Binnenlandschc Be rich ten. doel is, een wettelijken toestand in Macedo nië te herstellen. In het noorden des lands hebben de opstan delingen na de Turksche troepen uit Monastir verslagen te hebben, zich bij Grammatikowo vereenigd. Alle Turksche troepen uit het dis trict Monastir worden thans bijeengetrokken, om met die strijdmacht de opstandelingen aan te vallen. De Christen-bevolking sluit zich bij de opstandelingen aan. De Voss. Zeitg. verneemt uit Athene, dat de Landdag van Kreta Zaterdag is uiteenge gaan, en dat de Christen-afgevaardigden zich vereenigd hebben bij Zizifis in de provincie Apokorona, waar zij een provisioneele regee ring hebben gevormd onder voorzitterschap van den 92-jarigen Gerokostakos Voludakis. Het hervormingscomité is ontbonden. Binnen enkele dagen zal de vereeniging van Kreta btj Griekenland worden afgekondigd. De voorloopige regeering zal een circulaire zenden aan de buitenlandsche consuls, waarin zal worden betoogd, dat de Kretenzers alle vreedzame middelen hebben beproefd, vóór zij tot dezen laatsten stap overgingen. Doch alle pogingen zijn afgestuit op den onwil der Turken, die de Kamer gebruikten om tijd te winnen en inmiddels door aanvallen, moorden en andere gruwelen den wapenstilstand ver broken hebben. Reuter verneemt dat de onderhandelingen der mogendheden ten opzichte van Kreta nog tot geen voorstel hebben geleid, dat het voor uitzicht opent op een bevredigende oplossing. Rusland is er beslist tegen, al te grooten druk op den sultan te laten uitoefenen. De mogendheden zijn het niet allen eens over de maatregelen, die moeten genomen worden om een einde te maken aan den opstand. De staat van zaken is dus sedert eenige weken niet veranderd, en het bericht, volgens het welk Engeland en Rusland tot overeenstem ming zouden zijn gekomen betreffende de Kretenzische en de Armenische kwestie, is van allen grond ontbloot. De Daily Telegraph verneemt, dat de positie der 1000 Turksche soldaten, die te Epicopi zijn ingesloten, zeer kritiek is, daar de opstan delingen van woede blaken over den moord te Anapolis en ieder oogenblik tot een alge- meenen aanval kunnen overgaan. De autori teiten zijn daarvan zoozeer bewust, dat zij naar het hoofdkwartier geschreven hebben om geen versterkingen te zenden, uit vrees dat zulks de insurgenten zou doen besluiten tot een geconcentreerden aanval. Jl M E ft I K A. Bryan, de democratische candidaat voor het presidentschap der Vereenigde Staten, moest Woensdagavond voor zijne kiezers te New- York optreden. Reeds 100,000 toegangskaarten waren verkocht, maar vermoedelijk zal hij er het woord niet hebben gevoerd en zal zijne redevoering door een ander zijn voorgelezen. opofferende liefde als de aap zijne jongen wel hebben willen dooddrukken. Dat weldaden niet altijd worden erkend en opofferingen niet gewaardeerd, ondervond ook dokter Coramins. Onder de tnet zooveel teedere zorg behandelde patiënten waren er, die het op Halfsea-Castle niet konden uithouden en er trots de strenge bewaking wisten uit te breken en er van door te gaan. De verblinden Dat het pogramrna der stichting sprak van de won derlijk schoone Wigtownbaai, van de prachtige wouden der Schotsche kustlanden en bovenal uitweidde over de heerlijk frissche, zenuwverster- kende zeelucht, wat kon het hun schelen? Zij lieten al dit goede in den steek om nooit naar den menschlievenden dokter en zijne heilinstel- ling terug te keeren. Dat waren heel lastige gevallen voor den bra ven dokter, want niet alleen dat hij een zijner beste patiënten op die wijze kwijtraakte, maar er volgden dan gewoonlijk aanklachten en pro cessen wegens vrijheidsberooving, geweldpleging, afpersing en dergelijke onzinnigheden, zooa's Op zijne reis naar New-York heeft liij n.l. aan alle tusschenstations moeten spreken en zijne stem heeft daardoor zoozeer geleden dat hij bij zijne aankomst te Altona, waar duizenden hem opwachtten, in de hoop eene redevoering van hem te hooren, slechts met een bedroefd gebaar op zijne keel kon wijzen. Er werd toen naar het volgend station geseind om een ge neesheer en medicijnen. De Italiaansche gezant te "Washington heeft een officieel onderzoek gevraagd naar het lynchen van de drie Italianen te Hanneville. De staatssecretaris Oinev heeft daarop een rapport gevraagd van den gouverneur van Louisiana. SCHIEDAM, 14 Augustus 1896. De nieuw opgerichte »Vereeniging tot ver betering van den toestand van den Mout- wijnhandel" heeft in hare deze week gehou den vergaderingen de statuten vastgesteld en tot bestuursleden gekozen de heerenS. A. Maas, president, W. A. J. Wittknmpf, vice- president, Herman Jansen, secretaris, C. A. Beukers, penningmeester, J. Houtman, L. Vrijland, II. R, M. A. van Gent, P. J. Lagerwey en Victor van Meerten, te Delft. Besloten werd een groote hoeveelheid mout wijn in spiritus om te zetten om daardoor de markt te ontlasten van overvloed van dit artikel en voor het vervolg betere prijzen te kunnen bedingen. Negenentachtig branders, vertegenwoordi gende ruim 250 branderijen, zijn tot de ver eeniging toegetreden. Onder de leden zijn niet alleen branders uit Schiedam, maar ook uit Rotterdam, Delfts haven, Delft en Zevenbergen. Gisterochtend wilde het 9-jarig zoontje van A. van der Most, wonende aan den Singel alhier, een spoeüngschouw, liggende in de Schie achter de branderij van de firma Hodes Co., van den kant duwen, waarbij hij uit gleed en met de beenen in de heete spoeling geraakte, tengevolge waarvan hij aan beide beenen brandwonden bekwam. In genoemde branderij werd door de knechts een verband met lijnolie gelegd, waarna de knaap naar de ouderlijke woning werd gebracht. De brand wonden zijn gebleken niet van ernstigen aard te zijn. De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal zijn bijeengeroepen tegen Woensdag 2 September, 's avonds halfnegen. Het eerste telegram gisteren van haren correspondent te Batavia ontvangen zegt de N. jff. Cl. geeft blijkbaar een verklaring van de bewegingen der troepen in Lepong en bewijst tevens, dat de vijanden, die hun bivouak beschoten, niet stand konden houden. Een bataljon trok in noordelijke richting over het gebergte op de noord-oostpunt van Groot men dit van ontvluchte waanzinnigen had te verwachten. Het gekste was in zulk een geval dat zij voor het gerecht kwamen verklaren nooit waan- of krankzinnig geweest te zijn. Toch lag juist in die verklaring het krachtigste bewijs van hunne algeheele verbijstering. Dezulken, dit had de jarenlange ondervinding aan dokter Commins geleerd, waren het ergst van 't hondje gebeten. Ongelukkig werd die ondervinding niet steeds door de wetenschap gestaafd, en zoo kwam het dat ook de theoretici, de mannen die in dergelijk geval door de rechtbank te hulp ge roepen werden, tot Commins' ergste vijanden behoorden. Dat matigde zich aan, na eenige jar on op de universiteit colleges te hebben ge- loopen om wat boekengeleerdheid op te doen, de deskundigen, de mannen van de practijk te be- en te veroordeelen. 't Was schandelijke broodnijd, anders niet. Maar al dit klagen hielp niet. De brave, menschüevende dokter Commins werd tot boete veroordeeld, en dit gebeurde nog al eens. Ook nu had een dergelijke kwestie hem naar Londen Atjeh naar de noordelijke zeekust, een'ander marcheerde in zuidelijke richting een dag- marsch ver langs de kust over een daar be staand voetpad naar het staatje Lehong en het derde werd over zee naar de Amboina- of de Riouw-baai vervoerd. De kedjoeroean van Lehong bood in 1876 zijne onderwerping aan zonder voorkennis zijner ondergeschikte hoofden. In zijn gebied bezat hij weinig invloed en daar verzamelden zich vele kwaadwilligen, die versterkingen aanlegden, welke toen door de marine werden beschoten. Toen een jaar later een Engelsch schip op de zuidelijk van Lehong gelegen reede van Kloewang was aangevallen, toog een expeditie naar de baai van Poederoet tusschen de Riouwbaai en de reede van Kloewang en veroverde er eenige bentings en tuchtigde eenige kampongs. Daarop boden de hoofden van Lehong hunne onderwerping aan. Twee jaren later moest de kedjoeroean opnieuw door onze troepen gesteund worden bij het verdrijven van vijanden uit zijne kampongs. Met voorschot van het gouvernement werd er de koffiecultuur belangrijk uitgebreid. De kedjoeroean kreeg tevens het gezag over Lepong, dat in 4895 op Toekoe Oemar werd overgedragen en hem nu weder ontnomen is. Het doei van deze expeditie is, volgens ons tweede telegram en het regeerings-telegram, Toekoe Oemar te vervolgen en zoo mogelijk in handen te krijgen. Hij is dus niet met een zeilschip naar Melaboeh vertrokken, maar hetzij over land hetzij over zee naar Lehong gevlucht. Kolonel Stemfoort handelt geheel in den voortvarenden geest van generaal Vetter, door onze vijanden geen oogenblik rust te gunnen. Zoodoende verhoogt hij onder de kampong bevolking den indruk, door ons krachtig op treden gewekt, en verhindert de kwaad willigen zich weder te organiseeren. Mocht zulk een actie kunnen worden volgehouden, dan zouden wij spoedig een stap verder zijn in de goede richting. De Atjeher heeft slechts ontzag en buigt slechts voor macht. Als wij hem die niet doen gevoelen, onderwerpt hij zich nimmer volkomen. Atjeh. De AT. E. Ct. ontving lieden van haren correspondent te Batavia de beide volgende telegrammen »Men zegt, dat Toekoe Baid zijn onder werping aangeboden heeft." «Onze troepen verlaten Lehong. Zij onder vonden weinig tegenstand. Een mindere werd gedood, 4 minderen werden gewond. De kapitein der infanterie E. P. van Thiel werd licht gewond." Het blad teekent hierbij aan: Of Toekoe Oemar niet in Lehong was, of vandaar naar elders gevlucht is, blijkt uit het tweede telegram niet. In elk geval schijnt en naar den hem vanouds bekenden zaakwaar nemer James Finding in Lincoln's-inn gevoerd. «Zooals ik u zeg, Mr. Finding," hernam de dokter, een robuste kerel met brutaal uitzicht en ongewoon groote handen en voeten, «de ke rel was uit Liverpool vandaanhij dreef koop manschap en heet Steffins, Nicolaas Steffens. Hij was aandeelhouder in een koffiezaak, maar deugde niet voor zijn vak en. nu, gij kunt wel begrijpen, dat bij voor de firmanten een blok aan 't been was." Mr. Finding gaf door een stijve, officiecle be weging met het hoofd zijn instemming te ken nen. «Men voert hem naar Halfsea-Castle en wij krijgen hem met veel moeite achter slot. Maar na zes weken springt mij de kerel door het zes el hooge raam, «lucht naar den zeekant en springt van de rotsen in zee. Daar zwemt hij de baai over en weg is hij. Ik wou dat de kerel den nek had gebroken of verzopen was, want nu begint het oude gezanik weer." iEn het zal er weer op aankomen u ten- er uit te blijken, dat, in zoo verre het doeï van den tocht naar Lehong was Oemar te vatten, dit mislukt is. De toestand van den heer Farncombe Sanders, lid der Tweede Kamer, was in de laatste dagen verbeterende. Met zekerheid kan de Tijd rriededeelen, dat het bericht der benoeming van mgr. Lcrenzelli tot nuntius te Munchen, evenals dat van zijn opvolger te 's Gravenhage berust op een bloote gissing van sommige Duitsche en Fransche bladen, zonder voorbehoud door de pers van andere landen overgenomen. Bij onze zeemacht is een verandering in de voeding gekomendes Dinsdags en Zater dags nl. zullen, in plaats van soep, aardap pelen met vleescli en groenten worden ver strekt. Op sommige bodems komt daartoe een aardappelschilmachine. Voor rekening van het rijk ontvangen de marechaussees, gestationneerd langs de Bel gische grens, onderwijs in de Fransche taal. Het plan bestaat om de marechaussees, die langs de oostelijke grenzen gevestigd zijn, onderwijs in de Duitsche taal te geven. Nog altijd weet men niet wat er met de Doelioijk zal gebeuren. De algemeene opinie is dat Italië het wapen- vervoer van Menelik zal beschouwen als in Strijd met het Brusselsche tractaat. Dit is- echter ten eenen male onjuist. De handel in wapenen in Aethiopië is volkomen vrij en het is dank zij het optreden van den Itali— aanschen gezant op de Brusselsche conferentie, die ook Abessynië vertegenwoordigde, dat Menelik het recht heeft zich van wapenen te voorzien. Hieruit zou voortvloeien, dat dein beslagneming van de lading van de Doelioijk een onwettige daad is. Omtrent de Doelioijk vernam de Arnh. Ct. nog eene andere lezing: Onze regeering zou de Engelsche hebben gewaarschuwd, omdat het schip naar Hindostan heette te gaan. Da Engelsche regeering, vermoedende, dat veel eer Abessynië de bestemming was, zou toen de Italiaansche hebben ingelicht. Te Ketel en Spaland is Woensdagmiddag de lVs-jarige Cornela Poot, in een in den grond buiten de woning staande ton met water gevallenbewusteloos daaruit gehaald, is het spoedig daarna overleden. Dinsdagavond omstreeks ure is de beurtschipper Bergwerf, met zijn geladen schuit komende van Rotterdam, even bene den Schiedam, ter hoogte van Pernis, door dien hij wilde uitwijken voor een twee in tegenovergestelde richting elkaar passeerende stoombooten, aan den grond gevaren en ge zonken. Men zal trachten de schuit te lichten, (VI. Ct.) minste voor gevangenisstraf te bewaren, dokter?"" «Natuurlijk, en ik geloof dat het deze maat wel lukken zal. Als-de deskundigen zeggen dat de mat) nu gezond is, bewijst dit nog niet dat hij het ook voor zes weken was. Hpt zou hoog stens een bewijs leveren van de goede resultaten mijner behandeling. Dat ik dan ook verklaren zal den man zijne vrijheid te hebben willen teruggeven, spreekt vanzelf. Wat dunkt u?" «Hm, hmWij zullen eens zien wat we kunnen, dokter Op dit oogenblik werden de twee eerwaardige mannen in hun diepzinnig onderhoud gestoord door den jongen klerk van den zaakwaarnemer, die in Tapperday's plaats gekomen was. Het jongmensch trad dadelijk op Finding toe en fluisterde hem op een toon van verstandhouding in het oor: «Daar is hij, Mr. Finding Deze scheen zeer goed te weten wie die ge heimzinnige »hij" was en had het parool misschien wel aangegeven. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2