Vr dag 14 Augustus. N°, 9109 A°. 1896. 9 Vijftigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UIT G EYERTV ODE. Buitent «in dsclie Ber Icliten. CHANT Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, doorvliet gehtsle Bijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. B V K K A l' BOVKKlTKAAT 70. Abvertentieprijs van 110 gewone regels me inbegrip van eene CourantJ 1.10 Iedere gewone iegel meer0.101, Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. EH6ÏUSD. Koningin Victoria beeft doen bekendmaken, dat zij, hoewel dankbaar en gevoelig voor de algemeene uitdrukking van genegenheid voor haar persoonlijk, nu zij binnenkort langer geregeerd zal hebben dan een harer voor gangers op den Engelschen troon, wenscht dat alle viering dezer gebeurtenis zai worden ver schoven tot zij gedurende zestig jaren zal ge regeerd hebben indien dit haar althans zal worden vergund. In het Lagerhuis deelde Curzon Dinsdag mede dat, blijkens bericht van den Engel schen coosul op Kreta, het klooster van St. Jan, nabij Heraklion, is aangevallen, en dat daarbij 29 mannen, vrouwen en kinderen zijn gedood en velen gewond van het levend roosteren van een priester is hem echter niets bekend. Met 148 tegen 48 stemmen heeft het Lagerhuis verworpen de motie, waarbij voor gesteld werd den radicaal Labouchère, als te partijdig tegen de Chartered Company, niet tot lid van de enquête-commissie te benoemen. In het Lagerhuis zeide de minister Gerard Balfour gisteren bij de behandeling der amen dementen, door het Hoogerhuis op het Iersche Landwet-ontwerp aangenomen, dat die amen dementen ten deele aannemelijk, ten deele onaannemelijk zijn en dat liet Hoogerhuis een redel'yk ontwerp in ongunstigen zin voor de pachters heeft gewijzigd, zoodat hij hoopt dat, wanneer het Lagerhuis die amendemen ten verwerpt, het Hoogerhuis zich bij die beslissing zal neerleggen, daar anders eene ramp voor Ierland en de grondeigenaars zeiven daarvan het gevolg zal zijn. De toestand in Ierland is aanmerkelijk verbeterd; de vraag is: moeten wy de gele heid aangrijpen om vriendschappelijker gevoe lens aan te kweeken of moeten wij hen gelijk geven, die zeggen dat er niets gedaan wordt voor het vreedzame Ierland, terwijl geen enkele concessie is geweigerd aan het onrus tige Ierland Dat is de vraag, die moet wor den uitgemaakt, en spreker hoopt oprecht dat hierop een verstandige beslissing moge vallen. Het Lagerhuis heeft de overige amende menten, die door het Hoogerhuis in de Ier sche Landwet waren aangebracht, verworpen, nadat de regeering ze bestreden had. In het Lagerhuis deelde de staatssecretaris Curzon gisteren medeDe Porte voert de vier punten uit die onlangs aan Kreta zyn toegestaan. Wat betreft den invoer van wape nen uit Griekenland en de vriendschappe lijke vertoogen, daaromtrent door de mogend heden tot de Grieksche regeering gericht, gelooft Curzon dat die regeering al haar best doet om den invoer te stuiten, maar het is mogelijk dat de schepen in den nacht ont snappen. Engeland neemt het voorstel, om met de overige mogendheden Turkije te helpen in de blokkade van Kreta niet aan, omdat een blokkade altoos een twijfelachtige operatie is, te meer twijfelachtig als tusschenkomst tusschen souverein en volk, ter onderdruk king van een oproer waarvoor eenige veront schuldiging schijnt te bestaan. De regeering heeft den sultan niet met haar vloot meenen te moeten helpen zonder waarborg of onder pand voor Kreta. Lord Salisbury heelt zich bereid verklaard, het vraagstuk van met de andere mogendheden samen te werken te overwegen, teneinde de voorwaarden te kun nen regelen van de verzoening tusschen de Porte en het Kretasche volk. Voor de wer kelijke oplossing moet er iets bestendigs zijn. Zulk een oplossing is niet mogelijk in enkele weken. Geduld is noodig, maar Curzon hoopt dat een verstandhouding tusschen de beide partijen tot stand zal kunnen worden gebracht. De Daily Chronicle verneemt dat Engeland en Rusland het eens zijn of weldra zullen worden over de regeling der Kretensische en Armenische kwesties. Reuter's bureau te Londen verneemt, dat de onderhandelingen van de mogendheden betreffende Kreta nog niet geleid hebben tot een voorstel, dat een bevredigende oplossing in 't vooruitzicht stelt. Rusland is er beslist tegen, een te sterken aandrang op den sultan te laten oefenen. De mogendheden zijn het niet alle eens over de maatregelen die getroffen moeten worden om een eind te maken aan den opstand. De stand van zaken is dus sedert eenige weken niet veranderd. Het bericht dat Engeland en Rusland het eens zijn geworden over het Kretasch en Armeensch vraagstuk, is ongegrond. DUITSCHLAND. Het agentschap Havas deelt mede, dat keizer Wilhelm pogingen doet om den presi dent der Fransche republiek te ontmoeten en wel op Osborne bij koningin Victoria. Da prins van Wales zou als tusschenpersoon in deze interessante zaak optreden en bij zijn laatste bezoek aan Parijs eene uitnoodiging van koningin Victoria aan president Faure hebben overhandigd. Havas deelt mede, dat de keizer in 1900 de wereldtentoonstelling te Parijs wil bezoeken en daarom eerst den president op neutraal gebied wil ontmoeten. De onlangs afgetreden minister Von Ber- lepsch is door de Friedrich-Wilhelm-universi- teit te Berlijn benoemd tot doctor in de philosophie, voornamelijk wegens de mede door hem ontworpen en tot stand gebrachte wetgeving betreffende de bescherming van den arbeid. Volgens de Drank/. Zeitg. is de Berlijnsche professor Mendel niet naar Petersburg geweest ten behoeve van den keizer van Rusland of van een der grootvorsten, zooals beweerd werd, maar op verzoek van den rijken koop man Alexander Kokoreff aldaar, die reeds sedeit 20 jaar aan eene zenuwziekte lijdt. et comité voor den grooten centraal- spoorweg in Duitsch Oost-Afrika heeft nieuwe gelden voor de voortzetting van den aanleg beschikbaar gesteld, en nog deze maand ver trekt weder de eerste-luitenant Schlobach er heen om voor dit doel werkzaam te zyn. De Duitsche regeerïng schijnt meer dan ooit genegen, na het rapport van het comité, om het plan door te zetten. Ter nagedachtenis van de verleden jaar met de Duitsche torpedoboot S. 41 verdron ken manschap is te Skagen een gedenkteeken onthuld, in tegenwoordigheid van vele Duitsche en Deensche marine-officieien. Er is gesproken door den korvet-kapitein Von Colomb, die het gedenkteeken aan den burgemeester van Skagen overdroeg. De Denen legden een krans neer en een Deensch geestelijke sprak een gebed uit. BELGIË. Men spreekt weer van het ontslag van Buis als burgemeester van Brussel. Nu zou het ernstig zijn; de slechte gezondheid van den burgemeester zou de voornaamste reden van zijn aftieden zijn. Hjj zou namelijk aan eene maagziekte lijden, die erger wordt door de zittende bezigheden, welke hy op't stadhuis moet verrichten. Men noemt als opvolger De Mot of De Vergnies. 1450 mijnwerkers in de kolenmijnen te Courcelles-Nord hebben bet werk gestaakt, omdat de directie weigerde een mijnwerker, die was weggestuurd, weer aan te nemen. Tusschen den Congostaat en de Engelsche regeering moet een overeenkomst gesloten zijn over een gemeenschappelijk optreden tegen de derwischen. De troepen van den Congostaat zullen dien overeenkomstig naar Bahr-el-Ghasal trekken. ITALIË. Men is te Rome nogai verontwaardigd over het lynchen der drie Italianen die te Hahceville, in de buurt van New-Orleans, gevangenzaten. De Popoio Bomano dringt bij de regeering er op aan om met andere staten op te komen tegen de behandeling, die vreemdelingen in de Vereenigde Staten onder vinden. Het staatsdepartement te Washington heeft naar aanleiding van het gebeurde den gou verneur van Louisiana om inlichtingen ver zocht. SPANJE. De Kamer heeft de gewone begrooting aangenomen. Berichten uit Madrid melden, dat de regee ring nu toch het memorandum aan de mogendheden over de Vereenigde Staten en Cuba niet zai wegzenden. Dit besluit zou ge nomen zyn naar aanleiding van een onder houd, dat de minister van buitenlandsche zaken heeft gehad met den Arnerikaanschen gezant. 8 E R V I E. De koning, die te Semendiia is, heeft de commissie van 32 radicalen, die hem de motie, aangenomen op het. iadicale congies van Zondag, kwam overhandigen, niet in haar geheel willen ontvangen. Vijf van de leden zijn een voor een toegelaten; onder hen waren Paschilch en Ivatitch, aan wie de koning ver- klaaid heeft, dat hy zelf zich met het vraag stuk der grondwetsherziening bezighoudt, en dat die in het begin van het volgende jaar wel een oplossing krijgen zai. De koning wordt in de tweede week van September in Cettinje, de hoofdstad van Montenegro, verwacht, waar hij feestelijk zal worden ontvangen. De te Belgrado studeeiendeBosniërs hebben aan de vertegenwoordigers der mogendheden hunne bezwaren ingediend tegen een maatie- gel der Bosnische overheid, volgens welke zij die in Servië stuaeeren voor geen openbare betrekking in Bosnië meer in aanmerking komen. T V R K IJ E. In den toestand op Kreta valt niet de min ste verandering ten goede waar te nemen. Zoowel Christenen als Mohamedanen geven zich telkens aan hunne hartstochten over. Kanea lijkt een vat buskruit zoo schrijft een ooggetuige en de minste vonk is voldoende om een geweldige ontploffing te veroorzaken, 's Ochtends van den 27n Juli waren eenige werklieden bezig planken te spijkeren voor de woning van een winkel de hamerslagen werden voor revol verschoten gehoudenalles wat op straat was vluchtte n de huizen, die terstond gesloten werden. Een Grieksch koopman vuurde uit zijn win kel op een voorbygaanden soldaatuit een Turksch koffiehuis aan het strand schoot men op vluchtende Christenen. Terstond snelde een 10-tal booten van de Ilaliaansche en Engelsche oorlogschepen met geschut te hulp en na veel moeite gelukte het, de orde te hersteilen. Dergelijke tooneelen vallen dage lijks voor en de opgewondenheid neemt daar door steeds toe. Nog altijd wacht de Landdag op het antwoord der Portede afgevaardig den zouden liever vandaag dan morgen hun mandaat neerleggen en naar liet gebergte terugkeeren. Wanneer niet alle eischen wor den ingewilligd, vreest men een algemeenen opstand van het gansche eiland en wanneer de mogendheden niet spoedig besluiten tus- schenbeiden te komen, zoodat nog meer Turk- sche troepen naar het eiland moeten gezon den worden, dan zal geen steen op den ande ren blijven. Abdullah pacha, die einde Juni benoemd werd tot militair bevelhebber op Kieta, is ver vangen door Ibrahim pacha, divisie-generaal,

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1