biedende de rekeningen over 1895 en begroo tingen voor 1897 van het burgerlijk armbe stuur en het stadsziekenhuis; tevens over leggende hun verslag over 1895, terwgl de genoemde missive de verklaiing bevat, dat de vorderingen ten laste van de beide ge noemde instellingen naar behooren zijn vol daan de rekeningen en begrootingen om onderzoek en advies in handen gesteld der financieele commissie, en het verslag aange nomen voor kennisgeving. Missive van den directeur der burger-avond school, het bericht bevattende dathetadmisrip- examen voor den cursus 1896/7 dier school zal plaats hebben op Donderdag 3 September a.s.. aangenomen voor kennisgeving. Adres van mej. H. P. M. van Driel om eervol ontslag als onderwijzeres le klasse, tevens plaatsvervangend hoofd, aan de open bare meisjesschool alhier, met ingang van 1 October a.s., wegens lichaamsgebrekenhet ontslag wordt eervol verleend. Adressen van J. G. Tijl om eervol ontslag als onderwijzeres 3e klasse aan de openbare meisjesschoolvan W. F. K. van Overbeeke, om eervol ontslag als onderwijzer 3e klasse bij het openbaar lager onderwgsen van E. de Goederen om eervol ontslag als onder wijzeres in nuttige handwerken aan de her halingsschool voor meisjes, allen met ingang van i September. Met ingang van gezegden datum allen eervol ontslag verleend. Adres van C. 3. LoefI, wed. EL Plant, als voogdes over haar minderjarigen zoon H. Plant, handelende onder de firma H. J. Plant Go. alhier, om afstand in eigendom van circa 2% hectare griend, gelegen tusschen het bal^engat dat die firma thans van de gemeente in huur heeft en de onlangs nieuw- gegraven haven, teneinde aldaar hare stoom- houtzagerij en bergplaats van balken te kun nen overbrengen alsmede van 36 aren en 48 centiaren open grond, gelegen aan het Wester havenhoofd alhier, en 68 centiaren, uitmakende een gedeelte van den Maasdijk, thans door haar van de gemeente in huur, een en ander te zamen voor de som van dertig duizend gulden in handen gesteld van burgemeester en wethouders om advies. Aan de orde was allereerst de beëediging van den nieuwbenoemden gemeente-ontvan ger, den heer W. D. van Damme Jalink. Door den gemeente-secretaris ter vergaderzaal bin nengeleid, legde de gemeente-ontvanger de bij de grondwet en de gemeentewet voorge schreven eeden af, waarna hij door den voor zitter werd gelukgewenscht en hem de be langen der gemeente aanbevolen. Tot tijdelijke wethouders werden benoemd de heeren Beukers en Yan Westendorp, die de benoeming aannamen. Yervolgens werd overgegaan tot het op maken der dubbeltallen voor het college van zetters, en wela. ter vervulling der vacature ontstaan door het overlijden van den heer J. Dijkmans Gz. Hierop werden geplaatst de heeren T. E. 3. Kramers en W. A. Hoek Jz. en b. ter vervulling der vacaturen wegens periodieke aftreding van de heeren W. A. J. "Wittkampf en K. Sneijders de Vogel, en van het genoemde overleden iid, den heer J. Dijk mans Gz. Hierop werden geplaatst de heeren W. A. J. Wittkampf en T. A. 3. Zoetmulder K. Sneijders de Vogel en H R. M. A. van GentT. E. 3. Kramers en W. A. Hoek 3z. Het ontwerp-besiuit tot het doen van at en overschrijving op de begrooting van uit gaven der gemeente, dienst 1896, tot een be drag vaa f16, alsmede het ontwerp-besiuit tot verhooging van en toevoeging aan de begrooting van inkomsten en uitgaven der gemeente, dienst 1896, tot een gelijk bedrag in ontvangst en uitgaaf van f 56,2U0 werden onveranderd goedgekeurd. Het kohier no. 1 der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1896/7, ten bedrage van 135,988.90, hetwelk in de vorige vergadering was aangehouden, tenge volge van het voorstel van den heer Poortman om daarbij over te leggen eene lijst van de ambtshalve verhoogden enz., waarover toen de stemmen staakten, kwam nu in behan deling. Op verzoek van den heer Poortman gtng de behandeling van zijn voorstel daaraan vooraf. De voorzitter gaf te kennen, dat burge meester en wethouders niet verplicht zouden zjjn, ook al werd het voorstel aangenomen, daaraan gevolg te geven, wijl daarmede voor een groot deel de geheimhouding illusoir zou worden. De heer De Groot had aanvankelijk veel voor het voorstel gevoeld, maar in aanmer- iin>T nemende dat de raad, hoewel het kohier vaststellende, daaraan eigenlijk niets doet, achtte hij dat de raadsleden aan de gevraagde gegevens toch zeer weinig zouden hebben. De heer Poortman merkte daartegen op, dat in geval van abuizen de raad toch aan sprakelijk blijft; de raad moet dus kunnen oordeelen en heeft daartoe de vereischte gegevens noodig. Deze gegevens zijn altijd te verkrijgen, voerde de heer De Groot daartegen aan, want elk raadslid heeft gelegenheid een be paalden aanslag te bespreken. De heer Nolet, niet afkeerig van liet voor- stel-Poortmao, gaf niettemin den voorsteller in overweging zich wat te beperken en alleen te vragen de overlegging van een lijst, waar uit de verschillen bleken tusschen de aan gifte en den aanslag, zonder commentaar. Dit achtte deze spreker voorshands reeds een gewenscht correctief voor de willekeur, waar toe deze belasting altijd leiden moet. De heer Poortman handhaafde evenwel zijn oorspronkelijk voorstel, dat nu werd verworpen met '13 tegen 6 stemmen; voor stemden de heeren Nolet, 3ansen, Elzevier Dom, floogendarn, Poortman en Loncq. Alvorens liet kohier no. 1 zelf in stemming werd gebracht, deed de heer Nolet een voor stel tot verdaging in den boven reeds aan gegeven zin, hetgeen de voorzitter aanleiding gaf op te merken, dat het hoog tijd begon te ■worden om de aanslagbiljetten uit tereiken en dat hij bovendien niet zeggen kon, of burgemeester en wethouders ook aan dat voor stel wel gevolg zouden geven. Het voorstel- Nolet werd verworpen met 11 tegen 8 stemmen (voor de bovengenoemden en de heeren Van Gent en Beukers), waarna het kohier werd goedgekeurd met algemeene stemmen op éen na, die van den heer Poortman. Aan de orde kwam de behandeling van het kohier no. 2. Naar aanleiding van een ver zoek van den heer De Groot om over te gaan in besloten zitting, welk verzoek voldoende ■wordt ondersteund, wordt besloten de deuren te sluiten na afhandeling der punten op de agenda. Aan 3. van Noortwijk werd, op grond der verordening, ontheffing verleend op zijn aan slag in de pi. dir. belasting, ten bedrage van f6.75, voor den verkoop zgner branderjj in het Groenweegje no. 25; aan H. Mak ont heffing verleend in die belasting ten bedrage van f 2.43, op grond van hem over den dienst 1895/6 verleende ontheffing van éen schoor steen, voor welken schoorsteen hij ook in de genoemde plaatselijke belasting werd aange slagen en aan 3. T. 3. Siemes mede onthef fing verleend in die belasting, en wel van- f8.12'/s, wegens verkoop van zijne branderjj aan de Korte Haven no. 21 en het daarnevens gelegen huis, en mede van f 8.12'/3 voor de aan wijlen zijn vader toebehoord hebbende en verkochte panden, a. de branderg gelegen aan de Lange Haven no. 102 en b. het pak huis achter de Teerstoof no. 20. Aan de orde kwam het verzoek van den heer dr. E. 3. M. Nolet, verzoekende, als gemachtigde van zijne zuster C. W. M. Nolet, die op 28 Maart j.l. de gemeente heeft ver laten, ontheffing te verleenen ten bedrage van f16 op den aanslag van zijne genoemde zuster in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen dienst 1895/6. De heer lansen vroeg uitstel van behande ling, daar het ongrondwettig was, dat derden verzoekschriften aan den raad indienden. De heer Maas kon niet inzien, dat dit eene verhindering was om met de behandeling voort te gaan, daar ook zonder het verzoek schrift burgemeester en wethouders een voor stel tot kwijtschelding hadden kunnen doen. In dien zin werd nu ook het voorstel gewijzigd, waarna het bij acclamatie werd aangenomen. De leeraar in de Engelsche taal aan het gymnasium, dr. B. Koster, werd met ingang van 1 September a.s. op zyn verzoek, eervol ontslagen onder toekenning van het pensioen waartoe de raad in de zitting van 14 Juli j.l. reeds het besluit heeft genomen. Aan de orde kwamen vervolgens de reke ning van het St.-3acobs Gasthuis over 1895, bedragende in ontvangst f 12056.88, in uit gaaf f 10659.19, sluitende met een goed slot van f 1397.69, alsmede de begrooting van die instelling voor 1897 ten bedrage in ont vangst en uitgaaf eene gelijke som van f12369.19. De heer De Groot, zelf geen tijd gehad hebbende de betreffende stukken na te gaan, vroeg of burgemeester en wethouders dat ge daan haddenin dat geval had hij geen be zwaar de rekening goed te keuren. Hierin vond de heer Maas aanleiding tot het voorstel, dat rekening en begrooting zon den worden gesteld in handen der commissie van financiën, waartoe bij acclamatie werd besloten. Aan B. J. Boer werd voor den tqd van 3 jaar ondershands verhuurd het woonhuis in het Broersveld no. 146, in te gaan 1 Sep tember e.k., tegen een huurprijs van f 200. per jaar. Het gedeelte opgehoogden grond gelegen aan de oostzijde van den Buitenhavenweg vóór de stearine-kaarsenfabriek sApollo", ter grootte van ruim 1200 centiaren, werd we derom aan die fabriek in huur afgestaan tegen den prijs van f400.per jaar, voor den rijd van vijf jaar, welke gerekend worden te zijn ingegaan den ln Juli j.l. Onder dankzegging voor zijne goede bedoe lingen zal aan den heer 3. S. M. de Groot worden medegedeeld dat de gemeente geen gebruik zal maken van zijn aanbod totkoo- pen van het pand Achter de Teerstoof no. 20 ter slooping, teneinde daardoor de Raamsteeg te kunnen verbreeden. Thans kwam in behandeling het voorstel van burgemeester en wethouders om aan de herhalingsschool voor meisjes alhier, bij wijze van proef, voor éen cursus, te beginnen 1 November 1896, ook onderricht in bet koken te geven, en zulks op de voorwaarden ver vat in het daarvan door hen opgemaakte ontwerp-raadsbesluit. (Zie ons nommer van Woensdag 5 dezer.) De heer Hoogendam juichte de zaak als zoodanig zeer toe, maar kon er niet mede instemmen, dat het van de gemeente zou uit gaan, ook omdat hij bevreesd was, dat de gemeentelijke bemoeiing, eenmaal dezen weg opgaande, zich niet hiertoe zou beperken. Ook de heer Elzevier Dom kon zich niet voor dit voorstel verklaren, daar hij meende dat de herhalingsschool diende voor herha ling van het geleerde op de lagere dagschool. Ook vond hij liet zonderling, dat de gemeente hier het initiatief nam en door particulieren zou worden gesubsidieerd in plaats van omge keerd. De heer Van Buijsen vroeg wijziging van het voorstel met betrekking tot het lokaal, daar het ijklokaal des Maandagsavonds in ge bruik is bij den Protestantenbond. Geen bezwaar tegen het voorstel hebbende, daar de kosten slechts gering zijn, verklaarde de heer Van Westendorp alleen met het voorstel te zullen medegaan, wanneer de cursus dienen zal om maaltgden te leeren bereiden, welke de arbeiders gewoon zijn te gebruiken. De heer Nolet daarentegen vond wel, dat elke uitgave van f 100 moet worden gewogen. En waar hg er niet tegen opzag om 1 s ver plichtingen, welke door de wet degmieente worden opgelegd, zoo goed mogelj'c na te komen, daar moest hij bezwaar m .ken om daarbuiten te gaan, niet wetende ook waar dan wel het eind zou kunnen liggen. De heer Van Harwegen den Breems, de verschillende sprekers beantwoordende, be schreef het groot belang, niet alleen voor de voeding, maar ook voor de stemming in het gezin, wanneer de huisvrouw op zuinige wijze en doelmatig een smakeiijken maaltijd wist te bereiden. En wat de aanmerking betreft dat dit werd voorgesteld als een eerste stap, spreker meende dat de gemeente reeds te lang gewacht had met den weg op te gaan, die leidt tot het verschaffen aan de jeugd van wat zij vooral op lateren leeftijd zal noodig hebben. Allerminst had hij verwacht, dat aanmerking zou zijn ge maakt op de welgeslaagde poging om de kosten niet alleen voor de gemeente te doen komen. Ook met betrekking tot het lokaal deed de wethouder van onderwijs de meest geruststellende toezegging, er ten slotte op wijzende, dat met deze uitgave de post voor onderwijs niet zou behoeven te worden ver hoogd. In het eind wenschte ook de heer3ansen nog zijne stem te motiveeren met op te mer ken, dat waar de gemeente-financiën nog niet zoo schitterend zyn, de gemeenteraad onbevoegd is voor dergelijke zaken het geld der gemeente te gebruiken. In stemming gebracht, werd het voorstel verworpen met 11 tegen 8 stemmen. Voor stemden de heeren Maas, Van Harwegen den Breems, Brillenburg, Hoek, Van Westen dorp, Prins, Van Bujjsen en De Groot. (De voorzitter had vóór de stemming verklaard, dat hij in de vergadering van burgemeesters en wethouders zich ook zijne stem had voor behouden op de door verschillende sprekers aangevoerde gronden.) Het voorstel van burgemeester en wethou ders tot voorziening van het westelijk einde van den kaaimuur aan het Westerhavenhoofd langs de Maas, werd aangenomen. Ook het voorstel van burgemeester en wethouders om de buitenglooiing van den Westfrankelandschen dijk, nabg den Diefhoek, van een steenglooiing te voorzien werd zon der discussie aangenomen. Vervolgens verleende de raad aan burge meester en wethouders machtiging tot het vaststellen van het bestek voor het dempen van de sloot aan de Groenelaan en het daar nevens leggen van een riool, tevens om tot de openbare aanbesteding en gunning van dat werk, hetwelk op de gemeentebegrooting voor 1896 is uitgetrokken, over te gaan; en ver leende zijne goedkeuring aan de openbare ver pachting van het recht van jacht op de aan- de gemeente behoorende perceelen. Ten slotte ging de vergadering over in eene zitting met gesloten deuren tot behan deling van het kohier no. 2, dat na her opening der zitting werd vastgesteld tot een bedrag van f 19036.50, alzoo verminderd met f900. Niets meer aan de orde zijnde, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Op de algemeene begraafplaats had heden morgen de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van mej. 3. 3. 3oostema Klein Hildering, binnen-regeates van het Diaconiehuis der Hervormden. Hoezeer de overledene geacht en bemind was, getuigden de aanwezigheid van tal van belangstellenden, onder wie de regenten van het Diaconiehuis en oud-verpleegden, de sierlijke kransen van heerlijke bloemen, maar vooral de stomme smart, welke op de gelaatstrekken der ver pleegden lag uitgedrukt. Stil en plechtig begaf de stoet zich naar de groeve, waar de verpleegden door snikken en tranen heen een tweetal liederen uit den bundel van den Protestantenbond ten gehoore bracht, welke een diepen indruk maakten. Namens den te zeer gesehokten echtgenoot dankte een familielid voor de laatste eer, de overledene bewezen. In het R.-k. gasthuis te Curasao is over leden zuster Maria Susanna (mejuffrouw Wilbelmina de Wolf). De overledene was den 21 April 1836 alhier geboren, den lln Mei 1869 in de congregatie der gasthuiszusters te Breda getreden en den 2n Nov. 1871 in de kolonie aangekomen. Bijna vijfentwintig jaar bracht zuster Susanna door in den dienst der arme leprozen te Zakito, totdat een sle pende en smartvolle ziekte een einde maakte aan haar verdienstelijk leven. Bij de op Dinsdagavond door den heer J. H. O. van Waart gehouden aanbesteding voor de verbouwing van een pakhuis tot woonhuis benevens wijn- en bierkelder waren ingekomen 40 biljetten. Laagste inschrgver was onze stadgenoot de lieer H. Gabel voor f3047, wien het werk is gegund. 3. den Brinker, die hedennamiddag bezig was met het lossen van ijzeren bakken uit een schuit, liggende in de Noordvestgracht, geraakte met zijn hand tusschen een dier bakken beklemd, tengevolge waarvan 3 vin gers werden gekwetst. De heer P. la Verga verleende hem geneeskundige hulp. Het bericht omtrent de bijzetting van het stoffelijk overschot van den Prins van Oranje in den grafkelder te Delft is onjuist. Die bijzetting zal eerst heden geschieden in tegen woordigheid van baron Sirtema van Grove- stins, adjudant van H. M. de Koningin, en van den commissaris van den koninklgken grafkelder, den burgemeester van Delft. Het college van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zal voortaan bestaan uit twee afdeelingen of commissiën, onderscheiden in afdeeling A en afdeeling B. De werkzaamheden dier afdeelingen zulten zijn verdeeld als volgt: Afdeeling A. Provinciale en plaatselijke financiën, onderwijs, armwezen, jacht en vis- scherij, reclames rijks- en plaatselijke belas tingen, toepassing der wet tot regeling vair den kleinhandel in sterkendrarik en tot beteugeling van openbare dronkenschap en van die, houdende bepatingen tot het tegen gaan van overmatigen en gevaarlijken arbeid van jeugdige personen en van vrouwen. Afdeeling B. Gemeentezaken, voor zoover die niet aan afdeeling A zijjn opgedragen, kerkelijke zaken, waterstaat en wegen, vvater- schaps-aangelegenheden, politie, nijverheid, landbouw, militie en schutterijen, benevens strandvonderijen. Tot leden dier afdeelingen zgn benoemd:- Afdeeling A de heerenmr. G. 3. Goekoop, mr. C. A. van der Kemp en mr. D. van Weel. Afdeeling B de heeren: jhr. mr. H.A.C-

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2