Donderdag 13 Augustus. 1ST. 9108 A°. 1896. "Vijftigste J aargang. Verschijnt dage! ks, uitgezonderd Dinsdag, uitge erT X odé. Buitenlaudsclie Berichten. GOURiiKI. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door" het geheele Bijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. B V It A C BOtEBITBAAT Ï0. Advertentieprijs: van 110 gewone regels me inbegrip van eene CourantJ 1.10 Iedere gewone regel meer0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F K A J» K H IJ K. President Faure is Maandag te Saint-Brieux aangekomen en gistermorgen naar itray doorgereisd. Vrijdag denkt hij te Parijs terug te zijn om er den ministerraad te presideeren. Dan zal de tentoonstelling te Rouaan door hem bezocht worden, waarna de president aan boord an de Sainte-Barbe zich naar Havre zal begeven. In de eerste vergadering van den minister raad zal beraadslaagd worden over het krediet, aan te vragen voor het bezoek van den keizer van Rusland aan Frankrijk. De kwestie der regie-lucifers, waarover zooveel te doen is geweest, schijnt eindelijk op bevredigende wijze te zullen worden opge lost. In plaats van witten phosphorus, die voor de gezondheid der werklieden nadeelig is, zal voor de fabricatie kaliumpermanganaat worden gebruikt, dat ook een bestanddeel van de Zweedsche lucifers is. De wet, waarbij Madagaskar en de omlig gende eilanden tot een Fransche kolonie worden verklaard, is Donderdag j.l. door president Faure onderteekend en verscheen Zaterdag 8 Augustus in de Staatscourant. De werklieden in de ijzergieterijen te Rijssel, die Maandag het werk weer hadden opgevat, zijn wederom tot staking overgegaan. Bij hun terugkeer in de fabrieken werd hun een con tract voorgelegd, waarbij ze zich zouden ver binden overwerk te doen, op dezelfde voor waarden als vroeger. Dit weigerden de werk lieden te teekenen zij houden zich stipt aan een arbeidsduur van tien uren per dag, zonder overwerk. Zij maenen dat alleen door zulk een regeling hun des winters werk is ver zekerd. De toestand is intusschen weer ernstiger dan ooitbeide partijen, patroons en werk lieden, zijn vast besloten tot het uiterste vol te houden. Te Roubaix is de werkstaking geëindigd. DUITSCHLAND. De Toss, Zeitg. is van oordeel dat, wanneer er al kans bestaat op eene kanseliers- en ministerieele crisis naar aanleiding van de hervorming van het militair strafrecht, deze zeker niet zal uitbreken vóór het bezoek van den czaar aan Berlijn. De rijkskanselier vorst Hohenlohe is Zondag middag van Wilhelmshöhe te Berlijn terug gekeerd. Zondag is eene torpedo-flotille, bestaande uit 18 schepen, van Kiel naar Skagen ver trokken, teneinde een gedenkteeken te ont hullen voor de bemanning der verleden jaar daar gezonken torpedoboot 5 41. Een Berlijnsch blad deelde onlangs mede, dat een hooggeplaatst ambtenaar in Afrika wreedheden had bedreven, welke die van Leist, Wehlan en Peters overtreffen. De Vörwarts beweert nu, dat bedoelde ambtenaar is Von Puttkammer, oud-gouverneur vanTogo, thans gouverneur van Kameroen. Het Bert. Tbltt. bevestigt de beschuldigin gen van de Vörwarts tegen den gouverneur van Kameroen, Jesko von Puttkammer, aan wien drankzucht en geldelijke afhankelijkheid van Hamburger kooplieden in Kameroen ver weten, ja zelfs oneerlijke neigingen ten laste gelegd worden. Voorts wordt er op gezin speeld dat deze Puttkammer enkel door nepo tisme (als zoon van den vroegeren minister) gouverneur is geworden, terwijl de vorige ver dienstelijke gouverneur Zimmerer uit de be trekking zou zijn gedrongen. In verband met dit schandaal zou ook het aftreden staan van van den hooggeschatten Afrika-kenner, rit meester Von Stetten, die kommandant van de Duitsche troepen in Kameroen is geweest. ENGELAND. Het Lagerhuis heeft in de Zuidafrikaansche commissie benoemdChamberlain, sir R. Webster, Bigham, J31ake, Buxton, sir.H. Carap- bell-Bannerman, sir M. Hicks Beach, Cripps, sir \V, Hart-Dyke, John Ellis, sir W. Bar- court, Jakson, Labouchère, Wharton en Wyndhatn, te zamen 15 leden. In het Lagerhuis heeft Chamberlain giste ren gezegd, dat hij den tijd nog niet gekomen achtte om de politiek der regeering ten op zichte van Zuid-Afrika te behandelen. "Wat de hervormingen in Transvaal betreft, de re geering deed al het mogelijke om het ge- wenschte resultaat door vriendschappelijke vertoogen te bereiken. Na den ongelukkigen inval was het hare taak de goede gezindheid tusschen de Hollandsche en Engelsche bevol king te herstellen. De minister geloofde, dat die politiek slaagde. Er was reeds eene groote verandering ten goede. De Transvaalsche Volksraad had nu eene wet aangenomen tot verbod van den verkoop van sterken drank aan inboorlingen en eene wet om de kinde ren van alle nationaliteiten op staatskosten te onderwijzen, en onderzocht eene wet voor een gemeenteraad van Johannesburg. Dat waren wel niet alle hervormingen, die het volk gerechtigd was te erlangen, zeide de minister, maar er moest rekening gehouden worden met den zeer opgewonden staat der gemoederen. OOSTENEIJ K-H O N G A ft IJ E. In particuliere kringen te Buda-Pest ver zekert men, dat aartshertog Jozef van Oosten rijk zijne toestemming tot het huwelijk zijner dochter met hertog Philips van Orleans slechts heeft gegeven en daartoe ook alleen de goed keuring van den Habsburgschen familieraad heeft verkregen, onder voorwaarde dat de jonge prins afstand zal doen van zijne aan spraken op den Franschen troon. SPANJE. De Kamer heeft gisteren een amendement op de alcohol-belasting aangenomen, bepa lende dat de alcohol, ten gebruike van de nijverheid dienende slechts pes. 37.50 zal be talen in plaats van pes. GO, gelijk de regee ring verlangde. De ministers zijn gisteren in een vergade ring met de liberalen tot overeenstemming geraakt, wat de amendementen op het ont werp tot hernieuwing van het tabakmonopolie betreft. De positie van het ministerie is veel beter alle ministers behouden hun portefeuille. De regeering rekent er vast op dat haar financieele plannen vóór het einde van Augus tus door de Cortes zullen zjjn aangenomen en zal dan een tabaksleening trachten te sluiten van 500 miliioen. Het gerucht loopt dat de regeering in een memorandum aan de mogendheden zal mede- deelen, wat zijn plannen op Cuba zijn. Spanje zal een uiterste poging doen om de opstan delingen te overwinnen en zal zooveel moge lijk hervormingen invoeren. Ook dringt de regeering in dit staatsstuk aan op een ge meenschappelijk optreden der mogendheden te Washington, opdat de neutraliteit der Vereenigde Staten beter verzekerd zij. Te Madrid beschouwt men het bericht dat generaal Weyler met de Cubaansche opstan delingen zou onderhandelen als absurd. Toen het Engelsche Middellandsche-zee- eskader Maandag in de buurt van Rosas zich oefende in den torpedo-dienst, trof een der projectielen de Spaansche kanonneerboot Badiante. De bevelhebber der Badiante legde op de torpedo beslag en weigerde teruggave aan de Engelsehen. Daar bleef de zaak voor- loopig bij. PORTUGAL. De werkstaking aan de gasfabrieken te Lissabon is geëindigd. De directie der gas- en electrieiteits-maatschappijen heeft maat regelen genomen om herhalingen te voor komen. T U ft K IJ E. In de te Milaan verschijnende Secoio komt een telegram voor, dat Reuter onder voorbe houd meedeelt en dat het volgende meldt: Te Konstantinopel is een samenzwering ont dekt, waarvan het doel was den sultan van zjjn troon te stooten en hem te vervangen door zijn zoon Selim. Een groot aantal per sonen zijn in hechtenis genomen, waaronder officieren, ambtenaren en notabelen. De keizerlijke regeering zegt een be sluit der Porte verlangend om onverwijld een eind te maken aan den opstand op Kreta, I°eft besloten daarheen te zenden Zihni pacha, gouverneur-generaal van Broessa, en Ikiadis effendi, raadsheer in het hof van cassatie, met bevel om zich te verstaan met de vreemde consuls over voorstellen die aan leden van het hervormingscomité, christelijke leiders, zullen moeten gedaan worden betref fende maatregelen tot herstel van de rust op het eiland. Het besluit aangaande het weer in werking brengen van het verdrag van Halepa wordt gehandhaafd. De beide afgevaardigden zouden Maandag naar Kreta vertrekken. Naar het heet, is de Porte voornemens den afgetreden patriarch Izmiilian en diens raadslieden verantwoordelijk te verklaren voor den tegen woo rdigen toestand in Armenië en hen in staat van beschuldiging te stellen. Voorts zijn in de laatste dagen een aantal Armeniërs gevangengenomen, onder wie de priester der kerk te Galata. De nood der schatkist veroorzaakt telkens nieuwe moeilijkheden. Nu weer hebben de werklieden der rijkstaken- en fez-fabriek aan den Gouden Hoorn liet werk gestaakt omdat hun het achterstallige loon niet wordt uit betaald. Een aantal werklieden zijn gevangen genomen, maar vermoedelijk zal de fabriek gesloten moeten worden. Hit Kanea wordt van 9 dezer gemeld dat, aangezien de termjjn van 40 dagen verstreken is, welke door den Landdag van Kreta was gesteld en van de Porte nog geen antwoord js ontvangen, liet hervormings-comité is ont bonden. Eene revolutionnaire regeering is ge vormd onder voorzitterschap van Gerokostaros Voludakis, een voormalig Kretensisch opper hoofd en hoofd der Kretensische ambassade op het Berlijnsch congres. 8 E ft V I E. In eene algemeene vergadering der radicale party hield de heer Paschitch eene redevoering, tengevolge waarvan eene resolutie werd aangenomen, waarin die partij vraasrt dat het vraagstuk betreffende de herziening der grondwet zoo spoedig mogelijk worde opge lost door de instelling van een radicale constitutioneele regeering, aangezien de radi cale partij de overgroote meerderheid van het Servische volk uitmaakt. De heer Paschitch is naar Semendria vertrokken om dit besluit aan den koning mede te deelen. EGYPTE. De khedive is Maandag aan boord van zijn jacht Mahroussa naar Triest vertrokken, om een uitstapje van zes weken te maken naar Zwitserland. Tijdens zijne afwezigheid zal de premier, Mustapha Fehmy pacha, als regent optreden. A M E ft I K A. Bryan, op weg van Iowa naar New-York, wordt aan alle stations, zelfs in den nacht, door juichende aanhangers ontvangen. Hij spreekt overal en heeft maar werk aller handdrukken te beantwoorden. Het uitvoerend comité der nationale demo cratische party ontvangt ruimen financieelen steun uit vele bronnen. De kwestie over het eilandje Trinidad schjjnt toch wel degelijk aan een eind te zijn.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1