S~p0RT. Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. peb telegraaf: Post en Telegraphie. Koloniën. «Eergisteren vijand verdreven voorbij Seneng in de beuvels ter weerszijden van het dal van Lamteh. Toekoe Oemar's benden verspreid. Vooral bij Tjagoe tegenstand onder vonden. Gesneuveld een Ambonee- sche fuselier, gewond twee Euro- peesche fuseliers en 14 inlandsche militairen. Toekoe Oemar gevlucht naar Lehong (een landschap op de N.W. knst van Atjeh, ten zuiden van Lepong) waarheen kolonel Stemfoort zich gisteren met een bataljon in scheepte uit de Retienbaai. Gezond heid en geest der troepen uitste kend." te Rotterdam. Tevens zullen er pogingen aan gewend worden om de kaareenmakers-ver- eeniging een afdeeling. te doen worden van genoemden bond, en ook zairmen trachten de •werklieden die werkzaam zijn in de potten bakker^ aldaar, op te wekken om zich te vereenigen. Dinsdag is te Amsterdam aangehouden en gearresteerd een gesignaleerd persoon, die in 4888 wegens opzettelijke beleediging, den Koning aangedaan, tot 6 maanden gevange nisstraf veroordeeld werd. Na uit zijne woning te Watergraafsmeer te zijn gehaald, is hij ter beschikking gesteld van den offi"ier van justitie. Een 24-jarig Duitsch meisje was als dienst bode aangenomen door een bierhuishoudster aan het Rokin te Amsterdam doch nadat haar gebleken was, in welke inrichting zij zich bevond, wilde zij daar niet blijven, waarop men haar opgesloten hield. De hulp der po litie werd ingeroepen en deze heeft haar uit de inrichting verlost. De badplaats Vlieland heeft succes. Reeds in 'teerste jaar der exploitatie zijn circa 200 personen er rust en verpoozing komen zoeken. 't Is er zoo vry en kzlrr. Naar aan de N. B. Ct. wordt medegedeeld, is Zondag te Franeker eene vergadeiing ge houden van voorstanders der socialistische beweging, ten doel hebbende de uitgave voor te bereiden van een volksblad in de richting der vergadering. De zeer merkbare achter uitgang van het socialisme in Friesland, vóór ez.kele jaren de provincie waar het meer dan elders bloeide, moet aanleiding geweest zijn tot deze bijeenkomst. Ook uit andere gewes ten, bepaald ook uit Holland, waren belang stellenden opgekomen. Onder Gent (Over-Betuwe) is uit de Waal opgehaald het lijk van een onbekend man. Afgaande op het signalement is het ver moedelijk dat van den 17-jarigen Joh. van den Brand, uit Brielle, die voor omstreeks drie weken in die rivier is verdronken. Fin de siècle: bedelaars op fietsen? Te Lommei kon men dezer dagen twee vreemde bedelaars zien, die van het eene huis naar het andere fietsten om aalmoezen te vragen Er is eene werkstaking ontstaan onder de ijzergieters op de fabriek van de firma gebr. Hamers Jansen te Maastricht. De aanleiding van deze staking was het ontsicg van twee werklieden, zijnde voorzitter en lid van de ijzergietersvereeniging »De Krachtige Hand". De patroon gaf voor, hen te moeten ontslaan wegens slapte, maar na een ingesteld onderzoek door een commissie, samengesteld uit het Maastrichtsch Arbeids secretariaat en het Nat., Arb.-Secretariaat, is gebleken dat beide personen ontslagen zijn wegens hun lidmaatschap van een neutrale vereenigiog. Door deze commissie werden pogingen gedaan bij den patroon om de staking te voorkomen, doch hg bleef hardnekkig wei geren waarop de andere werklieden uit soli dariteit voor hun ontslagen kameraads het werk nederlegden en niet aan net werk zullen gaan voor en aleer de patroon ook weder de ontslagenen in dienst neemt. (Hierbij zy vermeld dat bovengenoemde patroon de op richter is van den Roomsch-katholieken Volksbond te Maastricht.) Aldus wordt medegedeeld door het Nat. Arbeids-Secretariaat. De justitie uit Roermond, met drie personen van de dievenbende, welke onlangs te Maas- wiel werden aangehouden, heeft Dinsdag bjj den smidR., te Horn, een onderzoek ingesteld naar den aldaar verieden jaar gepleegden diefstal van 7000 francs. De inbrekers hebben allen bekend. Ketel. De 27-jarige Maria van Mill, huishoudster bij den bouwman P. Lansbergen, bij den Steenenheul, is Dinsdagmiddag om streeks 3 uur bij het spoelen van kleederen aan de Poldervaart te water geraakt en ondanks de pogingen welke werden aange wend om haar te redden jammerlijk ver dronken. Haar lijk werd des avonds met een dreg opgehaald. 's-Gravenhage. Burg. en weth. hebben praeadvies uitgebracht over het adres van het bestuur van den Nederlandsch-Roomsch- katholieken Volksbond, afdeeling 's-Graven- hage, om een subsidie van f 700 uit de gemeentekas, ten behoeve der door die afdee ling gestichte teekenschool. Uit nadere inlichtingen, welke door het bestuur van genoemde afdeeling zijn verschaft, is aan burg. en weth. gebleken dat alleen aan katholieke leerlingen gratis onderwijs op die school wordt gegeven, terwijl alle leerlingen van andere gezindten een, hoezeer ook gering, schoolgeld moeten betalen. Om die reden stellen B. en W. den raad voor het verzoek af te wijzen. Gisteren werd de 63-jarige gedenkdag van de overwinning van liet Noordnederlandsche leger bij Leuven en Bautersem gevierd, 23 Metalen-Kruisdragers waren om 2 uur ten huize van den eere-commissaris van de 3e sectie van het Metalen Kruis (afd. 's-Gra- venhage), den heer Doorschodt, op het appèl verschenen, om met het eerebestuur en het bestuur van de vereeniging »het Metalen Kruis", een krans neder te leggen bij het standbeeld van wijien koning Willem II, des tijds hun aanvoerder. Omstreeks halfdrie trokken zij daartoe in rijtuigen door de stad, voorafgegaan door het muziekkorps van de veldartillerie, dat onder weg marschen speelde en geëscorteerd werd door eenige manschappen van dat wapen. Bij het standbeeld werd halt gehouden en na het speten van het Wilhelmus, aan het gevest van den sabel van het standbeeld van wylen koning Willem II een groote krans gehecht, voorzien van linten in de nationale kleuren, en van de kleuren van het lint van het Metalen Kruis. De muziek deed het volks lied hooren, waarna de president van de 3e sectie, de Metalen-Kruisdrager A. Westmaas, in het rijtuig staande het volgende sprak »Op dezen 65-jarigen gedenkdag van de overwinning bij Leuven, brengt de 3e sectie Metalen Kruis hulde aan de nagedachtenis van den edelen toenmaligen Prins van Oranje, door een krans te hechten aan het standbeeld van, wylen Z. M. Koning Willem II." Vervolgens werd de terugtocht aanvaard. Op verschillende plaatsen werden de bejaarde feestgangers luide toegejuicht. Gistermiddag werden zij in het restaurant-Van Zeben aan een feestdisch vereenigd. De menigte, die met den stoet medeliep, dreigde, vooral in nauwe straten en poorten, de orde van den optocht te verstoren. Harlingeu. Uit de mededeeling van inge komen stukken ter jongste raadsvergadering is gebleken, dat ons gemeentebestuur met den heer F. H. Eijdman te Delft in overleg wenscht te komen over de oprichting eener fabriek van drinkwater; evenwel wenscht men geen concessie voor 75 jaar te geven, gelijk de aanvrager voorstelde. Er wordt eene gedetailleerde beschrijving verwacht van de wijze waarop de heer E. zich voorstelt zijne zaak in te richten, en wel bianen een hem gesteld kort tijdsverloop. Daaraan niet vol doende, acht men het overleg geëindigd. Baarn. H. M. de Koningin-Regentes heeft aan het bestuur der feestcommissie voor 31 dezer toestemming verleend, om met den historisch-ailegorischen optocht der Baarnsche vereenigingen langs het paleis Soestdyk te trekken, om H. M. de Koningin op haren verjaardag te komen begroeten. Dit zal des 1 namiddags te halftwee plaats hebben. Vlissingen. Het zoogenaamde seiland", gelegen in de nabijheid van het station en de havenwerken, wordt langzamerhand een stadje op zichzelf. Aan alle zijden door het water afgesneden van het overige gedeelte der stad, verrijzen daar in den laatsten tijd een aantal nieuwe woningen, zóo zelfs, dat reeds enkele straten zijn aangelegd, en niet onwaar schijnlijk is het, dat het seiland" weldra geheel bebouwd zal zijn. Van Utrecht wordt aan De Kampioen ge schreven. dat bij eenige leden van den »Alg. Ned. Wielrijdersbond" aldaar het plan bestaat om ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de koningin op 31 Augustus een bloemen corso te houden. Eenige dames en heer en hebben reeds hun medewerking toegezegd. Het voorloo- pige plan bestaat om dit corso, waaraan een optocht zal verbonden zijn, open te stellen zoowel voor bondsleden als niet-bondsleden, terwijl de commissie zal trachten een amateur muziekgezelschap tot deelname uit te noodigen. De nationale Lawntennis-wedstrijden, die Za terdag j.l. op de banen van nDe Bataaf' te 's-Hage een aanvang namen, zijn Zondag en Maandag voortgezet. Vooral de beslissingskamp in de sdames-single", tusschen de dames A. van Aken, van 's-Graven- hage, en E. Viruly, van Rotterdam, gaf van beide kanten zeer fraai spel te zien. Deze partij werd ten slotte gewonnen door mej. A, van Aken, die daardoor voor 4896 houdster is van den zilveren beker, uitgeloofd door De Gruijter's Stores. De beslissingswedstrijd voor heeren om het Nieuwe Kampioenschap van Nedprland, waar voor een zilveren beker, ter waarde van f 400, is uitgeloofd, zal gehouden worden den 47en a.s., tor gelegenheid van het Internationaal Lawn- tannis-Concours. Een jury, bestaande uit de heeren or. J. N. van Hall, W. G. van Nnuhuys en G. H. Betz, kende een premie van f300, te betalen uit het D.-A.-Thiemefonds, toe aan den heer Willem Kloos, als schrijver van de beste letterkundige werken, in de laatste drie jaren verschenen. De bekende potlooden-fabrikant Lothar von Faber heeft aan zijn werklieden bij testament een som van 500,000 mark nagelaten, die hun onmiddellijk is uitbetaald. Uit Zwitserland komen berichten van groote overstroomingen, vooral in het kanton Bazel. Op verschillende plaatsen is de verbinding van spoor weg en van telegraaf verbroken. Een trein is in het genoemd kanton gederailleerd, waardoor een der beambten is gedood. Te Briin, waar verleden jaar 25 huizen in stortten door een verzakking in de mijnen on der de stad, zijn nu weder 3 huizen /«gestort. De bewoners konden zich nog tijdig readen. Het schijnt echter, dat het ongeluk ditmaal niet te wijten is aan een instorting in de mij nen, maar aan een plaatselijke grondverschuiving. De Berlijrisc.be ingenieur Otto Liiienthal, meer malen vermeld als uitvinder van een vliegmachine, is Maandag te Rhinou bij een proefneming met zijn nog altijd onvoldoend toestel, gevallen, daar bij zoo erg gewond, dat hij na verloop van een paar uren overleed. Eenige jaren geleden had Liiienthal reeds een dergelijk ongeluk met zijn vliegtoestelmaar hij herstelde toen van de bekomen wonden. De vorige week werd op den Atlantischen Oceaan de bemanning van de bark Ernst, die in nood verkeerde, gered door den Franschen lijner Bour gogne. Toen de Mannheim, van de Duitsch- Amerikaansche petroleum-maatscbappij, een paar uur later voorbij het wrak voer, zag men van dat boord op het wrak een hond, al blaffende, heen en weer loopen. Ofschoon de zee hol stond, boden zich vier man van de Mannheim aan om den hond te halen. De eerste stuurman, die van de partij was, klom aan boord van de bark, greep den hond, sprong met hem te water, en bracht het beest al zwemmende in de boot. De Mannheim is nu met den bond te New-York aangekomen. 's.€5KAFI5MItA.€!Es 13 Aug. By het departement van koloniën werd ontvangen het 'volgende van heden gedagteekende tele gram van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië Lijst van brieven, geadresseerd aan onbeken den, over de 2e helft der maand Juli, welke op schriftelijk verzoek aan het postkantoor alhier kunnen worden gereclameerd. 4. N. v. d. Burg, te Amsterdam. 2. M. Veltman, i Briefkaarten. 4. D. H. F. Leemans, te Rotterdam. 2. S. Smits, i De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Ned. Oost-Indse (behalve Atjeh en Padang) bestaat door middel van het stoomschip Oengaran. De laatste buslichting aan het postkan toor te Rotterdam is bepaald op 15 dezer, des voormiddags ten 8.30 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar New-York (via Amsterdam) bestaat door middel van het stoomschip Schiedam. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rot terdam is bepaald op 15 dezer, des voormiddags ten 4.25 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Voor de betrekking van telegrafist bij het telegraafwezen der Zuidafrikaanscbe republiek wordt uitzending gevraagd van twaalf Neder- landsche telegraafambtenaren, bij voorkeur van commiezen der telegrafie. Het salaris bedraagt van 250350 p. st., terwijl voor Zondagsdienst en diensten buiten den normalen tijd extra ver goeding wordt gegeven. Ingevolge de wet worden de telegrafisten bij hun indiensttreding dadelijk geneutraliseerd. Zij mogen niet tot den R.-k. godsdienst behooren. Batavia, IS Juli. Aan de jongste rapporten omtrent de voor naamste gebeurtenissen in het gouvernement Atjeh sn Onderhoorigheden, Ioopende van 28 Juni tot en met 4 dezer, wordt in de Jav. Ct. het volgende ontleend G r o o t-A t j e h. Den 29n Juni werd Ana- goeiang door onze troepen overrompeld, bij welke gelegenheid de vijand 130 dooden in onze han den liet, grootendeels Pedireezen uit Garoet en Aré, benevens 20 Groot-Atjehsche volgelingen 'jan den pretendent-sultan, onder welke laatsten T. Mat Amin Tiro, oudste zoon van Tengkoe di Tiro en sedert den dood zijns vaders een der meest bekende bendehoofden. Aan anze zijde was het verlies te betreuren van D dooden en 39 gewonden. Van T. Oemar wordt medegedeeld, dat hij uit vrees voor spionneering zekeren Marabahan, gewezen oppasser bij onzen post te Lamkoenjit, liet vermoorden, omdat hij dezen verdacht door ons te zijn uitgezonden. Hetzelfde lot trof zekeren Si Amat, die bij den tocht in de VI Moekims op 4 Juni j.l. zich met een witte vlag bij den colonne-commandant had gemeld. De pretendent-sultan hield zich, volgens ont vangen berichten, te Pieêng in de XXII Moekims op, waar hij met de vijandige hoofden beraad slaagde over den verder tegen one te bieden tegenstand. Hij zoude pl. m. 100 ongewapende lieden tot versterking aan T. Oemar en evenveel aan tengkoe Kliboet te Senelop hebben gezonden. Den 30sten Juni maakte de met het civiel gezag in de XXII Moekims belaste kapitein Vosmaer eene tournee naar Kajoe Leb, De ben- tings werden verlaten gevonden, vrouwen en

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3