Binnenlandselie Berichten. kant, G. Pollet, dienaangaande in 1887 ge schreven heeft, o. a.: sDe drie groote flanel fabrieken, die nu als modeletablissementen kunnen gelden, werden echter na 1862 op gericht. Wat nu fabrikant buxskin aangaat, "werd in Tilburg voor '1862 slechts hoogstens door een vijftal fabrieken eene kleine hoeveel heid zwart laken, tricot, coteline en satijn gemaakthet eigenlijke buxskin werd alstoen in het geheel nog niet vervaardigd. Slechts in de jaren 1864 en later zijn eenige jonge lieden dit vak in Verviers, Aken enz. gaan aanlecreu, hebben daas na alhier fabrieken opgericht en tot hunne eer zij hier gezegd, dat zij in hunne ondernemingen uitmuntend geslaagd zijn" De geachte schrijver besluit zijn beschou wing over de nijverheid met deze woorden van den heer Stork. Waaraan Twente zijn bloei hoofdzakelijk te danken heeft. Niet aan zijn natuurlijke hulpmiddelen, want die waren er niet of althans slechts in geringe mate, maar aan de vlijt en volharding van velen zijner bewoners. Gelukkig het land of de streek, waar menschen gevonden worden met energie. SCHIEDAM, 15 Augustus 1896. Onze stad heeft een teestelijk aanzien, daar van de torens der R.-k. kerken, de pastorieën en uit de woningen van velen onzer Roomsch- katholieke stadgenooten de vaderlandsche driekleur wappert, met wimpels van de pau selijke kleuren, ter eere van het gouden priesterfeest van den heer C. J. M. Botte- maune, bisschop te Haarlem. In verschillende dagbladen staat een be richt vermeld omtrent veranderingen, die in het personeel van de leeraren aan de muziek school van de afd. van Toonkunst alhier zouden hebben plaats gegrepen. Aangezien dat bericht ons niet juist voor kwam, hebben we een onderzoek ingesteld bij het bestuur dier school, dat ons daarop het volgende heeft medegedeeld Met ingang van 1 Augustus j.l. is aan den heer N. Egmond op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend als leeraar aan de piano-soloklassen. Op een later door dienzelfden leeraar ingediend verzoek om hem ook eervol ontslag te verleenen aan de ele- mentair-klassen, werd door het bestuur van Toonkunst mede gunstig beschikt. Voor het bericht van het eervol ontslag uit laatstge noemde betrekking aan den heer E, was verzonden, ontving het bestuur der school een schrijven van den heer E., waarin hij mededeelde, dat hij ontslag als zoodanig nam, met ingang van 1 Augustus. Deze handeling en de wijze, waarop de heer E. in de laatste dagen tegen de school en het bestuur was opgetreden, deden het be stuur in het belang der school besluiten, het door den heer E. tegen 1 Augustus genomen ontslag, reeds dadelijk (20 Juli) te doen in gaan. In de plaats van den heer E. werd tot leeraar aan de piano-soloklassen en de voorbe reidende solo-klasse benoemd de heerGeorg Rjjken; terwyl in de plaats van den heer H. J. P. Textor, wien reeds eenige weken te voren op zijn verzoek eervol ontslag was verleend als 2e leeraar aan de elementair- pianoklassen, reeds sedert eenige weken is opgetreden de heer L. Schnitzler van Rotter dam. Voor de element, zangklassen is, in de plaats van den heer G. Rijken, die deze lessen niet met zijne nieuwe betrekking aan de school kan vereenigen, benoemd de heer A. Limbach, van Zaandam, door de Maat schappij van Toonkunst en door de Kunste- naars-Vereeniging gediplomeerd ais onder wijzer in den zang. Gisteravond hield de kaarsenmakers-veree- niging alhier een buitengewone vergade ring die goed bezocht was. De Jonge, voor zitter van den N. N. B. B. was op uitnoodiging ter vergadering tegenwoordig. Aan het be stuur van genoemden bond was kennis ge geven, dat de directie der kaarsenfabriek aan de vereeniging had te kennen gegeven dat z'y verlangde dat de vereeniging zich zou af scheiden van den N. N. B. B. en veie leden der vereeniging hadden reeds den wensch te kennen gegeven om aan het verlangen der directie te voldoen. De Jonge zeide dat de N. N. B. B. geen vijandschap wil tusschen werk gever en werknemer, maar alleen optreedt in het belang van eene betere positie voor de werklieden door het verkrijgen van een billijk loon en het opruimen van misstanden, die in het nadeel zjjn van de werklieden. Spreker was verder van gevoelen dat van den bond een kracht uitgaat waarvoor men bevreesd is en dat behoeft niet, als de werk gever maar billijk en rechtvaardig is tegen over zijne werklieden. Wil nu de vereeniging het verkregene behouden en nog meer ver beteringen verkrijgen, dan moet men krach tig en in een goeden zin vereenigd blijven. Ten slotte besloot de vergadering na eenige discussie met bijna algemeene stemmen (2 tegen) dat de vereeniging eene afieeling zou blijven van den N. N. B. B. Onze oudste stadgenoot, de heer J. van de Water, viert heden zijn 97n verjaardag. Hij is nog flink en krachtig, in het bezit van al zjjn zintuigen en nog steeds in zijne zaak werkzaam. Bij de te Amersfoort gehouden examens van het reservekader, zijn geslaagd onze stadgenooten de heeren B. Schiphorst als sergeant en W. J. A. Roldanus Jr. als kor poraal. Wij lezen in het Sociaal Weekblad van heden het volgende Keu nabetrachting. 't Dunkt mij dienstig, alsnog even aandacht te vestigen op de werkstaking, welke de vorige maand heeft plaats gehad aan de was kaarsen-fabriek sApollo" te Schiedam. Niet echter om over verschillende, bij die gelegen heid geuite grieven ongenaakbaarheid van directeuren, winkeldwang, wijze van aan neming van arbeiders te spreken. Ook laat ik terzijde wat met het vrouwelijke personeel is voorgevallen. Ik bepaal mij tot het gebeurde in zake werktijd en loon van de mannelijke arbeiders, om daaruit een lee ring te trekken, ook voor wie met het ge schil in kwestie niets te maken hadden. Te dien einde moet ik beginnen mes het navolgende in herinnering te brengen. Op 6 Juli staakte een dertigtal arbeiders van de perskamer het werk, welk aantal spoedig met nog omstreeks twintig groeide. Het gewone loon was f7 vast per week voor een arbeidsduur van 78 uren in de dag- en 72 uren in de nachtploegdaarbij een premie, die door de werklieden op gemiddeld i 1.25 's weeks werd geschat, en extra-betaling voor overwerk. Dus kon een dragelijk weekgeld slechts door overmatigen arbeid worden ver diend. Zy verlangden een vast loon van f 12. Den volgenden dag gaf de directie ineen onderhoud met enkelen uit de stakenden het bescheid, ïdat geen verhooging van loon kon worden verleend". Toch werd enkele dagen Sater toegestaan, wat verklaard was niet te kunnen. Toen namelijk vanwege de directie beproefd werd, ledig geworden plaatsen met nieuwe werkkrachten aan te vullen, verzetten zich daartegen degenen, die aan den arbeid waren gebleven, en dreigde het geheele personeel tot staking over te gaan. Wat verhoed werd doordat, na eenig overleg, de directie beloofde te zullen antwoorden op grieven, door elke afdeelïng schriftelijk bij haar in te zenden. Het gevolg was een bekendmaking, waarbij aan het gros der gehuwde werklieden inde verschillende afdeelingen der fabriek een oonsverhooging van f 2, den ongehuwden van f 1.50 per week toegezegd, en de gewone werktijd van dag- en nachtploeg gelijkelijk op 72 uren 's weeks gesteld werd, terwijl de premiën, alsmede de betaling van extra-werk, bepaald bleven als van ouds. Later werd hierin, voor wat extra-werk betreft, nog eenige verandering ten goede gebracht. Boven dien betuigde de directie, aan het zooveel mogelijk beperken van den arbeid op Zondag haar zorg te zullen wijden. Met dit een en ander namen de niet- stakenden genoegen. De stakers deinsden er voor terug, met hun verder gaande eischen den strijd voort te zetten. En zoo werd reeds op 10 Juli het werk algemeen hervat. In haar nommer van 5 dezer schreef de SchiedamscTie Courant „De directie der kaarsen-fabriek „Apollo" houdt niet alleen haar woord, dat zij geen wrok zal koesteren tegen haar werklieden, die ge staakt hebben zij is thans inderdaad voor de arbeiders genaakbaar, erkent hun organisatie en pleegt met hen overleg. Zij laat het aannemen van werklieden niet meer aan ondergeschikten over. Zij heeft den winkeldwang verboden, doch haar werklieden de gelegenheid, om van haar goedkoop kolen, enz. te krijgen, niet ontnomen. Zij zint ernstig op invoering van Zondags rust, en heeft intusschen het euvel van Zondags- arbeid verzacht door dezen hooger te bcloonen. "Wij hebben in onze artikelen altijd de af wezigheid van kwaden wil hij de directie ver ondersteld, en verheugen er ons hartelijk in, dat wij nu beteijzen van goeden wil kunnen vermelden. Een goedwillige, energieke directio orde lijke, gematigde, naar verbetering strevende arbeiders zeldzame financieele kracht ziedaar drie factoren, die de hoop wettigen, dat „Apollo" eenmaal een model-fabriek worde." Dit laatste wil ik helpen hopenen ge- reedelijk erken ik, dat de houding, thans door de Schiedamsche directie betracht, wan neer men haar b.v. met die der firma Regout vergelijkt, stellig daarbij gunstig afsteekt. Maar toch zal zij, opdat de uitgesproken hoop worde verwezenlijkt, verder toonen moeten, dat het met haar juist het omgekeerde is van het bekende aalles vergeten en niets ge leerd hebben" der Bourbons. Te recht sprak de Schiedamsche Courant van de szeldzame financieele kracht" dezer fabriek. Want volgens een niet-weersproken opgave heeft zij gedurende de negentien jaren van haar bestaan met inbegrip van het eerste achttal, waarin niets kon worden uit gekeerd aan de aandeelhouders een divi dend geleverd van gemiddeld 11'/j pCt.in de jaren 1888 tot en met 1896 was deuit- keering gemiddeld bijna 23, nu laatstelijk beliep zij zelfs 35 pCt. Is het dan te verdedigen, dat de loonen gelaten werden op het zóo lage peil, waarop zjj stonden Is het wonder, dat, toen loon en dividend-eïjfers bekend werden, de sym pathie der burgerij vrij algemeen aan de zijde der werklieden was? Wonder ook, dat dezen wrok koesterden en door een stoot van buiten gemakkelijk tot verzet te brengen waren? Is het redelijk en oirbaar, dat zelfs bij een onderneming als deze een daad van indus- trieelen krijg noodig was ter erlanging van de verbeteringen, waarvoor nu de directie zich heeft laten vinden Tot welke slotsom moeten de werklieden komen, waar zij gezien hebben, dat eerst nog beslist geweigerd is, wat hun ten deel viel, zoodra de gedeeltelijke staking een volledige dreigde te worden 1 Zal het thans niet, ook bij werkelijk en blijvend welwillende houding der directie, vrijwat moeilijker vallen, het wantrouwen der werk lieden te overwinnen, dan het geweest i) Een tijdens en in verband met de werkstaking opgerichte kaarsenmakers-vereeniging telt reeds ongeveer 2Ü0 mannelijke en enkele vrouwelijke leden. zou zijn het te vermijden, zoo ongeëischte verbetering uit vrije beweging ware ver leend Zou dit laatste niet èn door de billijk heid gevorderd èn in het welbegrepen belang óok van het kapitaal zijn geweest Deze vragen zijn het, die mijns inziens niet enkel door de bestuurders der Schiedamsche fabriek, maar, als leering uit de werkstaking aldaar, door ondernemers in het algemeen gezet overwogen verdienen te worden. Natuurlijk beweer ik niet, dat aan eiken wensch van werklieden behoort te worden voldaan. Evenmin, dat in iedere onderneming vermag te geschieden, wat op zichzelf wensche- lijk ware. Doch gerust mag ik op grond van menige ervaring, al is zij niet altijd zóo sprekend als de thans te Schiedam opgedane beweren, dat maar al te vaak door werk gevers wordt verzuimd, naar een goede ver houding tot hun personeel te streven door wè! mogelijke, tijdige en vrijwillige tegemoet koming hunnerzijds. Zoodanige tegemoet koming bepleit ik het liefst met redenen van zedelijken aard maar alreeds liet belang der ondernemers zeiven moest allen er toe nopen. Het tijdperk, waarin het kapitaal schier on beperkt alleenheerscher was in de nijverheid, loopt op zijn eind. Nu moge het hier en daar gelukken, het machtwoord van ongerecht- vaardigden wil door te zetten, toch komt meer en meer de arbeid tot het bewustzijn ook van zijn kracht, voor rechtmatige ver langens toenemenden steun vindend bij de openbare meening. Wat nu is voor de werk gevers, al willen zij zich plaatsen op het lage standpunt van hun eigen belang alléén, meer geradenstrijd en woeling te voorkomen, dan wel het te laten aankomen op ontbran- denden strijd, om alsdan toe te geven wat onder drang toegegeven moet worden Dient niet aan het eerste de voorkeur te worde» gegeven, bovenal door hen, die minder met ernstig-voorbedachten rade, dan we! uit on verschilligheid en gemakzucht (te verleide lijker, omdat zij voor het oogenblik tevens geldelijk voordeel brengen) nalaten bijtijds de bakens te verzetten Ik neem aan, dat dit bjj de meeste na- latigen de oorzaak is van hun verzuim en van hun schuld. Ik wil zulks ook doen ten aan zien van de bestuurders der besproken was kaarsen-fabriek. Maar dan mag ik ook te eer de vraag stellen, of zij, van achteren gezien, niet een lief ding er om zouden geven, indien zij het thans gebeurde niet hadden afgewacht om te besluiten tot de gedane concession? En tevens aan het adres van allen, wien bet aangaat, in hun en in het algemeen belang ook deze vraag, of het te Schiedam voorge vallene niet geschikt is om hen te stemmen tot nadenken en tot handelen. A. K. Atjeh. Blijkens b het departement van koloniën ontvangen telegrafisch bericht is bij eender jongste gevechten in Atjeh licht gewond de le luitenant der infanterie J. Spoel. Bij het telegram dat de N". B. Ct. gisteren van haren correspondent te Batavia ontving waarin sprake is van de onderwerping van Toekoe Baid, deelt het blad het volgende mede: Toekoe Baid is het hoofd van de VII Moe- kims Baid. Dat hij zijn onderwerping wil aanbieden is een goed teeken. Niet zoozeer omdat hi een waardevolle aanwinst zal zjjn voor ons bestuur, want onvertrouwbaarder persoon dan hij is er onder de machthebben den op Atjeh niet te vinden, maar omdat er uit blijkt, dat hij ons als de machtigsten erkent. Generaal Van der Heyden verbande hem indertijd. Generaal Demmeni riep hem terug. Onder generaal Deykerholl speelde hij weder dubbelzinnig spel. Zjjn gebied is gelegen in hét naar Kof»

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2