Zuid- holiandsche eilanden, waarvoor het nu de tijd is, gaat dit seizoen verre van gunstig. Despoe- lingboeren, die deze soort vee koopen, kunnen weinig, zeer weinig zelf besteden, daar hun vette ossen ook weinig aftrek naar België vinden. Sedert eenige dagen bevindt zich ten huize van den veehouder A. Koole te Nieuwkoop een heer uit Noorwegen, die van staatswege daarheen gezonden is orn de zuivelbereiding en te eer spe ciaal de bereiding van kaas te bestudeeren. De graanoogst moet in Zuid- en Oost-Rusland dit jaar geweldig slecht zijn. Vooral in Bessarabié, Podolie, Kursk, Oral en Nischni Novgorod wordt de landbouwende bevolking er door geteisterd. 0e zaak-Oen Hartog. De heer A. C. Wertheim komt ook nog eens terug op de kwestie in een artikel in het Han delsblad. Tegenover de meening van dr. Blooker, Handelsblad en Schoolblad handhaaft de heer W. de zijne dat men iemand niet moet beoordeelen, veel minder veroordeelen naar éen daad van dol driftige overijling, al ware het bewustzijn daar van bij Den Hartog niet overtollig tegenover hen die hij noodeloos beleedigd heeft. In het bijzonder komt de schrijver er thans tegen op, dat men de openbare school als zoo danig bij dit debat haalt, en deze in gevaar acht als de afdwaling van een onderwijzer niet dadelijk en onherroepelijk gsstiaft wordt. Hier omtrent schrtjft hij Ik doe voor niemand onder in waardeering voor de openbare school. Het goed recht en het nut van baar bestaan vormen bij mij eene levensovertuiging. Ik zie n haar het eenig maar tevens het voortreffelijk middel om het onderwijs voor allen toegankelijk te maken, onverschillig godsdienstigs of staat kundige gezindheid. Kortom, zij is de eenig mogelijke vorm voor onderwijs van of vanwege den staat zoolang de particuliere uitsluiting niet heeft, plaats gemaakt voor toenadering en de onverdraagzaamheid voor onderlinge waardeering. Maar is die school nu in gevaar omdat een of sommigen haror onderwijzers de vormen over treden die zij verplicht zijn te eerbiedigen of het wezen miskennen dat zij geroepen zijn te leeraren 1 Komt de school in miscrediet bij de groote menigte omdat dezo of gene die in haar naam spreekt zich vergrijpt tegen tucht en regel Goddank neen! want ware dat het geval, het zou niet de krachtige stam zijn die vastgeworteld is in den bodem en den storm trotseert, maar het broeikasplantje dat geen noorderbries kan verdragen. Het openbaar onderwijs is vastgeworteld in ons volk het heeft een geschiedenis, en het zijn zeker niet de minste bladzijden er van welke gewijd zijn aan den tijd toen een antirevolntion- nair ministerie in 1857 gedwongen werd haar bestaan in wettelijken vorm te kleeden en toen in 1889 door de hulp van een groot deel der liberale partij de concurrentie mogelijk werd gemaakt voor de bijzondere school. Het eerste bewees, dat de openbare school sterker was dan de partijrichting. Het tweede toont naast de verdraagzaamheid het vertrouwen harer volgelingen, en bewees in hare gevolgen dat de openbare school geene concurrentie be hoeft te duchten. En dat weerstandsvermogen, die elasticiteit, dat goed recht door gezond ver stand, redeneering en humaniteit gevestigd, ze zouden plotseling in gevaar komen, ja, onder mijnd worden omdat enkelen harer volgelingen zich aan die goede zaak onwaardig gedragen of veeleer het bewustzijn missen van hetgeen plicht en roeping hen opleggen en als de onher roepelijke straf niet onmiddellijk op het misdrijf volgt Geloove wie het wil, niet ik. Of vreest men toe te geven aan de socialis tische propaganda en is daarom de school in gevaar Ik ben niet bang voor die propaganda, mits men zorge, dat men het goede, het verheffende der idee overneemt, maar waakt tegen het ors- practische eener gewelddadige toepassing, Den tijdgeest begrijpen, dat is dien beheerschen. Daartoe is kalmte, geduld, volharding, breeda opvatting en bovenal toenaderende liefde nooiiig. En ik vind daarvoor strijders in die phalanx van trouwe bekwame onderwijzers, die da vaan

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3